Pioneer PL-300 ή καινούργιο;

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Παιζει στην αποθήκη ένα Pioneer PL-300.

Όταν το είχα πακετάρει πρίν περίπου 6-7 χρόνια ήταν λειτουργικό αλλά σίγουρα χρειάζεται ένα καλό σέρβις και ισως/μάλλον κεφαλή ή βελόνα ή και τα 2.
Ο μόνος λόγος που θέλω να το επαναφέρω είναι γιατί υπάρχουν 60-70 δίσκοι στολισμένοι και κάθονται.
Φαν του βινυλίου δεν με λες.....δεν καίγομαι δλδ. Πιο πολύ η κυρία του σπιτιού το ζητάει γιατι θέλει να ακούει τα βινύλια με τα οποία εκανε πάρτυ στα νιάτα της.

Το ερώτημα είναι ένα και πολύ απλό: Το συγκεκριμένο μηχάνημα αξίζει να του ρίξουμε 50-150 ευρώ για να πάρει τα πάνω του ή να το αφήσω στην αποθήκη και να πάρω έναι καινούργιο 200-300 ευρώ;
(λαμβάνοντας υπόψη και τις δυσκολίες της εποχής με τα πήγαινε έλα σε μαστόρους κλπ).

Είτε θα συνδεθεί στον Harman-Kardon AVR171 ή θα επαναφέρω τον Sansui απο την αποθήκη και θα κουμπώσει εκεί.
Ηχεία και στις 2 περιπτώσεις θα είναι τα Monitor Audio Bronze 4.

Μούτσας Γκράτσιας.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Εννοειται οτι το κρατας και κανεις τη δουλεια σου. Δε χρειαζεται καν να δωσεις το ποσο που λες για σερβις για να παιξεις. Βαλε και ενα κεφαλακι audio technica περιξ στα 80 με 100 ευρω και θα εισαι μια χαρα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Εννοείται ότι το κρατάς! Ο Πελοπίδας85 έχει δίκιο!
Πες μας για την κεφαλή του.
Αν έχει την εργοστασιακή καλύτερα να την αλλάξεις.
Αν το συνδέσεις με τον Harman-Kardon AVR171 θα χρειαστείς προενισχυτή, γιατί αν δε κάνω λάθος δεν έχει είσοδο phono.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Κεφαλή έχει την εργοστασιακή.
Εχεις δίκιο...ο AV μου δεν έχει είσοδο Phono.
Tί κόστος έχει ένα phono;

Μπορώ να επαναφέρω τον Sansui αντί να πάρω phono, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αλλάζω καλώδια στα ηχεία. Δεν είναι ανέφικτο αλλά δεν είναι και το ιδανικό.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Για αξιοπρεπή προενισχυτή υπολογίζεις από 60 ευρώ και πάνω. Πριν λίγο καιρό βγήκε ένας καινούργιος, ο ΖΕΝ Phono ο οποίος είναι πιο ακριβός αλλά προσιτός και σύμφωνα με τις κριτικές και τις συστάσεις ανήκει σε άλλο επίπεδο...
Δεν τον έχω ακούσει αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά την απόκτηση του.


Τώρα αν φέρεις το Sansui ώστε να γλιτώσεις το phono, ή απλά γιατί θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις, συνδεδεμένο στο ίδιο σετ ηχείων μπορείς να αγοράσεις επιλογέα ενισχυτή, ώστε με έναν διακόπτη να εναλλάσεται ο ενισχυτής που είναι συνδεδεμένος με τα ηχεία.
Θα θέσω και σχετικό νήμα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Δεν χρειάζεται τίποτα . Ποιός είναι ο sansui ?
Δεν έχει rec out ? δεν μπορεί, θα έχει.
Συνδέεις το πικάπ σου στην είσοδο phono και πέρνεις από το rec out line level σήμα και το ρίχνεις σε μία είσοδο line του HK. τέλος το παραμύθι αυτό είναι.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Κεφαλή έχει την εργοστασιακή.
Μάλλον θα έχει την Pioneer PC 150. Βρίσκεις aftermarket ανταλλακτική βελόνα, σφαιρική.
Νομίζω όμως πως δεν υπάρχει λόγος να την κρατήσεις.
Οικονομικές προτάσεις έως 100 ευρώ:

Οι βελόνες της Audio Technica συνήθως έχουν διάρκεια ζωής σύμφωνα με τον κατασκευαστή 300 ώρες, οι βελόνες Ortofon 1000 ώρες.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν χρειάζεται τίποτα . Ποιός είναι ο sansui ?
Δεν έχει rec out ? δεν μπορεί, θα έχει.
Συνδέεις το πικάπ σου στην είσοδο phono και πέρνεις από το rec out line level σήμα και το ρίχνεις σε μία είσοδο line του HK. τέλος το παραμύθι αυτό είναι.
Αυτό που λέει ο Μάρκου Γιώργη.
Για κεφαλές υπάρχουν χιλιάδες λύσεις. Εγώ σε χαμηλό κοστολόγιο θα πρότεινα μία shure κοντά στο 100ρικο ή την denon 110 που αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί παίζει και αυτή.
Αντε καλορίζικο φίλος. Εύγε στη σύζυγο. !!
Και να της το πεις ε ; χαχαχα
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δεν θυμάμαι μοντέλο….δικάναλος με 50W σε κάθε κανάλι ήταν....5500, 6500...7500....κατι τέτοιο….και δεν βρίσκω πουθενά τώρα φωτό. Τον είχε κάνει σέρβις ο Πετρόπουλος και μάλιστα τον είχε ανεβάσει σε αυτό το νήμα με τα μηχανήμαα που επισκεύαζε.
Έχει πολύ ωραίο ήχο όμως για να τον "ακυρώσω" και να περάσω το σήμα μέσα απο τον Harman.
Από την άλλη, βάλε κεφαλή, βάλε phono....νάτα τα 200άρια πως μαζεύτηκαν....για να ακούει η κυρία!!!

Update: Αυτός είναι ο Sansui G-4700
 
Last edited:

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Δεν θυμάμαι μοντέλο….δικάναλος με 50W σε κάθε κανάλι ήταν....5500, 6500...7500....κατι τέτοιο….και δεν βρίσκω πουθενά τώρα φωτό. Τον είχε κάνει σέρβις ο Πετρόπουλος και μάλιστα τον είχε ανεβάσει σε αυτό το νήμα με τα μηχανήμαα που επισκεύαζε.
Έχει πολύ ωραίο ήχο όμως για να τον "ακυρώσω" και να περάσω το σήμα μέσα απο τον Harman.
Από την άλλη, βάλε κεφαλή, βάλε phono....νάτα τα 200άρια πως μαζεύτηκαν....για να ακούει η κυρία!!!
Αν δε θες να αγοράσεις phono stage σου εξήγησαν πως να συνδέσεις τον Sansui. Kαι 200€ να χαλάσεις, με 200 δε παίρνεις αξιόλογο καινούριο πικάπ. Εγώ θα κράταγa και αν χρειαζόταν θα επένδυα στο Pioneer.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Καλά , βάλε τον sansui κάνε μία δοκιμή και βλέπεις.
Από το rec out του sansui δίνεις σε μία από τις analog in του harman.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αυτό που λέει ο Μάρκου Γιώργη.
Για κεφαλές υπάρχουν χιλιάδες λύσεις. Εγώ σε χαμηλό κοστολόγιο θα πρότεινα μία shure κοντά στο 100ρικο ή την denon 110 που αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί παίζει και αυτή.
Αντε καλορίζικο φίλος. Εύγε στη σύζυγο. !!
Και να της το πεις ε ; χαχαχα
Χιλιάδες λύσεις ε......χμ....καλά. Όταν έρθει η ώρα θα μου πείς απλά πια να πάρω! :p:p
(Θα της το πω μωρε....)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
@gbeg δεν αφήνεις τη σύζυγο να ασχοληθεί με το πικ απ κι εσύ να ξεκινήσεις τις ποδηλατικές εξορμήσεις; :biggrin:
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Δεν χρειαζεται ιδιαιτερο βγαλε βαλε......ενα δευτερο ζευγαρι καλωδια ηχειων θα παρεις και απλα θα βαζεις το ενα ή το αλλο στα ηχεια.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
@gbeg δεν αφήνεις τη σύζυγο να ασχοληθεί με το πικ απ κι εσύ να ξεκινήσεις τις ποδηλατικές εξορμήσεις; :biggrin:
Γιωργάρα.....έχω κανει καραντινάτο come back.....ο @bretsos που έχει στράβα μπορεί να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα μου.... ;) ;) :lolsign:
Δεν χρειαζεται ιδιαιτερο βγαλε βαλε......ενα δευτερο ζευγαρι καλωδια ηχειων θα παρεις και απλα θα βαζεις το ενα ή το αλλο στα ηχεια.
Ναι...τερματισμένα με banana plugs για ευκολία....και αυτό σωστο.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τελικά το πικαπ είναι το Pioneer PL-400....έτσι πληροφοριακά το λέω....όχι οτι ξέρω ποιές είναι οι διαφορές του με το 300. Έχει σίγουρα αλαγμένη κεφαλή με κάποια φτηνιάρικη....αλλά δεν έχει βελόνα.

Επίσης ανακάλυψα και ένα Lenco L-78 (https://www.catawiki.gr/l/26035295-lenco-l78) το οποίο όμως είναι πολύ ταλαιπωρημένο. Μόνο αν μου πείτε οτι είναι ακριβό ή σαφώς καλύτερο μηχάνημα από το Pioneer θα ασχοληθώ.
Απλά το ένα με μια κεφαλή παίζει άμεσα ενώ το άλλο θέλει σίγουρα πολύ καλό σέρβις.
 

Μηνύματα
1.169
Reaction score
185
Σαφώς το lenco είναι καλύτερο από το Pioneer. Όταν λες ταλαιπωρημένο τι εννοείς? Το ξύλο? Τά έχει τα βαριδάκια του antiskating? Αν ναι τότε προχώρα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μάλλον θα έχει την Pioneer PC 150. Βρίσκεις aftermarket ανταλλακτική βελόνα, σφαιρική.
Νομίζω όμως πως δεν υπάρχει λόγος να την κρατήσεις.
Οικονομικές προτάσεις έως 100 ευρώ:

Οι βελόνες της Audio Technica συνήθως έχουν διάρκεια ζωής σύμφωνα με τον κατασκευαστή 300 ώρες, οι βελόνες Ortofon 1000 ώρες.
Καλύτερα Audio Technica. Οι Ortofon είναι υπετιμημένες (κατά την γνώμη μου...) PM me για λύση φτηνή και καλή!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top