Τι θα πιούμε σήμερα;


Μηνύματα
426
Reaction score
516
Άσε που έψαχνα το Red spot να πάρω και δεν το φέρνει κανένας με τίποτα...
[/QUOTE]

Το RED νομίζω πως είναι 15YO (ίσως κάνω και λάθος)και όντως δεν είναι εύκολο να βρεθεί (κι αν βρεθεί σε ποιά τιμή?)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Σήμερα άνοιξα αυτό:

IMG_20201130_222450.jpg



Το οποίο έχει την εξής περιγραφή:

IMG_20201130_222434.jpg


Και παρότι οικονομικής κατηγορίας, είναι όντως πολύ δυνατό!

Σε Μπερμπον και Τσέρι κασκς ωρίμασε, και έχει αρπάξει άντερα από αρώματα, θέλει νερό για να τα βγάλει όλα, κι είναι απολαυστικότατο!

Όσοι το βρείτε, δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε! ;)
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Το 12 αρι το pulteney είναι από τα καλύτερα εισαγωγικα στο χώρο. Το 17αρι είναι 100 κλάσεις ανώτερο αλλά το σταμάτησαν... Αν το πετύχεις πουθενά, πάρτο με κλειστά τα μάτια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Γενικώς τα αγοράζω τα pulteney, έχω τσιμπήσει αρκετά διαφορετικά μπουκάλια, νομίζω πως στα δικά μου γούστα αυτό το τελευταίο ήταν το καλύτερο. Από το 12-αρι το προτιμώ..

Μαζί με το 12-αρι το πήρα αυτό:

IMG_20201107_190857.jpg


Θα έχω το νου μου για 17-αρι πάντως, αφού το λες.




ΥΓ.

Τώρα έχω βάλει στόχο:


Screenshot_20201121_005429_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg


Αυτό έβαλα να μου βρούνε, στην κάβα που ψωνίζω. Είμαι στην αναμονή..
 
Last edited:






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663

Συμφωνώ με την κριτική.
Το τσάκισα το μπουκάλι, μια δόση έχω αφήσει στον πάτο...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
ΥΓ.

Τώρα έχω βάλει στόχο:


View attachment 189285

Αυτό έβαλα να μου βρούνε, στην κάβα που ψωνίζω. Είμαι στην αναμονή..

Περιμένω εντυπώσεις.
Έτυχε και το δοκίμασα, ενώ είμαι φαν των ''καπνιστών'' το συγκεκριμένο το βρήκα μονότονο και μάλλον δεν του πάνε οι υψηλοί αλκοολοκοί βαθμοί. Όπως είπε και ένας φίλος: ''Ρε μλκα, μπόμπα Τζόνι μας έβαλες;''. :roflmao:


Μου έκανε εντύπωση γιατί συγκεντρώνει υψηλές βαθμολογίες αλλά έχει και κάποια αρνητικά reviews που μου θύμησαν πολύ αυτό που δοκίμασα. Ίσως να θέλει άνοιγμα και ''ξεκούραση''.
Κακό batch; Ατυχής στιγμή;

Στα περίπου ίδια λεφτά είναι και το Kavalan*, που το έκανε σκόνη το συγκεκριμένο Nika.
*Γλυκόπιοτο, φρουτώδες, γενικά πολύ ισορροπημένο.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Περιμένω εντυπώσεις.
Έτυχε και το δοκίμασα, ενώ είμαι φαν των ''καπνιστών'' το συγκεκριμένο το βρήκα μονότονο και μάλλον δεν του πάνε οι υψηλοί αλκοολοκοί βαθμοί. Όπως είπε και ένας φίλος: ''Ρε μλκα, μπόμπα Τζόνι μας έβαλες;''. :roflmao:


Μου έκανε εντύπωση γιατί συγκεντρώνει υψηλές βαθμολογίες αλλά έχει και κάποια αρνητικά reviews που μου θύμησαν πολύ αυτό που δοκίμασα. Ίσως να θέλει άνοιγμα και ''ξεκούραση''.
Κακό batch; Ατυχής στιγμή;

Στα περίπου ίδια λεφτά είναι και το Kavalan*, που το έκανε σκόνη το συγκεκριμένο Nika.
*Γλυκόπιοτο, φρουτώδες, γενικά πολύ ισορροπημένο.
για το Nikka μιλάς Γιώργο;
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Πόσο νερό έβαλες;
Στην αρχή καθόλου. Πάντα έτσι ξεκινάω δοκιμές. Μετά σταδιακά μέχρι να καταλάβω ότι ''ξεχείλωσε''. Αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο πήρε πολύ, περίπου 1 φλυτζάνι espresso.

για το Nikka μιλάς Γιώργο;
Oh yes. Απογοητεύτηκα καθότι ως μάρκα είναι ψηλά στις προτιμήσεις μου.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Oh yes. Απογοητεύτηκα καθότι ως μάρκα είναι ψηλά στις προτιμήσεις μου.
:(

το είχα δοκιμάσει σε φίλο και δεν θυμάμαι να μου έδωσε τόσο αρνητική εντύπωση.
Θα το ξαναδοκιμάσω όμως σύντομα καθώς είναι καθ' οδόν για το σπίτι μαζί με κάτι άλλα και θα επανέλθω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Στην αρχή καθόλου. Πάντα έτσι ξεκινάω δοκιμές.
Αυτό δε το επιχειρώ καν, σχεδόν ποτέ.
Στα τελευταία 15 μπουκάλια, μόνο σε ένα δοκίμασα να πιω ελάχιστο χωρίς νερό. Ήταν κάποιο σχετικά ελαφρύ, ήπιο.

Αυτό που το κάνω (για περισσότερη ώρα από το τυπικό), είναι να το μυρίζω, πριν βάλω νερό, και ξανά μετά.

Η μισή απόλαυση για μένα, είναι στη μύτη.
Μετά σταδιακά μέχρι να καταλάβω ότι ''ξεχείλωσε''. Αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο πήρε πολύ, περίπου 1 φλυτζάνι espresso.
Όσο πιο δυνατό, τόσο περισσότερο νερό θέλει.
Αν κάνεις δοκιμές πριν και μετά, το μετά "χάνεται", έχεις καεί από τη δύναμη του "πριν".

Γενικώς βάζω περισσότερο νερό από το τυπικό, θέλω απαλές γεύσεις, να τις διερευνώ χαλαρά, κι όχι να με βαράει το οινόπνευμα. Αν ήθελα απλώς να βαράει, θα έπινα μπενζίνα.. :lol:

Και σχεδόν πάντα, πίνω 1 ποτήρι. Δεύτερο πρακτικά ποτέ. Αλλά το ένα, είναι αρκετά "γερή" δόση.

Τα καπνιστά γενικώς είναι αγαπημένα για μένα, και τα προτιμώ με συνοδευτικό κάνα περίεργο κρέας παρά τυριά, φρούτα ή κάτι άλλο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top