επισκευη ....αξιζει???

Μηνύματα
10
Reaction score
3
καλημερα σε ολη την ομαδα!!

μετακομιζω συντομα σε νεο διαμερισμα κ εχω παροπλισμενα...

εναν ενισχυτη ΥΑΜΑΗΑ Α-960 ΙΙ
κ ενα πικαπ TEAC PX-300

πριν την αποθηκευση τους θυμαμαι δουλευαν κανονικα...

το ερωτημα μου λοιπον ειναι .... αξιζει να τα συντηρησω ??
ήήή να κοιταξω κατι καινουριο κ πιο συγχρονο??

φοβαμαι μην ξοδεψω τζαμπα λεφτα στη συντηρηση κ τελικα αναγκαστω να αγορασω νεα...
οι απαιτησεις μου δεν ειναι πολυ υψηλες...θα με ικανοποιουσε ενα αξιοπρπεπης ηχος...

κ αν τελικα τα κρατησω θα ηθελα να μου προτεινεται ενα ζευγος ηχειων καταληλα για τον συγκεκριμενο ενισχυτη

ευχαριστω προκαταβολικα
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα καλώς ήρθες,
Από τη στιγμή που πας σε νέο διαμέρισμα τι σκέφτεσαι να κάνεις, ήχο δικάναλο η και πολυκάναλο για ταινίες ?
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
καλως σας βρηκα ,

θα με ενδιεφερε κ ο πολυκαναλος ηχος αλλα επειδη εχω πολλα βινυλια που αγαπω.. νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι το πικαπ πρεπει να κουμπωσει σε δικαναλο....οποτε σκεφτομουν την λυση με τα παλια μου μηχανηματα...
αν κ εφοσον πιστευετε οτι αξιζει να τα συντηρησω...

επισης τουλαχιστον για μενα που ειμαι μισθωτος δεν ειναι κ η καλυτερη περιοδος να επενδυσω σε ηχο 3000-4000€
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.975
Reaction score
20.496
Φίλε @thomas14, 2-3 πράγματα για να μπεις στο "σωστό δρόμο":

1) Ό,τι κι αν αποφασίσεις (συντήρηση ή αγορά νέων μηχανημάτων), θα πρέπει να οριστικοποιήσεις το διαθέσιμο προϋπολογισμό σου. Βάσει αυτού του ποσού, θα λάβεις τις κατάλληλες προτάσεις. Χωρίς να ξέρουμε πόσα είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις, κανείς δεν θα σου προτείνει το παραμικρό.

2) Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τις προτεραιότητές σου. Εάν θέλεις να ακούς τους δίσκους σου, "μένεις" στο δικάναλο. Εάν θέλεις να είσαι έτοιμος για το μέλλον (= πολυκάναλος ήχος/ταινίες), ο ενισχυτής που έχεις δεν κάνει - θα πρέπει να πωληθεί και να αντικατασταθεί με έναν πολυκάναλο. Οπότε, αναλόγως προτεραιοτήτων, λαμβάνεις τις αποφάσεις και προχωράς.

3) Δεν επιλέγει ο ενισχυτής τα ηχεία, αλλά ο χώρος και - περισσότερο - η απόσταση ακρόασης. Εάν, για παράδειγμα, θα κάθεσαι στην κορυφή ισόπλευρου τριγώνου με πλευρά τα 4 μέτρα, τότε θες μεγάλα (ακριβά) ηχεία. Εάν θα κάθεσαι στην κορυφή ισόπλερου τριγώνου με πλευρά 2 μέτρα, τότε θες μικρότερα (λιγότερο ακριβά) ηχεία.

Οπότε, συνδυάζοντας τα (1), (2) και (3), για αρχή, θα μπορέσεις να αντιληφθείς τι θες, "πού είσαι" και "πού θες να πας".

Ως προς την ερώτησή σου, τα μηχανήματα που διαθέτεις είναι παλιά - εάν δεν απατώμαι, ο ενισχυτής σου είναι εικοσαετίας. Πολύ πιθανόν να χρειάζεται κάποια συντήρηση, όπως και το πικ απ. Η απόφαση για το εάν θα τα συντηρήσεις ή όχι, εξαρτάται αρχικά κι ως ένα βαθμό, από το (1) (= διαθέσιμος προϋπολογισμός). Ακολούθως, πρέπει να τα θέσεις σε λειτουργία για να δεις (ακούσεις) εάν δουλεύουν όπως θα έπρεπε ή όχι. Εάν ναι, καλώς. Εάν όχι, θα πρέπει να απευθυνθείς σε κατάλληλουν επαγγελματίες για διάγνωση κι επίλυση τυχόν προβλημάτων.
 


Μηνύματα
10
Reaction score
3
ok σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

η αποσταση θα ειναι 5 μετρα οποτε παω στα "ακριβα" φιλε wizzy

τα "παλια" μηχανηματα που εχω δεν ειναι 20 αλλαι 40 ετων ο ενισχυτης κ 45 ετων το πικαπ

θεωρειτε οτι μπορουν να αναπαραγουν εναν αξιοπρεπη ηχο?
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Συμφωνώ απόλυτα με τον @wizzy ο ενισχυτής σου είναι από το 1980 και το πικάπ ίσως και πιο παλιό.
Εσύ αποφασίζεις ?
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Ναι, είχα κοιτάξει από το πρωί τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου. 2 επί 100 στα 8 ωμ λέει, δεν είναι άσχημα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.975
Reaction score
20.496
Επειδή έγραψες αυτό:
επισης τουλαχιστον για μενα που ειμαι μισθωτος δεν ειναι κ η καλυτερη περιοδος να επενδυσω σε ηχο 3000-4000€
και μετά αυτό:
η αποσταση θα ειναι 5 μετρα οποτε παω στα "ακριβα" φιλε wizzy
θα σου πω, άστο καλύτερα. Ειλικρινά, πάρε μια ηχομπάρα κι ένα phono stage (που θα αγοράσεις), σύνδεσε εκεί το πικ απ σου κι άκου τη μουσική σου.

Στο λέω για να μην απογοητευθείς εάν επιχειρήσεις να δεις τιμές ηχείων που μπορούν να παίξουν ικανοποιητικά στα 5 μέτρα απόσταση ακρόασης. Η άλλη εναλλακτική είναι να μειώσεις την απόσταση ακρόασης σε αρκετά έως πολύ μικρότερη των 5 μέτρων. Εάν αυτό είναι αδύνατο για τους ΧΨΖ λόγους, τότε ηχομπάρα.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
τι να πω..????.

...αυτη η ηχομπαρα θα ειναι ικανη να βγαλει εναν γλυκο ηχο ή θα ακουγεται σαν ηχειο Η/Υ? δλδ κουφιος κ τραχυς?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
με ποια ηχεια επαιζες πριν και σε τι αποσταση και τι σταθμες?.. και για τι μουσικες μιλαμε? εχεις ακουσει καποιο ηχειο που να ειναι σε πιθανες αγορες ?
+ουελκαμ.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
τι να πω..????.

...αυτη η ηχομπαρα θα ειναι ικανη να βγαλει εναν γλυκο ηχο ή θα ακουγεται σαν ηχειο Η/Υ? δλδ κουφιος κ τραχυς?
Περίμενε, μη τρομάζεις. Για παράδειγμα και ο Wizzy και εγώ δεν διαννοούμαστε πως μπορούμε να ακούσουμε xωρίς subwoofer(s). Εσύ μπορεί να έχεις μικρότερες απαιτήσεις και να βρούμε μια λύση.
Αν ο ενισχυτής σου λειτουργεί όπως πρέπει και δεν έχεις απαιτήσεις για μπάσο στην 1η οκτάβα και επίσης δεν ακούς σε στάθμες αναφοράς(δυνατά δηλαδή), αλλά χαμηλότερα, κάτι θα βρούμε.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
φιλε DECEMBERED

το τελευταιο ηχοσυστημα που ειχα ηταν στα 4 μετρα ενα technics σε φετες αν θυμαμαι καλα SU-X301 NEW CLASH Α (60watt) κομπλε με ηχεια tuner deck cd..(δεν επαιζε ασχημα) .αλλα αυτα τα αφησα "προικα" στην πρωην συζηγο μου...κ ελεγα να ξεθαψω αυτα τα ¨παλια" που ανεφερα να ακουω κ βινυλια...στο νεο σπιτι

απο μουσικες να πω ροκ? πολυ γενικο
ας πω καποια γκρουπ

beatles
stones
clash
marley
burning spear
lee perry
purple
rainbow
fleetwood mac


εχω πολλους δισκους τζαζ που μου αρεσουν και παμπολους κλασικης(του πατερα μου) που δεν με τραβαει προς το παρων
οχι δεν ακουω δυνατα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
περαστικα ... την ξεφορτωθηκες...με μικρο κοστος.. περα απο τους clash τους υπολοιπους σαν ονοματα του γνωριζω.. 🐒
ε αν παιζει ο ενισχυτης που εχεις ηδη, με ενα ζευγαρι ηχεια ικανοποιημενος θα εισαι.
αλλα η οδος ειναι αυτα που σου γραφει ο @wizzy παραπανω.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.008
Reaction score
1.468
Wellcome to the (crazy) club!
Αν αποφασίσεις τον πολυκάναλο δρόμο, οπλίσου με υπομονή και βγάλε από το ντουλάπι την μηχανή που τυπώνει Ευρώ!
Αν μείνεις στον δικάναλο τότε τα μηχανήματά σου είναι καλά και τίμια. ΌΜΩΣ, παίζει καθοριστικό ρόλο η κατάστασή τους. Το πικάπ είναι direct drive άρα αξιόλογο εξ ορισμού. Γυρίζει σταθερά; Έχει κεφαλή-βελόνα; Είναι της προκοπής ή έχει οργώσει τον Θεσσαλικό κάμπο; Ο ενισχυτής είναι λίγο περίεργος με ειδικό κύκλωμα soft start που έχει παρουσιάσει προβλήματα κατά καιρούς. Έχει όμως ένα καλό phono stage με αρκετές ρυθμίσεις που πααραπέμπουν σε ακριβά σύγχρονα μοντέλα. Λειτουργεί; Και αν ναι, έχει όρεξη; Επίσης είναι ευαίσθητος στην σκόνη σε διακόπτες και ποτενσιόμετρα (όλοι οι Yamaha είναι...)
Για τα ηχεία ισχύει ότι έγραψαν οι προηγούμενοι. Ειδικά για πολυκάναλο ήχο θέλεις πολλά τεμάχια...
Γρήγορη λύση: τα συντηρείς-επισκευάζεις αν χρειάζεται, παίρνεις και ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα ηχεία, βρωμάει το facebook, και εδώ έχει πολλά και καλά και κάνεις την δουλειά σου ωραία και παστρικά.
Μακροπρόθεσμη λύση, δικάναλη ή πολυκάναλη: ξεκινάς το διάβασμα, το ψάξιμο και την αποταμίευση χρημάτων. Λοκάρεις τα μηχανήματα που μπορείς να αγοράσεις και περιμένεις. Ενδιάμεσα κοιτάς και για ευκαιρίες σε αγγελίες. Δεν βιάζεσαι! Εν τω μεταξύ ακούς ραδιόφωνιο και μουσική από ένα φορητό...
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
3
περαστικα ... την ξεφορτωθηκες...με μικρο κοστος..🐒

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
το πικαπ ειναι σε πολυ καλη κατασταση..θα χρειαστει σιγουρα βελονα κ σεταρισμα

ο ενισχυτης δεν εχει ανοιξει ποτε...θα εχει μεσα μαμοσαυρους....θα τον παω σημερα κιολας σε μαστορα για ανοιγμα κ διαγνωση..επαιζε παντως....κ ηταν δυνατος οσο θυμαμαι σαν παιδι

να πω το εργαστηρι που σκεφτομαι να τον παω? μηπως γνωριζετε ποιοτητα δουλειας? ή δεν πρεπει?
 
Last edited:

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Σαφώς και τα συντηρείς και τα αξιοποιείς!!!! Πρόσεχε που θα τα πας για επισκευή, πολλοί νέοι σε ηλικία τεχνικοί δεν έχουν ανοίξει ποτέ τέτοιον ενισχυτή για παράδειγμα...... Υπάρχουν γνωστοί επαγγελματίες, με παράδοση στο restoration τέτοιων συσκευών. Με ένα ζευγάρι ηχείων δαπέδου, θα πάρεις μια χαρά ήχο και αργότερα μπρορείς να βάλεις στο παιχνδι και ένα streamer για δικτυακές υπηρεσίες και ψηφιακά αρχεία.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
ευχαριστω πολυ

ξερετε καποιον καλο τεχνικο στη θεσσαλονικη?

να πω το εργαστηρι που σκεφτομαι να τον παω? μηπως γνωριζετε ποιοτητα δουλειας? ή δεν πρεπει?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Οτι είπε ο απο πάνω.
Τα συντηρείς , δλδ ελαφρύ καθάρισμα και με ένα ζευγάρι ηχεία δαπέδου καθάρισες.
Εαν δε τα ηχεία είναι και ικανής ευαισθησίας , θα σηκώνεις τρελές στάθμες.
Οσο και αν μου την πέσουν κάποιοι από εδω μέσα θα πρότεινα ηχεία της ίδιας εποχής .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.631
Μηνύματα
2.868.531
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top