Προσιτά ενεργά για desktop PC


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Δεν ξέρω που να το ρωτήσω... το ρωτάω εδώ.

Σε desktop σύστημα χωρίς dsp (απόσταση ακρόασης 40-60cm),
έχει νόημα να μπουν 1-2 subs; (πχ Presonus Temblor T10).

Αν ναι, 1 κάτω από το γραφείο στο κέντρο, ή 2 κάτω από το γραφείο
(κάτω από το κάθε ηχείο ουσιαστικά) και προς τα πίσω;
Φίλε υποθέτω γνωρίζεις πως ένα Τ10 έχει αρκετή δύναμη ώστε να καλύψει (όχι πολύ ομοιόμορφα αλλά τέλος πάντων) ένα χώρο 20+τ.μ, και συνεπώς είναι ξεκάθαρο overkill για ένα desktop σύστημα, έτσι;
 


Μηνύματα
99
Reaction score
320
Φίλε υποθέτω γνωρίζεις πως ένα Τ10 έχει αρκετή δύναμη ώστε να καλύψει (όχι πολύ ομοιόμορφα αλλά τέλος πάντων) ένα χώρο 20+τ.μ, και συνεπώς είναι ξεκάθαρο overkill για ένα desktop σύστημα, έτσι;
Όχι. :redface:

Μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που έχει πετάλι να το απενεργοποιείς, δέχεται xlr και είναι εντός του γούστου μου οπτικά.
Πιο μικρά/φθηνά είτε παίρνουν μόνο TRS (δεν θέλω να ασχοληθώ), είτε δεν έχουν πετάλι, είτε δεν μου αρέσουν οπτικά.

Η μόνη εναλλακτική που βρίσκω βάση των παραπάνω είναι το ESI Aktiv 10S το οποίο δεν έχω καταλάβει αν/πόσο αξίζει.
(επίσης δεν έχω καταλάβει αν το πετάλι συμπεριλαμβάνεται)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Όχι. :redface:

Μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που έχει πετάλι να το απενεργοποιείς, δέχεται xlr και είναι εντός του γούστου μου οπτικά.
Πιο μικρά/φθηνά είτε παίρνουν μόνο TRS (δεν θέλω να ασχοληθώ), είτε δεν έχουν πετάλι, είτε δεν μου αρέσουν οπτικά.

Η μόνη εναλλακτική που βρίσκω βάση των παραπάνω είναι το ESI Aktiv 10S το οποίο δεν έχω καταλάβει αν/πόσο αξίζει.
(επίσης δεν έχω καταλάβει αν το πετάλι συμπεριλαμβάνεται)
Απλα να πω πως μου φανηκε λιγο.. αργο, αργοσυρτο το τεμπλορ, δεν εχει τοσο γρηγορο κοφτο και στακατο μπασο, και σε χαμηλες εντασεις και πολυ μικρες αποστασεις μου φαινεται πως δυσκολα θα ταιριαξει τελεια.
το εχω στο γραφειο, οχι σε τελεια βεβαια τοποθετηση λογω χωρου αλλα το παλευω ακομα.

σε υψηλες εντασεις κι οσο απακρυνομαι στρωνει λιγοα, αλλα στο γραφειο ακουω χαμηλα και κοντα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Απλα να πω πως μου φανηκε λιγο.. αργο, αργοσυρτο το τεμπλορ, δεν εχει τοσο γρηγορο κοφτο και στακατο μπασο, και σε χαμηλες εντασεις και πολυ μικρες αποστασεις μου φαινεται πως δυσκολα θα ταιριαξει τελεια.
το εχω στο γραφειο, οχι σε τελεια βεβαια τοποθετηση λογω χωρου αλλα το παλευω ακομα.

σε υψηλες εντασεις κι οσο απακρυνομαι στρωνει λιγοα, αλλα στο γραφειο ακουω χαμηλα και κοντα.
Είναι θέμα χώρου το μπάσο, προφανώς ακούς το δωμάτιο.
Θέλει παιδεμα με την τοποθέτηση, και δυστυχώς σε μικρά δωμάτια, μάλλον το μόνο που σε σώζει, είναι τετράδα σαμπ..
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Για τι δορυφόρους μιλάμε;... Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν πολλά σαμπ ως προτάσεις από κάθε εταιρία. Η ποιο ασφαλή λύση ειναι προτάσεις της ίδιας.
Σε κοντινές αποστάσεις και μικρούς δορυφόρους το σαμπ πανω στο γραφείο, μετά η επόμενη μεγαλύτερα ηχεία και τέλος στους μεγάλους δορυφόρους σαμπ κάτω απτό γραφείο....
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Kotsidis John μαχαίρι στην καρδιά το post σου. 😔

Αυτός είναι ο χώρος:



Presonus Eris E-5 είναι τα ηχεία.

Η άλλη περίπτωση είναι ένα 7040 εκεί που το 'χω βάλει, αλλά θα 'θελα να κοιτάει
προς τον υπόλοιπο χώρο και όχι προς το γραφείο (να είναι και decor). Δεν έχω
ιδέα αν είναι εφικτό αυτό.

Υπόψιν, από τον ήχο είμαι ικανοποιημένος γι' αυτό που κάνω (δλδ. χαζοακούω
μουσική ενώ δουλεύω). Πιο πολύ σκεφτόμουν να πάρω ένα sub να 'χω να "παίζω".
Φτάνω στα 40 και δεν έχω ακούσει sub από κοντά ποτέ*, πόσο πια να περιμένω...

*πέρα από συναυλίες, ίσως και κανά μεταλλάδικο
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Δεν μπορώ να κάνω edit.


Παραπάνω εννοώ να περιμένω μέχρι να κάνω room treatment, να αποκτήσω dsp κτλ.
Δεν θέλω να τον κάνω "studio" αυτό τον χώρο, πάνω κάτω όπως το σχέδιο θα μείνει. Αν δεν
αξίζει να μπει sub (που δεν θα μου έκανε εντύπωση) τότε πούλος το πλάνο, πάμε γι' άλλα. 🥺
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Δεν μπορώ να κάνω edit.


Παραπάνω εννοώ να περιμένω μέχρι να κάνω room treatment, να αποκτήσω dsp κτλ.
Δεν θέλω να τον κάνω "studio" αυτό τον χώρο, πάνω κάτω όπως το σχέδιο θα μείνει. Αν δεν
αξίζει να μπει sub (που δεν θα μου έκανε εντύπωση) τότε πούλος το πλάνο, πάμε γι' άλλα. 🥺
Δεν βλέπω λόγο να μην πάρεις έναν σαμπακι, μετράει καλά αλλά κάτω από 100 Ηz μην περιμένεις πολλά.
Στα πεταχτά είδα ότι τα συγκεκριμένα ταιριαζουν λένε και με το Presonus Eris sub8.
Αν λάβουμε υπόψιν και την άποψη του συμφορουμιτη ότι το 10καρι είναι λίγο αργό, πάρε το 8ιντσο σαμπ της φίρμας, κοστίζει πιο λίγο,πιο γρήγορο και κατεβαίνει στα 30Hz.
Screenshot_20201226-231809.png
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top