Καλώδια και θύματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πχ.


Πχ.
επίσης σωστά ! @n_olympios !
Όμως μίλησα για δύο συγκεκριμένα καλώδια, αναφέρθηκα πουθενά για τα MIT και δε το ξέρω??:whistling::whistling:
Η διαφωνία λοιπόν που έχει προκύψει αφορά τα συγκεκριμένα καλώδια και όχι ότι καλώδιο παράγεται στο πλανήτη!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
νομίζω αγαπημένε μας μοντ, ότι αυτό που μόλις έγραψες περί μεσαζόντων και τα λοιπά αντίκειται στους κανονισμούς που έχεις υποχρέωση λόγω θέσης να υπηρετείς..
τι κάνω λεει?!
για πες...για πες? :lol:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
επίσης σωστά ! @n_olympios !
Όμως μίλησα για δύο συγκεκριμένα καλώδια, αναφέρθηκα πουθενά για τα MIT και δε το ξέρω??:whistling::whistling:
Η διαφωνία λοιπόν που έχει προκύψει αφορά τα συγκεκριμένα καλώδια και όχι ότι καλώδιο παράγεται στο πλανήτη!
Αναφέρθηκα εγώ σε εσένα και δεν το ξέρω?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
και στην τελική τι κάθεστε και κάνετε. Μου θυμίζει σεμινάριο επιστημόνων που προσπαθούν να εξηγήσουν ακόμα και τα ανεξήγητα πολλές φορές.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
τι κάνω λεει?!
για πες...για πες? :lol:
αναφέρθηκες σε μένα ότι κάνω το μεσάζοντα, αυτό είναι 1) προσωπική προσβολή και απαγορεύεται από τους κανονισμούς του σάιτ.
2) είναι συκοφαντία εκτός αν έχεις απτές αποδείξεις ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει.
Κάνω λάθος?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
αναφέρθηκες σε μένα ότι κάνω το μεσάζοντα, αυτό είναι 1) προσωπική προσβολή και απαγορεύεται από τους κανονισμούς του σάιτ.
2) είναι συκοφαντία εκτός αν έχεις απτές αποδείξεις ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει.
Κάνω λάθος?
έπρεπε να γράψω φερέφωνο...έχεις δίκιο...ζητάω ταπεινά συγνώμη
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
έπρεπε να γράψω φερέφωνο...έχεις δίκιο...ζητάω ταπεινά συγνώμη
πάλι είσαι και εκτός κανονισμού αλλά και με συκοφαντείς, ξανασκέψου το..
 
  • Like
Reactions: PMC







Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το ενδιαφέρον με την τροπή της συζήτησης
είναι άλλο.

Αναφέρθηκαν έστω και ως θεωρία, τουλάχιστον τρεις,τεσσερεις μηχανισμοί
με τους οποίους το καλώδιο τροφοδοσιας, σε επαφή με το πλέον σημαντικό κομμάτι μιας συσκευής το τροφοδοτικό, μπορεί να επηρεάσει μετρήσιμα και προφανώς με ακουστο αποτέλεσμα την λειτουργία της.

Και χωρίς να ανοιξουμε καν το μεγάλο κεφάλαιο των επαφων, των μεταλων, της γειωσης, και της προστασίας από ηλεκτρομαγνητικές και ράδιο παρεμβολές.

Μπορεί κάποιος να εξακολουθει να βλεπει το καλώδιο τροφοδοσίας σαν ένα σύρμα που δίνει απλώς τάση;
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Πρέπει να πας τότε στη γωνία να δεις...αν έρχεται. :lolsign:
R3nos,όσα και να προσάψει κάποιος στα ενεργά,αυτό το στοιχείο δεν θα άρμοζε καθόλου,αφού οι ωφέλιμες στάθμες κορυφής ιδίως των στουντιακών υλοποιήσεων είναι προδιαγεγραμμένες,σε αντίθεση με την αβεβαιότητα που επικρατεί σε αρκετούς συνδυασμούς τελικών-παθητικών.

Μαζί σου στην ευχαρίστηση,αλλά ούτε γι αστείο να θίγουμε στοιχεία περί των οποίων δεν θα ήμασταν ενήμεροι...
μα συγνώμη εδώ θίγετε πόσες σελίδες ένα θέμα που είναι αντιληπτό και από έναν άσχετο. Και προσπαθεί ο ένας με τριγωνομετρία ο άλλος με την φυσική να εξηγήσει. Σε όσους άσχετους με τον χώρο δοκίμασα την απλή δοκιμή ενός καλωδίου και στήριξης μηχανημάτων άκουσαν διαφορά. Καλύτερο χειρότερο; αυτό είναι άλλη συζήτηση... διαφορά υπάρχει. γι αυτό και είπα δοκιμάζεις....και πολλές φορές ναι πας αβέβαια και στα τυφλά. γι αυτό και υπάρχει το κάθε χ ψ σάιτ να ρωτήσει κάποιος μια φιλική γνώμη να πάρει μια ιδέα ...όχι στο τι να πάρει αλλά στο τι να απορρίψει.

Τώρα για τα στούντιο όπως είπε και μια ψυχή μακάρι στα στούντιο να πρόσεχαν την λεπτομερια όσο ένας audiophile...και οταν λεω audiophile δεν εννοω αυτον που θα παρει τα ακριβα ηχεια ενισχυτικα κτλ και θα τα πεταξει σε μια τρυπα και απο διπλα να χει τραπεζια κρεμαστρες και παιδικα αλογακια.

και μια ρητορική ερώτηση....υπάρχει νόημα να μιλάει κάποιος για καλώδια από την στιγμή που δεν έχει φροντίσει χώρο και αλλά βασικά θέματα;.... Για μένα πάντως και ναι και ΟΧΙ, περισσότερο όχι. το κάνουμε; δυστυχώς ναι.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Με τα λίγα που έχω διαβάσει ναι.
Φτάνει να είναι σωστά κατασκευασμένο.
Αν είναι σωστό δεν κάνει τίποτα.
Αν κάνει κάτι συμβαίνει, από λάθος ή εσκεμμένα.
Και βέβαια καθαρά από τύχη, γιατί ούτε δίπλα δεν μπορώ να περάσω στις γνώσεις του Gene DellaSalla των Αudioholics, έχει την ίδια ακριβώς άποψη, και το έχει αποδείξει με μετρήσεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
βαριέμαι να διαβάσω 16 σελίδες οπού πιθανότατα θα σφάζεστε , έχω μείνει στην 232.

με το λίγα που ξέρω όλα τα φορτία στο εναλλασσόμενο ρεύμα είναι μιγαδικά.
η ύπαρξη ενός μετασχηματιστή στο τροφοδοτικό απομακρύνει τη φάση του φορτίου από τις ιδανικές 0 μοίρες του καθαρού ωμικού φορτίου και του δίνει επαγωγικό χαρακτήρα
ο κατασκευαστής του τροφοδοτικού και γενικά μιας ηλεκτρικής συσκευής έχει εδώ και αρκετά χρόνια την υποχρέωση να διορθώνει τον επαγωγικό (ή χωρητικό) χαρακτήρα της οποιαδήποτε συσκευής κυκλοφορεί στην ΕΕ ώστε να έχει power factor 80% και άνω.
Στο ωμικό φορτίο (power factor 100%) δεν υπάρχει άεργη ισχύς (το μέρος της ισχύος που περιφέρεται στα καλώδια χωρίς να παράγει έργο γιατί έχει διαφορά φάσης 90μοίρες) , σε χωρητικό ή επαγωγικό υπάρχει.
θεωρητικά μικρό αλλά υπάρχει.
το αποτέλεσμα του άεργου φορτίου είναι να κυκλοφορεί παρασιτικό ρεύμα στους αγωγούς οι οποίοι θερμαίνονται.

η εφαρμογή λοιπόν σε μια συσκευή που έχει στην είσοδο της (από το δίκτυο) έναν μ/σ και ελλειπή διόρθωση του power factor , ενός καλωδίου με έντονα χωρητικά χαρακτηριστικά , είναι πιθανόν να οδηγήσει σε βελτίωση του cosφ , κατ επέκταση μείωσης του άεργου φορτίου οπότε και της θερμοκρασίας λειτουργίας μικρών συσκευών που η θερμοκρασία τους κυρίως οφείλεται στην λειτουργία του τροφοδοτικού (πχ πηγές , προενισχυτές κλπ) παρά στην έξοδο ισχύος τους (πχ τελικοί)

το άλλο που επίσης συμβαίνει είναι να βελτιώνεται η ικανότητα πρόσληψης ισχύος από το δίκτυο όταν το cosφ πάει στο 1 , κάτι που συνήθως βελτιώνει πολλά πράγματα που ακούγονται.

50 ευρώ συν ΦΠΑ

@leandros ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ αρκεί να ξέρεις τι ψάχνεις
Δεν τίθεται τέτοιο θέμα στη λειτουργία ενός προενισχυτή. Ο μετασχηματιστής δεν θεωρείται φορτίο αλλά ενδιάμεσος αυτού. Το φορτίο ουσιαστικά είναι ότι <<βλέπει>> το δευτερεύων του.
Με δυο λόγια οι πυκνωτές και το λοιπό κύκλωμα, που είναι βέβαια χωρητικό φορτίο αλλά για ελάχιστο χρόνο, μέχρι την πλήρη φόρτιση τους.
Από εκεί και πέρα και λόγο της ελάχιστης κατανάλωσης ρεύματος, πράγμα που σημαίνει ότι προσεγγίζει το ωμικό φορτίο, δεν εμφανίζονται ολισθήσεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top