Καλώδια και θύματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
υπάρχει νόημα να μιλάει κάποιος για καλώδια από την στιγμή που δεν έχει φροντίσει χώρο και αλλά βασικά θέματα;.... Για μένα πάντως και ναι και ΟΧΙ, περισσότερο όχι. το κάνουμε; δυστυχώς
Να μια καλή αρχή για να σκεφτούν οι καλωδιολάγνοι φίλοι μας.

Ιδίως αυτοί με σοβαρά λάθη στην τοποθέτηση, και με αφρόντιστους χώρους, που μετράνε άθλια στο απλό RT 60 και στο σπεκτρο...
 





Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Εγώ στα νιάτα μου είχα κατασκευάσει ένα διαστημόπλοιο που έπιανε την ταχύτητα του φωτός δυο αεροπλάνα που έπιαναν έξι φορές την ταχύτητα του ήχου και ένα υποβρύχιο.

Σε πιστεύω…
αλλά αν δεν είχες φτιάξει τουλάχιστον 10 λαμπάτους μέχρι τα 18 σου δεν μου κάνεις

:beach:
 
Last edited:

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Και αν ο προ είναι παθητικός; μπορούν να συμβούν παρόμοιες διαφοροποιήσεις; Δεν μιλάω για ακροαματικές διαφορές αλλά τεχνικά. Μάλλον όχι ε ή....
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
μα συγνώμη εδώ θίγετε πόσες σελίδες ένα θέμα που είναι αντιληπτό και από έναν άσχετο. Και προσπαθεί ο ένας με τριγωνομετρία ο άλλος με την φυσική να εξηγήσει. Σε όσους άσχετους με τον χώρο δοκίμασα την απλή δοκιμή ενός καλωδίου και στήριξης μηχανημάτων άκουσαν διαφορά. Καλύτερο χειρότερο; αυτό είναι άλλη συζήτηση... διαφορά υπάρχει. γι αυτό και είπα δοκιμάζεις....και πολλές φορές ναι πας αβέβαια και στα τυφλά. γι αυτό και υπάρχει το κάθε χ ψ σάιτ να ρωτήσει κάποιος μια φιλική γνώμη να πάρει μια ιδέα ...όχι στο τι να πάρει αλλά στο τι να απορρίψει.

Τώρα για τα στούντιο όπως είπε και μια ψυχή μακάρι στα στούντιο να πρόσεχαν την λεπτομερια όσο ένας audiophile...και οταν λεω audiophile δεν εννοω αυτον που θα παρει τα ακριβα ηχεια ενισχυτικα κτλ και θα τα πεταξει σε μια τρυπα και απο διπλα να χει τραπεζια κρεμαστρες και παιδικα αλογακια.

και μια ρητορική ερώτηση....υπάρχει νόημα να μιλάει κάποιος για καλώδια από την στιγμή που δεν έχει φροντίσει χώρο και αλλά βασικά θέματα;.... Για μένα πάντως και ναι και ΟΧΙ, περισσότερο όχι. το κάνουμε; δυστυχώς ναι.
Μου δίνεις εντύπωση ότι χαλιέσαι άδικα με όσα διαβάζεις...Για να μη δημιουργούνται έκτοπες εντυπώσεις, τονίζεται ξανά ότι στους χώρους επισκόπησης προσέχουν τα στοιχεία που έχουν ουσιαστική σημασία σε βαθμό που οι τυπικοί ΄΄audiophiles...των καλωδίων΄΄ δεν πρόκειται ποτέ να προσέξουν.Είτε αρέσει,είτε όχι στους δεύτερους...Για να μην εντείνονται πάντως τα πνεύματα και ιδίως εκτός τρέχοντος θέματος,δεν θα πιέσω να εξηγήσεις τα σχετικά με το υποτιθέμενο περιορισμένο headroom των ενεργών υλοποιήσεων...
Εγώ στα νιάτα μου είχα κατασκευάσει ένα διαστημόπλοιο που έπιανε την ταχύτητα του φωτός δυο αεροπλάνα που έπιαναν έξι φορές την ταχύτητα του ήχου και ένα υποβρύχιο.
Τι θυμίζεις τώρα με την ταχύτητα του φωτός...Εκείνα τα καλώδια που την πλησίαζαν κατά τη μεταφορά του σήματος μέσα από το υλικό τους...
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι, αλλά αν τσιμπήσει καμιά ίωση και ανεβάσει θερμοκρασία, τι κάνουμε;
Καλωδίωση...
Τον.. καλωδιόνουμε. Στην ΜΕθ γρήγορα.
ΜΕΘ = Μονάδα Εντατικής Θ(α)υματοποιίας
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Με τη διαφορά πως η εξήγηση που θα δώσω δεν θα είναι πολύ ευχάριστη για όλους...
Σ'αυτό πάντως, είχες δίκιο. :lol:

Μάλλον "πόνεσε". 8-)

Επειδή ωστόσο υπάρχουν ένθεν κι ένθεν αντιρρήσεις, ας προτείνω στο δια ταύτα κάτι εξαιρετικά απλό.

Προτείνω να στείλετε στον πιτερμενη ένα καλώδιο, να σας λύσει όλες τις απορίες.

Λίγα ευρώ δουλειά, με ACS σε 2-3 μέρες θα το έχετε πίσω.

Λοιπόν; Τζιοβανι; Λέανδρε; Θα μπορέσετε να το αποχωριστείτε για 2-3 μέρες ένας από σας;
 


Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.776
πολύ σωστά τα λες, αλλά πχ, το acrolink 6n p-4030 που έχω, έρχεται bulk και είναι τερματισμένο από μένα χωρίς φιδόδερμα κλπ, απλά όπως είναι χύμα το καλώδιο, επομένως, ούτε φερρίτη έχει, ούτε πυκνωτή, στο υπογράφω!
Και του Αργύρη ομοίως, δεν έχει τίποτα απ τα δύο. Δε μίλησα γενικότερα αλλά συγκεκριμένα!
ναι άνρθωπέ μου , ναι, αλλά σε κάθε περίπτωση όλα τα παθητικά στοιχεία , ακόμα και τα καλώδια έχουν πάντα μια δόση και από τα 3 βασικά χαρακτηριστικά.
το ότι δεν υπάρχει φερίτης, πυκνωτής κλπ σε φυσική μορφή δε σημαίνει οτι το καλώδιο δεν έχει χωρητικότητα .
φυσικά και έχει και ανάλογα τα γεωμετρικά του χαρακτηριστικά και το διηλεκτρικό που χρησιμοποιείται (και δεν είναι σχεδόν ποτέ ένα) έχει πολύ ή λίγη χωρητικότητα. Συνεπώς επιδρά στο σύστημα ΔΕΔΔΗΕ / ΣΥΣΚΕΥΗ σαν φίλτρο.
δατς όλ.

τα παλιά τα χρόνια επί avforum έκανα πολύ παρέα με έναν γείτονα σου , τον Τζωρτζάκη (MTZ) και το Βαλάκα.
Αν και το αντικείμενο μου είναι κομματάκι διαφορετικό , είδα/έμαθα/κατανόησα πολλά πραγματάκια σχετικά με το ευγενές άθλημα του audio.
Υπάρχουν θέματα που συζητούνται ακόμα και σήμερα ενώ είναι λυμμένα από 20ετία και πίσω.
Η επίδραση του καλωδίου είναι ένα από αυτό .
Για το "μπουμάρισμα" πχ το ίδιο.
Τα έχω δει να συμβαίνουν και να μετρούνται. Εντάξει δεν το κατέχω το θέμα ούτε καν σε μικρό βαθμό (σε σχέση με τους δύο αυτούς) αλλά ρε φίλε είναι elementary τελείως το συγκεκριμένο
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μου δίνεις εντύπωση ότι χαλιέσαι άδικα με όσα διαβάζεις...Για να μη δημιουργούνται έκτοπες εντυπώσεις, τονίζεται ξανά ότι στους χώρους επισκόπησης προσέχουν τα στοιχεία που έχουν ουσιαστική σημασία σε βαθμό που οι τυπικοί ΄΄audiophiles...των καλωδίων΄΄ δεν πρόκειται ποτέ να προσέξουν.Είτε αρέσει,είτε όχι στους δεύτερους...Για να μην εντείνονται πάντως τα πνεύματα και ιδίως εκτός τρέχοντος θέματος,δεν θα πιέσω να εξηγήσεις τα σχετικά με το υποτιθέμενο περιορισμένο headroom των ενεργών υλοποιήσεων...

Τι θυμίζεις τώρα με την ταχύτητα του φωτός...Εκείνα τα καλώδια που την πλησίαζαν κατά τη μεταφορά του σήματος μέσα από το υλικό τους...

μα δεν χαλιεμαι απλα εξηγω.σου είπα μιλάω για τους αυστηρούς audiophile. που προσεχουν τον χωρο μεχρι και που θα ακουμπησουν το μηχανημα.

Ωστόσο αφού μιλάμε για εταιρίες και στουντιο .... έχει ακούσει κανένας τα καλώδια abbeyroad?! λιγοι ισως στα δαχτυλα να φανταστω. Αυτη η εταιρια που εχει και ονομα και γνωση και μαρκετινγκ (φυσικα) δλδ γτ χρησιμοποιει καλωδια ακριβα και οχι πχ mogami ; δεν ξερει; και ωχ τι συμπτωση ενα απο τα στουντιο της εχει b&w....το χειροτερο ηχειο του κοσμου που λεγαν καποιοι σε αλλο νημα.

Η αλήθεια δεν είναι άσπρο η μαύρο....είναι σχετική και υποσυνθηκες. Eτσι και το headroom,τα καλωδια και τα παθητικα vs ενεργα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.840
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top