Yamaha Rx-V1800 + LG 49UK7550PLA(Πρόβλημα με συνδεσμολογία 2ου σετ μπροστινών ηχείων)

Μηνύματα
28
Reaction score
6
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του site!
Μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί!
Λοιπόν είμαι κάτοχος του πολυκάναλου ενισχυτή Rx-V 1800 και της LG 49UK7550PLA.Έχω κάποια θεματάκια και θα ήθελα τα φώτα σας.
1ον:Ο ενισχυτής είναι συνδεμένος με τα Sony Pascal 835 που χρησιμοποιούνται για home cinema φυσικά.Ο ενισχυτής είναι συνδεδεμένος με οπτική ίνα με την τηλεόραση. Δυστυχώς για να πάρω σήμα DD ή DTS πρέπει να βάλω την επιλογή της TV σε optical χωρίς να λειτουργούν τα ηχεία της TV. Ενημερώνω οτι η TV έχει και επιλογή optical + ενσωμ.ηχεία τηλεόρασης, η οποία επιλογή μου βγάζει σήμα μόνο PCM.
Σε ανάλογη τηλεόραση με ενισχυτή denon δεν χρειάζεται να αλλάξεις την παραπάνω επιλογή και παίζει κατευθείαν DD και DTS.Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο?


2ον: Θέλω να προσθέσω ένα έξτρα ζευγάρι ηχεία για μουσική,στέρεο κατάσταση, πάνω στον ίδιο ενισχυτή στον οποίο τα μπροστινά ηχεία καλύπτονται από τα pascal. Δυστυχώς λόγω χώρου πρέπει να αφήσω τα pascal ως έχουν και να προσθέσω σε άλλη θέση τα άλλα δυο ηχεία. Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι ότι δεν υπάρχει επιλογή speaker A,B και ότι οι zone 2,3 παίρνουν μόνο αναλογικό σήμα.Σημειώνω οτι τραγούδια μου αρέσει να ακούω από youtube και δεν μπορώ να βγάλω αναλογικό σήμα...

Τα φώτα σας κύριοι!Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα σου marop67,
1ον: Μπορείς να συνδέσεις τη τηλεόραση σου με τον ενισχυτή σου με καλώδιο HDMI να δεις διαφορά.
2ον: Αν συνδέεις τα ηχεία Sony κατευθείαν στον ενισχυτή σου και όχι στο sub μπορείς να μη συνδέσεις τα front και right του pascal και να βάλεις αυτά που θέλεις εσύ για μπροστινά ηχεία αλλά θα αλλάξει η ηχητική σου συμπεριφορά.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
6
ThanasisR, σχετικά με το 1ο θέμα έχω συνδέση το hdmi in της tv με το hdmi out του ενισχυτή και δεν παίρνω ήχο...Ίσως να κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις?
Σχετικά, με το δεύτερο θέμα, τα pascal είναι στην έξοδο front του ενισχυτή και εκεί θα ήταν το ιδανικό να εμπαινε και το άλλο ζευγάρι ηχοστήλης για καθαρά στέρεο ακουστικής
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
ThanasisR, σχετικά με το 1ο θέμα έχω συνδέση το hdmi in της tv με το hdmi out του ενισχυτή και δεν παίρνω ήχο...Ίσως να κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις?
Μήπως πρέπει στον ενισχυτή το HDMI να το βάλεις στο Bitstream
Σχετικά, με το δεύτερο θέμα, τα pascal είναι στην έξοδο front του ενισχυτή και εκεί θα ήταν το ιδανικό να εμπαινε και το άλλο ζευγάρι ηχοστήλης για καθαρά στέρεο ακουστικής
Έχεις ένα ζευγάρι ηχείων να δοκιμάσεις αυτό που σου έγραψα πιο πριν ?
 

Μηνύματα
28
Reaction score
6
Μήπως πρέπει στον ενισχυτή το HDMI να το βάλεις στο Bitstream
Τι εννοείς δλδ?
Συγνώμη για τις ερωτήσεις,δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με τις συνδέσεις...το παλεύω πάντως:p
 


Μηνύματα
28
Reaction score
6
Λοιπόν έχω συνδέσει και οπτική ίνα και hdmi στην τηλεόραση και πρέπει πλέον η επιλογή tv να είναι στο hdmi arc πλέον χωρίς πάλι να μπορώ να αυξομειώνω την ένταση και από τα ηχεία τηλεόρασης. Κάποια άλλη επιλογή δεν βρίσκω στον ενισχυτή...
Όσο για τα Pascal, δεν βρίσκονται συνδεδεμένα στο sub αλλά στον ενισχυτή. Δεν έχει σύνδεση ηχείων το sub
 

Μηνύματα
28
Reaction score
6
Για κάποιο λόγο νιώθω ότι είναι πιο σωστή η σύνδεση έτσι εκτός εαν το χάνω κάπου ακόμα στις ρυθμίσεις του ενισχυτή...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Ο ενισχυτή σου δεν έχει ARC (Audio Return Channel) για αυτό καλύτερα απενεργοποίησέ το από την TV σου.
Όσο για να pascal αφού τα έχεις συνδέσει στον ενισχυτή σου μπορείς τα 4 ίδια ηχεία sony να τα βάλεις στα surround και surround back και να χρησιμοποιήσεις δύο άλλα ηχεία για μπροστά.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
6
Ο ενισχυτή σου δεν έχει ARC (Audio Return Channel) για αυτό καλύτερα απενεργοποίησέ το από την TV σου.
Όσο για να pascal αφού τα έχεις συνδέσει στον ενισχυτή σου μπορείς τα 4 ίδια ηχεία sony να τα βάλεις στα surround και surround back και να χρησιμοποιήσεις δύο άλλα ηχεία για μπροστά.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ThanasisR, απλά προσπαθώ να αφήσω τα pascal ως μπροστινά στον τοίχο ως έχουν και με κάποιο τρόπο να οδηγήσω τις στήλες μου με τον ίδιο ενισχυτή χωρίς να χάσω σε ποιότητα οι οποίες βρίσκονται απέναντι από τα μπροστινά. Αυτό φυσικά θέλω να το κάνω επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα να μπουν οι στήλες αριστερά και δεξιά της τηλεόρασης λόγω περίεργης διαρρύθμισης σπιτιού. Θα μπορούσα να τα οδηγήσω στην zone 2 απο την έξοδο surround back αλλά έτσι δέχεται μόνο αναλογικό σήμα και οι μόνοι αναλογικοί έξοδοι που έχω στην τηλεόραση είναι AN in
 

Attachments



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top