Room in a room

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Για πείτε καμιά ιδέα για τεχνητή δημιουργία δωματίου σε μεγαλύτερο χώρο. Πχ σε χώρο 40 τμ να περιοριστεί η ακουστική δραστηριότητα στα 25. Με χρήση τεχνητών τοίχων (όχι μόνιμων) οι οποίοι ταυτόχρονα θα εκτελούν και χρέη threatment. Παντόφλα και έπιπλα δεν υπάρχουν :) .
 


Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Μια πρόταση φύλλα γυψοσανίδας και ενδιάμεσα πολυουρεθάνη PUR ή πολυουρεθάνη υψηλής πυκνότητας (high index)
για ηχομόνωση
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Πρέπει κάπως να στερεώνονται. Η αισθητική δεν με νοιάζει. Είμαι το boss. :king:
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
Πωπωωωωωω
Είσαι πολύ τυχερός!!!
Υπάρχει περιορισμός στο budget;;

Αν όχι, το τερματίζεις με πλωτό πάτωμα, εφέδρανα κτλ!!!

Αχχχχχχχχχχχ
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Αριθμός τοίχων που ήδη υπάρχουν ==> 2.
Περιορισμός υπάρχει αλλά θα δούμε..
 


Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
Ολο ευκολες ερωτησεις κανεις χα χα. Θελει, επαγγελματια - ειδικο, και για τη δομικη ακεραιοτητα αυτου (αποστασεις ορθοστατων, μονοκοματες επιφανειες ξυλου και οχι σε κομματια), μην γινουν και χειροτερα τα πραγματα και μετρησεις για να δεις εαν η βελτιωση ειναι τετοια που δικαιολογει τα εξοδα.

Οπως ειπαν παραπανω θελει frame , με ορθοστατες καλυτερα ξυλινους κλπ. Σημαντικη ειναι η αποσταση που θα εχουν οι ορθοστατες μεταξυ τους παραλληλα, , να μη συντονιζονται. Δε ξερω εαν τα 60 εκατοστα ειναι αρκετα (καλα ειναι) ή θελει παραπανω. Καλυτερα 80 ή μαλλον να διαφερουν οι αποστασεις μεταξυ τους να μην εχει και συντονισμους σε ιδιες περιοχες. Καλυτερα οχι γυψισανιδα. Βαλε δε ξερω πόσο (1/4 ?) ρωσικη σημυδα με στρωσεις ή κανα ελαφρυ ξυλο σαν το poplar εαν και σκεβρωνει αυτο λιγο. Η γυψοσανιδα θα σου τα κανει ολα μουντα και βαρετα, δεν ειναι για μουσικη.

Καλυτερα θα ηταν να διαλεγες 3 τοιχους σε ενα Π, και ο πισω τοιχος ακροασης να ηταν προς τον ελευθερο χωρο. Και η πορτα πισω. Θελεις και παραθυρα χα χα ? Οχι. Παχος υλικου μεσα στον τοιχο 30 εκατοστα τουλαχιστον μιας και το κανεις και εχεις να θυσιασεις χωρο Διαλεγεις πρωτα και καπως θεωρητικα ιδανικες διαστασεις του υποχωρου. Παντως δε σημαινει οτι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα γιατι τιποτε δε νικαει τον ογκο.

Ολα αυτα βεβαια μπορει να ειναι και χαζομαρες που λεω. Don't try this at home χα χα.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Χώρος μακρόστενος. Περίπου 8Χ5.
Η μία 8άρα πλευρά είναι 100% τοίχος., η αριστερή.
Η άλλη (η δεξιά) οριοθετείται νοητά γιατί από τον πίσω τοίχο υπάρχει μία κολώνα στο 1/3 της διάστασης.
Η μία 5άρα πλευρά είναι 100% τοίχος. η πίσω.
Η άλλη η μπροστινή είναι τοίχος αλλά ψηλά έχει τζάμια σε όλη τη διάσταση που καλύπτουν το 1/4 του ύψους.
Πόρτα δεν υπάρχει απλά η δεξιά 8άρα πλευρά με την κολώνα.
Ύψος περίπου 2.80.
Στην ουσία η δεξιά 8άρα πλευρά θα κλειστεί και θα μπει ίδιου τύπου χάρισμα στα 5m περίπου οπότε πάμε σε χώρο περίπου 5Χ5 με 2 σταθερούς τοίχους. Αριστερά και πίσω.
 
Last edited:



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για πείτε καμιά ιδέα για τεχνητή δημιουργία δωματίου σε μεγαλύτερο χώρο. Πχ σε χώρο 40 τμ να περιοριστεί η ακουστική δραστηριότητα στα 25. Με χρήση τεχνητών τοίχων (όχι μόνιμων) οι οποίοι ταυτόχρονα θα εκτελούν και χρέη threatment. Παντόφλα και έπιπλα δεν υπάρχουν :) .
Ή ακουστικά ή μόνιτορ ηχεία με θέση ακρόασης το ένα μέτρο μαξ και είσαι ρέντι. :tongue:
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ο χώρος είναι γυμνός. Πρέπει να ντυθεί. Και από την άλλη θέλω και ηχομώνοση.

Θα πάω αυτές τις μέρες σε κάποιο ειδικό κατάστημα να δω από κοντά κάποιες λύσεις.
Είναι κλειστό κανονικά (μόνο σαν eshop δουλεύει) αλλά εγώ μπαίνω παντού. 8-)
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.425
Reaction score
15.052
Αφού ξεκινάς πραγματικά από το μηδέν και έχεις άνεση να "μαγειρέψεις" ότι θες, ξεκινάς με δυνατό πλεονέκτημα.
Θα γίνει εκεί μέσα... της γυψοσανίδας το σιδηρούν κιγκλίδωμα :p
 


Μηνύματα
12.805
Reaction score
10.034
Ο χώρος είναι γυμνός. Πρέπει να ντυθεί. Και από την άλλη θέλω και ηχομώνοση.

Θα πάω αυτές τις μέρες σε κάποιο ειδικό κατάστημα να δω από κοντά κάποιες λύσεις.
Είναι κλειστό κανονικά (μόνο σαν eshop δουλεύει) αλλά εγώ μπαίνω παντού. 8-)
Λαζαράκη;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Αφού ξεκινάς πραγματικά από το μηδέν και έχεις άνεση να "μαγειρέψεις" ότι θες, ξεκινάς με δυνατό πλεονέκτημα.
Θα γίνει εκεί μέσα... της γυψοσανίδας το σιδηρούν κιγκλίδωμα :p
Από το 0 στον χώρο, από μασίνια είμαι ok.
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Both :party:
Θα δημιουργηθούν 2 χώροι παράλληλα. Τον προσανατολισμό τον σκεφτομαι ακόμα.
Ο ένας θα είναι για δικάναλο και ο άλλος για πολυκάναλο/hc. Το μόνο που δεν έχω τώρα είναι μέσο προβολής αλλά αυτό θα μπεί τελευταίο.
Τα 2 διαφορετικά setup δεν θα τοποθετηθούν μαζί στον ίδιο τοίχο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.539
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top