Spotify vs Ripped CD or flac

Μηνύματα
106
Reaction score
73
Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω, έστω και λίγο, μέχρι να τηρηθεί η μεθοδολογία.
Καμια διαφωνια ! Απολυτως λογικο αυτο που λες !
Εξ'αλλου μονο το (3) ειναι βαση σοβαρης διαδυκτιακης κουβεντας.
Απλα για εμενα, στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν χρειαζεται να προχωρησω στο 2+3.
Μακαρι να ειχα το χρονο να εξαντλω ολα τα θεματα !


Σε αυτο που επιμενω ομως, ειναι το Togοuchi !
 

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Έχω το Spotify κάνα χρόνο. Δεν έχω παράπονο όλα καλά ευκολία σύνδεσης, ποικιλία τραγουδιών κτλ.
Επίσης έβαλα πριν έξι μήνες το tidal hi fi το οποίο δεν έχει μεν τη ποικιλία του Spotify αλλά ακούγεται καλύτερα.

Φυσικά παίζει ρόλο και το σύστημα που έχεις πχ σε χαμηλού μπάτζετ σύστημα δεν νομίζω να αξίζει το tidal.

Προς το παρόν τα έχω και τα δύο μέχρι να πάρω μάλλον το bluesound node 2i για πηγή ώστε να εκμεταλλευτώ το tidal connect που πρόσθεσαν.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
το tidal παίζει καλύτερα ΑΝ καταφέρεις να βρεις αυτό που θες να ακούσεις...
Το spotify είναι αξιοπρεπέστατο, αν έκανε καμιά έκπληξη να μας προσφέρει flac μάλλον θα τα είχε σβήσει όλα τα άλλα λόγω ποικιλίας αλλά και interface.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
@musicfanatic με ποιο προγραμμα παιζεις τα cd ? ή το spotify το περνας μεσα απο το dac του cd-p ?
Τα CD τα παίζω με το CD player μου (T+A Music player: είναι DAC-streamer-CD player, τρία σε ένα δηλαδή). Το spotify το παίζω από το laptop που συνδέεται ακολούθως με το DAC και από εκεί στον προ-τελικούς.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Τα πράγματα είναι απλά. Αν είσαι μουσικόφιλοι ακούς spotify. Οι μουσικόφιλοι καταλαβαίνουν γιατί. Αν ακούτε ώρες μουσική δεν υπάρχει επιστροφή.
Αν θες να εντυπωσιάσεις το παρεάκι βάζεις ένα καλογραμμένο βινύλιο και όλοι ακούν με ανοιχτό στόμα.
Το tidal μόνο για dimifoot κλπ...
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Τα πράγματα είναι απλά. Αν είσαι μουσικόφιλοι ακούς spotify. Οι μουσικόφιλοι καταλαβαίνουν γιατί. Αν ακούτε ώρες μουσική δεν υπάρχει επιστροφή.
Αν θες να εντυπωσιάσεις το παρεάκι βάζεις ένα καλογραμμένο βινύλιο και όλοι ακούν με ανοιχτό στόμα.
Το tidal μόνο για dimifoot κλπ...
Καλημέρα, μα αυτό δεν είναι τελικά το ζητούμενο; Ελεύθερη επιλογή μουσικής απ όλα τα είδη, καλλιτέχνες που εισπράττουν την αμοιβή τους, ποιότητα ήχου εξαιρετική και γνώση, μουσική γνώση.... 🌞
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Τα CD τα παίζω με το CD player μου (T+A Music player: είναι DAC-streamer-CD player, τρία σε ένα δηλαδή). Το spotify το παίζω από το laptop που συνδέεται ακολούθως με το DAC και από εκεί στον προ-τελικούς.
ενδιαφερων μηχανημα, δοκιμασε να το παιξεις το cd απο το λαπτοπ (με foobar παιζει αραγε ?!) για να βγαλουμε απο την συγκριση το μηχανισμο/κυκλωμα τρανσπορτ του T+A. 🐒
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Παιδιά, προσωπικά ακούω με τις ώρες σποτιφαϊ, για τα γνωστά πλεονεκτήματα που έχει, και πολύ λιγότερο παίζω από τινταλ. Η "πχιότητα" ήχου του σποτιφαϊ, είναι εξωφρενικά υψηλή, και θα χρειαστεί να εκταμιεύσετε για το σετάπ και την ηχητική περιποίηση του χώρου σας ποσά άνω της αξίας ενός καλού οικογενειακού γρήγορου αυτοκινήτου για να μπορέσετε να την αξιοποιήσετε σχεδόν πλήρως.

Είναι τραγικά υψηλότερες οι προδιαγραφές υψηλής πιστότητας του σποτιφαϊ από το καλύτερο σεταπ βινυλιακης πηγής.

Αν θέλετε μικροδιαφορές, υπάρχουν και καλώδια να παίξετε.

Το τινταλ έχει άτμος, αυτό είναι σοβαρό αντικειμενικό τεχνικό πλεονέκτημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Παιδιά, προσωπικά ακούω με τις ώρες σποτιφαϊ, για τα γνωστά πλεονεκτήματα που έχει, και πολύ λιγότερο παίζω από τινταλ. Η "πχιότητα" ήχου του σποτιφαϊ, είναι εξωφρενικά υψηλή, και θα χρειαστεί να εκταμιεύσετε για το σετάπ και την ηχητική περιποίηση του χώρου σας ποσά άνω της αξίας ενός καλού οικογενειακού γρήγορου αυτοκινήτου για να μπορέσετε να την αξιοποιήσετε πλήρως.

Είναι τραγικά υψηλότερες οι προδιαγραφές υψηλής πιστότητας του σποτιφαϊ από το καλύτερο σεταπ βινυλιακης πηγής.

Αν θέλετε μικροδιαφορές, υπάρχουν και καλώδια να παίξετε.

Το τινταλ έχει άτμος, αυτό είναι σοβαρό αντικειμενικό τεχνικό πλεονέκτημα.
Αν βάλω άλλα καλώδια θα ανεβάζει όμως θερμοκρασία το πανάκριβο streamer-dac μου όμως(αφού).... . 🙄😜
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Για να το πω στην σωστή του βάση:

Έστω πως υπάρχει ένα σεταπ αξίας 5-10 χιλιάδων ευρώ, άθλια στημένο στο σαλόνι, σε άθλιο χώρο, χωρίς ταργκετ κερβ, χωρίς πολλαπλά σαμπ (χωρίς καθόλου σαμπ πάει στην κατηγορία "ραδιοφωνάκι τσέπης"), και με την καλύτερη πηγή του πλανήτη.

Ένα άλλο σεταπ, αξίας 80-100 χιλιάδων ευρώ, σε τέλειο χώρο, με άριστη τοποθέτηση, με το καλύτερο σύστημα ισοσταθμισης και ταργκετ κερβ, με πολλαπλά σαμπ, κλπ, παίζει σποτιφαϊ.

Το δεύτερο πάει γ@μιώντας το πρώτο.
Ασάλιωτα.


Δηλαδή, δε σας φταίει το σποτιφαϊ αν ακούγεται γτπκ.
Μόνο το σποτιφαϊ δε σας φταίει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άμα λέω εγώ να δοκιμάσετε daphile ( και μάλιστα, με τον real time kernel ), δεν με ακούτε... Βασανιστείτε με το περιβάλλον των windows και το foobar. Τι να πω. Μάλλον είστε μαζόχες. :p :p :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
sorry, δεν αλλαζω κακες συνηθειες, και τοσο ξυλο που τρωει μονο το foobar μπορει να το αντεξει. 🐒
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αν βάλω άλλα καλώδια θα ανεβάζει όμως θερμοκρασία το πανάκριβο streamer-dac μου όμως(αφού).... . 🙄😜
Εγω το έχω με απλό καλώδιο μαύρο, αλλά μονίμως στην βεράντα που εχει κρύο για να δροσίζεται :biggrin:
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
θερμοκρασια ανεβαζεις και με λαμπα... και θερμοκρασια ανεβαζω οταν γραφουν για μουσικη .. αν αυτο ειναι το επιθυμητο...αν καταλαβα καλα.. 🐒
ριξε στο λαμπατο σπιρτο να πυρποληθει ... :focus:
Εγω το έχω με απλό καλώδιο μαύρο, αλλά μονίμως στην βεράντα που εχει κρύο για να δροσίζεται :biggrin:
Το δοκίμασα, τα περιστέρια όμως αντιλήφθηκαν την πηγή θερμότητας και έχω κουραστεί να ξύνω την έκθεση κουτσουλιάς...😁
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εγω θα το εβαζα στο κοτετσι...(ωοθερμια) 🐒
για ομελετα χαλιεντ... κατσε πεινασα...ωρα να φτιακσω αλλη μια ομελετα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top