Στο στέκι του Ερρίκου

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Για να ακούσω γνώμες , τι λέτε λοιπόν πως έδειξε η αντιπαράθεση των δυο ηχειων;
Ο χώρος μου δίνει την εντύπωση πως θα κουδουνίζει σε μεγάλες εντάσεις λόγω υψηλών χρόνων αντήχησης, και η σχεδόν τυχαία -χωρίς μετρήσεις;;;;- τοποθέτηση των ηχείων κάνει την σύγκριση άσκοπη. Πως θα κάτσει η ζαριά δηλαδή ;)

Το σύστημα φαίνεται ικανό, και στην μία μορφή και στην άλλη. Εφόσον τα "σαμπ" μπορούν να χωριστούν από τους δορυφόρους -αν απαιτηθεί από τις μετρήσεις και την τοποθέτηση- μπορεί να οδηγήσουν σε καλό αποτέλεσμα. Θα χρειαστούν treatments και RoomEq κάτω απο την Schroeder τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μερικες φωτογραφίες ακόμα για το οφθαλμόλουτρο , Μιας και εργάζομαι και καίγομαι και συνεχίζω,

View attachment 192462 View attachment 192463 View attachment 192464 View attachment 192466 View attachment 192467
Σε διαφορετικες θεσεις κανατε τις ακροασεις μεταξυ των;

Εχουμε φωτογραφιες και-ή αποστασεις απο την θεση ακροασης;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Πάνω απ’ όλα και πριν περάσουμε στις εντυπώσεις των ακροάσεων από τα διαφορετικά set up, να ευχαριστήσω τον Ερρίκο για την όμορφη φιλοξενία του, την πολύ καλή παρέα , τις όμορφες μουσικές ιστοριες και τις όμορφες στιγμές!

Ευχαριστώ για όλα , θα χαρώ πολύ να τα ξαναπούμε σύντομα και φυσικά κι εσύ σε μένα ξανά!

Υγ. Ο ερρικος ειναι και μουσικος επαιζε - δεν ξερω ακομα αν παιζει- για χρονια διαφορα μουσικα οργανα, οποτε το κατεχει!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Tα ATC φυσικά είναι κορυφαία ηχεία, από μια αναγνωρισμένη μεγάλη φίρμα σε όλο τον πλανήτη, κοσμούν άπειρα στούντιο, έχουν φανατικό κοινό, μετράνε άριστα και παίζουν (προφανώς) άριστα.

Κανένας μας εδώ μέσα στον μικρόκοσμο αυτού του φόρουμ δεν έχει τα απαραίτητα εφόδια για να κρίνει ηχεία επιπέδου ATC, αλλά όποιος τα πληρώσει, δικαιούται να τα ..απολαμβάνει. ;)

Μειονέκτημα; Είναι ακριβά. Άλλο δεν έχουν.

Στην σύνθεση ενός οικιακού συστήματος αναπαραγωγής, μπορούν να είναι εντελώς άριστες επιλογές, αρκεί να επιτρέψει ο χώρος να παίξουν όπως προβλέπεται και να μη τους γ@μάει τη μαμάκα, και ταυτόχρονα, να συνοδευτούν από τα προβλεπόμενα σαμπ, ιδανικά ομοσταυλα, με σωστή τοποθέτηση και ενσωμάτωση, με σωστό ταργκετ κερβ.


Τα ηχεία του πιτερμενη δείχνουν εξαιρετικά, έχουν κατά βάση ενσωματωμένα σαμπ, τα οποία θα προτιμούσα να μην είναι τοποθετημένα μαζί με τους δορυφόρους, αλλά στις ιδανικές για αυτά θέσεις, και ως γνωστόν σε κάθε χώρο οι ιδανικές θέσεις τοποθέτησης των σαμπ διαφέρουν με αυτές των δορυφόρων.

Σαφές πλεονέκτημα αυτής της επιλογής, είναι η ύπαρξη ενσωματωμένων ..σαμπ. θεωρώ (αντικειμενικά) πως χωρίς σαμπ δεν μπορεί να παλέψει κανένα σεταπ κάποιο άλλο που τα διαθέτει. ;)



Η όποια άτυπη "σύγκριση" έγινε σε καλοπροαίρετη παρεΐστικη συνεύρεση μεταξύ αξιόλογων μελών της πόλης μου, στις συνθήκες που βλέπω, είναι χρήσιμη ως συνοδευτικό των μεζέδων και των κρασιών, αλλά δεν έχει νόημα για εξαγωγή αντικειμενικών συμπερασμάτων, ούτε καν υποκειμενικών, ωστόσο περνάει όμορφα η ώρα. ;)

Προσωπικά (ως γνωστόν) θα επέλεγα την οδό των ATC για χτίσιμο ενός σεταπ, για πολλαπλούς αντικειμενικούς λόγους, αλλά βεβαίως οι δικές μου επιλογές δεν ταυτίζονται με τις επιλογές όλου του κόσμου, κυρίως για υποκειμενικούς λόγους. ;)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.207
Reaction score
11.484
Εξαιρετικος οικοδεσπότης ο Ερρίκος, αγαπητος, περασαμε πολυ ομορφα Και πότε πέρασαν δύο ωρίτσες δεν πήρα χαμπάρι!

Ακούσαμε από όλα τα είδη της μουσικής, κλασική jazz φανκ soul r&blues ηλεκτρονική και πιο σύγχρονα ακουσματα απο μια μεγαλη κ πλουσια δισκοθηκη.

Εδώ άλλωστε θα δείτε και το ιερό δισκοπότηρο

View attachment 192452

το συστημα παιζει πολυ ομορφα, αν κ οπως συνεβει Και σε άλλες περιπτώσεις με ξενίζει λίγο η μικρότερη απόσταση ακρόασης από ότι ακούω εγώ τουλάχιστον κατά 1 m, Οπότε όλα μου φαίνονται λίγο διαφορετικά θα έλεγα σε γενικές γραμμές.

Παρόλαυτα παίζει ρωμαλέα γεμάτα εντυπωσιακά πάνω κάτω και με τα δύο ζευγάρια ηχειων.

Οι Υψηλές έντασεις ερχονται πολυ ευκολα μιας κι ο τελικος φαινοταν να εχει αποθεματα ισχυος καιοδηγησης και ταηχεια του PM μου φανηκαν σχετικα ευκολοδηγητα αν κ δε ξερω λεπτομερειες, ανετα ξεκουραστα και με σωστη ισορροπια!

πιστευω πωςσιγα σιγα με το room treatment Θα διορθωθούν κάποια ελάχιστα προβληματάκια που άκουσα σε υψηλές έντασηεις αλλάΚαι πάλι χωρίς αυτά το άκουσμα είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και δεν θα είχα κανένα παράπονο να μείνει και έτσι.



View attachment 192454 View attachment 192455 View attachment 192456 View attachment 192457
Για φωτογραφίες του Γιάννη ....μετριότητα,ειδικά αυτή με τη μάσκα και το κ@λ@χαρτο...τραγωδία:(
Οπως είπαν και οι προλαλήσαντες,τυχαία όλα.
Παρολα αυτά οι περισσότεροι εδώ μέσα ετσι ήμασταν, μερικοι ήμαστε ακόμη και θα ήμαστε στο περίπου...
Καλοακουστο, να το χαιρεται και να το βελτιώνει ο ιδιοκτήτης:)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Το σύστημα λοιπόν αποτελείται από τα χειροποίητα ηχεία του peter meni Υλοποιημένα σε δύο ξεχωριστές καμπίνες, προ και τελικό της BAT , πικαπ Michel Gyrodeck με Grado, dac Χειροποίητο παλι απο PM, σταθεροποιητη ρευματος, pc custom με daphile και Πάνω απ’ όλα μία φοβερή και πολύ μεγάλη μουσική βιβλιοθήκη με άπειρους τίτλους κομματιών που ακούσαμε!

Ακούσαμε μόνο ψηφιακά αρχεία



View attachment 192449 View attachment 192450 View attachment 192451
Καλε βρε ιεροσυλοι, ειχατε ωραιο πικαπακι κι ακουσατε μονο ψηφιακα?
Γιαννη σε παραδεχομαι, δεν χαμπαριαζεις τιποτα, παντα στις επαλξεις, δυναμικος - μαχιμος.

Με την ευκαιρια το συστημα διχνει πολυ ομορφο, μπραβο στον Ερρικο. Μερακλης και με καλο γουστο. Το πως παιζει δεν ξερω, εικαζω.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Tα ATC φυσικά είναι κορυφαία ηχεία, από μια αναγνωρισμένη μεγάλη φίρμα σε όλο τον πλανήτη, κοσμούν άπειρα στούντιο, έχουν φανατικό κοινό, μετράνε άριστα και παίζουν (προφανώς) άριστα.

Κανένας μας εδώ μέσα στον μικρόκοσμο αυτού του φόρουμ δεν έχει τα απαραίτητα εφόδια για να κρίνει ηχεία επιπέδου ATC, αλλά όποιος τα πληρώσει, δικαιούται να τα ..απολαμβάνει. ;)

Μειονέκτημα; Είναι ακριβά. Άλλο δεν έχουν.

Στην σύνθεση ενός οικιακού συστήματος αναπαραγωγής, μπορούν να είναι εντελώς άριστες επιλογές, αρκεί να επιτρέψει ο χώρος να παίξουν όπως προβλέπεται και να μη τους γ@μάει τη μαμάκα, και ταυτόχρονα, να συνοδευτούν από τα προβλεπόμενα σαμπ, ιδανικά ομοσταυλα, με σωστή τοποθέτηση και ενσωμάτωση, με σωστό ταργκετ κερβ.


Τα ηχεία του πιτερμενη δείχνουν εξαιρετικά, έχουν κατά βάση ενσωματωμένα σαμπ, τα οποία θα προτιμούσα να μην είναι τοποθετημένα μαζί με τους δορυφόρους, αλλά στις ιδανικές για αυτά θέσεις, και ως γνωστόν σε κάθε χώρο οι ιδανικές θέσεις τοποθέτησης των σαμπ διαφέρουν με αυτές των δορυφόρων.

Σαφές πλεονέκτημα αυτής της επιλογής, είναι η ύπαρξη ενσωματωμένων ..σαμπ. θεωρώ (αντικειμενικά) πως χωρίς σαμπ δεν μπορεί να παλέψει κανένα σεταπ κάποιο άλλο που τα διαθέτει. ;)



Η όποια άτυπη "σύγκριση" έγινε σε καλοπροαίρετη παρεΐστικη συνεύρεση μεταξύ αξιόλογων μελών της πόλης μου, στις συνθήκες που βλέπω, είναι χρήσιμη ως συνοδευτικό των μεζέδων και των κρασιών, αλλά δεν έχει νόημα για εξαγωγή αντικειμενικών συμπερασμάτων, ούτε καν υποκειμενικών, ωστόσο περνάει όμορφα η ώρα. ;)

Προσωπικά (ως γνωστόν) θα επέλεγα την οδό των ATC για χτίσιμο ενός σεταπ, για πολλαπλούς αντικειμενικούς λόγους, αλλά βεβαίως οι δικές μου επιλογές δεν ταυτίζονται με τις επιλογές όλου του κόσμου, κυρίως για υποκειμενικούς λόγους. ;)
Το ενα ειναι στο 1/3 του κοστους του αλλου.
Και αντε πες οτι αν μιλαμε για δικαναλο και δευτερο χερι τα atc, μπορεις να τα φτασεις.
Αν ομως εχεις πολυκαναλη προοπτικη, τα atc θα σου φτασουν κανα 40άρι για πλακα, για νορμαλ σεταπ, ενω με τα αλλα, ενα 20αρι ισως σε φτανει σε φουλ ιμερσιβ, μαζι με τα ενκορ ...ε συγγνωμη, τους ενισχυτες ηθελα να πω.
Σε κοστος δεν ειναι συγκρισιμα τα μεγεθη. Σε αποδοση παλι, υποθετω οτι θα ειναι.
Ασε που τα ηχεια υπαρχουν ηδη. Να τα σκοτωσεις για να πας σε atc? Οχι.

Treatment, χτες! Μετα αλλα δυο απο τα χοντρα κουτακια (με πλατη φιουζιον) για στρωσιμο στασιμων χαμηλα με τοποθετηση στα μεσα των πλευρων του δωματιου και μετα προσθετεις δορυφορους κατα το δοκουν (ή οχι).
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Μπραβο για την ομορφη παρεα και τα μεζεδακια.Ο χωρος θελει γεμισμα ,η δουλεια, για να παιξει σωστα η ποιο σωστά,γιατι οσο μεγαλυτερο το ηχείο ,τοσο ποιο εύκολα βγαινουν τα προβληματα του.Η atc οπως εγραψε και ο Κωστας ,ειναι γνωστη καλη εταιρια ,και απο το συγκεκριμενο και επανω ,ξεκινουν τα καλα της μοντελα, με την μελετη και την υπογραφη της,και χωρις να θελω να μειωσω τις κατασκευες του Πέτρου με τις πολυ καλες μοναδες που εχουν επανω τους, εχουν πολυ δυσκολο αντιπαλο,και σιγουρα οι λεπτομεριες θα ειναι με το μέρος της atc,σε πολλα διαφορετικα είδη μουσικής.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Το ενα ειναι στο 1/3 του κοστους του αλλου.
Δεν ξέρω αν ισχύει γενικά και αορίστως, διότι τα ενισχυτικά που έχει ο καθένας (πχ αυτός έχει αυτά που έχει κι άλλος έχει πολύ ακριβότερα) δεν είναι (όπως θα έπρεπε να είναι) μια πλάτη χυπεξ.

Ωστόσο, η προσθήκη ανά πάσα στιγμή (είτε σε μεταχειρισμένο είτε καινούριο) επιπρόσθετου δορυφόρου, μέχρι ιμερσιβ σεταπ, είναι μια διαθέσιμη επιλογή στην ATC, πάντα, αρκεί να έχεις τα λεφτά.

Όλα λεφτά είναι, σε λεφτά μεταφράζονται.

Προσωπικά έχω βγάλει την ATC από οποιαδήποτε επιλογή σεταπ, λόγω της κοστολόγησης, διότι μπορώ να "βολευτώ" με φτηνότερες προτάσεις από άλλες φίρμες, μα αν είχα περισσότερο χρήμα για πέταμα, θα ήταν μια από τις επιλογές μου.

Πάντα θεωρώ λεφτά για πέταμα αυτά τα λεφτά για τα στέρεα, όσα κι αν είναι αυτά, είτε 100€ είτε 100.000€ μόνο για ένα ζευγάρι ηχεία, οπότε όλη η κουβέντα γυρνάει γύρω από τα λεφτά που έχει ο καθένας για πέταμα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Πριν τοποθετηθώ αρμοδίως να αναφέρω ότι ο φακός του Κοτσιδη με παχαίνει τουλάχιστον 20 κιλα...
καλά το κατάλαβα.....
πήρε τον ειδικό φακό που έχει για να φωτογραφίζει το ''πριν'' σε κέντρα αδυνατίσματος :p:lol:

Υ.Γ .Συγχαρητήρια για το σεταπ:thumbsup:
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Ωραία μηχανάκια και ηχεία.

...Είχαμε στη διάθεσή μας για δοκιμή τα ενεργα atc 50 ( Ποιος αγοραστούν ίσως όχι δε γνωρίζω ακόμα)...
Ποιος δανείζει ATC...θέλω κι εγώ.

Η tele 70's ή επανέκδοση?
 

Μηνύματα
234
Reaction score
133
Λοιπόν όλοι κάνουν νάνι οπότε λίγο ήσυχα.

Αρχικά να σας ευχαριστήσω που ασχολείστε με το ταπεινό μου και μάλλον αλλοπρόσαλλο σύστημα που στήθηκε εμφανώς παρορμητικά και σε εποχές που τα λεφτά ήταν πιο εύκολα. Ξανά ευχαριστώ και τον Γιάννη για την επίσκεψη το κρασί τα γλυκά την μουσική τις φωτές, τα καλά του λόγια και το νήμα.

Δυο λόγια για τον χώρο. Είναι ένα ημιυπόγειο παραλληλόγραμμο όσο πιο ακατάλληλο γίνεται καθώς είναι ακάλυπτοι τοίχοι και δάπεδο πλακάκια, διαστάσεων 4χ8μ.

Οι δυο τοίχοι (ένας μικρότερος και ένας μεγαλύτερος) είναι εντελώς ακάλυπτοι, ο τρίτος (μακρύς) έχει μια μεγάλη βιβλιοθήκη και ο τελευταίος (είναι καλυμμένος με περσίδες που κρύβουν μια εσοχή με ράφια βάθους 50 εκατοστών). Ελπίζω να σας μπέρδεψα.

Έχει καιρό που προσπαθώ να διαβάσω ώστε να μπορώ να καταλάβω ειδικότερες έννοιες αλλά ούτε πολύ χρόνο δεν έχω ούτε εξοπλισμό.

Τα ATC ήρθαν στο δρόμο μου και αυτά κατά λάθος, για να τα δοκιμάσω που λένε. Βεβαίως κατανοώ το μάταιο της προσπάθειας σύγκρισης δυο τόσο διαφορετικών ηχείων και μάλιστα σε τυχαίες και ανόμοιες συνθηκες. Κέρδος θεωρώ ότι μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω με διαφορετικά στησίματα και ετοιμάζω και μια δεύτερη διατριβή στο πως να χαντακώνεις ηχεία. Συγκεκριμένα υπολόγισα με μαθηματική παρόρμηση ότι τα ηχεία του φίλου μου του Πέτρου πρέπει να παρκάρουν 2.8 μεταξύ τους και εγώ από αυτά ενώ την απόσταση από τους τοίχους την υπολόγισα με έναν τύπο του Κωσταυτια που δεν βρίσκω πια. Τα ATC κάπου διάβασα ότι έπρεπε να είναι μεταξύ τους μαξ στα 2 μέτρα και εγώ γενικά χατίρια δεν χαλάω. Καλώδια δεν γινόταν να έχουν τα ίδια αλλά οι στάθμες και τα συνοδά σίγουρα ήταν. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα άσπρα ηχεία οδηγήθηκαν από μάλλον κρύο ενισχυτή αλλά εμείς είχαμε πιει περισσότερο. Η μουσική ήταν η ίδια. Αυτήν ξέρετε αυτήν εμπιστεύεστε. Τίποτε άλλο δεν μας έκοψε να κάνουμε.

Υγρ 1 Μπορεί κάποιος να προτείνει άλλο uninstrumented τρόπο να στανταρουμε καλύτερα την θέση των ηχείων?

Υγρ 2 Το έπιπλο είναι tele 72 με bigsby Fender και μόνη τροποποίηση έναν Duncan hot rails.

Υγρ 3 Τυφλοσούρτη room treatment για τον χώρο μου μπορεί να προτείνει κανείς?

Καληνύχτα σε όλους και παλι σας ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Λοιπόν όλοι κάνουν νάνι οπότε λίγο ήσυχα.

Αρχικά να σας ευχαριστήσω που ασχολείστε με το ταπεινό μου και μάλλον αλλοπρόσαλλο σύστημα που στήθηκε εμφανώς παρορμητικά και σε εποχές που τα λεφτά ήταν πιο εύκολα. Ξανά ευχαριστώ και τον Γιάννη για την επίσκεψη το κρασί τα γλυκά την μουσική τις φωτές, τα καλά του λόγια και το νήμα.

Δυο λόγια για τον χώρο. Είναι ένα ημιυπόγειο παραλληλόγραμμο όσο πιο ακατάλληλο γίνεται καθώς είναι ακάλυπτοι τοίχοι και δάπεδο πλακάκια, διαστάσεων 4χ8μ.

Οι δυο τοίχοι (ένας μικρότερος και ένας μεγαλύτερος) είναι εντελώς ακάλυπτοι, ο τρίτος (μακρύς) έχει μια μεγάλη βιβλιοθήκη και ο τελευταίος (είναι καλυμμένος με περσίδες που κρύβουν μια εσοχή με ράφια βάθους 50 εκατοστών). Ελπίζω να σας μπέρδεψα.

Έχει καιρό που προσπαθώ να διαβάσω ώστε να μπορώ να καταλάβω ειδικότερες έννοιες αλλά ούτε πολύ χρόνο δεν έχω ούτε εξοπλισμό.

Τα ATC ήρθαν στο δρόμο μου και αυτά κατά λάθος, για να τα δοκιμάσω που λένε. Βεβαίως κατανοώ το μάταιο της προσπάθειας σύγκρισης δυο τόσο διαφορετικών ηχείων και μάλιστα σε τυχαίες και ανόμοιες συνθηκες. Κέρδος θεωρώ ότι μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω με διαφορετικά στησίματα και ετοιμάζω και μια δεύτερη διατριβή στο πως να χαντακώνεις ηχεία. Συγκεκριμένα υπολόγισα με μαθηματική παρόρμηση ότι τα ηχεία του φίλου μου του Πέτρου πρέπει να παρκάρουν 2.8 μεταξύ τους και εγώ από αυτά ενώ την απόσταση από τους τοίχους την υπολόγισα με έναν τύπο του Κωσταυτια που δεν βρίσκω πια. Τα ATC κάπου διάβασα ότι έπρεπε να είναι μεταξύ τους μαξ στα 2 μέτρα και εγώ γενικά χατίρια δεν χαλάω. Καλώδια δεν γινόταν να έχουν τα ίδια αλλά οι στάθμες και τα συνοδά σίγουρα ήταν. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα άσπρα ηχεία οδηγήθηκαν από μάλλον κρύο ενισχυτή αλλά εμείς είχαμε πιει περισσότερο. Η μουσική ήταν η ίδια. Αυτήν ξέρετε αυτήν εμπιστεύεστε. Τίποτε άλλο δεν μας έκοψε να κάνουμε.

Υγρ 1 Μπορεί κάποιος να προτείνει άλλο uninstrumented τρόπο να στανταρουμε καλύτερα την θέση των ηχείων?

Υγρ 2 Το έπιπλο είναι tele 72 με bigsby Fender και μόνη τροποποίηση έναν Duncan hot rails.

Υγρ 3 Τυφλοσούρτη room treatment για τον χώρο μου μπορεί να προτείνει κανείς?

Καληνύχτα σε όλους και παλι σας ευχαριστώ
Δεν μας είπες όμως, με ποια φχαριστιεσαι να ακούς μουσική περισσότερο ;
 


Μηνύματα
234
Reaction score
133
Δεν μας είπες όμως, με ποια φχαριστιεσαι να ακούς μουσική περισσότερο ;
Η απόφαση ήταν ομόφωνη χωρίς πολλές ανακλάσεις και καμιά καθυστέρηση. Μας άρεσαν περισσότερο του Πέτρου αφού σαν άκουσμα μας έδωσε την εντύπωση μιας πιο ολοκληρωμένης αναπαραγωγής. Οι λόγοι ίσως είναι άπειροι αλλά το σκεπτικό του Κωσταυτια μου άρεσε περισσότερο απ όσα γράφτηκαν και κατάλαβα. Βουρ για αυτοενίσχυση λοιπόν στα σαμπ, σαν πρώτο βήμα, καθώς θα φροντίζω λίγο και το χώρο. Θα σας ενημερώνω για την μάχη των Πλαταιών (hypex κλπ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Το έπιπλο είναι tele 72 με bigsby Fender και μόνη τροποποίηση έναν Duncan hot rails.
:thumbsup: η ταστιερα απο τι ειναι? βαλε μια κοντινη ολοσωμη φωτογραφια να παρουμε ματι και 'μεις οι μαιμουδες. 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Η απόφαση ήταν ομόφωνη χωρίς πολλές ανακλάσεις και καμιά καθυστέρηση. Μας άρεσαν περισσότερο του Πέτρου αφού σαν άκουσμα μας έδωσε την εντύπωση μιας πιο ολοκληρωμένης αναπαραγωγής. Οι λόγοι ίσως είναι άπειροι αλλά το σκεπτικό του Κωσταυτια μου άρεσε περισσότερο απ όσα γράφτηκαν και κατάλαβα. Βουρ για αυτοενίσχυση λοιπόν στα σαμπ, σαν πρώτο βήμα, καθώς θα φροντίζω λίγο και το χώρο. Θα σας ενημερώνω για την μάχη των Πλαταιών (hypex κλπ).
Eνδιαφέρουσες οι εντυπώσεις σας από πολλές απόψεις.
Και εδώ κολλάνε οι μετρήσεις που είχε κάνει ο Πέτρος όταν τα έφτιαχνε. Τις έχεις;
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Καλημερα σε ολους ( και ολες...) , περιεργες οι μερες και δυσκολες με τη δουλεια, δυστυχως δεν προλαβα να ολοκληρωσω εχθες ( το γραψιμο, αλλα και γενικα...).

Τα ηχεια του PM ηταν στημενα ηδη, σε συγκεκριμενο χωρο , αποστασεις μεταξυ τους περιπου οπως τα υπολογισα 2 - 2.5 μετρα μαξ, και περιπου αλλο τοσο η αποσταση ακροασης.

Τα ATC 50 ενεργα, ετυχε να βρισκονται εκει μιας και ειναι η ηταν δε ξερω ακριβως η αληθεια να δοκιμαστουν για πιθανη αγορα, η ανταλλαγη η κατιτις.

Οποτε στο λιγο χρονο που ειχαμε στη διαθεση μας, δοκιμασαμε σε 2-3 θεσεις ακροασης διαφορετικες, μια με τις μανισεις δικες τους βασεις χαμηλα στο πατωμα οπως θα δειτε στις φωτο και σε αποσταση περιπου 1.8μ απο τη θεση ακροασης, που μας εκατσαν εμφανως χαμηλα σε υψος θα ελεγα, μετα τα βαλαμε πανω στα γουφερ/σαμπ των ηχειων του PM, και μετα τα δωσαμε μια κλιση προς τα κατω, ωστε να συγκλινει καλυτερα στο αυτι.

Δεν ειχαμε φυσικα χρονο για τη βελτιστη τοποθετηση τους οπως θα αρμοζε βεβαια σε ολα τα ηχεια, αλλα επισης πηγα πρωτη φορα στον Ερρικο σπιτι του, παρθενος ημαν, τι να κανω, ακομα δε μπηκα να του λεω μα μου σου του, εκεινο εδω τ αλλο εκει? αντι να πω ευχαριστω που με δεχτηκε ο ανθρωπος να του λεω τι να κανει? Οχι, δεν ειναι σωστο. ΕΙπαμε καποια πραγματα φυσικα , και στο μελλον σιγα σιγα, οσο υπαρχει χρονος και ορεξη ισως γινουν. Χαλαρα...

Επισης, ο χωρος του Ερρικου, θα φτιαχτει σιγα σιγα, ειναι ακομα σχετικα γυμνος απο φροντιδα, δεν ειναι κακος αλλα θα μπορουσε οπως κι ολων μας βεβαια να ναι και καλυτερος.
Δεν ειναι ο ιδανικος χωρος για να κρινεις αλλα δεν εχει σημασια εν μερει, αυτο εχουμε, εκει ακουμε.

Οποτε και γενικα ετυχε να γινει η συγκριση, ακροαση σ αυτες τις συνθηκες, μ αυτα τα μηχανακια, μ αυτο το περιβαλλον.
Περασαμε και θα περασουμε ξανα ομορφα και τιποτα δε θα τ αλλαξει αυτο.

ο Προ και το dac ηταν κοινα και στις 2 ακροασεις των 2 ηχειων, οποτε ισως βαζουν κι αυτα την πινελια τους στο αποτελεσμα.
Τα ATC μεν ενεργα, τα PM παθητικα με τους τελικους μονομπλοκ σ ενα σασι της BAT Και παλι με τον ιδιο προ τους.

Τα ηχεια του PM με εξεπληξαν ευχαριστα θα ελεγα, και γενικα σαν συστημα επαιζε πολυ ομορφα.
Αν εξαιρεσω παλι την περιεργη αισθηση nearfield η εστω midfield για την αποσταση ακρο
ασης για μενα που με ξενιζει, οπως και το οτι σε υψηλες εντασεις αρχισε να συμμετεχει λιγο περισσοτερο ο χωρος, το συστημα επαιζε εξαιρετικα.

Τα ATC γεματα, αναλυτικα, ρωμαλεα. Επαιζαν ανετα και ακουραστα παντου και τα παντα.
ΑΠλα ηταν ξεκαθαρα πιο αδεια χαμηλα, υπολοιποντουσαν με μεγαλη διαφορα στο χαμηλο τους.
Νομιζω πως οπωςδηποτε θα χρειαζοντουσαν σαμπ η κατιτις αλλο.

Η εχω συνηθισει αλλο ακουσμα , δεν ξερω, αλλα τα ηχεια το PM ηταν εμφανως πιο ολοκληρωμενα , ειδικα στο κομματι του χαμηλου.
Θα λεγα πως ηταν κατι αναμεσα σε σαμπ/ηχειο με καλα χαμηλα, γιατι και κατεβαινε αρκετα χαμηλα σε αισθηση και ηταν αρκετα γρηγορο χωρις ουρες, χωρις ομως να νιωθεις ισως το πολυ πολυ χαμηλο σε αισθηση / hz των δυνατων ενεργων σαμπ

Ξεκουραστα και ψηλα, αναλυτικα, με ομορφη εικονα, οσο μπορουσαμε βεβαια στο χωρο.

Τα ATC απ την αλλη, διαφορετικα, πιο in your face ακουσμα, ηταν λιγοτερο laid back και με πιο εντονα μεσαια, που ενω σε χαμηλες εντασεις ηταν εξαιρετικα, δυνατοτερα τσιμπουσε εως και ενοχλουσε στα μεσαια του, ιδιαιτερα προβολικο.
Τωρα, ηθελε καποιο fine tuning? ηθελε ενα dsp ενα συμμαζεμα? ηταν η ελλειψη χαμηλων? ηταν ο χωρος?

Δε το μελετησα, δε το σκεφτηκα κι ιδιαιτερα.

Οποτε, καταληξαμε ομοφωνα πανω κατω στα ιδια συμπερασματα, σωστα η λανθασμενα, προχειρα η οχι, χαβαλε η οχι το χαρηκαμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.502
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top