Προσιτά ενεργά για desktop PC

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Καλησπέρα σε όλες τις φίλες και τους φίλους.

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ζευγάρι ηχεία για το pc μου. Η κάρτα ήχου είναι η Asux Xonar Essence STX. Σκέφτομαι να κινηθώ προς monitor που είναι περισσότερο multimedia κατεύθυνσης. Σκέφτομαι τα Presonus Eris 3.5 ή τα M-Audio av42. Ενδιαφέρουσα περίπτωση μου φαίνονται και τα Tascam VL-S3. Δεν σας κρύβω ότι μου πέρασαν και πιο καθαρόαιμα monitors από το μυαλό όπως τα jbl 305p-mkii, αλλά μάλλον είναι μεγάλα για αυτό που τα θέλω και δεν έχω audio interface για να τα ταϊσω σήμα. Εσείς τι προτείνετε; Η χρήση θα είναι games, ταινίες αλλά και μουσική γιατί αν τα πάρω νομίζω δύσκολα θα ανάβω το hifi μου, που όπως έχω συζητήσει με αρκετούς από εσάς, δεν ξεδιπλώνει τις αρετές του στο μικρό μου χώρο.

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας και τις συμβουλές σας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Καλησπέρα σε όλες τις φίλες και τους φίλους.

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ζευγάρι ηχεία για το pc μου. Η κάρτα ήχου είναι η Asux Xonar Essence STX. Σκέφτομαι να κινηθώ προς monitor που είναι περισσότερο multimedia κατεύθυνσης. Σκέφτομαι τα Presonus Eris 3.5 ή τα M-Audio av42. Ενδιαφέρουσα περίπτωση μου φαίνονται και τα Tascam VL-S3. Δεν σας κρύβω ότι μου πέρασαν και πιο καθαρόαιμα monitors από το μυαλό όπως τα jbl 305p-mkii, αλλά μάλλον είναι μεγάλα για αυτό που τα θέλω και δεν έχω audio interface για να τα ταϊσω σήμα. Εσείς τι προτείνετε; Η χρήση θα είναι games, ταινίες αλλά και μουσική γιατί αν τα πάρω νομίζω δύσκολα θα ανάβω το hifi μου, που όπως έχω συζητήσει με αρκετούς από εσάς, δεν ξεδιπλώνει τις αρετές του στο μικρό μου χώρο.

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας και τις συμβουλές σας.
γιατί δεν παίρνεις ακουστικά με dolby atmos?
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ακουστικά ήδη, κάποια όχι ιδιαίτερα αξιόλογα της sennheiser και η πολύωρη χρήση τους με κουράζει κάπως.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ακουστικά ήδη, κάποια όχι ιδιαίτερα αξιόλογα της sennheiser και η πολύωρη χρήση τους με κουράζει κάπως.
στερεο ακουστικά να φανταστώ

ειδικά στο gaming...αν υποστηρίζει το παιχνίδι πολυκάναλο δεν υπάρχει επιστροφή:party:
ψάξε το λίγο...δεν είναι όλα τα ακουστικά το ίδιο
θα βρεις κάποιο εργονομικό για το κεφάλι σου;)
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
μου πέρασαν και πιο καθαρόαιμα monitors από το μυαλό όπως τα jbl 305p-mkii, αλλά μάλλον είναι μεγάλα για αυτό που τα θέλω και δεν έχω audio interface για να τα ταϊσω σήμα
Πάρτα, μια χαρά ταϊζονται από την ASUS με unbanced σήμα με καλώδιο μικρό stereo καρφί σε 2 μονά μεγάλα καρφιά.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Πάρτα, μια χαρά ταϊζονται από την ASUS με unbanced σήμα με καλώδιο μικρό stereo καρφί σε 2 μονά μεγάλα καρφιά.
μιας και το αναφέρεις. H asus βγάζει rca για hifi ενισχυτή. Μπορείς να συνδέσεις κατευθείαν σε ηχεία που δέχονται μεγάλο jack και ας είναι unbalanced η κάρτα και balanced αυτά;

Μέ ένα τέτοιο καλώδιο για παράδειγμα:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ναι μια χαρά. Όταν πήρα τα δικά μου 305, δεν είχα μαζί μου σε εκείνο το σπίτι το καλό audio interface που βγάζει balanced εξόδους και στην αρχή τα έπαιζα με την έξοδο ακουστικών του laptop με το καλώδιο που σου περιγράφω.
Εσύ με τη δικιά σου κάρτα ήχου και το καλώδιο που έβαλες στο Link, μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Tα presonous eris 3.5 ειναι εξαιρετικα για τα χρηματα τους και η τιμη ειναι πλεον 90 ευρω. Η καλυτερη επιλογη ομως για media reference monitor και οχι καθαροαιμο monitor,με προσιτο κοστος, ειναι τα JBL One series 104,στα 150 ευρω περιπου.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Αρκετά πάνω απο το μπατζετ σου (260€) αλλα τρομερά ειναι τα IK Multimedia iLoud Micro Monitor

Μινιόν μέγεθος, δεν γεμίζουν το μάτι είναι σχεδόν αστείο, όμως με ~φλατ ήχο και μπάσο μέχρι τα 55hz(-3db, 45hz -10db). Αμα θες τα οδηγείς κατευθείαν από την κάρτα ήχου. Πλαστικό κουτί αλλά μασίφ κατασκευή, τα κακομεταχειρίζεσαι και δεν φοβάσαι τπτ και στα + μπορείς απλά να τα πετάξεις σε μια τσάντα και τα μεταφέρεις όπου θες. Μοιάζουν σαν ηχειάκια pc αλλά καμιά σχέση.

PS* νομίζω υπάρχουν και συγκριτικά στο youtube με πολλά από ηχεία που αναφέρθηκαν
 


Μηνύματα
157
Reaction score
109
@tormentor είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Τα έχεις ακούσει;
Ναι, εξαιρετικά για multimedia, βολικά, με ιδιαίτερα ευφορικό άκουσμα-ωραία πλούσια mids. Υστερεί για μίξη σε σχέση με τα προαναφερθέντα που είναι μάλλον ποιο ισορροπημένα τονικά. Συνοπτικά, διασκεδαστικά και συνάμα "σοβαρά" ηχεία σε πολύ near field ~40cm.

Επίσης άλλο ατού, δεν έχουν καθόλου hiss, που στην χρήση που σκέφτεσαι, πχ τα jbl οσο καλά και να παίζουν, θα σε "ταράζουν" όταν δεν θα παιζει τπτ
 



Μηνύματα
121
Reaction score
41
Ναι, εξαιρετικά για multimedia, βολικά, με ιδιαίτερα ευφορικό άκουσμα-ωραία πλούσια mids. Υστερεί για μίξη σε σχέση με τα προαναφερθέντα που είναι μάλλον ποιο ισορροπημένα τονικά. Συνοπτικά, διασκεδαστικά και συνάμα "σοβαρά" ηχεία σε πολύ near field ~40cm.

Επίσης άλλο ατού, δεν έχουν καθόλου hiss, που στην χρήση που σκέφτεσαι, πχ τα jbl οσο καλά και να παίζουν, θα σε "ταράζουν" όταν δεν θα παιζει τπτ
Καλώς το αναφέρεις αδερφέ γιατί αυτό είναι για μένα μεγάλο αντικίνητρο. Όντως το φύσημα που περιγράφεις είναι κάτι που με ενοχλεί.
Τελικά πήρα τα Presonus. Οι αρχικές εντυπώσεις είναι θετικές. Για τα λεφτά τους δηλαδή παραπάνω από οκ. Θα τους δώσω λίγο χρόνο και επανέρχομαι.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Καλα, καλά ... Επειδή τα budget υπάρχουν για να ξεπερνιουνται! Οπως εισαι πας και αγοράζεις ενα ζευγάρι 306 ή 308. Με την κάρτα ήχου σου δεν θες audio interface , ούτε balanced dac. Ενα καλώδιο θες, αγόρασε το και είσαι έτοιμος.

Με ευχαριστεις αργότερα !

Edit: Μολις διάβασα οτι αγόρασες τα presonus
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Καλα, καλά ... Επειδή τα budget υπάρχουν για να ξεπερνιουνται! Οπως εισαι πας και αγοράζεις ενα ζευγάρι 306 ή 308. Με την κάρτα ήχου σου δεν θες audio interface , ούτε balanced dac. Ενα καλώδιο θες, αγόρασε το και είσαι έτοιμος.

Με ευχαριστεις αργότερα !

Edit: Μολις διάβασα οτι αγόρασες τα presonus
Είναι για προσωρινή λύση. Αργά η γρήγορα θα πάω σε κάτι αντίστοιχο με αυτό που προτείνεις. Συμφωνώ με αυτό που λες για το μπάτζετ. Και ένα ζευγάρι 306 δεν είναι τραγικά ακριβό. Με προβληματίζει λίγο η ξεράδα που λέγεται ότι έχουν τα μόνιτορ γενικά αλλά έχω διάθεση για ακρόαση μέχρι να καταλήξω σε κάτι. Σχετικά προσιτά και όχι πολύ μεγάλα είναι τα Ε5 της presonus, δεν ξέρω από ήχο τι λένε.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Είναι για προσωρινή λύση. Αργά η γρήγορα θα πάω σε κάτι αντίστοιχο με αυτό που προτείνεις. Συμφωνώ με αυτό που λες για το μπάτζετ. Και ένα ζευγάρι 306 δεν είναι τραγικά ακριβό. Με προβληματίζει λίγο η ξεράδα που λέγεται ότι έχουν τα μόνιτορ γενικά αλλά έχω διάθεση για ακρόαση μέχρι να καταλήξω σε κάτι. Σχετικά προσιτά και όχι πολύ μεγάλα είναι τα Ε5 της presonus, δεν ξέρω από ήχο τι λένε.
Καμία ξεράδα, με τα 306/308 θα ψάχνεις να βρεις που ειναι κρυμμένο το subwoofer. Δεν μπορεις να καταλάβεις πόσο ηχείο αγοράζεις με τόσο λίγα χρήματα. Δεν είναι αστείο, αλλά για να εχεις ουσιαστική αναβάθμιση μετά τα 306/308 πρέπει να ξεπεράσεις το χιλιάρικο.

Που να δεις βέβαια το vfm που θα είχες με τα 305 και ενα 310s. Εκεί για να έχει ουσία αναβαθμιση πρέπει να ξεπεράσεις το 1,5 χιλιάρικο.

Είναι τόσο καλά, δεν υπερβάλλω. Αν μπορείς επέστρεψε τα presonus και πάρε χθες τα jbl
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top