Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.418
Reaction score
79.709
Είπε ο άνθρωπος πως στο τυπικό Χάι φαϊ, το ντισπέρσιον κάνει όλη τη μαγεία, κι έτσι είναι.
Όχι. Δεν είπε αυτό. Είπε πως τα ενεργά εχουν ανεπαρκές dispersion. Μην προσπαθείς να στρογγυλέψεις τις γωνιές.
Τα ενεργά ηχεία ήταν και είναι εξαιρετικό value for money αλλά δεν είναι η πρώτη λύση για ακρόαση στο σπίτι. Για ένα πολύ απλό λόγο. Μικρό DISPERSION του ήχου. Και ένας κουφός ακούει την διαφορά και τι σημαίνει αυτό.
 

P

PMC

Guest
Τζιο, πες μου κατι ρε φιλε, αν τα δικα σου, τα ηχεια σου, ηταν τα ενεργα, το ενεργο μοντελο, θα χαν χειροτερο dispersion? Το ιδιο; Καλυτερο;

Οι παρατηρήσεις που έχουμε κάνει αφορούν κάποια ενεργά μόνιτορ ηχειάκια τα οποία έχουν πολύ συγκεκριμένη χρήση. Είναι εργαλεία μόνιτορ για επεξεργασία ήχου και χρησιμοποιούνται κυρίως από επαγγελματίες , τοποθετούνται δε πολύ κοντά στο ακουστικό όργανο. Πολλές φορές δίπλα σε έναν υπολογιστή για καλύτερη ακρόαση αλλά και πάνω στη κονσολα.....

Εγώ στο μυαλό μου όταν μιλάω για ενεργά ηχεία με κακη διασπορά Εννοώ ότι είναι λαθοσ να δίνεται η αίσθηση ότι μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα φθηνό ενεργό ηχείο και να απολαύσει μουσική.....όπως με ένα ολοκληρωμένο παθητικό.....

Αυτό Δεν ισχύει για όλες τις ( φθυνεσ ) ενέργες Υλοποίησεις..... Υπάρχουνε και κάποια (Φθηνά ) ενεργά ηχεία που για τα χρήματά τους κάνουν εξαιρετική δουλειά....

τα Neumann 310 πιθανόν να μην Ανήκουν σε αυτή την κατηγορία......( δείχνει αρκετά ολοκληρωμένο σαν ηχείο και με την προσθήκη σαμπ ισως να μην του λείπει τίποτα...)

υπαρχουν όμως πολλά Ηχεια Που κατά καιρούς προτείνονται ως η καλύτερη λύση που πολύ πιθανό να μην είναι.
αυτή είναι η ένσταση μου και δεν αφορά ( Επαναλαμβάνω) όλα τα ενεργά Ηχεια ....


τώρα.... Όσον αφορά την ερώτηση που μου κάνεις πραγματικά με εκπλήσσει διότι δεν την περίμενα από έναν άνθρωπο τόσο έμπειρο στο hifi όσο εσύ. Δεν μπορώ να καταλάβω εαν υπάρχει σκοπός στην ερώτηση και Με προβληματίζει ιδιαίτερα το τέλος της ερώτηση σου για το αν ακούγεται χειρότερα το ίδιο η καλύτερα.....

Καταρχάς να επαναλάβω ότι τα Ηχεια μου από την ενεργή έκδοση έχουνε πολύ μικρές διαφορές .......μόνο στο κομμάτι του ενεργού κροσόβερ( που εγώ δεν έχω ) Και της ενίσχυσης που εγώ τους δίνω περισσότερη από ότι όταν το κυκλοφορούσε η εταιρεία με τους αντίστοιχους ενισχυτές.

Παρόλα αυτά αυτά τα θέματα για τα οποία συζητάμε δεν αφορούν φαρ Φιλντ Ηχεια Που και μόνο από αυτόν το τιτλο οφείλουν να έχουν πιο ολοκληρωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Επίσης τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων ίδιων ηχείων σε ενεργή η σε παθητική έκδοση δεν πιστεύω ότι έχουν ουσιαστικές διαφορές......
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Αφήνω αυτό εδώ

View attachment 187795
Max. Spl σε 1m. απόσταση με 3%παραμορφωση το πολυ(κόκκινη γραμμή) και 10% το πολύ (μπλε καμπύλη)
Κάτω από 100Ηz έρχεται στα 104db κατά μέσο όρο και από 100-10kz μια μέση τιμή της τάξεως των 111,7db.
Splmax=116db
View attachment 187794
αστο εκει......:lolsign:
...με 20% παραμορφωση εχει να ανεβουν λιγο τα db ;

θελουμε 1% και κατω
...στα sub μπορουμε να δεχτουμε περισσοτερη παραμορφωση
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
αν έχεις κάποια στατιστικά πες...

γιατί αν ψάξουμε ένα ένα τα νήματα παρουσιάσεων συστημάτων....θα το εκπλαγείς ;)
Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετούς όπως επίσης και αρκετούς που δεν έχουν επάρκεια ισχύος.
Και επίσης πάρα πολλοί κάνουν δριμύτατη κριτική εδώ που δεν έχουν καν ηχοσύστημα ή ακούνε με ηχεία sound blaster.
So what?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Όχι. Δεν είπε αυτό. Είπε πως τα ενεργά εχουν ανεπαρκές dispersion. Μην προσπαθείς να στρογγυλέψεις τις γωνιές.
Αυτό το είπε σε άλλο ποστ.
Οκ, αυτό δε ξέρω περίπτωση να ισχύει.
Ανέφερε όμως ένα συγκεκριμένο περιστατικό, στο οποίο πιθανώς να ισχύει. Δεν έχω δει σχεδιαγράμματα αμφοτέρων.

τα θέματα για τα οποία συζητάμε δεν αφορούν φαρ Φιλντ Ηχεια Που και μόνο από αυτόν το τιτλο οφείλουν να έχουν πιο ολοκληρωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά
Όχι, δεν είναι έτσι.

Τα φαρφιλντ ηχεία, το μόνο πράγμα που έχουν παραπάνω από τα μιντφιλντ είναι περισσότερο SPL για να καλύψουν την μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης.

Καμία άλλη διαφορά δεν υπάρχει.

Ομοίως με τα νιαρφιλντ.

Μόνο το SPL τα χωρίζει.

Όλες οι υπόλοιπες παράμετροι, είτε αφορούν τονικές αλλοιώσεις, είτε διασπορά, είτε οτιδήποτε άλλο σκεφτείς, είναι απολύτως όμοιες.

Απολύτως.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετούς όπως επίσης και αρκετούς που δεν έχουν επάρκεια ισχύος.
Και επίσης πάρα πολλοί κάνουν δριμύτατη κριτική εδώ που δεν έχουν καν ηχοσύστημα ή ακούνε με ηχεία sound blaster.
So what?
η ισχυς εχει να κανει με την ενταση......αν του φτανει η ισχυς μια χαρα ειναι
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
τώρα.... Όσον αφορά την ερώτηση που μου κάνεις πραγματικά με εκπλήσσει διότι δεν την περίμενα από έναν άνθρωπο τόσο έμπειρο στο hifi όσο εσύ. Δεν μπορώ να καταλάβω εαν υπάρχει σκοπός στην ερώτηση και Με προβληματίζει ιδιαίτερα το τέλος της ερώτηση σου για το αν ακούγεται χειρότερα το ίδιο η καλύτερα.....

Καταρχάς να επαναλάβω ότι τα Ηχεια μου από την ενεργή έκδοση έχουνε πολύ μικρές διαφορές .......μόνο στο κομμάτι του ενεργού κροσόβερ( που εγώ δεν έχω ) Και της ενίσχυσης που εγώ τους δίνω περισσότερη από ότι όταν το κυκλοφορούσε η εταιρεία με τους αντίστοιχους ενισχυτές.


Επίσης τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων ίδιων ηχείων σε ενεργή η σε παθητική έκδοση δεν πιστεύω ότι έχουν ουσιαστικές διαφορές......
σ ευχαριστω κατ αρχην για τα καλα σου λογια.

Προφανως δεν υπαρχει κανενας σκοπος περα απ το προφανες, μη προβληματιζεσαι απλα το λεω γιατι επαναλαμβανεις ρε φιλε ( κι εσυ και πολλοι ακομα ) συνεχεια το ιδιο και το ιδιο με το επιμαχο ποστ μελους που λεει για το dispersion, που οι περισσοτεροι δεν ηξεραν καν την υπαρξη του ανα δεν αναφεροταν βεβαια.

Αρα οπως καταλαβαινεις , δεν εχει να κανει με ενεργα η παθητικα, οποτε να μη το λεμε συνεχεια, αυτο εννοω.

Φυσικα και ειναι τελεια τα ηχεια σου, και φυσικα ( χοντρα χοντρα, μιας και δεν τα ξερω καλα ) δε θα υπαρχει διαφορα στην ενεργη η παθητικη εκδοση.

Ειναι θεμα σχεδιασης, οχι στην ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ενεργου / παθητικου κλπ.

Αυτο εννοω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.609
Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετούς όπως επίσης και αρκετούς που δεν έχουν επάρκεια ισχύος.
Και επίσης πάρα πολλοί κάνουν δριμύτατη κριτική εδώ που δεν έχουν καν ηχοσύστημα ή ακούνε με ηχεία sound blaster.
So what?
στατιστικά ο αριθμός των μελών που έχω παρακολουθήσει(και είναι πολλοί...πάρα πολλοί)είναι κάτοχοι συστημάτων με κλασικά 6μισάρια ,αποστάσεις στο Θεό και ενισχυτές των 100watt

δηλαδή η γνώση....πιστοποιείται από την κατοχή κάποιου συστήματος?


και o RDoherty απ όσο θυμάμαι δεν είχε σύστημα...αυτό όμως δεν τον περιόρισε ποτέ στο να μοιράζει απλόχερα ξεφτίλα στον κάθε κουκλεντέ χαιενδά;)
 

P

PMC

Guest
Ειναι θεμα σχεδιασης, οχι στην ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ενεργου / παθητικου κλπ.
αυτο Ακριβώς.

Κάποια ηχεία έχουν σχεδιαστεί για ένα έως ενάμιση μέτρο και κάποια έχουν σχεδιαστεί για μεγαλύτερες αποστάσεις. Συνήθως μικρά μόνιτορ ηχεία είναι για μικρές αποστάσεις ενώ τα αντίστοιχα μεγέθους παθητικά είναι για μεγαλύτερη απόσταση.
 

Μηνύματα
1.499
Reaction score
2.826
Εννοώ ότι είναι λαθοσ να δίνεται η αίσθηση ότι μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα φθηνό ενεργό ηχείο και να απολαύσει μουσική.....όπως με ένα ολοκληρωμένο παθητικό.....
Μη βάζεις στοίχημα....;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.609
η ισχυς εχει να κανει με την ενταση......αν του φτανει η ισχυς μια χαρα ειναι
πως όμως σχολιάζεις με ευκολία την τοποθέτηση και τις αντίστοιχες επιδώσεις ενός ενεργού με γνωστά τα πάντα
και ενός σετ παθητικού+ενισχυτή με άγνωστη συμπεριφορά?
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
πως όμως σχολιάζεις με ευκολία την τοποθέτηση και τις αντίστοιχες επιδώσεις ενός ενεργού με γνωστά τα πάντα
και ενός σετ παθητικού+ενισχυτή με άγνωστη συμπεριφορά?
σχολιαζω αυτο που βλεπω....
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.609
σχολιαζω αυτο που βλεπω....
και καλά κάνεις...όλοι αυτό κάνουμε
αλλά δεν βλέπω ρε Κωστή να σχολιάζεις με την ίδια ευκολία αυτό που δεν βλέπεις...
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
στατιστικά ο αριθμός των μελών που έχω παρακολουθήσει(και είναι πολλοί...πάρα πολλοί)είναι κάτοχοι συστημάτων με κλασικά 6μισάρια ,αποστάσεις στο Θεό και ενισχυτές των 100watt

δηλαδή η γνώση....πιστοποιείται από την κατοχή κάποιου συστήματος?


και o RDoherty απ όσο θυμάμαι δεν είχε σύστημα...αυτό όμως δεν τον περιόρισε ποτέ στο να μοιράζει απλόχερα ξεφτίλα στον κάθε κουκλεντέ χαιενδά;)
Στην θεωρία Χάρη όλοι μαμάμε και δέρνουμε.
Όταν ωστόσο σου έρθει η Ρόδος αρχίζουν τα δύσκολα μάστορα...;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.609
Στην θεωρία Χάρη όλοι μαμάμε και δέρνουμε.
Όταν ωστόσο σου έρθει η Ρόδος αρχίζουν τα δύσκολα μάστορα...;)
θα συμφωνήσω.....
μόνο που τα δύσκολα έχουν να κάνουν με ένα κάρο γνωστούς περιορισμούς
δεν ακυρώνουν την θεωρία ;)
 

P

PMC

Guest
ειδικά εσύ είσαι πολύ τυχερός που ''άνθισες'' μετά τον θανατο του:laugh:
Να σου θυμίσω τα εξής.....

Οι επιλογές που έχω κάνει δεν είναι καθόλου hiendικες....

συστημα σε σαλόνι είναι με ....

μεγαλα μόνιτορ Ηχεια
επαρκεια σε ισχύ
επαρκεια σε στάθμες
σωστες αποστασεις (όσο γίνεται )
ισοσταθμιση
ρουμ θρεατμεντς
πολυκαναλος
ρυθμιση απο Επαγγελματία
ΔΥΟ σαμπ (16ρια)

γενικα είμαι ισως ο πιο πιστός από όλους εδώ μέσα σε όλους τους κανόνες.......

κανονικα θα μπορούσα να είμαι μόνιμα το παράδειγμα των γιατρών ( μη κοιτάς τώρα που τους πάω κόντρα , για δικούς μου λόγους.....)

τι ακριβός δεν θα του άρεσε ?
 
Last edited by a moderator:


Μέλη online

No members online now.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.365
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top