Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Δεν έχω παραγγείλει ποτέ έτσι και ειδικά τώρα με τον covid-19 ήταν δεδομένο πως θα αργούσαν
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
Να σε πω τη αλήθεια Αλεξ, τις πιο όμορφες εκδρομές με ποδήλατο τις έχω κάνει με φίλους πρεβεταδες, εγώ εκδρομή το θεωρώ αυτό το πράμα και έτσι ξεκινάω από το σπίτι, αυτοί πάλι έχουν άλλη θεωρία...
Το μεγαλύτερο σοκ βέβαια στο θεσμό τον έχω φάει με αυτούς που κάνουν 600-1000km πρεβέτ, όλοι τους θαυμάζουν και εγώ τους κοροϊδεύω, 40 ώρες+ πάνω στο ποδήλατο... 🤣
Όλα αυτά τα ακραία ξεκινούν από το ίδιο νευρολογικό πρόβλημα που έχουν οι φανατικοί πιστοί. Ψάχνουν νόημα στη ζωή τους. Καλά κάνουν αν έτσι γεμίζουν τον χρόνο τους. Στην "κατήχηση" ή στην αίσθηση "ανωτερότητας" κολλάω. 'Όταν απαιτείς από τους υπόλοιπους να θεωρήσουν σημαντικό αυτό που κάνεις ή όταν πιστεύεις ότι επειδή το έκανες ανέβηκες επίπεδο παντού.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
αμα αργούν να το γράφουν
όχι να σε λεεί για παράδοση 20 μήνα δώσε 12 ευρω και να πακετάρουν 21
μαλακοαγγλουρες , κολλητάρια του διμιφουτη
γιατί όωπς έγραψα και στην γκομενίτσα που απάντησε , πολλές φορές η τελική αξία δεν έχει περισσότερο νόημα από τον χρόνο παράδοσης.
πχ άντε και παίρνεις το γκαντέμς/ταχύμετρο από τον άγγλουρα με την έκπτωση
ήντα το κάμνεις άμα έρθει την άλλη τρίτη;
για αυτό πήγα στο μαγαζάκι της σωτήρος δω πίσω που πήρα και το hr monitor , σε 15 λεπτά πας , πλερώ, σακουλιάζεις και πίσω γραφείο για φωτογραφία.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Αλεξ αυτή ειναι θεωρία που αναφέρθηκα... Τα ίδια λέμε, μη τα βάζεις μόνο με αυτούς.
Όποιος φτάσει για πρώτη φορά πάνω σε ποδήλατο πχ. Βάρκιζα θεωρεί πως έχει κάνει κάτι πολύ σημαντικό και πρέπει να το μάθει η γειτονιά και το σόι όλο, όλοι μας κοροϊδεύουν που καβαλα στο ποδήλατο πάμε στη άλλη άκρη της Αττικής και αυτοί νομίζουν πως μεγάλωσε η κοκόνα τους 10cm...🤣
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Όχι φίλε, δουλεύει πολύ καλά η φάση με το speedosensor, βέβαια παρατηρώ πως παίζω στους ίδιους χρόνους και ταχύτητα στις συνήθη διαδρομές μου.
Το avg speed όμως είναι πιο ρεαλιστικό σε σχέση με πριν.
Και τι α κάνς? Να κατς να σκας? Όσο ζω μαθαίνω :biggrin:
IMG_20201021_194911.jpg
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Παιδια δωστε μου με λινκ ενα σετακι αισθητηρων garmin για το ποδηλατο μη παω στα τυφλα :) και για ρολοι εχει κανεις νανπροτεινει καποιο; τα γρνικης χρησης vivoactive-venu κανουν ή προτιμαμε forerunner σειρα;
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Εγώ vivoactive music έχω με ζώνη καρδιακών παλμών και πλέον αισθητήρες στροφών ταχύτητας.
Δεν το πήρα για ποδήλατο ντε και καλά , κυρίως για γυμναστήριο το πήρα αλλά κάνει δουλειά για τα μέτρα μου
Το θέμα του είναι μπαταρία.
Βγάζει 4 με 5 μέρες τυπικής χρήσης αλλά για ποδηλασία 3 ωρη σου τρώει το ένα τέταρτο άνετα
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Παιδια δωστε μου με λινκ ενα σετακι αισθητηρων garmin για το ποδηλατο μη παω στα τυφλα :) και για ρολοι εχει κανεις νανπροτεινει καποιο; τα γρνικης χρησης vivoactive-venu κανουν ή προτιμαμε forerunner σειρα;
Εγώ πήρα αυτά για το ποδήλατο αλλά είχα ήδη το Forerunner 245 για τρέξιμο.
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
:lolsign:

Αυτό σκέφτηκα και αρχικά το έβαλα στο μπροστά κέντρο, μάντεψε... έχανε τη σύνδεση ρε φίλε... 🤣
Το έβαλα πίσω και λειτουργεί σωστά χωρίς αποσυνδέσεις, άγνωστες οι βουλές της garmin....
αν βάλεις την διάμετρο αυτόματα τι κάνει;
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Πως και το προτιμησες σε σχεση με το vivoactive 4 και το 645;
Εδώ και χρόνια έχω forerunner οπότε δε σκέφτηκα να αλλάξω σειρά. Όταν χάλασε το 110 δε χρειαζόμουν τις επιπλέον παροχές του 645 και επίσης οπτικά το 645 μοιάζει πιο πολύ με ρολόι που έτσι και αλλιώς δε με νοιάζει γιατί το έχω μόνο για προπόνηση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Έτσι για την ιστορία, όσους ξέρω που κάνουν σοβαρές προπονήσεις με ποδηλασία και όχι μόνο προτιμούν τα ρολόγια της polar, βλέπω φοράνε όλοι το vantage.
Κάτι καλύτερο αν κάνει δεν ξέρω...
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Έτσι για την ιστορία, όσους ξέρω που κάνουν σοβαρές προπονήσεις με ποδηλασία και όχι μόνο προτιμούν τα ρολόγια της polar, βλέπω φοράνε όλοι το vantage.
Κάτι καλύτερο αν κάνει δεν ξέρω...
Είναι value for money, είναι όμορφα και μέχρι πρότινος είχαν την καλύτερη hr belt σε θέματα ακριβείας στην μέτρηση. Αλλιώς garmin και suunto τα ακριβά τους μοντέλα θα έλεγα... εγώ με κινητό και powerbank μια χαρά είμαι πάντως και με τους αισθητήρες θα είμαι ακόμη καλύτερα.
Όποιος θέλει να παίξει με κινητό έχω κάνει αρκετές δοκιμές, wahoo fitness μόνο προς το παρόν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
αν βάλεις την διάμετρο αυτόματα τι κάνει;
Συνήθως είναι όλα OK. Γίνεται ένα αρχικό αυτόματο callibration από τη μονάδα μέσω GPS. Στα νέα Garmin το callibration είναι "συνεχές" για πιο μεγάλη ακρίβεια.

Συνηθισμένο πρόβλημα είναι η τρελή ένδειξη, αν ξεχάσουμε το GPS on και κάνουμε προπόνηση σε trainer.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Και το στροφάρισμα για τους πιο απαιτητικούς ;)
Στα υπόψιν ότι σήμερα είχε αρκετό αέρα, ειδικά στη επιστροφή.
Φρόντισα όμως να μη μου χαλάσει τίποτα το ρυθμό λόγο καλής διάθεσης :)
IMG_20201022_151618.jpg


Σώτο είχες δίκιο για τη τοποθέτηση του σενσορα μπροστά, σε αρκετές φάσεις είδα στη ευθεία να κάνει βυθίσεις η ταχύτητα.
Θα το βάνω στο μπροστά κέντρο
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top