Λεβητας αεριου συμπυκνωσης. Τι ξερετε?

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710

ο όμιλος πολλών εταιρειών που ξερουμε
ο Chappee που έχω περίπου 10 χρόνια ακόμη κρατά
ο προηγούμενος Ιταλικός που είχα (δεν θυμάμαι brand) 'παρέδωσε' πνευμα στα 7 χρόνια
βέβαια στο σημείο που έχω τον καυστηρα το 'δέρνει' ο βοριάς και η βροχή αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα
Να φανταστώ ότι δεν ήταν εξωτερικού χώρου .....όπως όλοι σχεδόν στην Ελλάδα βάζουμε ένα μηχάνημα που είναι κατασκευασμένο για εσωτερικές συνθήκες το εκθέτουμε σε καιρικά φαινόμενα οπότε είναι αναμενόμενο να μειώνεται η ζωή του.
Αν συζητάμε για εξωτερικου χώρου τότε οι επιλογές είναι περιορισμένες.....δεν βγάζουν όλες οι εταιρείες τέτοια μοντέλα
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Να φανταστώ ότι δεν ήταν εξωτερικού χώρου .....όπως όλοι σχεδόν στην Ελλάδα βάζουμε ένα μηχάνημα που είναι κατασκευασμένο για εσωτερικές συνθήκες το εκθέτουμε σε καιρικά φαινόμενα οπότε είναι αναμενόμενο να μειώνεται η ζωή του.
Αν συζητάμε για εξωτερικου χώρου τότε οι επιλογές είναι περιορισμένες.....δεν βγάζουν όλες οι εταιρείες τέτοια μοντέλα
Σωστό και αυτό.

Κι εγώ έκανα λαλακια, επειδή το μοντέλο που έβαλα είχε οθονιτσες, touch screen κτλ καιναγορασα αυτό. Ενώ έπρεπε να πάρω το αμιγώς εξωτερικού χώρου μοντέλο, του οποίου έκανες όλες τις ρυθμίσεις από τον θερμοστατη χειριστήριο και είχε ειδικο κάλυμμα όπου δε φαινόταν τίποτε.
Και τελικά τι κατέληξα να κάνω? Έφτιαξα ένα κουτί από πάνελ 5ρι για να τον προστατέψω και αγόρασα όπως και να χει 120-130€ το θερμοστατη/χειριστήριο.
Πέταξα μερικά χρήματα ακόμη, χωρίς λόγο.

Αν ξαναβαζα, θα ταν μάλλον vaillant. Τουλάχιστο για 6-7 χρόνια που χει εγγύηση, θα έχω το κεφάλι μου
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Να φανταστώ ότι δεν ήταν εξωτερικού χώρου .....όπως όλοι σχεδόν στην Ελλάδα βάζουμε ένα μηχάνημα που είναι κατασκευασμένο για εσωτερικές συνθήκες το εκθέτουμε σε καιρικά φαινόμενα οπότε είναι αναμενόμενο να μειώνεται η ζωή του.
Αν συζητάμε για εξωτερικου χώρου τότε οι επιλογές είναι περιορισμένες.....δεν βγάζουν όλες οι εταιρείες τέτοια μοντέλα
εξωτερικού χώρου ήταν όπως κι αυτό που έχω τώρα (Chappee)
οι προδιαγραφές δείχνουν πως αντέχουν στην έκθεση αλλά όσο να'ναι ..........
θα έπρεπε να τους είχα φτιάξει προστατευτικό κλωβό αλλά υπερπαραγωγή νομίζω ,τώρα τον έχω τυλίξει με ένα γερό πλαστικό αδιάβροχο και είναι μια χαρά
Από συζητήσεις με φίλους στα 10-12 χρόνια οι περισσότεροι τα 'φτύνουν' και μιλάω για τους σοβαρους (όχι για τα τούρκικα κ.λ.π.)
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλημερα στην παρέα! Για να μην ανοιξω αλλο θέμα μιας και αυτο εδω ειναι αμεσα συνδεδεμένο θα ηθελα να ρωτησω για αντλία θερμοτητας γιατι ετοιμαζομαι να επιλέξω αναμεσα σε αυτην και το φυσικό αεριο. Και αν ναι ποια και γιατι? Δεν εχω ιδεα βασικα ποιο ειναι πιο καλό, ευκολο στην εγκατασταση κλπ. Ειμαι σε πολυκατοικια, 8ο οροφο και εχουμε παροχη φυσικου αεριου στην εισοδο.
Ευχαριστω πολυ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάτι τέτοια ηχούν στα αυτιά μου Όπως το "γαλλικό αμάξι κάθε μήνα ζημιες",

Εγώ τον έχω 3 έτη. Δεν έχει πάθει το παραμικρό. Βέβαια, δε κόστισε 700ε, αλλά τα διπλάσια. Εγκατάσταση καθάρισες ποτέ? ,μαγνητικό φίλτρο τοποθετήσες? Εάν ναι, του 14ευρου ή του 100ευρου? Κάνεις τη προβλεπόμενη συντήρηση?

Και πάει λέγοντας...
Άσε, δράμα. Απο την πρώτη χρονιά.
Μπορεί να είναι απλή ατυχία, συμβαίνει σε όλες τις συσκευές.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Παιδιά η πολυκατοικία μου σκέφτεται να βάλει φυσικό αέριο κι έχω κάμποσες ερωτήσεις.
Πρώτα απ όλα καθε διαμέρισμα θα βάλει δικό του μηχανημα για να έχουμε αυτονομία και να μην εξαρτώμαστε από κανέναν ενώ τώρα είχαμε κεντρική θέρμανση.
Το σπιτι που θέλω να βάλω αεριο είναι 110 τετραγωνικά.
Τι μάρκα μου προτεινετε; θα μπει στο μπαλκόνι του κάθε διαμερίσματος.
Ως προς τα σώματα εχουμε τα κλασικά τεράστια. Να αλλαχθούν για καλύτερη απόδοση ή να μείνουν τα ιδια;
Δεν έχω ιδέα γιαυτο ρωτάω.
Ευχαριστώ πολύ.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Καλημερα στην παρέα! Για να μην ανοιξω αλλο θέμα μιας και αυτο εδω ειναι αμεσα συνδεδεμένο θα ηθελα να ρωτησω για αντλία θερμοτητας γιατι ετοιμαζομαι να επιλέξω αναμεσα σε αυτην και το φυσικό αεριο. Και αν ναι ποια και γιατι? Δεν εχω ιδεα βασικα ποιο ειναι πιο καλό, ευκολο στην εγκατασταση κλπ. Ειμαι σε πολυκατοικια, 8ο οροφο και εχουμε παροχη φυσικου αεριου στην εισοδο.
Ευχαριστω πολυ
Μια αντλία θερμότητας κοστίζει περίπου όσο 5 καλοί επιτυχιοι λέβητες.....
Αν έχεις αέριο στην περιοχή δεν το συζητάμε μιας και δεν θα προλάβεις να κάνεις απόσβεση ποτέ με την αντλία θερμότητας.... άσε που οι βλάβες θα κοστίζουν όσο 2 sub της svs
εξωτερικού χώρου ήταν όπως κι αυτό που έχω τώρα (Chappee)
οι προδιαγραφές δείχνουν πως αντέχουν στην έκθεση αλλά όσο να'ναι ..........
θα έπρεπε να τους είχα φτιάξει προστατευτικό κλωβό αλλά υπερπαραγωγή νομίζω ,τώρα τον έχω τυλίξει με ένα γερό πλαστικό αδιάβροχο και είναι μια χαρά
Από συζητήσεις με φίλους στα 10-12 χρόνια οι περισσότεροι τα 'φτύνουν' και μιλάω για τους σοβαρους (όχι για τα τούρκικα κ.λ.π.)
Ο baxi συγκεκριμένα αντέχει -20 και πλύσιμο με το λάστιχο..... είναι αρκετά στεγανός όσο για τους chapee δεν γνωρίζω
Για τα τούρκικα θα πούμε παρακάτω και θα εκπλαγεις......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Βασίλη, ξέχνα τις μάρκες που λες.

Daikin πάρε κλιματιστικά.

Για λέβητα, αν θες να κινηθείς σε οικονομική λύση, υποχρεωτικά baxi και τίποτε άλλο.

Είναι ντιρακ. Εξαιρετικό.

Αν θες να πας σε τρινοβ, τότε καρφί σε vaillant.

Τέλος της κουβέντας, δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί, πέραν του ότι πρέπει να γίνει σωστή διαστασιολόγηση στα σώματα και άριστη ρύθμιση από σοβαρό θερμομηχανικό.

Επίσης, τα επιπρόσθετα εξαρτήματα που θέλει για άριστη λειτουργία ένας καλός λέβητας, είναι απαραίτητα, μη κάνεις εκεί οικονομία, ούτε στα εσωτερικά χειριστήρια μέσα στο σπίτι, η ποιότητα αυτών, κάνει σοβαρή διαφορά.

Βεβαίως, προσωπικά θα σου πρότεινα να μην πας σε αέριο, αλλά να πας σε κλιματιστικά της Daikin.
Ένα μεγάλο στον κεντρικό χώρο, της σειράς ururu, κι ένα μικρό επιδαπέδιο στο χώρο ακρόασης.
Τέλος.

Κρύο και ζέστη, όλο το χρόνο, πολύ οικονομικά. Αντλίες θερμότητας πολύ υψηλών προδιαγραφών και επιδόσεων.

Τέλος, για τα βαριά κρύα του χειμώνα, ένα πολύ μικρών διαστάσεων μα πολύ μεγάλης απόδοσης ενεργειακό τζάκι της τεράστιας nordpeis, είναι η καλύτερη δυνατή λύση.

Η μόνη που δουλεύει και χωρίς ρεύμα, ενώ όλα τα υπόλοιπα, σε βαρυχυμωνιά με διακοπή ρεύματος, δε θα λειτουργούν.

Καλώς ή κακώς, το κάψιμο ξύλου στις περιοχές χαμηλών θερμοκρασιών, ακόμα και στις μέρες μας, αποτελεί με διαφορά την πιο προσιτή και αποδοτική επιλογή.

Με ένα χιλιάρικο η απόδοση που θα σου βγάλει σε ζέστη ένα τέτοιο τζάκι, είναι όνειρο θερινής νυκτός για οποιαδήποτε άλλη λύση, ιδίως σε αυτά τα λεφτά. Δε παλεύεται.

Τέλος, η δυνατότητα του να έχεις σε ένα σπίτι το συνδυασμό των παραπάνω (κλιματιστικά, λέβητα και τζάκι) αποτελεί την καλύτερη πρακτική, και μακροπρόθεσμα την οικονομικότερη λύση. Ο συνδυασμός όλων, σου δίνει τα πλεονεκτήματα όλων, και εξαφανίζει τα μειονεκτήματά τους που έχουν μεμονωμένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κωστα τζακι εχω. Το δουλεψα αρκετα χρονια. Ενταξει δεν ειναι ενεργιακο. Αλλα δεν θελω να ξαναγυρισω πισω. Μπορω να το μετατρεψω σε ενεργιακο, αλλα δεν θελω να ξαναμπω σε τετοιες σκεψεις. Μην με βαζεις φυτιλια.

Οσον αφορα το αεριο. Ειναι σιγουρα μεγαλο πλεονεκτημα το γεγονος οτι στο αεριο εχεις συνεχως ζεστο νερο παντου εντος σπιτιου. Υπολογιζω οτι θα μου φυγουν 1.500 ευρω. Κι εξυπακουεται απ αυτα που διαβαζω οτι δεν θα κανω οικονομια στα παρελκομενα.

Στο Daikin μονο για το κεντρικο θελω 2.000 ευρω. Δεν γινεται να ξεκινησω με λιγοτερο απο 2 κλιματιστικα.
Αυτα που εχω οταν κατεβαινει η θερμοκρασια βγαζουν κρυο αερα. Αρα ετσι για πλακα ξεκιναω με 3.000 ευρω στην καλυτερη περιπτωση. Δυστυχως δεν ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο. Πολυ μεγαλο πλεονεκτημα και το κρυο για το καλοκαιρι. Αλλα...

Δυστυχως το υπαρχον συστημα κλιματισμου που εχω μετα απο μονο 3 χρονια ταφτυσε. Εχω την συγκοιρια απο την αλλη οτι εκαναν πριν 10 μερες στην γειτονια μου εργασιες για το αεριο. Οποτε πιθανολογο οτι θα γινει σχετικα γρηγορα η εργασια και για μενα.

Πολυ χρησιμη η παρεμβαση των μελων. Με βλεπω για Baxi. Οταν γινεται συντηρηση πεφτουν νερα? Αυτο το ρωταω γιατι απο τη στιγμη που σκεφτομαι για επιτοιχιο εντος σπιτιου, ισως πρεπει να προσεξω καποια πραγματα.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Ο baxi συγκεκριμένα αντέχει -20 και πλύσιμο με το λάστιχο..... είναι αρκετά στεγανός όσο για τους chapee δεν γνωρίζω
Για τα τούρκικα θα πούμε παρακάτω και θα εκπλαγεις......

Τι να εκπλαγώ ? που οι μισοί και πλέον (καυστήρες)που αγοράζουμε είναι τούρκικοι ή ότι αντέχουν περισσότερο ?
Όσον αφορά εμένα προσπαθώ να μην αγοράζω τίποτα που να είναι τούρκικο όσο φθηνό ή καλό είναι (τουλάχιστον αυτά που μπορω κάπως να τα ελεγξω....plu /bar codes κ.λ.π.)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Κωστα τζακι εχω. Το δουλεψα αρκετα χρονια. Ενταξει δεν ειναι ενεργιακο. Αλλα δεν θελω να ξαναγυρισω πισω. Μπορω να το μετατρεψω σε ενεργιακο, αλλα δεν θελω να ξαναμπω σε τετοιες σκεψεις. Μην με βαζεις φυτιλια.
Εφόσον δεν είναι ενεργειακό και καλής ποιότητας μάλιστα, είναι σα να μην έχεις.
Μια κασέτα nordpeis θα σου κοστίσει περί τα 800-850€ και χρειάζεται γυψοσανίδες πυραντοχες και θερμομονωτικά για να φτιάξεις κλωβό γύρω του που να ανεβάζει πολύ υψηλές θερμοκρασίες, άλλα 150€ περίπου, συν εργατικά.
Εμένα μου είχε βγει συνολικά περί τα 1.150€ στην καρδία, που είχες δει από κοντά το τι κάψα έβγαζε κείνο το λιλιπούτειο τζάκι..

Όσο για τα κλιματιστικά, ναι, εκεί είναι οι τιμές. Θες 2-2,5 χιλιάρικα για το κεντρικό ururu sahara και 1,100€ για το επιδαπέδιο. Ωστόσο, καλύπτουν και θέρμανση και ψύξη, με πολύ χαμηλό κόστος λειτουργίας, χαμηλότερο των άλλων επιλογών, δηλαδή, μακροπρόθεσμα βγαίνει φτηνότερο.

Με ένα τηλεκοντρόλ. Ούτε σώματα ούτε τίποτα. Μεγάλη ευκολία χρήσης, και από δική μου εμπειρία, μέχρι -15 που έπιασε εδώ, ήταν τα μόνα που συνέχισαν να δουλεύουν.

Το baxi είναι η προφανής επιλογή.
Έχει πραγματικά υποστήριξη σε ο,τι βγάλει, πάντα διαθέσιμα ανταλλακτικά και σε καλές τιμές.
Όλα χαλάνε, αλλά όλα δε φτιάχνουν ούτε γρήγορα ούτε φτηνά.
Αυτό αποτελεί πρακτικά μονόδρομο.
Σε δική μου αναζήτηση για όμοια λύση, σε baxi κατέληξα, αλλά δεν ήταν τρομερά οικονομική επιλογή, δηλαδή υπάρχουν και φτηνότερες επιλογές, πολύ υποδεέστερες όμως.
 
Last edited:

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Παιδιά η πολυκατοικία μου σκέφτεται να βάλει φυσικό αέριο κι έχω κάμποσες ερωτήσεις.
Πρώτα απ όλα καθε διαμέρισμα θα βάλει δικό του μηχανημα για να έχουμε αυτονομία και να μην εξαρτώμαστε από κανέναν ενώ τώρα είχαμε κεντρική θέρμανση.
Το σπιτι που θέλω να βάλω αεριο είναι 110 τετραγωνικά.
Τι μάρκα μου προτεινετε; θα μπει στο μπαλκόνι του κάθε διαμερίσματος.
Ως προς τα σώματα εχουμε τα κλασικά τεράστια. Να αλλαχθούν για καλύτερη απόδοση ή να μείνουν τα ιδια;
Δεν έχω ιδέα γιαυτο ρωτάω.
Ευχαριστώ πολύ.
Δε θα επεκταθώ στις μάρκες, ηδη γινεται η κουβέντα.

Απο τη στιγμή που θα κάνεις εγκατάσταση επίτοιχου και έχεις ως σκέψη να αλλαξεις θερμαντικα σώματα (& την οικονομικη ευχέρεια) ξεκινάς απο μηχανολογο μηχανικό.
Φωνάζεις το "μάστορα", σου κάνει μια μελέτη απωλειών εφόσον ξέρεις/εχεις καποια σχέδια οικοδομής. Επειτα θα δεί τα σώματα που εχεις ήδη.
Συμβουλη μου: ΑΝ δεν εχεις προβλημα με το μεγεθος των σωμάτων, πηγαίνεις σε όσο μεγαλυτερα σε παίρνει απ'τη μελετη, ωστε να δουλέχεις με χαμηλές θερμοκρασίες. Πιθανον να μη μπορουν να τοποθετηθουν τα βελτιστα, ή να μη χωράνε, ή να κράζει η σύζυγος και ενα σωρό ακομη.
Λυση ομως, μπορει να βρεθεί.
Υπάρχει και η πιθανοτητα, να ηταν τα σώματα ήδη υπερδιαστασιολογημένα (γιατι παλια τα κοβαμε φαρδια-πλατιά!) και να μη χρειαστεί αλλαγή σε καποιο/α.
Σε καθε περίπτωση, αν αλλάξεις σώματα, εχεις να επιλέξεις σε αμιγώς τουρκικα (ΠΟΛΥ αποδοτικα, φθηνά, αγνωστο το βάθος...ημιζωής τους-πολλοι μαστορες σκιζουν τα ρουχα τους οτι ειναι οτι πιο vfm υπάρχει), έπειτα σε μια μεσοβέζικη λυση δανέζικων/ολλανδικών/γερμανικών με εργοστάσια-συνηθως παλι τουρκία- και τελευταία λυση τα Φουλ επώνυμα.
Χοντρά χοντρά το κοστους θα πήγαινε 500-800-1500 (παράδειγμα απ'το σπιτι μου, οσο θυμάμαι)
Τωρα για τιμές μαστορικών...συνήθως χρεώνουν 20-30ε το τεμάχιο ως τοποθετηση, αλλα δν ειναι πανάκεια, προς Θεού
Αν χρειαστείς νέους διακόπτες, αποστάτες, το κοστους ανεβαίνει και παει λέγοντας.
Και μετα θελεις εργατικα σωλήνες, για να ακοκοπείς απ'τη κεντρικη, να βγουν μπαλκονι, να τοποθετηθει ο επιτοιχος λεβητας, να αναψει προβλεπόμενα και παει λεγοντας. Εδω δε ξερω να σου πω τιμή, γιατι σ'εμενα λογω επαγγελματικης φύσης/σχεσης, ειχα καπως λαϊκές τιμές.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ενας φιλος τοποθετησε τον λεβητα μεσα σε μεταλλικη ντουλαπα στο μπαλκονι. Τυλιξε τον λεβητα και τους σωληνες με μαλλι βιομηχανικο και ειδε μεγαλη διαφορα στην αποδοση. Με τον παγετο τι γινεται; Αν οι σωληνες ειναι εξωτερικοι δεν υπαρχει κινδυνος να σπασουν;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Με τον παγετο τι γινεται; Αν οι σωληνες ειναι εξωτερικοι δεν υπαρχει κινδυνος να σπασουν;
Αν έχει μπηλοζήρια θα λειτουργεί. :tongue:
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
μην υπολογίζετε εγκατάσταση λέβητα φ/α λιγότερο από 3 φορές την αξία του λέβητα κατά μέσο όρο.
έχετε την μελέτη του αερίου, την σωλήνα μέχρι τον λέβητα τις μετατροπές στο υφιστάμενο κύκλωμα κλπ
υπόψην υπάρχει πάγιο κόστος "εγκατάστασης λέβητα" της τάξης των 500 ευρώ +/-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658

Ή



Αναλόγως όγκου, τετραγωνικών και απωλειών.

Και σε δεύτερο χρόνο, ένα επιδαπέδιο.

Νομίζω πως συνολικά θα βγει πιο οικονομικά.

ΥΓ. Μην κρίνεις τα 12.000 και 18.000 btu με αυτά που ξέρεις από υποδεέστερες μάρκες. Είναι αλλού τα daikin..

Στο δικό μου χώρο του σαλονιού, έχω το παρακάτω και πρακτικά αρκεί μόνο του, χειμώνα καλοκαίρι! (Μόνο σε ακραίες συνθήκες θέλει υποβοήθηση)


Μα έχει καλύτερη κατασκευή και σημαντικές μονώσεις η τοιχοποιία, αν και σε μένα μπάζουν οι άπειρες γυάλινες επιφάνειες στα ατελείωτα κουφώματα..
 
Last edited:


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925

Ή


Στο δικό μου χώρο του σαλονιού, έχω το παρακάτω και πρακτικά αρκεί μόνο του, χειμώνα καλοκαίρι! (Μόνο σε ακραίες συνθήκες θέλει υποβοήθηση)

Αυτο για την τουαλετα το πηρες? :rofl:

Εσυ παιρνεις τα τζαμπανταν και σε μας προτεινεις τα υπερδιπλασια. Κατι δεν παει καλα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αυτο για την τουαλετα το πηρες? :rofl:

Εσυ παιρνεις τα τζαμπανταν και σε μας προτεινεις τα υπερδιπλασια. Κατι δεν παει καλα!
Κοίτα, αν βάλεις ενεργειακό τζάκι και λέβητα, πάρε και συ το μικρό. ;)

Στο δικό μου χώρο του σαλονιού, έχω εκτός από αυτό το μικρό daikin, που είναι αναμμένο πάντα όλο το χρόνο, έχω και τζάκι, που ανάβει όποτε γουστάρουμε, έχω και δεύτερο κλιματιστικό, 18-αρι midea που θα βοηθήσει το μικρό αν χρειαστεί χειμώνα καλοκαίρι, και έχω και λέβητα πετρελαίου, που ανάβει κάθε μέρα για να κάνουμε μπάνιο, για ζεστό νερό, κι όσο ανάβει, δίνει και στα σώματα το χειμώνα, δηλαδή για κάνα μισάωρο.

Πέρσι, όλη τη σαιζόν, έκαψα λιγότερο από μισό τόνο πετρελαίου, χειμώνα καλοκαίρι για ζεστό νερό, μόνο αυτό έχω.
Έχω ρίξει εκεί την ετήσια κατανάλωση.
Μισό τόνο. Αστείο...

Επίσης έκαψα περίπου 200 κιλά ξύλα.

Εσύ που θες ένα πράμα να σε καλύψει, θες πιο βάρβαρο, κι ας είναι πολύ μικρότερος ο χώρος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top