Αναβάθμιση ηχειων

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Καλημέρα σας.
Μιας και έχουν πέσει λίγο οι τιμές, μιας και έρχονται Χριστούγεννα λέω να αναβαθμίσω λίγο τα ηχεία μου.
Αυτή τη στιγμή έχω τα spektor 2 και σκέφτομαι για τα Oberon 5 ή τα spektor 6.
Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά τα δύο;
Αξίζουν σαν αναβάθμιση;
Υπάρχουν άλλες επιλογές σε αυτά τα χρήματα;
Ο ενισχυτής μου είναι ο as501 και από μουσικα ακούσματα jazz, metal και λίγο ροκ.
Ευχαριστω πολύ
Χρηστος
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ξέρεις τώρα: συμπλήρωσε με: προϋπολογισμό, πιθανότητα αγοράς μεταχειρισμένου (οπότε κερδίζεις 50%), απόσταση ακρόασης, χώρο και διευθέτηση αυτού ώστε να πάρεις απαντήσεις...
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Σωστά!
Λοιπόν προϋπολογισμός βαριά τα 550 του oberon εκτός αν στα 600 υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο.
Μεταχειρισμένο δεν θα το προτιμούσα.
Απόσταση ακρόασης γύρω στο 1,5 μέτρο.
Ο χώρος είναι σαλόνι 20τ. και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι χωροταξικά.
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Σωστά!
Λοιπόν προϋπολογισμός βαριά τα 550 του oberon εκτός αν στα 600 υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο.
Μεταχειρισμένο δεν θα το προτιμούσα.
Απόσταση ακρόασης γύρω στο 1,5 μέτρο.
Ο χώρος είναι σαλόνι 20τ. και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι χωροταξικά.
Ευχαριστω
Τα dali oberon 5 τα είχα ακούσει με ενισχυτή yamaha και μου άρεσαν πολύ.
Ήμουνα έτοιμος να τα πάρω αλλά τελικά πήρα τα oberon 7 επειδή έγινε αύξηση του μπάτζετ για ποιο δυνατό ενισχυτή.

Εννοείται πώς είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση από τα spektor 2.
 


Μηνύματα
6
Reaction score
1
https://www.skroutz.gr/s/15901927/Sony-STR-DH190.html?from=catspan Καλημέρα. εχω τον ανωτέρω Sony str-dh190, ενισχυτή συνδεμένο με ένα παλιό ζεύγος ηχείων HiFi! Θα ήθελα να αναβαθμίσω την ποιότητα του ήχου, καθώς έχω συνδέσει πικαπ πάνω στον ενισχυτή. Μετά από αναζήτηση κατέληξα στα DALI Spector 2. Δεν θα ήθελα Ηχεία δαπέδου λόγο χώρου. Θα προτείνατε τον συνδυασμό;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
https://www.skroutz.gr/s/15901927/Sony-STR-DH190.html?from=catspan Καλημέρα. εχω τον ανωτέρω Sony str-dh190, ενισχυτή συνδεμένο με ένα παλιό ζεύγος ηχείων HiFi! Θα ήθελα να αναβαθμίσω την ποιότητα του ήχου, καθώς έχω συνδέσει πικαπ πάνω στον ενισχυτή. Μετά από αναζήτηση κατέληξα στα DALI Spector 2. Δεν θα ήθελα Ηχεία δαπέδου λόγο χώρου. Θα προτείνατε τον συνδυασμό;
καλημέρα, άνοιξε ένα καινούριο θέμα να το συζητήσουμε εκεί :)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλημέρα σας.
Μιας και έχουν πέσει λίγο οι τιμές, μιας και έρχονται Χριστούγεννα λέω να αναβαθμίσω λίγο τα ηχεία μου.
Αυτή τη στιγμή έχω τα spektor 2 και σκέφτομαι για τα Oberon 5 ή τα spektor 6.
Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά τα δύο;
Αξίζουν σαν αναβάθμιση;
Υπάρχουν άλλες επιλογές σε αυτά τα χρήματα;
Ο ενισχυτής μου είναι ο as501 και από μουσικα ακούσματα jazz, metal και λίγο ροκ.
Ευχαριστω πολύ
Χρηστος
αυτα


κοιτα και αυτα

 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
καλημέρα, άνοιξε ένα καινούριο θέμα να το συζητήσουμε εκεί :)
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Τα dali oberon 5 τα είχα ακούσει με ενισχυτή yamaha και μου άρεσαν πολύ.
Ήμουνα έτοιμος να τα πάρω αλλά τελικά πήρα τα oberon 7 επειδή έγινε αύξηση του μπάτζετ για ποιο δυνατό ενισχυτή.

Εννοείται πώς είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση από τα spektor 2.
Καλησπέρα
Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.
Ο 501 θα τα καταφέρει με τα oberon 7;
Ευχαριστω
Ο ενισχυτής σου έχει εξοδο για subwoofer. Νομίζω οτι η μεγαλύτερη αναβάθμιση είναι να πάρεις ενα τέτοιο
Ειναι και αυτό στο πρόγραμμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
14
Reaction score
6
Καλησπέρα
Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.
Ο 501 θα τα καταφέρει με τα oberon 7;
Ευχαριστω

Ειναι και αυτό στο πρόγραμμα.
Αν είδες τα χαρακτηριστικα, εχουν σχεδόν την ιδια ευαισθησια. Θεωρητικά το ίδιο πράγμα είναι και τα δύο ηχεία για τον ενισχυτή σου.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Αν είδες τα χαρακτηριστικα, εχουν σχεδόν την ιδια ευαισθησια. Θεωρητικά το ίδιο πράγμα είναι και τα δύο ηχεία για τον ενισχυτή σου.
Χαρακτηριστικά όντως είναι σχεδόν ίδια αλλά γιατί έχουν τόση διαφορά στην τιμή;
 

Μηνύματα
14
Reaction score
6
Στο Οberon 7 δίνουν μεγαλύτερες μονάδες midwoofer μεγαλύτερες καμπίνες (και φαίνεται να θέλουν λίγο μεγαλύτερο χώρο) για αυτό η τιμή υψηλότερη να υποθέσω. Επίσης θα έχουν διαφορετικό μπάσο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι αυτόματα και καλύτερα από τα μικρότερα στις μεσαίες συχνότητες. Επίσης εχεις σχετικά κοντινη θεση ακροασης με τα ηχεία.
Mάλλον τα μικρότερα είναι πιο ιδανικά για σένα;

Αποστάσεις από τους τοίχους ανά μοντέλο:
Oberon 7
Recommended Distance From Wall [cm]
20 - 80
Oberon 5
Recommended Distance From Wall [cm]
15 - 80
 
Last edited:

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Στο Οberon 7 δίνουν μεγαλύτερες μονάδες midwoofer μεγαλύτερες καμπίνες (και φαίνεται να θέλουν λίγο μεγαλύτερο χώρο) για αυτό η τιμή υψηλότερη να υποθέσω. Επίσης θα έχουν διαφορετικό μπάσο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι αυτόματα και καλύτερα από τα μικρότερα στις μεσαίες συχνότητες. Επίσης εχεις σχετικά κοντινη θεση ακροασης με τα ηχεία.
Mάλλον τα μικρότερα είναι πιο ιδανικά για σένα;

Αποστάσεις από τους τοίχους ανά μοντέλο:
Oberon 7
Recommended Distance From Wall [cm]
20 - 80
Oberon 5
Recommended Distance From Wall [cm]
15 - 80
Ωραια ανάλυση, ευχαριστώ! 👍
 

Μηνύματα
14
Reaction score
6
Πάντως φαίνονται πολύ καλά ηχεία ειναι και πιο ευαισθητα απο τα spektor 2. Είχα δει σε αγγελία τα oberon 1 σε πολύ καλή τιμή και σκεφτόμουν να τα δοκιμάσω. (-:
 

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Καλησπέρα
Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.
Ο 501 θα τα καταφέρει με τα oberon 7;
Ευχαριστω

Ειναι και αυτό στο πρόγραμμα.
Καλύτερα να πας στα oberon 5 τα 7 θέλουν ποιο δυνατό ενισχυτή.
 


Μηνύματα
27
Reaction score
26
Αφού οδηγεί τα spektor 2 που ειναι πιο δυσκολα, θα οδηγούσε και τα oberon 7 ακόμα πιο άνετα.
Δεν έχουν καμία σχέση με τα spektor 2 μην κοιτάς μόνο την ευαισθησία. Το εφτάρι κατεβαίνει χαμηλά χρειάζεται δυνατό ενισχυτή για να πάρεις το μέγιστο από το ηχείο.

Βέβαια ο φίλος που ακούει στο 1,5 μέτρο θα είναι κάπως ντεμι η κατάσταση.

Τεσπα εγώ στην θέση του με αυτό τον ενισχυτή που έχει θα έπαιρνα τα πεντάρια.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Μην παρεις τα 7 αρια .Θα εχεις πολλα θεματα με το χαμηλο γιατι ο χωρος σου ειναι μικρος. Παρε πενταρια και αν εβρισκες καπου zensor 5 με κλειστα ματια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top