Προτάσεις για στεγνωτήριο

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Νερό από αφυγραντήρα - aircondition - στεγνωτήριο καιδεξερωτιαλλο ΔΕΝ το βάζουμε στο σίδερο.

Αλλεργία - δερματικά - κνησμός... μπορεί να οφείλονται σε αυτό

Απιονισμένο ή νερό από φίλτρα βρύσης
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Πάντως όσα είναι με οθόνες και ηλεκτρονικά, παρουσιάζουν βλάβες στην πλακέτα τους.
Λες και τα προγραμματίζουν να χαλάσουν σε 2 - 3 - 4 χρόνια, με πολύ ακριβή την επισκευή τους που την καθιστά ασύμφορη και το πετάς να πάρεις άλλο.
Προτιμότερο ένα φτηνό χωρίς πλακέτες και εγκεφάλους και αν χαλάσει το πετάς και δεν κλαις τα λεφτά σου.
Οι περισσότερες κριτικές που διαβάζω στον σκρουτζ, για πλυντήρια και στεγνωτήρια, μιλάνε για βλάβες κυρίως σε πλακέτες.
Ακόμη και στα ακριβά και "καλά" μηχανήματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο, λέγεται "planed obsolence" και το παραδέχονται όλοι οι μαγαζάτορες σχετικών ειδών με τους οποίους μίλησα πρόσφατα.
Τα παλιά στεγνωτήρια εν τω προκειμένω, αυτά με τις αντιστάσεις είναι πιο απλά σαν κατασκευή και επισκευή αλλά καίνε τον πατέρα τους και τη μάνα τους...
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Και θέλουν και αγωγό αέρα εκτός σπιτιού γιατί διαφορετικά είναι σα να στεγνώνεις τα ρούχα μέσα στο σπίτι καίγοντας ρεύμα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Με +125 ευρώ έχει κάποιος 5ετή εγγύηση. Αν είναι είναι να χαλάσει η πλακέτα ή κάτι άλλο θα έχει συμβεί μέχρι τότε.

Δεν συμφωνώ ότι πρέπει να αποφεύγουμε τα προχωρημένα μοντέλα για τον φόβο μη χαλάσουν. Προσθέτουμε αν θέλουμε την έξτρα εγγύηση και τέλος. Απολαμβάνουμε έτσι όλα τα χαρακτηριστικά και δυνατότητες ενός κορυφαίου μοντέλου χωρίς φόβο.

Από κει και πέρα, δεν καταλαβαίνω γιατί επικρατεί η αντίληψη ότι τα πλυντήρια και στεγνωτήρια πρέπει ντε και καλά να τα κρατάμε πάνω από 30 χρόνια και να χρησιμοποιούμε από κάποια στιγμή κι έπειτα παρωχημένη τεχνολογία. Παντού αναβάθμιση δεν κάνουμε; Και στις λευκές συσκευές υπάρχει εξέλιξη. Και είναι και αυτά που δουλεύουν περισσότερο σε ένα νοικοκυριό.

Προσωπικά στους 1000 κύκλους πλυντηρίου και στεγνωτηρίου θεωρώ ότι έχω κάνει απόσβεση του του αρχικού κόστους της αγοράς. Δηλαδή στα 5 χρόνια. Αν έχω δώσει 1500 ευρώ για την αγορά τους, αυτό σημαίνει 1,5 ευρώ ανά κύκλο. Κάτι που θα πέσει στα 80 λεπτά ανά κύκλο αν μείνουν στην κατοχή μου οι συσκευές για 10 χρόνια σύνολο. Στα 10 χρόνια φτάνει. Χαρίζονται και αγοράζονται τα κορυφαία μοντέλα εκείνη τη χρονική στιγμή.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Ναι αλλά όταν χαλάει στον χρόνο επάνω ή στην διετία;
Και αρχίζει η ταλαιπωρία με τις κwλοαντιπροσωπείες που πολλές δεν δέχονται βλάβες εντός εγγύησης και χρεώνουν πολλά για την επισκευή.
Συν ότι σε πολλές περιπτώσεις λένε απλά: "α, αυτό δεν καλύπτεται από εγγύηση"
Ή σου λένε ότι έκανες κακή χρήση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
2 Miele πλυντήρια 1600 στροφών και 1 στεγνωτήριο των late '80s λειτουργούν ακόμα. :tongue:
Και θα συνεχίσουν μέχρι τέλους μας, ούτε service δεν χρειάστηκαν. :tongue:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Σίγουρα η εγγύηση είναι παράγοντας που πρέπει να εκτιμάται δεόντως στην αγορά τέτοιων συσκευών. Τώρα για πλακέτα στην 2ετία και 5ετία... δεν ξέρω εάν είναι και τόσο συχνό. Πάντως στην αγορά πλυντηρίου (LG) βάρυνε η 10ετής εγγύηση που δίνει στο μοτέρ. Αντικατέστησε ένα miele που στα 8-9 χρόνια που το κρατήσαμε ήταν όλο ζητήματα, που δεν ήταν θέμα εγγύησης. Λχ το να σχίζεται κάθε 3 χρόνια το λάστιχο της πόρτας (100 ευρώ αλλαγή) να κρατάει νερά, να μην ολοκληρώνει πλύση... Και πολύ πιο φασαρτζίδικο. Οκ είχε καλό κάδο, μόνο αυτό*. Αντίθετα με το επίσης miele μοντέλο τελών '80-αρχών '90 που βρήκαμε στο σπίτι το οποίο βλακωδώς δώσαμε στην κουνιάδα μου, εκείνο ήταν σκυλί, απροβλημάτιστη λειτουργία για χρόνια, το αντικατέστησε πρόφατα μόνο επειδή ήταν 5κιλο. Δεν είναι λοιπόν τόσο απλό "χαλάει-μου έβγαλε τα χρόνια που πρέπει-παίρνω άλλο".



Μην αναφέρω ότι το miele είχε 1300 ενώ το LG που το αντικατέστησε, ακριβώς το 1/3... υποτίθεται τα έδινες σε miele γιατί είχαν τη φήμη ποιοτικών συσκευών με απροβλημάτιστη λειτουργία για πολλά χρόνια. Έφυγε αυτό; Τελείωσαν. Εννοείται από τότε δεν ξαναπαίρνω τίποτα miele.
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Ναι αλλά όταν χαλάει στον χρόνο επάνω ή στην διετία;
Και αρχίζει η ταλαιπωρία με τις κwλοαντιπροσωπείες που πολλές δεν δέχονται βλάβες εντός εγγύησης και χρεώνουν πολλά για την επισκευή.
Συν ότι σε πολλές περιπτώσεις λένε απλά: "α, αυτό δεν καλύπτεται από εγγύηση"
Ή σου λένε ότι έκανες κακή χρήση.
Η πιο πιθανή βλάβη είναι πλακέτα. Και θα στη βγάλει εντός εγγύησης στις περισσότερες περιπτώσεις.
Στο προηγούμενο Samsung στεγνωτήριο που χάλασε η πλακέτα στον χρόνο πάνω ήταν θέμα λίγων ημερών η διαδικασία της επισκευής. Φυσικά εντός εγγύησης.

Στα 4 χρόνια τώρα και πριν το στείλω στο εξοχικό κάλεσα το σέρβις για ένα προληπτικό πλύσιμο εσωτερικά (70 ευρώ).

Στο νέο μοντέλο LG το πλύσιμο αυτό το κάνει από μόνο του εσωτερικά. Δεν χρειάζεται ξεχνούδιασμα από τον χρήστη. Δεν υπάρχει καν πρόσβαση.

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Να χαλάσει τόσο σύντομα η πλακέτα είναι σύμφωνο με το μοντέλο "μπανιέρας", δηλαδή με τις εγγενώς προβληματικές σε κάποιο εξάρτημά τους συσκευές να βγάζουν τα θέματα νωρίς, οπότε είναι σημαντικό να υπάρχει εγγύηση τουλάχιστον 2ετής για τέτοιες περιπτώσεις, ενώ στο τέλος της "μπανιέρας" βγάζουν τα προβλήματα λόγω φθοράς χρόνου και χρήσης, αναλόγως φυσικά και της ποιότητας των υλικών.
 


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Δεν το προτείνω.
Μπορεί να έχει πάρει μυρωδιές από τον χώρο και αυτές οι οσμές να περάσουν στα φρεσκοπλυμένα ρούχα.
Το κάνω χρόνια τώρα. Βάζω μέσα και λεβάντα ή άλλα αρωματικά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Κορίτσια, τέλος συναγερμού. :biggrin:

Παραγγέλθηκε αυτό από Κωτσόβολο μαζί με 5ετή προνομιακή -όπως την λέει- εγγύηση (+114,90€), που περιλαμβάνει άμεση επισκευή την πρώτη φορά & αντικατάσταση με νέο στεγνωτήριο σε περίπτωση δεύτερης βλάβης στην πενταετία.

Σας ευχαριστώ θερμά όλους, μου λύσατε όλες τις απορίες. :hi:
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Κορίτσια, τέλος συναγερμού. :biggrin:

Παραγγέλθηκε αυτό από Κωτσόβολο μαζί με 5ετή προνομιακή -όπως την λέει- εγγύηση (+114,90€), που περιλαμβάνει άμεση επισκευή την πρώτη φορά & αντικατάσταση με νέο στεγνωτήριο σε περίπτωση δεύτερης βλάβης στην πενταετία.

Σας ευχαριστώ θερμά όλους, μου λύσατε όλες τις απορίες. :hi:

Οταν το σπιτι εχει Atmos,ψωνιζεις και αναλογες συσκευες :tongue:

Ηθελα να σου πω να παρεις Miele αλλα και το Bosch καλο μοιαζει :thumbsup:

Εφοσον υπαρχει δυνατοτητα,συνδεσε το με αποχετευση,θα ειναι καλυτερα.
Εαν δεν το συνδεσεις,μετα απο λιγο καιρο,καθε φορα που θα χρειαζεται να αδειασεις τον καδο νερου,θα μονολογεις : "Παλι γεμισες ρε ατιμο :mad:"

Μεγεια :party:
 
Last edited:

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
με αυτά και με εκείνα πήρες το καινουρίο μοντέλο από αυτό που πήρα στο κορίτσι προς 3 ετιας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Κορίτσια, τέλος συναγερμού. :biggrin:

Παραγγέλθηκε αυτό από Κωτσόβολο μαζί με 5ετή προνομιακή -όπως την λέει- εγγύηση (+114,90€), που περιλαμβάνει άμεση επισκευή την πρώτη φορά & αντικατάσταση με νέο στεγνωτήριο σε περίπτωση δεύτερης βλάβης στην πενταετία.

Σας ευχαριστώ θερμά όλους, μου λύσατε όλες τις απορίες. :hi:
Άντε, καλά στεγνώματα.

Νομίζω πως έχω το ίδιο, μάλλον θα πρόκειται για το προηγούμενο μοντέλο όμως, πρέπει να είναι 5-ετιας το δικό μου.

Να ξέρεις πως διαθέτει ειδική βάση ώστε να κάτσει πάνω στο πλυντήριο, γίνεται ένα διόροφο συνολακι, βολικό στην μετακίνηση των ρούχων από κάτω πάνω.
Και δε πιάνει άλλο χώρο στο σπίτι.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Εφοσον υπαρχει δυνατοτητα,συνδεσε το με αποχετευση,θα ειναι καλυτερα.
Δύσκολο, αλλά θα το δω.

Να ξέρεις πως διαθέτει ειδική βάση ώστε να κάτσει πάνω στο πλυντήριο, γίνεται ένα διόροφο συνολακι, βολικό στην μετακίνηση των ρούχων από κάτω πάνω.
Και δε πιάνει άλλο χώρο στο σπίτι.
Θα μπει απέναντι από το πλυντήριο που είναι στενό και φορτώνει από επάνω λόγω περιορισμένου χώρου.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Γιάννη έχεις εμπειρία από χρήση στεγνωτηρίου; έχεις διαβάσει οδηγίες χρήσης;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top