Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

Μηνύματα
920
Reaction score
2.590
Είχα πάει τον πατέρα μου, που είχε ωτίτιδα και εμβοες, μέχρι 4κ μέτρησαν. Απόλυτα επαρκές.
Σωστότερα μέχρι τα 8. Οικονομία έκαναν :cautious:;

Στο νέο 424, ο θάλαμος δεν είναι τόσο καλός, οπότε τζάμπα τα υπόλοιπα μηχανήματα... Πολύ ακριβή και εξειδικευμένη η κατασκευή τέτοιου θαλάμου.. βέβαια για τυπική ΩΡΛ χρήση, είναι άριστα. Τες πα.
Έχει και κάτι κουβούκλια έτοιμα, τόσο ήσυχα σα να είσαι σε τάφο ✝... Rt60 στο 0.01 :biggrin:.
Αλλά κοστίζουν όσο μια γκαρσονιέρα 😭🤪
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
λΟΙΠΌΌΌΌΝ , επειδή βαριέμαι να quotάρω το τι λέει ο καθένας περί ακοογραμάτων , να σας ενημερώσω για τα εξής :
1 το ΓΝΑ είχε παλιά έναν ξεφτίλα θάλαμο . Μέτραγαν όντως μέχρι τα 8khz.
2 Eδω και κάποια χρόνια έχει αλλάξει αυτό και έχουν κανονικό full spectrum ακοογράφο που φτάνει στα 20 khz με έναν ικανοποιητικό θάλαμο ηχοσκέδασης.
3 Εχω κάνει τουλάχιστον 2 ακοογράματα σε αυτόν εδώ και 7 χρόνια. Τότε έφτανα για πλάκα τα 20 Khz. Oποιος έχει περιέργια ο φάκελός μου είναι εκεί , όπως πάντα , στο ΓΝΑ , μπορεί να το διαπιστώσει, αν έχει τα μπαλάκια.
4 Ωντας υιός ΩΡΛ είχα μετρήσεις των αυτιών μου κάθε μήνα . Αυτό το έκανα μόνος μου από ένα σημείο και μετά , διότι είχα μάθει την διαδικασία απέξω. Ο μπαμπάς μου είχε δείξει την διαδικασία που τηρούσε εκείνος.
Εγώ το πήγα λίγο παραπέρα βάζοντας στην βοηθητική είσοδο του ακοογράφου την έξοδο από το DAT που είχα.
Εχοντας γράψει στο DAT συχνότητες πάνω από τα 8khz ανά 500hz , έφτασα μέχρι τα 24500 hz γραμμένα σε dat , με διάρκεια κάθε τόνου τα 2 λεπτά. L, R, L+R.
Το είχα τερματίσει.
Εξακολουθώ να ελέγχω την ακοή μου , σε τακτά χρονικά διαστήματα , προ καιρού είδα ή μάλλον άκουσα έως τα 18khz σε ελαφρά ανώτερη στάθμη , από ότι συνήθως. Της τάξεως των 2db . Οκ όλα καλά.
Αν και όταν πέσω κάτω από τα 12khz θα ειδοποιήσω ότι έπεσα και δεν είμαι πλέον αξιόπιστος .
Αυτά.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Nαι, τα έχει μαζί, αν σε ενδιαφέρουν μόνο αυτά τα συγκεκριμένα μπορώ να τα ανεβάσω ή να σε στείλω το συγκεκριμένο απόσπασμα.

Θα στείλω μου φαινεται όλο το περιοδικό στον ΚΚ, να δει πως μετράνε τα πραγματικά μόνιτορ :lolsign:
Ναι αυτά με ενδιαφέρουν. Στείλτα μου please.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.413
Reaction score
125.603
Σωστότερα μέχρι τα 8. Οικονομία έκαναν
Άμα βγάζει 50 ντεσιμπέλ πτώση στο χιλιοκυκλο, τι νόημα έχει πιο ψηλά;

Φυσικά ακολούθησαν κι άλλες εξετάσεις, γιατί στη διαφορική διάγνωση μπαίνουν και παθήσεις ΚΝΣ.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μάρκου...αν ακούς τόσο καλά....να σε πάρω για κυνηγόσκυλο :cry:
Τα κυνηγόσκυλα daharis έχουν καλή όσφρηση , δεν φημίζονται τόσο για την ακοή τους.
Διπλά;

Πάλι έπινε; :lol:
Τουλάχιστον εγώ δεν φεύγω με τα 4 σαν κάποιους άλλους.
 


Μηνύματα
920
Reaction score
2.590
Άμα βγάζει 50 ντεσιμπέλ πτώση στο χιλιοκυκλο, τι νόημα έχει πιο ψηλά;

Φυσικά ακολούθησαν κι άλλες εξετάσεις, γιατί στη διαφορική διάγνωση μπαίνουν και παθήσεις ΚΝΣ.
Εξαρτάται από την περίπτωση. Έχει νόημα και το pattern (μορφή να το πω;) της καμπύλης και όχι μόνο οι απόλυτες τιμές, ενίοτε μάλιστα περισσότερο... Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα των ηχείων :tongue:.
Περαιτέρω εξετάσεις προφανώς, για ένα πιο σύνθετο πρόβλημα...
 


Μηνύματα
920
Reaction score
2.590
Εχοντας γράψει στο DAT συχνότητες πάνω από τα 8khz ανά 500hz , έφτασα μέχρι τα 24500 hz γραμμένα σε dat , με διάρκεια κάθε τόνου τα 2 λεπτά. L, R, L+R.
Το είχα τερματίσει.
Ενδιαφέρον!

ξακολουθώ να ελέγχω την ακοή μου , σε τακτά χρονικά διαστήματα , προ καιρού είδα ή μάλλον άκουσα έως τα 18khz σε ελαφρά ανώτερη στάθμη , από ότι συνήθως.
Σε τι στάθμη, αν επιτρέπεται?
 



Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
λΟΙΠΌΌΌΌΝ , επειδή βαριέμαι να quotάρω το τι λέει ο καθένας περί ακοογραμάτων , να σας ενημερώσω για τα εξής :
1 το ΓΝΑ είχε παλιά έναν ξεφτίλα θάλαμο . Μέτραγαν όντως μέχρι τα 8khz.
2 Eδω και κάποια χρόνια έχει αλλάξει αυτό και έχουν κανονικό full spectrum ακοογράφο που φτάνει στα 20 khz με έναν ικανοποιητικό θάλαμο ηχοσκέδασης.
3 Εχω κάνει τουλάχιστον 2 ακοογράματα σε αυτόν εδώ και 7 χρόνια. Τότε έφτανα για πλάκα τα 20 Khz. Oποιος έχει περιέργια ο φάκελός μου είναι εκεί , όπως πάντα , στο ΓΝΑ , μπορεί να το διαπιστώσει, αν έχει τα μπαλάκια.
4 Ωντας υιός ΩΡΛ είχα μετρήσεις των αυτιών μου κάθε μήνα . Αυτό το έκανα μόνος μου από ένα σημείο και μετά , διότι είχα μάθει την διαδικασία απέξω. Ο μπαμπάς μου είχε δείξει την διαδικασία που τηρούσε εκείνος.
Εγώ το πήγα λίγο παραπέρα βάζοντας στην βοηθητική είσοδο του ακοογράφου την έξοδο από το DAT που είχα.
Εχοντας γράψει στο DAT συχνότητες πάνω από τα 8khz ανά 500hz , έφτασα μέχρι τα 24500 hz γραμμένα σε dat , με διάρκεια κάθε τόνου τα 2 λεπτά. L, R, L+R.
Το είχα τερματίσει.
Εξακολουθώ να ελέγχω την ακοή μου , σε τακτά χρονικά διαστήματα , προ καιρού είδα ή μάλλον άκουσα έως τα 18khz σε ελαφρά ανώτερη στάθμη , από ότι συνήθως. Της τάξεως των 2db . Οκ όλα καλά.
Αν και όταν πέσω κάτω από τα 12khz θα ειδοποιήσω ότι έπεσα και δεν είμαι πλέον αξιόπιστος .
Αυτά.
Για να δούμε. Πώς γράφει το DAT;

Και σύμφωνα με το θεώρημα Nyquist, στα 48 KHz, θα γράφει μέχρι 24 KHz. Από εκεί και πάνω, γιοκ, μόνο παραμορφώσεις ενδοδιαμόρφωσης. Αλλά και λίγο πριν, πάλι παραμορφώσεις ενδοδιαμόρφωσης. Εσύ πώς κατάφερες σε τέτοιο μηχάνημα από άποψη δυνατοτήτων να ακούσεις περισσότερο; Όπως στην τελική του Honda σου;
ΟΧΙ αυτά είναι για κλωτσές.
Μιλάμε πάντα για σοβαρά ηχεία. :lolsign: :gotcha:

 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Για να δούμε. Πώς γράφει το DAT;



Και σύμφωνα με το θεώρημα Nyquist, στα 48 KHz, θα γράφει μέχρι 24 KHz. Από εκεί και πάνω, γιοκ, μόνο παραμορφώσεις ενδοδιαμόρφωσης. Αλλά και λίγο πριν, πάλι παραμορφώσεις ενδοδιαμόρφωσης. Εσύ πώς κατάφερες σε τέτοιο μηχάνημα από άποψη δυνατοτήτων να ακούσεις περισσότερο; Όπως στην τελική του Honda σου;



Εγώ είπα ότι άκουσα μέχρι τα 23KHZ αλλά εσύ είσαι τόσο ..... που το μόνο που θέλεις είναι να βγείς να μου την πείς.
Ακου Πετράκη, όταν μεγαλώσεις και ξεπεράσεις τα κόμπλεξ σου έλα να ξαναμιλήσουμε.
Πρός το παρόν είσαι λίγο μπέμπης.
Οσο για την τελική του HONDA μου άστο καλύτερα να το ξέρω εγώ . Εντάξει πετράκη?
Και να θυμάσαι την επόμενη φορά που θα μου απευθύνεις τον λόγο με ειρωνία Πετράκη δεν θα είμαι τόσο ευγενικός .
ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΕΤΡΑΚΗ?
ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΕΤΡΑΚΗ.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Εχοντας γράψει στο DAT συχνότητες πάνω από τα 8khz ανά 500hz , έφτασα μέχρι τα 24500 hz γραμμένα σε dat , με διάρκεια κάθε τόνου τα 2 λεπτά. L, R, L+R.
Το είχα τερματίσει.
Συγνώμη, άλλο κατάλαβα. :lol:
Εγώ είπα ότι άκουσα μέχρι τα 23KHZ αλλά εσύ είσαι τόσο ..... που το μόνο που θέλεις είναι να βγείς να μου την πείς.
Ακου Πετράκη, όταν μεγαλώσεις και ξεπεράσεις τα κόμπλεξ σου έλα να ξαναμιλήσουμε.
Πρός το παρόν είσαι λίγο μπέμπης.
Οσο για την τελική του HONDA μου άστο καλύτερα να το ξέρω εγώ . Εντάξει πετράκη?
Και να θυμάσαι την επόμενη φορά που θα μου απευθύνεις τον λόγο με ειρωνία Πετράκη δεν θα είμαι τόσο ευγενικός .
ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΕΤΡΑΚΗ?
ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΕΤΡΑΚΗ.
Εγώ σε αγαπάω πάντως. Δε σε ειρωνεύτηκα.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Είπα να δω το ως τώρα score μήπως αλλάξει. Είναι 8-4 υπέρ του Γιάννη ως τώρα. Ή κατά του; :prankster:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.654
Reaction score
94.632
Πέτρο να ξέρεις με μένα είναι ευγενικός ο Γιάννης γιατί έχουμε άλλη σχέση!


Τα κυνηγόσκυλα daharis έχουν καλή όσφρηση , δεν φημίζονται τόσο για την ακοή τους.
Μόνο που ακούνε έως 100 κι όχι 24,5 που ακούς εσύ!

Γι' αυτό σου έβαλε το σκυλάκι ο καρ10λης ο 666!
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Johnny, πλάκα κάνουμε, δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες; Μία σου και μία μου.
Αφού το ξέρεις, όλοι σε πιστεύουν σε αυτά που γράφεις. Τί σημασία έχει τί θα γράψω εγώ;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.879
Reaction score
77.482
Τα κυνηγόσκυλα daharis έχουν καλή όσφρηση , δεν φημίζονται τόσο για την ακοή τους.
αύριο το πρωί θα βγω με την σφυρίχτρα στο μπαλκόνι....πες μου αν ακούσεις τίποτα :cry: :lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.879
Reaction score
77.482
4 Ωντας υιός ΩΡΛ είχα μετρήσεις των αυτιών μου κάθε μήνα . Αυτό το έκανα μόνος μου από ένα σημείο και μετά , διότι είχα μάθει την διαδικασία απέξω. Ο μπαμπάς μου είχε δείξει την διαδικασία που τηρούσε εκείνος.
είσαι τυχερός που δεν υπήρχε τότε το REW
θα σε είχε ταράξει στα sweeps ββββββββββουυυυυυυυιιιιιιιιιιιιιιιι:p :lol:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top