Coaxial to RCA to...?

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Καλησπέρα,

Θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε να με βοηθήσετε, μήπως και καταφέρω (εν μέσω lockdown) να λύσω το παρακάτω πρόβλημα. Έχω ήδη ψάξει στο forum για μια λύση, βρίσκω παρόμοιες καταστάσεις αλλά όχι ακριβώς αυτό που τραβάω...

Έχω συνδέσει την τηλεόραση αυτή: https://www.lg.com/gr/tileoraseis/lg-42LE5300-led-tv με έναν πολύ παλιό JVC ενισχυτή (AX-R332, ηλικίας τριάντα και χρόνων με ό,τι αυτό συνεπάγεται...), ώστε να ακούω στο σαλόνι από τα ηχεία που του έχω συνδέσει. Η σύνδεση ήταν RCA στο audio 3.5" jack της τηλεόρασης.

Έλα όμως που η υποδοχή του jack έσπασε από την πλακέτα, και η τηλεόραση σκάλωσε και δεν έβγαζε ήχο από πουθενά... Ο τεχνικός δεν το διόρθωσε ολοκληρωτικά - απλά "ξεμπλόκαρε" τον ήχο, αλλά το jack πλέον δε δουλεύει. Ακολουθώντας τη συμβουλή του (ερχόταν και lockdown), συνέδεσα την τηλεόραση με τον ενισχυτή μέσω Scart (out, με διακόπτη) to RCA. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι το DVD μου, που είναι αυτό: https://www.lg.com/us/home-video/lg-BP550-blu-ray-player και μέσω του οποίου βλέπω κ Netflix/Youtube, είναι συνδεδεμένο με HDMI με την τηλεόραση και ο ήχος ΔΕΝ περνάει στο ενισχυτή (όπως συνέβαινε πριν), αλλά μένει στην τηλεόραση.

Η μόνη λύση που έχω βρει αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει, είναι να πάρω έναν digital to audio converter (πχ: https://www.skroutz.gr/s/24473881/Aria-Trade-Coaxial-Toslink-female-2x-RCA-female-00007472.html), και να συνδέσω με coaxial-to-RCA το DVD με τον ενισχυτή για να του στέλνει audio. Το ερώτημα είναι; Θα κάνει δουλειά; Και τι καλώδιο θα χρειαστεί να συνδέσω από το DVD στον converter: coaxial audio cable των 12€ που βρίσκω, ή και ένα απλό RCA ή καλώδιο φις κεραίας θα κάνει δουλειά;

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει και λύση χωρίς converter, ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Λογικό είναι να μην δουλεύει. Δεν ξέρω τηλεοράσεις που να έχουν έξοδο scart, μόνον είσοδο. Δεν μπορεί να βγάλει από την πλακέτα με κολλητήρι κάποιο καλώδιο έξω από το jack; Δεδομένου ότι δεν βρίσκεις πια πηγές με αναλογική έξοδο, η άλλη εναλλακτική είναι coaxial σε DAC, αυτό που δεν θες δηλαδή...
Καλώδιο; Ομοαξονικό RG-59/U χάλκινο, πάει γυρω στο μισό ευρώ το μέτρο, αλλά πρέπει κάποιος να σου κολλήσει τα βύσματα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το ερώτημα είναι; Θα κάνει δουλειά; Και τι καλώδιο θα χρειαστεί να συνδέσω από το DVD στον converter: coaxial audio cable των 12€ που βρίσκω, ή και ένα απλό RCA ή καλώδιο φις κεραίας θα κάνει δουλειά;
Αν είναι αληθινό D to A θα κάνει δουλειά.
Οποιοδήποτε RCA κάνει, κεραίας δεν κάνει.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αν η τηλεόραση έχει HDMI ARC, τότε καλύτερα κάτι σε HDMI-in RCA-out, κάτι τέτοιο δηλαδή:
(https://www.skroutz.gr/c/699/metatr...o=hdmi+to+rca&order_by=pricevat&order_dir=asc)
για να έχεις έλεγχο volume και από το τηλεχειριστήριο της TV
Αν έχει ARC θα το γράφει στην HDMI θύρα, φοβάμαι όμως πως αυτή είναι HDMI 1.3 (πολύ παλιά, κάτι που φαίνεται απ' την ύπαρξη SCART).
Το ARC παρουσιάστηκε με το 1.4.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Ευχαριστώ πολύ όλους! Το SCART δουλεύει και ως έξοδος με αντάπτορα που ρυθμίζει αν δέχεται (In) ή δίνει (Out). Αυτό έχω βάλει και στον ενισχυτή δίνει audio χωρίς πρόβλημα.

Aπό ό,τι βλέπω, όντως HDMI 1.3 έχει η τηλεόραση οπότε HDMI σε RCA, γιοκ.

Οπότε, λογικά με ένα συνδυασμό DAC (https://www.skroutz.gr/s/24473881/Aria-Trade-Coaxial-Toslink-female-2x-RCA-female-00007472.html) και ενός καλωδίου όπως αυτό: https://e-damianakis.gr/kalodia/cct...e-0-50m-with-bnc-connector-600300200-oem.html για σύνδεση του DAC με το DVD, μαζί με RCA καλώδιο από το DAC στον ενισχυτή, θα πρέπει να είμαι ΟΚ φαντάζομαι;
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Το έχω κάνει σε TV με ψηφιακές μόνο εξόδους και στέρεο ενισχυτή με αναλογικές μόνο εισόδους και δουλεύει.
Μόνο που ακούγεται αρκετά δυνατότερα από τις υπόλοιπες πηγές και πρέπει να πατιέται η σίγαση στην TV ή να κλείνει τελείως η φωνή.
Τέλος η ένταση ρυθμίζεται μόνο από τον ενισχυτή.
Με οπτική ίνα έκανα τη σύνδεση.
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Με μπέρδεψες...
Πρώτα απ' όλα το coaxial καλώδιο πρέπει να έχει RCA βύσματα, όχι BNC, άρα αυτό δεν σου κάνει.
Δεύτερον, το εγχειρίδιο που βρήκα στο ίντερνετ (από την LG Αυστραλίας οπότε μπορεί να μην είναι ακριβώς η ίδια τηλεόραση) δεν έχει έξοδο SCART. Έχει όμως Toslink (ψηφιακή οπτική). Οπότε νομίζω ότι απλούστερη λύση είναι να πάρεις το σήμα από την Toslink της τηλεόρασης στο DAC και από κει στον ενισχυτή.
Τρίτον, τι εννοείς ότι έχεις SCART αντάπτορα στον ενισχυτή; Ο ενισχυτής έχει έξοδο ήχου και δίνεις στην τηλεόραση;
Τέταρτον, το DAC που βρήκες (όπως κι όλα τα αντίστοιχα) δεν έχουν τροφοδοτικό. Υπολόγισε να αγοράσεις ένα, εκτός κι αν έχεις περισσευούμενο από καμιά παλιά συσκευή.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Με μπέρδεψες...
Πρώτα απ' όλα το coaxial καλώδιο πρέπει να έχει RCA βύσματα, όχι BNC, άρα αυτό δεν σου κάνει.
Δεύτερον, το εγχειρίδιο που βρήκα στο ίντερνετ (από την LG Αυστραλίας οπότε μπορεί να μην είναι ακριβώς η ίδια τηλεόραση) δεν έχει έξοδο SCART. Έχει όμως Toslink (ψηφιακή οπτική). Οπότε νομίζω ότι απλούστερη λύση είναι να πάρεις το σήμα από την Toslink της τηλεόρασης στο DAC και από κει στον ενισχυτή.
Τρίτον, τι εννοείς ότι έχεις SCART αντάπτορα στον ενισχυτή; Ο ενισχυτής έχει έξοδο ήχου και δίνεις στην τηλεόραση;
Τέταρτον, το DAC που βρήκες (όπως κι όλα τα αντίστοιχα) δεν έχουν τροφοδοτικό. Υπολόγισε να αγοράσεις ένα, εκτός κι αν έχεις περισσευούμενο από καμιά παλιά συσκευή.
Toslink έχει, ναι. Έχεις δίκιο, θα το δοκιμάσω κι αυτό, αν δε δουλέψει η σύνδεση του DVD (Coaxial -> DAC -> RCA) με τον ενισχυτή. ΒΝC βύσμα εννοώ, σε αυτή την περίπτωση, για να συνδεθεί το DVD με το DAC. Τροφοδοτικό: check! (thx)

O ενισχυτής έχει είσοδο ήχου, τον οποίο παίρνει από την τηλεόραση με κάτι τέτοιο: https://www.e-shop.gr/cablexpert-cc...hK04gk0AZDIoLRHhn-1YvNVDh3HQTAvxoClV0QAvD_BwE. Ο διακόπτης in-out ορίζει αν το SCART δέχεται (προς την τηλεόραση) ή δίνει (από την τηλεόραση). Στην περίπτωσή μου, το δεύτερο.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Φίλε Vidiakas,
Η καλύτερη σύνδεση είναι από το coxial DVD με αντάπτορα D το A στον ενισχυτή σου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Toslink έχει, ναι. Έχεις δίκιο, θα το δοκιμάσω κι αυτό, αν δε δουλέψει η σύνδεση του DVD (Coaxial -> DAC -> RCA) με τον ενισχυτή. ΒΝC βύσμα εννοώ, σε αυτή την περίπτωση, για να συνδεθεί το DVD με το DAC. ...
Δεν έχει BNC είσοδο το DAC, έχει RCA είσοδο για το COAXIAL.
Τέτοιου τύπου καλώδιο θέλεις.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Δεν έχει BNC είσοδο το DAC, έχει RCA είσοδο για το COAXIAL.
Τέτοιου τύπου καλώδιο θέλεις.
ΒΝC παράγγειλα, απλό RCA έχω, αυτό είναι το μόνο που δεν έχω. Ευχαριστώ όμως - θα ενημερώσω για το τι δούλεψε και πώς, μόλις βρω τη λύση, έτσι για να υπάρχει στο forum.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Όλα καλά παιδιά - το DAC την έκανε τη δουλειά και όντως δε χρειάζεται ειδικό καλώδιο, ένα απλό RCA στη σύνδεση του DVD με το DAC ήταν αρκετό. Ευχαριστώ πολύ όλους!
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Μια διευκρίνιση, σε περίπτωση που κάποιος έχει το ίδιο θέμα: στο απλό audio (π.χ. CD), ολα καλά. Στο Netflix, με setting ήχου 5.1, έβγαινε μόνο θόρυβος από το σύστημα. Χωρίς το 5.1 setting, δουλεύει μια χαρά.
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
To DAC δεν μπορεί να αποκωδικοποιήσει το surround, μόνο στερεοφωνικά δουλεύει.
 
  • Like
Reactions: ika


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top