Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ηλεκτρολογικά δεν τα κατέχω, συνεπώς απορώ: Είναι δυνατόν το καλώδιο τροφοδοσίας να επηρρεάζει την απόδοση* ενός προενισχυτή.
* απόδοση: μαθηματικά % όπως την εννοεί η Φυσική, όχι όπως χρησιμοποιούμε τον όρο γενικότερα στις αξιολογήσεις κ.λ.π.
Υπάρχει υπάρχει
 


P

PMC

Guest
Στα σχέδια του 4BST που διαθέτω, όντως υπάρχει μια διάταξη πυκνωτών μικρού βολτάζ που παραπέμπει σε κύκλωμα dc blocking. Το είχα αναφέρει μεν στο σχετικό νήμα, αλλά δεν έχω πάρει επιβεβαίωση. Έτσι φαίνεται πάντως.

Tώρα, ως προς τη μαρτυρία, μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι. Αν δεν γίνουν μετρήσεις σε κάποιο μηχάνημα, ας κρατάμε μικρό καλάθι. Αν δεν ήταν ο Τζιο να υποστηρίξει την ιστορία, προσωπικά δεν θα έπαιρνα καν καλάθι.
εγω ανέφερα απλά τι παρατήρησα μετά την αλλαγή καλωδίων.
δεν μπορώ να το Εξηγήσω μα είμαι πολύ σίγουρος γι’αυτό που συνέβη .
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εξετάζοντας ακολούθως το εμπλεκόμενο προενισχυτικό στάδιο,αναρωτιέμαι μήπως το καλώδιο τροφοδοσίας που δοκίμασες να είχε κανένα πυκνωτή στη σύνθεσή του ο οποίος να μπλοκάριζε έκτοπες συνιστώσες συνεχούς ρεύματος που θα ήταν ενδεχομένως παρούσες στο οικιακό σου δίκτυο...Έτσι θα βελτιωνόταν και η θερμική επιβάρυνση κατά τη λειτουργία των μετασχηματιστών,ενώ θα αυξανόταν η ικανότητα του κυκλώματος ν'ακολουθήσει απαραμόρφωτα στη δική του έξοδο τις περιεχόμενες δυναμικές μεταπτώσεις από το σήμα που θα δεχόταν στην είσοδο.
Να μία επιστημονική προσέγγιση στο θέμα. Αλλά τότε συνεχίζουμε να μιλάμε απλά για καλώδιο ρεύματος ή για ένα φίλτρο; (πακεταρισμένο στο μέγεθος καλωδίου)
Έχω εξαιρετικά περιορισμένη πρόσβαση στο forum. Κολλάει και με πετά συνέχεια. Παρακαλώ τους υπεύθυνους να το κοιτάξουν. Ευχαριστώ.
Όταν μπαίνω σαν ΔΑΒΙΔ.
Όταν μπαίνεις με το άλλο σου λογαριασμό;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
εγω ανέφερα απλά τι παρατήρησα μετά την αλλαγή καλωδίων.
δεν μπορώ να το Εξηγήσω μα είμαι πολύ σίγουρος γι’αυτό που συνέβη .
Το ίδιο θέμα έχω τσεκάρει και εγώ. Οπότε δύο τεινά μπορεί να συμβαίνουν. Ή οι bryston ή τα μαύρα της τοστιέρας είναι γτπ. :biggrin:
( δεν ομιλώ για κλιπάρισμα, τα 26άρια δεν έχουν άντερα να κλιπάρουν τον τελικό - αλλά στον προ σχετικά με θερμοκρασίες οι διαφορές είναι μεγάλεες )
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το ίδιο θέμα έχω τσεκάρει και εγώ. Οπότε δύο τεινά μπορεί να συμβαίνουν. Ή οι bryston ή τα μαύρα της τοστιέρας είναι γτπ. :biggrin:
( δεν ομιλώ για κλιπάρισμα, τα 26άρια δεν έχουν άντερα να κλιπάρουν τον τελικό - αλλά στον προ σχετικά με θερμοκρασίες οι διαφορές είναι μεγάλεες )
Χάλια είναι! Ψήνεσαι για τράμπα με Musical Fidelity που δεν χαμπαριάζει;;;;;;;;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χάλια είναι! Ψήνεσαι για τράμπα με Musical Fidelity που δεν χαμπαριάζει;;;;;;;;
Γιατί είπα ότι μασάει; Απλά ζεσταίνεται παραπάνω :tongue:
Άσε φίλε, έχουνε πέσει και κόντο πάνω τώρα xlr και αν όλα πάνε καλά ο άγιος μπίλις θα φέρει και ηχείων.
Κάτσε ή πάνε ( όπως λένε βόρεια ) και παίζε με τάργκετ κερβ:lolsign:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γιατί είπα ότι μασάει; Απλά ζεσταίνεται παραπάνω :tongue:
Άσε φίλε, έχουνε πέσει και κόντο πάνω τώρα xlr και αν όλα πάνε καλά ο άγιος μπίλις θα φέρει και ηχείων.
Κάτσε ή πάνε ( όπως λένε βόρεια ) και παίζε με τάργκετ κερβ:lolsign:
Δοκίμασες Kondo rca?
 














Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top