Καλώδια και θύματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μπερδεύτηκα.
Δεν πειράζει, ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος. ;)

Σιγά σιγά, θα μάθεις κι εσύ.

Για αρχή, μάθε να χρησιμοποιείς καλύτερα το search εδώ, ώστε να βρεις τα γραπτά του Χρήστου στα οποία αναφερθηκα. Υπάρχουν, εδώ στο φόρουμ. ;)

Βεβαίως, άλλοι μεγάλοι γνωστοί στουντιάδες, έχουν ανεβάσει ένα σωρό βίντεο με τεστ αντικειμενικά πάνω σε καλώδια, για να αποδείξουν τα ευκόλως εννοούμενα. Επικά βίντεο.

Μέχρι και αναφορά στην αες είδες ότι υπάρχει για το θέμα.

Τες πα, κάντε ακροάσεις. Τι πιο εύκολο.
 
Last edited:



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Τότε γιατί τα περισσότερα μασίνια που κυκλοφορούν είναι ΓΤΠ;
Ένας σημαντικός παράγοντας είναι το κοστολόγιο. Άλλος ένας ότι υπάρχουν και ανεπαρκείς μηχανικοί. Ουκ ολίγοι είναι αυτοδίδακτοι (...!!!) όπως και ουκ ολίγες είναι οι βιοτεχνίες, για να μην πω οικοτεχνίες. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι (μέχρι τώρα τουλάχιστον, δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον με τις νέες εφαρμογές) το όντιο είναι χαμηλά στις προτιμήσεις των καλύτερων μηχανικών, καθώς υπάρχουν τομείς με πολύ καλύτερες αποδοχές. Διόλου παράξενο αν δούμε το κομμάτι του στην πίτα της αγοράς.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν ξέρω γιατί βγάλαμε τα πτυχία για μέτρημα :p
Οι γιατροί μπορεί να έκαναν 6 μαθήματα για τη φυσιολογία της ακοής κ.λπ. και δεν αμφισβητεί κανείς πως ξέρουν κάτι παραπάνω για αυτά αλλά ως εκεί, δεν έμαθαν να κολλάνε ένα βύσμα σωστά ή να υπολογίσουν τι πυκνωτής χρειάζεται για να διορθωθεί το cos ή πως δουλεύει ένας ταπεινός opamp... (αν κάποιος ξέρει 2 πράγματα για αυτά θα είναι κάποιος τρελαμένος που έμαθε μόνος του επειδή γουστάρει και δεν έχει καμιά σχέση με το πτυχίο)
Ανάλογα, κάποιος που τέλειωσε ένα ΤΕΙ ηλεκτρονικής ξέρει όλα αυτά αλλά προφανώς δεν έχει ιδέα για το ...ακουστικό νευρικό σύστημα.... (επίσης, αν κάποιος ξέρει 2 πράγματα για αυτά θα είναι κάποιος τρελαμένος που έμαθε μόνος του επειδή γουστάρει και δεν έχει καμιά σχέση με το πτυχίο)
Ποιος από τους 2 δικαιούται να ...έχει άποψη;;;
Κανονικά θα έπρεπε .... ανάλογα με το θέμα... αν μιλάμε για ψυχοακουστική π.χ. ας μιλήσουν οι γιατροί, αν όμως μιλάμε για πιο τεχνικά θέματα υπάρχουν άλλοι...
Η πραγματικότητα όμως είναι ακόμη πιο περίεργη... στα τεχνικά τουλάχιστον, υπάρχουν πτυχιούχοι άσχετοι και αυτοδίδακτοι αστέρια... και τρελαμένοι που διαβάζουν γιατί γουστάρουν... άλλωστε έτσι είναι τα χόμπυ...

Αυτό το βουλγάρικο ρακί με πειράζει... δεν πρέπει να γράφω τέτοιες ώρες... :p
 
Last edited:

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ένας σημαντικός παράγοντας είναι το κοστολόγιο. Άλλος ένας ότι υπάρχουν και ανεπαρκείς μηχανικοί. Ουκ ολίγοι είναι αυτοδίδακτοι (...!!!) όπως και ουκ ολίγες είναι οι βιοτεχνίες, για να μην πω οικοτεχνίες. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι (μέχρι τώρα τουλάχιστον, δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον με τις νέες εφαρμογές) το όντιο είναι χαμηλά στις προτιμήσεις των καλύτερων μηχανικών, καθώς υπάρχουν τομείς με πολύ καλύτερες αποδοχές. Διόλου παράξενο αν δούμε το κομμάτι του στην πίτα της αγοράς.
Οι περισσότεροι κατασκευαστές φτιάχνουν φασόν συσκευές. Οι Ασιάτες ειδικά είναι πολύ καλοί σε αυτό. Τώρα. Παλιά ήταν αλλιώς. Πχ sansui, sony, marantz..
 

T

Tadakis

Guest
Για αρχή, μάθε να χρησιμοποιείς καλύτερα το search εδώ, ώστε να βρεις τα γραπτά του Χρήστου στα οποία αναφερθηκα. Υπάρχουν, εδώ στο φόρουμ. ;)
Για αρχή μάθε εσυ να χρησιμοποιείς τα λεγόμενα άλλων όπως τα παραθέτουν και οχι όπως σε συμφέρει. Όσον αφορά το search και πως το χρησιμοποιώ μην ανησυχείς. Όταν εγω έφτιαχνα (ξερεισ, επαγγελματικά, με πτυχία και σχετικές σπουδές) αλγόριθμους αναζήτησης εσυ (λες ότι) έφτιαχνες 800 ζευγάρια ηχείων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ποιος από τους 2 δικαιούται να ...έχει άποψη;;;
Όλοι έχουν να προσφέρουν στο αντικείμενο τους, και να μάθουν απο τον άλλον. Το έγραψα πριν.
Η πραγματικότητα όμως είναι ακόμη πιο περίεργη... στα τεχνικά τουλάχιστον, υπάρχουν πτυχιούχοι άσχετοι και αυτοδίδακτοι αστέρια... και τρελαμένοι που διαβάζουν γιατί γουστάρουν...
Και υπάρχουν και άσχετοι αυτοδίδακτοι που δεν διαβάζουν
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Όταν εγω έφτιαχνα (ξερεισ, επαγγελματικά, με πτυχία και σχετικές σπουδές) αλγόριθμους αναζήτησης εσυ (λες ότι) έφτιαχνες 800 ζευγάρια ηχείων
Επαγγελματικά τι κάνω, χρησιμοποιώντας τα πτυχία μου, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, και φυσικά δε συγκρίνεται με το τι έκανα πιτσιρικάς, ακόμα και όσο ήμουν στην ιατρική στα πρώτα χρόνια σπουδών, νέος φοιτητης, για να βγάλω λεφτά να αγοράσω ...καλώδια.

Αν συγκρίνεις αυτά που κάνεις επαγγελματικά με τα πτυχία σου, με αυτά που έκανα εντελώς ερασιτεχνικά για το χόμπι, όταν ήμουν παιδάκι, με κολακεύεις και σε υποτιμάς. ;)

Παρόλα αυτά, είναι αλήθεια πως πιτσιρικάς τροφοδοτούσα το χόμπι μου όχι με λεφτά του μπαμπά, όπως κάποιοι, αλλά με λεφτά που έβγαζα μόνος μου, κάνοντας ερασιτεχνικές κατασκευές ηχείων. Το αγαπημένο μου Τουίτερ τότε, ήταν το σκανσπικ ντε 2010. Μεγάλη επιτυχία και φτηνό. Το φορούσε μέχρι και το μεγάλο σπεντορ. Επίσης το πουλούσαν φτηνά σε μαγαζί εδώ Σαλονίκη, δίπλα στον Ευκλείδη, σε πολύ μικρή απόσταση από το πατρικό μου.

Το πρώτο μου ηχείο το έκανα στο Γυμνάσιο, φυσικά για μένα. Αυτό το ηχείο ακόμα δουλεύει στο πατρικό μου. Ένα ζευγάρι μικρά ηχεία ραφιού, 2 δρόμων.
Στο λύκειο έκανα πολλά, τα περισσότερα ήταν για μένα πάλι, και κυρίως τα καλοκαίρια.
Περιττό να πω ότι στη φυσική ήμουν πάντα κορυφαίος μαθητής, δεν είχα ποτέ χάσει ούτε μισό βαθμό, σε καμία τάξη, ούτε στις πανελλήνιες (19,8), ήταν πάντα το αγαπημένο μου μάθημα.

Τότε εσύ τι να έκανες άραγε πάνω στο όντιο, ή έστω στα σερτς έντζινς; Πες, πως μπορείς να ανταγωνιστείς ως πτυχιούχος επαγγελματίας ένα παιδί στο χόμπι του; :gotcha:

Παιδάκια, για το χόμπι μας μιλάω. Ξεκολλήστε.
Αφήστε τις εξυπνάδες με το τι κάνετε στο επάγγελμα όταν σας λέω για λαμπατους κι ηχεία μια εποχή που όλοι τέτοια φτιάχναμε, γιατί μου θυμίζετε ταξιτζή, μιλάτε λες και είμαι ανεπαγγελτος.:lol:

Τώρα σοβαρά, ήρθες να μου κουνήσεις το πτυχίο σου; Χαχαχαχαχαχαχα, για τα ηχεία που'φτιαχνα παιδί; Χαχαχαχαχαχαχα

307433_9af1524edc06e8e0283fadb5a1b96a22.jpg
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Επαγγελματικά τι κάνω, χρησιμοποιώντας τα πτυχία μου, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, και φυσικά δε συγκρίνεται με το τι έκανα πιτσιρικάς, ακόμα και όσο ήμουν στην ιατρική στα πρώτα χρόνια σπουδών, νέος φοιτητης, για να βγάλω λεφτά να αγοράσω ...καλώδια.

Αν συγκρίνεις αυτά που κάνεις επαγγελματικά με τα πτυχία σου, με αυτά που έκανα εντελώς ερασιτεχνικά για το χόμπι, όταν ήμουν παιδάκι, με κολακεύεις και σε υποτιμάς. ;)

Παρόλα αυτά, είναι αλήθεια πως πιτσιρικάς τροφοδοτούσα το χόμπι μου όχι με λεφτά του μπαμπά, όπως κάποιοι, αλλά με λεφτά που έβγαζα μόνος μου, κάνοντας ερασιτεχνικές κατασκευές ηχείων. Το αγαπημένο μου Τουίτερ τότε, ήταν το σκανσπικ ντε 2010. Μεγάλη επιτυχία και φτηνό. Το φορούσε μέχρι και το μεγάλο σπεντορ. Επίσης το πουλούσαν φτηνά σε μαγαζί εδώ Σαλονίκη, δίπλα στον Ευκλείδη, σε πολύ μικρή απόσταση από το πατρικό μου.

Το πρώτο μου ηχείο το έκανα στο Γυμνάσιο, φυσικά για μένα. Αυτό το ηχείο ακόμα δουλεύει στο πατρικό μου. Ένα ζευγάρι μικρά ηχεία ραφιού, 2 δρόμων.
Στο λύκειο έκανα πολλά, τα περισσότερα ήταν για μένα πάλι, και κυρίως τα καλοκαίρια.
Περιττό να πω ότι στη φυσική ήμουν πάντα κορυφαίος μαθητής, δεν είχα ποτέ χάσει ούτε μισό βαθμό, σε καμία τάξη, ούτε στις πανελλήνιες (19,8), ήταν πάντα το αγαπημένο μου μάθημα.

Τότε εσύ τι να έκανες άραγε πάνω στο όντιο, ή έστω στα σερτς έντζινς; Πες, πως μπορείς να ανταγωνιστείς ως πτυχιούχος επαγγελματίας ένα παιδί στο χόμπι του; :gotcha:

Παιδάκια, για το χόμπι μας μιλάω. Ξεκολλήστε.
Αφήστε τις εξυπνάδες με το τι κάνετε στο επάγγελμα όταν σας λέω για λαμπατους κι ηχεία μια εποχή που όλοι τέτοια φτιάχναμε, γιατί μου θυμίζετε ταξιτζή, μιλάτε λες και είμαι ανεπαγγελτος.:lol:

Τώρα σοβαρά, ήρθες να μου κουνήσεις το πτυχίο σου; Χαχαχαχαχαχαχα, για τα ηχεία που'φτιαχνα παιδί; Χαχαχαχαχαχαχα

View attachment 188726
Πολλά λες και χωρίς κανένα νόημα. Απολύτως. Πήγαινε τη κουβέντα όπου θες. Δεν θα σε ακολουθήσω. Άλλωστε εκει που εκτέθηκες (στο τι λεει ο Χατζηστάμου για τα καλώδια, πως το παραφράζεις και τι πραγματικά ισχύει) είναι ήδη παραπάνω. Σε αφήνω στο πονο σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
στο τι λεει ο Χατζηστάμου για τα καλώδια,
Έλα, δες πόσο πολύ εκτέθηκα:

Το 99 % των studio χρησιμοποεί Mogami.
Μόνο αυτό, αρκεί.
Τέλος.


Έλα, για χαβαλε τώρα:

To μόνο καλώδιο που έχω τσεκάρει και δεν αλλάζει τον ήχο είναι το Mogami 2549 κόστος 5 € το μέτρο
το Mogami 2549 ..στα εκτεταμένα test που έκανα πριν χρόνια (υπάρχουν κάπου τα files των test) ήταν το μόνο καλώδιο που δεν άλλαζε καθόλου το σήμα. Τα περισσότερα και ακριβότερα καλώδια άλλαζαν πολύ την τονική ισσοροπιά.
..το συγκεκριμένο είναι το καλύτερο καλώδιο απο όσα ξέρω.
Πόνεσε;

Που θα μας πείτε για καλώδια και θα μας αφήσετε και στον πόνο μας, άντε ρε ταξιτζήδες..
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάντως δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο αυτό:

To μόνο καλώδιο που έχω τσεκάρει και δεν αλλάζει τον ήχο είναι το Mogami 2549 κόστος 5 € το μέτρο
  • Το μόνο καλώδιο που έχω τσεκάρει (δεν έχει τσεκάρει κανένα άλλο δηλαδή) και δεν αλλάζει τον ήχο...

ή

  • Το μόνο καλώδιο που έχω τσεκάρει και δεν αλλάζει τον ήχο (δηλαδή από πολλά που τσέκαρε, είναι το μοναδικό μ' αυτή την ιδιότητα)...

:roflmao:

Όπως και να χει παραμένει ασφαλής φτηνή επιλογή (εγώ βάζω ακόμη φτηνότερο, Sommer, 1 ευρουλάκι το μέτρο στου Θωμά :p )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Είχε τσεκαρει πολλά, κρατούσε και αρχεία δοκιμών.

Ασχέτως αυτού, στα τελευταία του ποστ, έγραψε πως ο πελάτης ακούγοντας στη σωστή απόσταση ακρόασης το ενεργό, έπαθε κοκομπλοκο.

Από μογκαμακι, στο στούντιο.

Ξεκολλήστε.

Μη ζητάτε πάλι λινκ, σας βαρέθηκα.

Υπ'οψιν, και γω μογκαμι έχω..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αφενός δε φαντάζει λογικό να έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ανεβάζει τόσο υψηλές θερμοκρασίες, κι αφετέρου δε φαντάζει λογικό να θεωρείται ικανή λύση η χρήση ενός καλωδίου που τρόπον τινά κουκουλώνει το πρόβλημα.
Έτσι. Όπως και με τα κλασικά παυσίπονα. Δεν το έλυσες το πρόβλημα, το σκέπασες.
Τα περισσοτερα Audiophile μηχανηματα ειναι παλια σχεδια, αρκετων δεκαετιων πισω
Κάτι που έχει πει και ο ίδιος ο Mark Levinson πριν κανένα χρόνο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δηλαδή, και σύμφωνα και με τα λεγόμενα του κ. Χατζηστάμου, παίρνοντας ένα καλώδιο που αλλοιώνει την τονική ισορροπία βάζεις στην γραμμή σήματος την άποψη του κατασκευαστή να στα κάνει ποwτάνα. Και αυτό το λες και καλύτερο;
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Έχεις αποδεδειγμένα μηχανάκια και καλώδια που δεν επηρεάζουν τον ήχο και βγαίνει όπως πρέπει να βγει. Και έχεις και τρόπους να πειράξεις το σήμα με απόλυτα προβλεπόμενο και επαναλαμβανόμενο τρόπο ώστε να πάρεις αυτό που σου αρέσει σίγουρα και σε επανάληψη. Γιατί επιστημονικό είναι αυτό που μπορεί να επαναληφθεί άπειρες φορές με τα ίδια αποτελέσματα. Τα άλλα είναι κάτι άλλο.

Και αντί αυτών επιλέγεις να πετάξεις στο σήμα 500 απόψεις τονικής ισορροπίας για να δεις τι θα βγάλει το μίξερ.

Sorry παίδες αλλά αυτό έχει όνομα.
Ξεκάθαρα πράγματα.

Για μένα πάντα.
Ο καθένας όπως γουστάρει.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ενημερωτικά, σπουδάζουμε 6 χρόνια Ιατρική πριν πάρουμε ειδικότητα.
Σε αυτα τα 6 χρόνια, σου απαρίθμησα σε προηγούμενο ποστ τα μαθήματα που κάνουμε σχετικά με τον ήχο και την ακοή. Είναι πολλά.
Τα βιβλία αυτα, που διαβάζουμε για να περάσουμε τα μαθήματα που σχετίζονται με τον ήχο, δεν μπορείς καν να τα σηκώσεις. Δεν ειναι φυλλάδια 30 σελίδων.

Οπότε κατι ξέρουμε απο ήχο και ακοή. Πιστοποιημένα. Τον colo σου να βαράς κάτω, έτσι έχουν τα πράγματα.
Χώνεψέ το, και άλλαξε επιχείρημα.

(Ειδήμονα στον ήχο δεν θεωρώ τον εαυτό μου)

Μετά απο αυτα τα 6 χρόνια, σπουδάζουμε και 6 ακόμα για να γίνουμε ορθοπαιδικοί ή ο,τι άλλο. Μετά το πτυχίο Ιατρικής. Σύνολο σπουδών 12 έτη.


Αυτό το έγραψες για καλό τώρα; :lolsign:
Αγαπητέ γιατρέ, τα 6 + 6 χρόνια καθώς και η μετέπειτα εμπειρία σου σε καθιστούν έναν γιατρό με γνώση και πιστοποίηση στο αντικείμενο σου, την ιατρική.
Στο audio, η μόνη πραγματική πιστοποίηση που έχεις και εσύ και εγώ και όλοι εδώ μέσα είναι του χομπίστα και ως τέτοιο θα πρέπει να σε/με/μας αντιμετωπίζουμε.
Μπορείς λοιπόν να λες ότι θες για τις δικές μου γνώσεις και των υπολοίπων, αλλά θα εξακολουθείς να είσαι ένας απλός χομπίστας όπως όλοι μας.
Όπως άλλωστε έγραψε και ο @costas EAR:
Αφού μιλάτε και για γιατρούς, αφήστε καλύτερα να τους θάψω εγώ, αφού είμαι στο συναφι:

Οι γιατροί που γνωρίζω, έχουν μαύρα μεσάνυχτα περί όντιο, και αρκετοί από αυτούς δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως περί PC, προβολέων, και περί αυτοκινήτων.

Βεβαίως όλοι ξέρουν τα βασικά περί της ανθρώπινης ακοής, πράγματα που δε ξέρει ο μέσος άνθρωπος.

Αρκετοί από τους παραπάνω γιατρούς που ξέρω προσωπικά, έχουν αξιόλογα (ακριβά) σεταπ όντιο, και αρκετοί διαθέτουν καλούς προβολείς για χομ σίνεμα, αλλά και πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα. Κανένας τους δεν έχει κάνει καλιμπραρισμα, ούτε στο οντιο σεταπ ούτε στον προβολέα
, και κανένας τους δε ξέρει να οδηγεί ιδιαίτερα καλά, πολύ κάτω του μετρίου, και μηδενική σχέση με καρτ ή οποιαδήποτε μορφή αγωνιστικής οδήγησης.

Ένας μόνο είναι πραγματική οδηγάρα, πολύ δυνατός παίχτης. Με τρομερό αυτοκίνητο. Πηγαίναμε για καρτ μαζί όταν ήμασταν μικροί, ήταν πάντα κορυφαίος.

Αλλά με όλους αυτούς, μπορώ να κάνω πολύ λογική συζήτηση, και μου είναι πανεύκολο να τους πείσω για καλιμπραρισμα σε audio & video, μα δεν υπάρχει λόγος, δεν έχουν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα σε αυτά τα χόμπι.

Προ λίγων ημερών με πήρε τηλέφωνο ένας συνάδελφος από Αθήνα, που θέλει να στήσει άτμος. Με ρώτησε επειδή ξέρει ότι ασχολούμαι, αν είναι καλό ένα σεταπ που του πρότειναν, το οποίο ήταν άθλιο φυσικά. Του είπα μια χαρά είναι, πάρτο να τελειώνεις. :lol:
Και οι φίλοι του @costas EAR γιατροί είναι αλλά οι γνώσεις τους στο audio είναι μηδενικές!

..Κι αυτοί λοιπόν, σπούδασαν 6 + 6 χρόνια, πολύ πιθανό και στην ίδια σχολή με σένα, με τους ίδιους δασκάλους, κι αυτοί διάβασαν για τη λειτουργία του αυτιού, αλλά στο audio είναι άσχετοι κατά τα λεγόμενα του.
Επομένως η παρουσιάση των σπουδών που έχεις κάνει και έχουν κάνει από μόνες τους δε τους δίνουν μια θέση στην audio κοινότητα ως γνώστες και ειδικοί...

Η ενασχόληση με το χόμπι που γουστάρουμε δίνει την απαιτούμενη γνώση & εμπειρία στο audio σε εμάς τους χομπίστες με εξαίρεση τους πιστοποιημένους επαγγελματίες του χώρου, που είτε έχουν σπουδάσει το αντικείμενο του audio είτε το υπηρετούν..

αυτά γιατρέ μου..
τη καλημέρα μου! :hi:
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Λάθος.
Αν δεν έχεις το απαραίτητο στοιχειώδες τεχνικό υπόβαθρο δεν αποκτάς γνώσεις ακούγοντας, ενώ οι εμπειρίες σου φυσικά είναι... εμπειρίες...
Γνώσεις έχει πχ ο πητερμενι και όταν προσπάθησε να στις μεταφέρει αρνήθηκες. Είσαι τυπικός αρνητής και έτσι σε αντιμετωπίζουν. Με το να ξαναγραφεις τα ίδια και τα ίδια δεν θα αλλάξει τίποτα.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Και εγώ που βάζω τον εαυτό μού στα θύματα, να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κάνεις με τις ασφάλειες πίνακα, πρίζες κτλ αξίζει να αλλαχτούν και σε τι, έχει ασχοληθεί κανείς;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παρτε ολοι σας τα πτυχια και πατε στην τουαλετα....

πτυχιο πανω στο θεμα εχει μονο ο κυριος....
........εγραψε ο ανθρωπος 2-3 πραγματακια οπως εχουν τα πραγματα...
δεν χρειαζεται να ασχοληθει παραπανω, οποιος καταλαβε καταλαβε.

βεβαια αγγιζει 2 θεματα.:biggrin:

FACT 1 - ΗΧΕΙΑ MONITOR / ΗΧΕΙΑ HOME AUDIO

Τα ενεργά ηχεία ήταν και είναι εξαιρετικό value for money αλλά δεν είναι η πρώτη λύση για ακρόαση στο σπίτι. Για ένα πολύ απλό λόγο. Μικρό DISPERSION του ήχου. Και ένας κουφός ακούει την διαφορά και τι σημαίνει αυτό.

Πρόσφατα πελάτης ευνουχισμένος απο τα λεγόμενα στο forum ήλθε να πάρει τα ενεργά Focal Shape Twin. Τα ακούει στο demo room και παθαίνει πλάκα. Τυχαία πέρναγα και τον ρώτησα που θα τα βάλει. Μου απαντάει σε ένα σαλόνι 40m2 και θα ακούει στα 4 μέτρα. Του απαντάω δεν θα πάιξει καλά και ακόμα και ένα φτηνό Chora 806 η Aria 906 με κατάλληλο ενισχυτή θα παίξει καλύτερα. Του βάζουμε το Aria 906 στο άλλο demo room. "Δεν είναι τόσο καλό το αποτέλεσμα όπως πρίν" μας λέει. Του ανεβάζουμε στο Hi-Fi room το Focal Shape Twin και το βάζουμε στη θέση του Aria 906. Απογοήτευση ... έπαιζε το 60% του Aria, όλη η μαγεία ακούγοντας το στα 2 μέτρα εξαφανίστηκε στα 4 μέτρα, για να μην μιλήσουμε για την εικόνα που ήταν η μισή στο δωμάτιο.

Νομίζετε πως οι σοβαρές εταιρείες είναι χαζές ? Δεν ξέρουν τι κάνουν και βγάζουν ηχεία έτσι για να υπάρχουν ?
( καλά υπάρχουν και αυτές οι εταιρείες !)

Και όπως έχω ξαναπεί δεκάδες φορές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ πως σε Mastering room χρησιμοποιούν Hi-Fi ηχεία και ψάχνονται με καλώδια.

FACT 2 - ΚΑΛΩΔΙΑ

- Τα καλώδια έχουν πολύ μεγάλες διαφορές στον ήχο
- Δεν σημαίνει πως ένα πολύ ακριβό καλώδιο θα παίξει καλύτερα από ένα ποιό προσιτό αλλά σίγουρα θέλει κάποιο κόστος για να έχεις ΚΑΙ RESOLUTION σε ένα καλώδιο
- Οι διαφορές καλωδίων είναι μεγαλύτερες σε καλώδια ηχείων και βαίνουν ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ μειούμενες σε interconnect , ψηφιακά κλπ

Το καλό καλώδιο για ένα δεδομένο σύστημα, δεν αντικαθίσταται απο ένα Plug-in, μην μπερδεύεται το resolution με την τονική ισσοροπία η τις 2ες , 3ες αρμονικές που δίνουν emulation λάμπας κλπ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top