(ζήτηση) B&W 601 S3 απο θεσ/νικη

Status
Not open for further replies.



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Τα χει εμενα ενας φιλος.
Κι επειδη ειναι εξαιρετικα, τα δινει 600 ευρω, σε καλη κατασταση , αν ενδιαφερεσαι.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Τα χει εμενα ενας φιλος.
Κι επειδη ειναι εξαιρετικα, τα δινει 600 ευρω, σε καλη κατασταση , αν ενδιαφερεσαι.
Eνα ζευγαρι B&W 601 S3 600E?? Μηπως τα μπερδεψες με καποιο αλλο μοντελο?
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Γιατι ρωτας? Τα εχεις?
Γιατί να έχω ηχεία με απόκριση -3 dB στα 60 Hz και ευαισθησία 88 dB/2.83V/1m που για να πάρω το 100% τους θα θέλω ενισχυτή 200 watt/8 Ohm;
Όχι, δεν τα έχω.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
26
Αμπασα τα 601 s3?διαφωνώ κάθετα.εχω στην κατοχή μου 2 ζευγάρια σε διαφορετικούς χώρους..εκ των οποίων το ένα ζεύγος με βελτιωμένο κροσσοβερ..το ηχείο στα χρήματα του 200ευρω που είναι μια λογική τιμή για τα χρόνια του απλά δεν έχει αντίπαλο..σε συγκριτικό με dali zenzor 3 και usher s520 απλά πέρασε μπροστά σχεδόν σε όλα τα τεστ..(ελαφρώς καλύτερες μεσαίες το s520)αυτό με το βελτιωμένο κροσσοβερ πάτησε κάτω και το cdm1 έστω και οριακά.θελει ενισχυτή από 50rms αληθινά και πάνω για να οδηγηθεί σωστά.με λαμπατους sigle ended απλά το ξεχνάμε.Nad και Rotel τους λατρεύει όπως και τον Creek Evolution!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Τα χει εμενα ενας φιλος.
Κι επειδη ειναι εξαιρετικα, τα δινει 600 ευρω, σε καλη κατασταση , αν ενδιαφερεσαι.
για τον Νώντα τον σφίχτη λες?
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγω ειχα παλια το επομενο μοντελο νομιζω ? Β&W 603 S3. Καλο ηταν και οχι και τοσο δυσκολο, το ειχα με εναν 100 watt ενισχυτη. Τωρα το μικρoτερο δε βρηκα μετρησεις αλλα εδω εχει μετρησεις για αυτο που αναφερω. Το ειχα αγορασει σε πολυ καλη τιμη 600 ευρω. Εκανε λιγο παραπανω δε θυμαμαι ποσο. (720 -750 ? θα σας γελασω) οταν πρωτοβγηκε.

 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Μήπως πρόκειται για σετ 5.1; 8-)
Αμπασα τα 601 s3?διαφωνώ κάθετα.εχω στην κατοχή μου 2 ζευγάρια σε διαφορετικούς χώρους..εκ των οποίων το ένα ζεύγος με βελτιωμένο κροσσοβερ..το ηχείο στα χρήματα του 200ευρω που είναι μια λογική τιμή για τα χρόνια του απλά δεν έχει αντίπαλο..σε συγκριτικό με dali zenzor 3 και usher s520 απλά πέρασε μπροστά σχεδόν σε όλα τα τεστ..(ελαφρώς καλύτερες μεσαίες το s520)αυτό με το βελτιωμένο κροσσοβερ πάτησε κάτω και το cdm1 έστω και οριακά.θελει ενισχυτή από 50rms αληθινά και πάνω για να οδηγηθεί σωστά.με λαμπατους sigle ended απλά το ξεχνάμε.Nad και Rotel τους λατρεύει όπως και τον Creek Evolution!
Επειδη τα εχεις λοιπον τα ηχεια και γνωριζεις την συμπεριφορα τους θα ηθελα λιγο τα "φωτα" σου. Εχω ανοιξει και ενα θεμα για επιλογη ενισχυτη για αυτα τα ηχεια αλλα δεν καταληξαμε καπου. Τελικα Nad η Rotel? Τι ηχο δινει ο ενας και τι ο αλλος? Καποιο συγκεκριμενο μοντελο? Εσυ με τι τα παιζεις?
Μήπως πρόκειται για σετ 5.1; 8-)
Και εγω προσπαθω να καταλαβω... Αν ημουν ξεκαθαρος.
Ρωτησα πιο πανω: "Eνα ζευγαρι B&W 601 S3 600E??"
Το ειδα αυτο φιλε μου. Απλα ειναι απο κρητη και ψιλοφοβαμαι την μεταφορα. Αν γινει καμια ζημια στην μεταφορα ψαξε μετα να βγαλεις ακρη.
 
Last edited:

Μηνύματα
56
Reaction score
26
Και με Nad και με rotel είναι καλός συνδιασμός.εγω τα έχω δοκιμάσει με περίπου 70 με 80 ενισχυτές (λόγω δουλειάς)από τους καλύτερους που θυμάμαι ήταν οι nad 3130,Nad c320bee,sansui 717,rotel rb981,push pull el34 elector,Creek evolution,rotel980bx, pionner a400,audiolab 8000a.και πάρα πολλοί ακόμη που πέρασαν από τα χέρια μου..όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δύστροπο ηχείο και παίζει όλα τα είδη μουσικής καλά.αν με το καλό τα πάρεις θα σου στείλω σχέδιο για βελτίωση του κροσσοβερ με μετρήσεις που θα δεις και στην πράξη ότι ισχύουν και προκαλώ όποιον πιστεύει ότι με 200 ας πούμε ευρώ σύνολο σε μεταχειρισμένο ηχείο βάσης θα πάρει 6ιντζο επώνυμο όχι παλαιότερο των 601 που θα παίζει καλύτερα σε όλους τους τομείς και δεν θα έχει εμφάνιση ψαροκασελας.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Και με Nad και με rotel είναι καλός συνδιασμός.εγω τα έχω δοκιμάσει με περίπου 70 με 80 ενισχυτές (λόγω δουλειάς)από τους καλύτερους που θυμάμαι ήταν οι nad 3130,Nad c320bee,sansui 717,rotel rb981,push pull el34 elector,Creek evolution,rotel980bx, pionner a400,audiolab 8000a.και πάρα πολλοί ακόμη που πέρασαν από τα χέρια μου..όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δύστροπο ηχείο και παίζει όλα τα είδη μουσικής καλά.αν με το καλό τα πάρεις θα σου στείλω σχέδιο για βελτίωση του κροσσοβερ με μετρήσεις που θα δεις και στην πράξη ότι ισχύουν και προκαλώ όποιον πιστεύει ότι με 200 ας πούμε ευρώ σύνολο σε μεταχειρισμένο ηχείο βάσης θα πάρει 6ιντζο επώνυμο όχι παλαιότερο των 601 που θα παίζει καλύτερα σε όλους τους τομείς και δεν θα έχει εμφάνιση ψαροκασελας.
Εχω βρει καποιους απο αυτους τους ενισχυτες μεταχειρισμενους σε καλη τιμη. Υπαρχει καποιος πιο καινουριος ενισχυτης που θα επαιζε εξισου καλα?
 

Μηνύματα
56
Reaction score
26
Δοκίμασε τον Nad c326bee μουσικοτατο μηχανάκι και υποτίθεται ότι είναι 50 watt rms...όταν τον μέτρησα στον παλμογράφο στα 8ωμ έβγαλε 82watt λίγο πριν κλιπαρει.εχει καλά ρεύματα και καλά δυναμικά.
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top