Spotify vs Ripped CD or flac

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλησπέρα σε όλους σας, χρόνια καλά και άφθονα να έχουμε με υγεία, χαρές, αφθονία και 5καθαρα ακούσματα 🙏🎉.
Ενεργοποίησα spotify μόλις χθες και με χαρά ακούω ότι στην ουσία τα "πτωχα" 320kbps του spotify premium ακούγονται χωρίς να υπόλοιπονται σε ποιότητα από τα ίδια flac αρχεία που μέχρι σήμερα (νόμιζα) ότι άκουγα. Λες? 😊😁
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα σε όλους σας, χρόνια καλά και άφθονα να έχουμε με υγεία, χαρές, αφθονία και 5καθαρα ακούσματα 🙏🎉.
Ενεργοποίησα spotify μόλις χθες και με χαρά ακούω ότι στην ουσία τα "πτωχα" 320kbps του spotify premium ακούγονται χωρίς να υπόλοιπονται σε ποιότητα από τα ίδια flac αρχεία που μέχρι σήμερα (νόμιζα) ότι άκουγα. Λες? 😊😁
Μπα.... :) Υπαρχει ακουστικη διαφορα μεσω του CD Transport μου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είναι καλύτερα τα flac...αλλά ...συνήθως δε μπορούμε να το καταλάβουμε.

Κάνε ένα τεστάκι:


και μετά άκου το streaming σου χωρίς ... τύψεις!
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Είναι καλύτερα τα flac...αλλά ...συνήθως δε μπορούμε να το καταλάβουμε.

Κάνε ένα τεστάκι:


και μετά άκου το streaming σου χωρίς ... τύψεις!
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σε ευχαριστώ πολύ, το βλέπω 🙏.
Είναι καλύτερα τα flac...αλλά ...συνήθως δε μπορούμε να το καταλάβουμε.

Κάνε ένα τεστάκι:


και μετά άκου το streaming σου χωρίς ... τύψεις!
Λοιπόν, το θετικό είναι ότι αναγνώρισα 6/6 στα ασυμπίεστα.. 😁😊
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Λοιπόν, το θετικό είναι ότι αναγνώρισα 6/6 στα ασυμπίεστα.. 😁😊
Αυτό είναι καλό για την ικανότητα σου αλλά ...κακό για τη συνέχεια σου με το spotify :p
Θα σε τρώει ψυχολογικά πως κάτι λείπει :p
Ψήσε τον εαυτό σου πως τα βρήκες στην τύχη! :drinks: :roflmao:

Πιο σοβαρά τώρα, το spotify μια χαρά ποιότητα έχει για να ακούμε τις μουσικές μας.
Πιο πολύ μετράει η ποιότητα της ηχογράφησης/μίξης/mastering παρά το bitrate.
Παίζουν ρόλο και οι μουσικές που ακούς...
Στην τελική, θα αποφασίσεις μόνος σου αν πιο πολύ για σένα μετράει η λιιιιιιίγο καλύτερη ποιότητα του flac, που μπορεί να μην την αντιλαμβάνεσαι και πάντα ή η ευκολία και η ποσότητα μουσικής στο spotify ή οποιοδήποτε streaming service.
 



Μηνύματα
106
Reaction score
73
Αυτό είναι καλό για την ικανότητα σου αλλά ...κακό για τη συνέχεια σου με το spotify :p
Θα σε τρώει ψυχολογικά πως κάτι λείπει :p
Ψήσε τον εαυτό σου πως τα βρήκες στην τύχη! :drinks: :roflmao:

Πιο σοβαρά τώρα, το spotify μια χαρά ποιότητα έχει για να ακούμε τις μουσικές μας.
Πιο πολύ μετράει η ποιότητα της ηχογράφησης/μίξης/mastering παρά το bitrate.
Παίζουν ρόλο και οι μουσικές που ακούς...
Στην τελική, θα αποφασίσεις μόνος σου αν πιο πολύ για σένα μετράει η λιιιιιιίγο καλύτερη ποιότητα του flac, που μπορεί να μην την αντιλαμβάνεσαι και πάντα ή η ευκολία και η ποσότητα μουσικής στο spotify ή οποιοδήποτε streaming service.
Το παραπανω post του "wnet" πρεπει να γινει Sticky !

Σημερα που ελειπε η οικογενεια, ασχοληθηκα για ωρες να ακουω και να συγκρινω σε Hi Res το Tidal και το Qobuz, μεσα απο τα desktop apps τους. Η τρελα συνεχιστηκε κατεβαζοντας τα Flac αρχεια απο τους server τους και παιζοντας τα μεσω Foobar.

Παιζοντας μονο μεσω desktop apps (γιατι ειναι ταλαιπωρια να κανεις συνεχεια download τα Flac), το συμπερασμα ειναι:

- Εχουν ηχητικες διαφορες το Qobuz με το Tidal ? Ναι
πχ Το desktop app του Tidal εχει ενα Pressence. Ειναι λιγο πιο Bright.

- Εχουν νοημα αυτες οι διαφορες ?
Για τους λατρεις της μουσικης, μαλλον οχι.
Για τους αυτους που ψαχνουν αποκλειστικα τον ηχο, πιθανως ναι.

Και για να δωσω την προσωπικη μου απαντηση, ηχητικα, αυτο που προτιμω μεσω του desktop app ειναι το Qobuz, αλλα εκει που καταληγω ειναι οτι θελω να δoκιμασω το Spotify Premium (!!!), για ολους τους λογους που εγραψε ο wnet. Εχω καθε αρχικη προθεση να καταληξω στο Spotify (μετα απο ακροαση), γιατι οι ευκολιες που προσφερει ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με τα αλλα 2.

ΥΓ. Στις μουσικες που ακουω το Qobuz δεν εχει την ποικιλια του Tidal.
Εψαχνα πχ για Louis Tillett αλλα τον ειχε μονο στο Tidal.
 
Last edited:

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Το παραπανω post του "wnet" πρεπει να γινει Sticky !

Σημερα που ελειπε η οικογενεια, ασχοληθηκα για ωρες να ακουω και να συγκρινω σε Hi Res το Tidal και το Qobuz, μεσα απο τα desktop apps τους. Η τρελα συνεχιστηκε κατεβαζοντας τα Flac αρχεια απο τους server τους και παιζοντας τα μεσω Foobar.

Παιζοντας μονο μεσω desktop apps (γιατι ειναι ταλαιπωρια να κανεις συνεχεια download τα Flac), το συμπερασμα ειναι:

- Εχουν ηχητικες διαφορες το Qobuz με το Tidal ? Ναι
πχ Το desktop app του Tidal εχει ενα Pressence. Ειναι λιγο πιο Bright.

- Εχουν νοημα αυτες οι διαφορες ?
Για τους λατρεις της μουσικης, μαλλον οχι.
Για τους αυτους που ψαχνουν αποκλειστικα τον ηχο, πιθανως ναι.

Και για να δωσω την προσωπικη μου απαντηση, ηχητικα, αυτο που προτιμω μεσω του desktop app ειναι το Qobuz, αλλα εκει που καταληγω ειναι οτι θελω να δoκιμασω το Spotify Premium (!!!), για ολους τους λογους που εγραψε ο wnet. Εχω καθε αρχικη προθεση να καταληξω στο Spotify (μετα απο ακροαση), γιατι οι ευκολιες που προσφερει ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με τα αλλα 2.

ΥΓ. Στις μουσικες που ακουω το Qobuz δεν εχει την ποικιλια του Tidal.
Εψαχνα πχ για Louis Tillett αλλα τον ειχε μονο στο Tidal.
Αυτό είναι το ωραίο με το Spotify. Ποιος είναι ο Louis Tillett σκέφτηκα και μου πέταξε όλη την δισκογραφία του!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οδηγίες προς ναυτιλλομένους:

Για να έχει αξία το συμπέρασμα που βγάζετε απο τις όποιες συγκρίσεις σας πρέπει απαραιτήτως
  • Να έχετε στάθμη ακριβώς ίδια ανάμεσα στα προς συγκριση μέσα η software. Ακριβώς όμως, λιγοτερο απο 0,2db διαφορά. Μετρημένη με ντεσιμπελομετρο/umik και ιδανικά με ροζ θόρυβο. Αν δεν γίνεται ροζ θόρυβος συγκρίνετε στάθμη σε μουσική-ίδια τρακ, πολλαπλές επιβεβαιώσεις
  • Να είναι τυφλή δοκιμή. Δηλαδη κάποιος άλλος πρέπει να κανει τις αλλαγές πηγής χωρίς να σας ενημερώνει με κανέναν τροπο, ούτε καν με χαμογελάκια. Και πρέπει να μπορείτε να εντοπίσετε τις προτιμήσεις με στατιστικά σημαντική διαφορά (πχ 16/20 φορές επαλήθευση)
Αυτά είναι τα ελάχιστα προαπαιτούμενα για να εχει αξία το “πείραμα”.
 






Μηνύματα
106
Reaction score
73
Dimi, προφανως αυτες που περιγραφεις ειναι οι minimum προυποθεσεις.
Απλα οι διαφορες ηταν ξεκαθαρα ακουστες (Αν εχουν ομως νοημα, ειναι αλλο θεμα !)

Ιδιαιτερα παλαιοτερα που το ειχα σαν παιχνιδι, η μεθοδολογια μου ηταν σε 3 σταδια.
1) Αν ηταν κατι εντελως ακουστο, δεν προχωρουσα.
Πχ δεν χρειαζεται να μετρησεις να το μπασο μιας λυχνιας 8Watt αν ειναι ιδιο με εναν SS 150Watt !
2) Blind Test οπως το περιεγραψες
3) Παραμασχαλα το εξαρτημα και βολτα απο στουντιο για ABX Null Test


.. ο Tillet, ειναι για να ακουγεται περα απο το μεσο, αλλα σιγουρα με ουισκι. 🐒
Μα φυσικα !
Στη συνεχεια ανοιξα το μπουκαλι Togouchi και ολα ηρθαν στη θεση τους :)
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα σε όλους σας, χρόνια καλά και άφθονα να έχουμε με υγεία, χαρές, αφθονία και 5καθαρα ακούσματα 🙏🎉.
Ενεργοποίησα spotify μόλις χθες και με χαρά ακούω ότι στην ουσία τα "πτωχα" 320kbps του spotify premium ακούγονται χωρίς να υπόλοιπονται σε ποιότητα από τα ίδια flac αρχεία που μέχρι σήμερα (νόμιζα) ότι άκουγα. Λες? 😊😁
Spotify premium! Για την άφθονη ποικιλία και την ευκολία ανεύρεσης της μουσικής που επιθυμείς, με τιμή χώμα 6,99 ευρώ, είναι αχτύπητο! Ας υπολείπεται, ενδεχομένως, λίγο σε ποιότητα (προσωπικά μπορώ να πω ότι τα αντίστοιχα CD, μου ακούγονται καλύτερα (υποκειμενική άποψη): περισσότερη λεπτομέρεια, καλύτερες χαμηλές και πιο τρισδιάστατη περιγραφή των οργάνων/μουσικών).
 


Μηνύματα
393
Reaction score
201
Spotify premium! Για την άφθονη ποικιλία και την ευκολία ανεύρεσης της μουσικής που επιθυμείς, με τιμή χώμα 6,99 ευρώ, είναι αχτύπητο! Ας υπολείπεται, ενδεχομένως, λίγο σε ποιότητα (προσωπικά μπορώ να πω ότι τα αντίστοιχα CD, μου ακούγονται καλύτερα (υποκειμενική άποψη): περισσότερη λεπτομέρεια, καλύτερες χαμηλές και πιο τρισδιάστατη περιγραφή των οργάνων/μουσικών).
Χρόνια πολλά!

Την ίδια άποψη έχω και εγώ. Στις καλές εγγραφές και συνήθως με υψηλότερο bitrate (π.χ. 24/96) υπάρχει διαφορά ποιοτική και στα χαμηλά και στη λεπτομέρεια. Γενικά το spotify (premium πάντα) ακούγεται λίγο πιο bright ειδικά στις μεσαίες, λίγο πιο προβολικό (πιθανώς για να ακούγεται πιο εντυπωσιακά). Σε κάθε περίπτωση όμως έχει πολύ καλή ποιότητα για το σύνολο της μουσικής.

Άρα spotify για τα πάντα όλα + επιλεγμένα FLAC για ότι ενδιαφέρει περισσότερο τον καθένα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top