Βιβλία

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
@ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ Από τις περιλήψεις, φαίνεται ενδιαφέρουσα τριλογία! Όταν πάρεις ειδοποίηση από τον εκδοτικό οίκο ότι κυκλοφόρησε και το τρίτο μέρος, κάνε μια ανάρτηση εδώ, σε παρακαλώ. Θα πάω να πάρω και τα τρία βιβλία, μαζί. :)

Δεν γνωρίζω wizzy αν πρόσεξες,πως το πρώτο βιβλίο γυρίστηκε ήδη σε ταινία και βρίσκεται στο Νετφλιξ.
Εγραψα τη γνώμη μου στο θέμα « Τι είδαμε ...»

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Δεν γνωρίζω wizzy αν πρόσεξες,πως το πρώτο βιβλίο γυρίστηκε ήδη σε ταινία και βρίσκεται στο Νετφλιξ.
Πρόσεξα στο εξώφυλλο του πρώτου βιβλίου ότι γυρίστηκε σε ταινία, αλλά προτιμώ τα βιβλία (γενικά)!
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Πρόσεξα στο εξώφυλλο του πρώτου βιβλίου ότι γυρίστηκε σε ταινία, αλλά προτιμώ τα βιβλία (γενικά)!
Στην περίπτωση αυτού του βιβλίου κανεις το σωστό,αλλά η περιέργεια θα σε οδηγήσει να δεις και την ταινία!:biggrin:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- επίσης προτιμώ τά βιβλία , με ελάχιστες όμως εξαιρέσεις , πχ τον Νονό
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Μαζί σας είμαι.

Τα σενάρια πολλών ταινιών όμως βασίζονται σε βιβλία.Δεν τις βλέπετε αυτές τις ταινες?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Μαζί σας είμαι.

Τα σενάρια πολλών ταινιών όμως βασίζονται σε βιβλία.Δεν τις βλέπετε αυτές τις ταινες?
Τις βλέπω. Αφού πρώτα διαβάσω το βιβλίο. :)
Σε κάποιες περιπτώσεις, όπου η ταινία βασίζεται σε comic και το μαθαίνω εκ των υστέρων (π.χ. στα end credits), αγοράζω και διαβάζω και το comic. Είναι διαφορετική περίπτωση από το βιβλίο.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Το έχω σε έντυπη έκδοση και το έχω διαβάσει. Θα περιμένω να το διαβάσεις και μετά θα σου πω τη γνώμη μου.
οκ, το χω σε λιστα αναμονης, διαβασα μετριες κριτικες, αλλα νομνιζω θα μ αρεσει τοθεμα, θα το δω και ενημερωνω!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Χθεσινά αποκτήματα:

1605167163084.jpg


Το βιβλίο "Το πνεύμα του μπουκαλιού" το είχα διαβάσει μικρός (Γυμνάσιο), δανεισμένο από φίλο και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Ε, πλέον, ήρθε ο καιρός για μια επανάληψη και κατάληψη μόνιμης θέσης στη βιβλιοθήκη μου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Είπα να παρατείνω λίγο την ανυπομονησία μου (!!!) και να διαβάσω το "Δωμάτιο της Ναόμι" του Jonathan Aycliffe, από τις εκδόσεις ΟΞΥ.
Το "Δωμάτιο της Ναόμι" ήταν αρκούντως τρομακτικό, θα έλεγα. Είχα καιρό να διαβάσω βιβλίο από το είδος της λογοτεχνίας τρόμου που να μου αρέσει αρκετά - κυρίως λόγω δικού μου κορεσμού, όχι επειδή δεν υπάρχουν/δεν κυκλοφορούν αξιόλογα βιβλία.

Είχα πει ότι θα βάλω την αυτοβιογραφία του Rob Halford "Confess" σε αναμονή, για να το διαβάσω μετά την ανάγνωση του προαναφερόμενου. Τελικά, με "τράβηξε" η σειρά βιβλίων των Γρυντάκης/Χάλκος/Α. Χόρτης/Ε. Χόρτης (1, 2, 3, 4) - έχουν κι άλλο ένα σχετικά με το Βυζάντιο, δεν το έχω επειδή έχω άλλο παρόμοιας θεματολογίας. Βιβλία ιστορίας, με πολλές άγνωστες πτυχές των χρονικών περιόδων που καλύπτουν. "Ελαφρύ" γράψιμο, μικρές ιστορίες, πάντα με τη σχετική βιβλιογραφική αναφορά/παραπομπή. Πολλές φορές έπιασα τον εαυτό μου να απομυθοποιεί ιστορικά πρόσωπα - κυρίως της σύγχρονης ιστορίας της Ελλάδας, όπως επίσης και να κάνει τις συνδέσεις ανάμεσα σε πρόσωπα, γεγονότα, εξελίξεις και συνέπειες. Τα βιβλία είναι σχετικά μικρά σε μέγεθος, διαβάζονται εύκολα και τα προτείνω ως, ας πούμε, "ανάλαφρο" διάβασμα. Εάν κάποιος θέλει να εμβαθύνει σε κάποιο θέμα/περίοδο, οι παραπομπές βοηθούν πολύ.

Κι ενώ, μόλις τα είχα τοποθετήσει στη θέση τους, στη βιβλιοθήκη μου κι έλεγα να "πιάσω" το "Confess", "έπεσε" το μάτι μου στο "Dead Rockers Society" και λέω "Ε, γιατί όχι;". Οπότε, ξεκίνησα αυτό - sorry Rob!
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Το "Δωμάτιο της Ναόμι" ήταν αρκούντως τρομακτικό, θα έλεγα. Είχα καιρό να διαβάσω βιβλίο από το είδος της λογοτεχνίας τρόμου που να μου αρέσει αρκετά - κυρίως λόγω δικού μου κορεσμού, όχι επειδή δεν υπάρχουν/δεν κυκλοφορούν αξιόλογα βιβλία.
είμαι περίπου στην ίδια φάση - του οτι δεν ασχολούμαι πλέον - με το συγκεκριμένο είδος λογοτεχνίας εξαιτίας κορεσμού. Έχοντας ξεκινήσει απο την δεκαετία του 80 με τη σειρά "Η βιβλιοθήκη του τρόμου" masterton, leen, sherman και φτάνωντας ώς τις εκδόσεις Οξύ και τη σειρά "Κόλαση" όπου υπήρχαν μερικά διαμαντάκια, σταμάτησα πλέον να ασχολούμαι. Κυρίως λόγω βαρεμάρας στο να ψάχνω και να διαβάσω reviews. Τώρα όμως που το βρήκα έτοιμο θα το εκμεταλευτώ. ;)👍

IMG_20201130_095734.jpg
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα

Μια πρόταση και για μένα για ένα βιβλίο που από ότι είδα είναι εξαντλημένο οπότε να το έχει κάποιος γνωστός σας αξίζει να το διαβάσετε:

Norman Spinrad - Little Heroes (Η μηχανή του Ροκ & Ρολ)

Και λίγα λόγια για το βιβλίο από το διαδύκτιο:
https://apopeirates.blogspot.com/1992/01/norman-spinrad.html
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
είμαι περίπου στην ίδια φάση - του οτι δεν ασχολούμαι πλέον - με το συγκεκριμένο είδος λογοτεχνίας εξαιτίας κορεσμού. Έχοντας ξεκινήσει απο την δεκαετία του 80 με τη σειρά "Η βιβλιοθήκη του τρόμου" masterton, leen, sherman και φτάνωντας ώς τις εκδόσεις Οξύ και τη σειρά "Κόλαση" όπου υπήρχαν μερικά διαμαντάκια, σταμάτησα πλέον να ασχολούμαι.
Εγώ ξεκίνησα από τη σειρά "Κόλαση" των εκδόσεων ΟΞΥ - συγκεκριμένα, το πρώτο μου βιβλίο λογοτεχνίας τρόμου ήταν "Ο Παρίας" του Graham Masterton, το οποίο αγόρασα όταν εκδόθηκε για πρώτη φορά. Ποτέ δεν έπαψα να ασχολούμαι, από τη σειρά "Κόλαση" έχω τα άπαντα, απλώς, από ένα σημείο και μετά, έχοντας διαβάσει τόσα πολλά, απέκτησα κι ένα πιο, ας πούμε, "κριτικό" μάτι, οπότε, από εκείνο το σημείο, αρκετά βιβλία αυτής της θεματολογίας τα διαβάζω αφενός από συνήθεια κι αφετέρου επειδή με διασκεδάζουν. Προφανώς, έχω διαβάσει και "πατάτες" (από Έλληνες και ξένους συγγραφείς), δεν μετανιώνω, όμως. Ίσα ίσα που αυτή η εμπειρία με βοηθάει να ξεχωρίζω - τρόπον τινά - τα "διαμάντια" στο "βούρκο". :)
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Εγώ ξεκίνησα από τη σειρά "Κόλαση" των εκδόσεων ΟΞΥ - συγκεκριμένα, το πρώτο μου βιβλίο λογοτεχνίας τρόμου ήταν "Ο Παρίας" του Graham Masterton, το οποίο αγόρασα όταν εκδόθηκε για πρώτη φορά. Ποτέ δεν έπαψα να ασχολούμαι, από τη σειρά "Κόλαση" έχω τα άπαντα, απλώς, από ένα σημείο και μετά, έχοντας διαβάσει τόσα πολλά, απέκτησα κι ένα πιο, ας πούμε, "κριτικό" μάτι, οπότε, από εκείνο το σημείο, αρκετά βιβλία αυτής της θεματολογίας τα διαβάζω αφενός από συνήθεια κι αφετέρου επειδή με διασκεδάζουν. Προφανώς, έχω διαβάσει και "πατάτες" (από Έλληνες και ξένους συγγραφείς), δεν μετανιώνω, όμως. Ίσα ίσα που αυτή η εμπειρία με βοηθάει να ξεχωρίζω - τρόπον τινά - τα "διαμάντια" στο "βούρκο". :)
O "Παρίας" ήταν το βιβλίο που με έκανε να διαβάσω με λίγες εξαιρεσεις ολη τη σειρά ! Ειδικά τον Μαστερτον τον θεωρώ απο τους κορυφαίους στο συγκεκριμένο είδος λογοτεχνίας. Πατάτες όντως άπειρες και απο ξένους συγγραφείς και στην συγκεκριμένη σειρά, ωστόσο αν δε δοκιμάσεις...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Καλημέρα

Μια πρόταση και για μένα για ένα βιβλίο που από ότι είδα είναι εξαντλημένο οπότε να το έχει κάποιος γνωστός σας αξίζει να το διαβάσετε:

Norman Spinrad - Little Heroes (Η μηχανή του Ροκ & Ρολ)

Και λίγα λόγια για το βιβλίο από το διαδύκτιο:
https://apopeirates.blogspot.com/1992/01/norman-spinrad.html
- το έχω . . . πρωταγωνιστεί η Σάλυ από το valey . . . + δεκάδες μεταφρασμένες πορτορικάνικες βρισιές . . . πολύ γέλιο αλλά δεν με ενθουσίασε
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
- το έχω . . . πρωταγωνιστεί η Σάλυ από το valey . . . + δεκάδες μεταφρασμένες πορτορικάνικες βρισιές . . . πολύ γέλιο αλλά δεν με ενθουσίασε
Δεν είναι κορυφή αλλά είναι ιδιαίτερο και με θέμα την μουσική.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top