Καλώδια και θύματα



T

Tadakis

Guest
Ακόμα και στουντιαδες με μακρά θητεία στο χόμπι του οικιακού χαϊ φάι (όπως και ο Χατζησταμος) έχουν πει πως τα καλώδια δεν έχουν καμία σημασία, ή έχουν υποδείξει παμφθηνα επαγγελματικά καλώδια ως απολύτως άριστα (όπως και ο Χατζησταμος, για τα πολύ φτηνά μογκαμι).
FACT 2 - ΚΑΛΩΔΙΑ

- Τα καλώδια έχουν πολύ μεγάλες διαφορές στον ήχο
- Δεν σημαίνει πως ένα πολύ ακριβό καλώδιο θα παίξει καλύτερα από ένα ποιό προσιτό αλλά σίγουρα θέλει κάποιο κόστος για να έχεις ΚΑΙ RESOLUTION σε ένα καλώδιο
- Οι διαφορές καλωδίων είναι μεγαλύτερες σε καλώδια ηχείων και βαίνουν ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ μειούμενες σε interconnect , ψηφιακά κλπ
Μπερδεύτηκα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Συμφωνω οτι η αριστεια δεν ειναι τυχαια. Ομως σιγουρα αν αριστευσεις σε καποιον τομεα δεν σου εξασφαλίζει οτι θα αριστευσεις και σε καποιον αλλο. Δεχομαι οτι αντιλαμβανεσαι καποια πραγματα αλλα δεν εισαι πιστοποιημενος. Ουτε εσυ ουτε εγω ουτε κανεις σχεδον εδω μεσα. Επειδη η ιατρικη ειναι επιστημη που εχει να κανει με την ανθρωπινη ζωη δεν θα μπω στο τριπακι να κανω ανομοιες συγκρισεις. Ομως εγω λογιστης σπουδασα και εχω την σχετικη πιστοποιηση. Εκαναν και αλλοι λογιστικα σαν βοηθητικο μαθημα. Αλλα δεν με φτανουν. Παλια οι γιατροι μαθαιναν και στατιστικη. Στατιστικολογοι δεν μπορουν να γινουν. Χρονια πισω ειχαμε τους δικολαβους. Αλλα δικηγοροι δεν εγιναν ποτε. παρασυρεσαι απο προκλησεις καποιων που οταν δεν εχουν επιχειρηματα το γυριζουν στο μεγεθος στο πληκτρολογιο και στα μηλοπορτοκαλα. Δεν υπαρχει λογος.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Οι περισότεροι προενισχυτές είναι class A.
Επίσης , οι περισότεροι από δαύτους έχουν σταθεροποιημένες τροφοδοσίες . Είτε με τελεστικούς είτε με τρανζίστορς.
Ολοι μα όλοι ανεξαιρέτως ζεσταίνονται(οι προενισχυτές) δεν είναι κάτι νέο αυτό.
Κάποιοι από αυτούς έχουν αγωγούς ψύξης κάποιοι όχι. Ομως όλοι ζεσταίνονται.
Εχω τρείς προενισχυτές . Και οι τρείς ζεσταίνονται .
Οι δύο με γρίλιες εξαερισμού παντού ο τρίτος ο παλαιότερος με τίποτα. Κλειστός.
Αυτός που ζεσταίνεται περισότερο από όλους τους παίζει και καλύτερα. Μάλλιστα με το πάτημα ενός κοβίου μετατρέπεται σε παθητικό , άμα θέλω.
Βε΄βαια δεν έχει iec για να αλλάζω καβλώδια . Το καλώδιό του είναι ενα kawasaki 2χ1,5 καρρέ νομίζω.
Ο λόγος ύπαρξής του του καλωδίου , είναι ότι ο προ αυτός έχει και 6 πριζες στην πλάτη να τροφοδοτήσει άλλα 6 μηχανήματα , όχι τελικούς , αλλά πηγές που δεν είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρες.
Τεςπα. Εχω παρατηρήσει , ότι στις 2 ώρες λειτουργίας φτάνει στο επάνω καπάκι τους 45 βαθμούς για πλάκα. Μέσα γίνεται το έλα να δείς. Το καλοκαίρι φτάνει αρκετά παραπάνω. Καπάκι 50-55 βαθμούς , μέσα μιλάμε για σεσουάρ μαλλιών.
Η ζέστη προέρχεται τόσο από τα διπλά τροφοδοτικά και τους δύο μετ/στές , όσο και από τις ίδιες τις line βαθμίδες .
Διπλές και οι δύο καθότι balanced. Τα δυο phono ζεσταίνονται επίσης . Είτε είναι επιλεγμένα είτε όχι .
Δεν έχει πάθει τ'ίποτα μέχρι στιγμής , εκτός από ένα τρανζίστορ που του έφαγε το ένα πόδι η οξείδωση από την βενζινόκολα που έβαζαν για σταθεροποίηση των υλικών.
Υπ όψην , το μηχάνημα έχει δύο ορόφους.
Στο υπόγειο έχει , δύο ξεχωριστά τροφοδοτικά και από ένα θωρακισμένο κύκλωμα , line και ένα phono , στον δε πρώτο όροφο , έχει από ένα line , ένα phono , αντίστοιχα ,και το διαμέρισμα των δυο μετ/στών τροφοδοσίας και των άλλων δύο για τις MC κεφαλές. Επίσης στο πλάι έχει και τους 4 μεγαλούστικους πυκνωτές του κύριου πυκνωτικού φίλτρου.
Ολα τα στάδια είναι πλήρως θωρακισμένα στα κουτιά τους με κάποιες γρίλιες εξαερισμού.
Οπως προείπα το μηχάνημα το καλοκαίρι βράζει.
Παρόλα ταύτα στην 36χρονη πορεία του , δεν έχει παρουσιάσει την παραμικρή βλάβη , εξαιρουμένου του ενός τρανζίστορ που την άκουσε από την κόλλα.
Δεν έχω σκεφτεί ποτέ μου κάτι πέραν κάποιων ανεμιστήρων επάνω στις γρίλιες να τραβούν λίγο αέρα δημιουργώντας μία απαλή αύρα απαγωγής θερμότητας. Αυτό το υλοποίησα φέτος το καλοκαίρι.
Ο άλλος που είναι επίσης full balanced audio video ζεσταίνεται αντίστοιχα , αλλά πιο πολύ στην βαθμίδα video , για αυτό και του έχω έναν μεγάλο 120mm ανεμιστήρα , να τραβάει ελαφρά την κάψα που συσωρεύεται εκεί μέσα στο κουτί, παρά τις πάμπολες γρίλιες στα πλαϊνα και στο επάνω και κάτω μέρος του prepro.
Αυτός είναι νεώτερος , μόλις 12 ετών , αλλά και πάλι δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα λόγω θερμοκρασιών.
Σημειωτέον , σε αυτό μπορώ να αλλάξω καλώδιο γιατί έχει iec , το έχω κάνει , δεν είδα ποτέ καμία διαφοροποίηση θερμοκρασίας. Μάλλιστα αυτό που έφιαξα μόνος μου με βύσματα oyade και καλώδιο μαύρο 2χ2,5 καρρέ 6Ν , το έχω ακόμα . Το πρώτο και τελευταίο καλώδιο ρεύματος που ασχολήθηκα. Δεν είδα πουθενά καμία διαφορά και τέλος . Δεν ξαναασχολήθηκα.
Ο τρίτος είναι ένα παλιό μηχάνημα του 75 , VINTAGE από τα πολύ καλά της εποχής , STUDIO MASTER PROFFESIONAL τα έλεγαν τότε. Και αυτός ζεσταίνεται, και είναι και τελείως κλειστός , από παντού. Και αυτός στις 2 ώρες το καλοκαίρι ζεματάει . Δεν ασχολήθηκα καθόλου. Για να τον έχουν κλειστό αυτοί κάτι ξέρουν .
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Συμφωνω οτι η αριστεια δεν ειναι τυχαια. Ομως σιγουρα αν αριστευσεις σε καποιον τομεα δεν σου εξασφαλίζει οτι θα αριστευσεις και σε καποιον αλλο. Δεχομαι οτι αντιλαμβανεσαι καποια πραγματα αλλα δεν εισαι πιστοποιημενος. Ουτε εσυ ουτε εγω ουτε κανεις σχεδον εδω μεσα. Επειδη η ιατρικη ειναι επιστημη που εχει να κανει με την ανθρωπινη ζωη δεν θα μπω στο τριπακι να κανω ανομοιες συγκρισεις. Ομως εγω λογιστης σπουδασα και εχω την σχετικη πιστοποιηση. Εκαναν και αλλοι λογιστικα σαν βοηθητικο μαθημα. Αλλα δεν με φτανουν. Παλια οι γιατροι μαθαιναν και στατιστικη. Στατιστικολογοι δεν μπορουν να γινουν. Χρονια πισω ειχαμε τους δικολαβους. Αλλα δικηγοροι δεν εγιναν ποτε. παρασυρεσαι απο προκλησεις καποιων που οταν δεν εχουν επιχειρηματα το γυριζουν στο μεγεθος στο πληκτρολογιο και στα μηλοπορτοκαλα. Δεν υπαρχει λογος.
Συμφωνώ διαφωνώντας
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Πρέπει να πας τότε στη γωνία να δεις...αν έρχεται. :lolsign:
R3nos,όσα και να προσάψει κάποιος στα ενεργά,αυτό το στοιχείο δεν θα άρμοζε καθόλου,αφού οι ωφέλιμες στάθμες κορυφής ιδίως των στουντιακών υλοποιήσεων είναι προδιαγεγραμμένες,σε αντίθεση με την αβεβαιότητα που επικρατεί σε αρκετούς συνδυασμούς τελικών-παθητικών.

Μαζί σου στην ευχαρίστηση,αλλά ούτε γι αστείο να θίγουμε στοιχεία περί των οποίων δεν θα ήμασταν ενήμεροι...
οσα μπαινουν εκει εχουν την θεση που πρεπει και τον καταλληλο συνδιασμο ισχυος.....τα μικρα κοντα τα μεγαλα μακρια.. :biggrin:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ειδικά με τους αλαζόνες καβαλημένους φαφλατάδες, παντελώς άσχετους με τις θετικές επιστήμες και τον ήχο, που έχουν και το θράσος να το παίζουν γνώστες, και το μόνο που προσφέρουν στο φόρουμ είναι ειρωνία, κλανιά και προσωπικές επιθέσεις.

Και τέλος, να ξέρεις πως η αριστεία δεν είναι στιγμιαίο επίτευγμα. Ούτε τυχαίο.
Το βλέπω!
Δε το βλέπω?
Η αριστεία απαιτεί από οποιον την επικαλείται, ηρεμία, θέσεις, γνώσεις και πάνω απ'όλα.. χαρακτήρα!
Τίποτα από τα γραφόμενα σου στη πρώτη παράγραφο δε συνάδουν λοιπόν με τη λέξη αριστεία.. τουναντίον!!
Και εννοείται ότι δεν αναφέρομαι στην επαγγελματική σου ιδιότητα, την οποία σέβομαι και αναγνωρίζω.
Αυτό όμως δε μπορεί να είναι άλλοθι για αλλού τύπου συμπεριφορές στους υπόλοιπους τομείς έναντι όλων όσων δε συμφωνούν με τα γραφόμενα σου.
Άλλωστε, όπως ήδη γράφτηκε, δεν είσαι ούτε εσύ ούτε εγώ εννοείται πιστοποιημένος στο audio..
Υ.Σ.
Η αριστεία δεν είναι κάτι που επικαλείται κάποιος για τον εαυτό του, η αριστεία είναι η αναγνώριση του άριστου από τους άλλους, τότε μόνο μιλάμε για αριστεία!
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αυτό όμως δε μπορεί να είναι άλλοθι για αλλού τύπου συμπεριφορές στους υπόλοιπους τομείς έναντι όλων όσων δε συμφωνούν με τα γραφόμενα σου.
Εσύ το λες αυτό; :roflmao: :headbang: :lolsign:
Άλλωστε, όπως ήδη γράφτηκε, δεν είσαι ούτε εσύ ούτε εγώ εννοείται πιστοποιημένος στο audio..
Εγω προέρχομαι απο σχετική επιστήμη, έχω σπουδάσει την ακοή. Πιστοποιημένα.
Εσύ έχεις σπουδάσει μηχανικός αυτοκινήτων. Άρα καμία σχέση.

Οπότε κάθε φορά που θα γράφεις πως οι γιατροί δεν ξέρουν από ήχο, θα παίρνεις αυτήν την απάντηση.
Κάθε φορά.
Βρες άλλο επιχείρημα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εσύ το λες αυτό; :roflmao: :headbang: :lolsign:

Εγω προέρχομαι απο σχετική επιστήμη, έχω σπουδάσει την ακοή. Πιστοποιημένα.
Εσύ έχεις σπουδάσει μηχανικός αυτοκινήτων. Άρα καμία σχέση.

Οπότε καθε φορα που θα γράφεις πως οι γιατροί δεν ξέρουν απο ήχο, θα παίρνεις αυτήν την απάντηση.
Βρες άλλο επιχείρημα.
Γιατρέ μου είσαι ορθοπεδικός και θεωρείς τον εαυτό σου ειδήμονα στον ήχο..
Το βρίσκεις αρκουντως σχετικό??
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι ειδήμονας αλλά σίγουρα δεν είσαι κι εσύ, όπως ήδη αναφέρθηκε κάνεις μας δεν είναι πιστοποιημένος στα του ήχου, αντιθέτως, πχ ο Αρτζι για του οποίου τα καλώδια έγινε λόγος, είναι audyssey certified installer.
Αυτά γιατρέ μου..
 


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Γιατρέ μου είσαι ορθοπεδικός και θεωρείς τον εαυτό σου ειδήμονα στον ήχο..
Το βρίσκεις αρκουντως σχετικό??
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι ειδήμονας αλλά σίγουρα δεν είσαι κι εσύ, όπως ήδη αναφέρθηκε κάνεις μας δεν είναι πιστοποιημένος στα του ήχου, αντιθέτως, πχ ο Αρτζι για του οποίου τα καλώδια έγινε λόγος, είναι audyssey certified installer.
Αυτά γιατρέ μου..
Επίτρεψέ μου να σε ενημερώσω , ότι ο κάθε AUDYSSEY INSTALLER καμία σχέση δεν δικαιούται να έχει , ως ειδήμονας επί των καλωδίων. Οκ?
Ααλλο πράγμα το παίζουμε τους installers του audyssey , και άλλο πράγμα γνωρίζουμε φυσική και κυρίως ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΊΑ.
Μην τα μπερδεύεις Λέανδρε αυτά τα δύο , δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Το audyssey το ρυθμίζουν εγκαταστάτες. Τα καλώδια τα σχεδιάζουν ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Γιατρέ μου είσαι ορθοπεδικός και θεωρείς τον εαυτό σου ειδήμονα στον ήχο..
Ενημερωτικά, σπουδάζουμε 6 χρόνια Ιατρική πριν πάρουμε ειδικότητα.
Σε αυτα τα 6 χρόνια, σου απαρίθμησα σε προηγούμενο ποστ τα μαθήματα που κάνουμε σχετικά με τον ήχο και την ακοή. Είναι πολλά.
Τα βιβλία αυτα, που διαβάζουμε για να περάσουμε τα μαθήματα που σχετίζονται με τον ήχο, δεν μπορείς καν να τα σηκώσεις. Δεν ειναι φυλλάδια 30 σελίδων.

Οπότε κατι ξέρουμε απο ήχο και ακοή. Πιστοποιημένα. Τον colo σου να βαράς κάτω, έτσι έχουν τα πράγματα.
Χώνεψέ το, και άλλαξε επιχείρημα.

(Ειδήμονα στον ήχο δεν θεωρώ τον εαυτό μου)

Μετά απο αυτα τα 6 χρόνια, σπουδάζουμε και 6 ακόμα για να γίνουμε ορθοπαιδικοί ή ο,τι άλλο. Μετά το πτυχίο Ιατρικής. Σύνολο σπουδών 12 έτη.

είναι audyssey certified installer.
Αυτό το έγραψες για καλό τώρα; :lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μετά απο αυτα τα 6 χρόνια, σπουδάζουμε και 6 ακόμα για να γίνουμε ορθοπαιδικοί ή ο,τι άλλο.
Έξι χρόνια στο δημοτικό
Έξι στο γυμνάσιο
Έξι για γενική ιατρική
Έξι χρόνια ορθοπαιδικος και άλλα έξι ορθοπεδικος..
Τα άλλα χρόνια πού πήγανε;;:p:p

Το audyssey το ρυθμίζουν εγκαταστάτες.
Γιάννη, τη δική σου έκδοση τη ρυθμίζουν εγκαταστάτες ή παλαιοντολογοι; :p :p:p
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι ειδήμονας
Ωστόσο δεν δέχεσαι την εκτίμηση του πιτερμενη, καταρρίπτοντάς την ως αβάσιμη με τις γνώσεις που θεωρείς πως έχεις, ασχέτως αν δεν έχεις αρκετές γνώσεις για να καταλάβεις τι λέει ο πιτερμενης, κάτι που φάνηκε εντόνως, καθώς 3 φορές διόρθωσα αυτά που έγραψες διότι δεν καταλάβαινες τι έλεγε ο πιτερμενης, και μια φορά σου είπε ο ίδιος να ξαναδιαβάσεις τι έγραψε μπας και καταλάβεις.

Εν ολίγοις, ενώ σίγουρα δεν είσαι ειδήμων (σ'αυτό συμφωνούμε απόλυτα) ωστόσο το παίζεις όχι απλά σούπερ ειδήμων, αλλά ακόμα και πιο ειδήμων κι από τον πιτερμενη, ο οποίος ασχολείται χρόνια τώρα επαγγελματικά με το όντιο.

Καλό;

Ο Τζιοβάνι από την άλλη πλευρά, δέχτηκε την ερμηνεία του πιτερμενη.
Για τα ευρήματα στο δικό του μηχανάκι.
Εσύ όχι όμως.
Για τα ευρήματα στου Τζιοβάνη το μηχάνημα.

Καλό;

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top