Spotify vs Ripped CD or flac

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Τα πάντα όλα ούτε το σποτιφάη έχει βέβαια..
Που είναι ο πρώτος The God Machine και που είναι ο δεύτερος Queens of the Stone Age και οι Spacemen 3 μόλις προστέθηκαν
(κάνα μήνα) με σοβαρές ελλείψεις όπως και οι Τοοl και τόσα και τόσα ακόμα.

Σίγουρα είναι μεγαλύτερη η ποικιλία
από τους ανταγωνιστές αλλά το tidal και καλύτερη ποιότητα έχει και καλύτερες λίστες σου φτιάχνει. Όμως δεν στέλνει από την εφαρμογή του στα yamaha μου, μόνο
μέσω musicCast, ε δεν είναι το ίδιο.


Τα χρήματα που ζητά το qobuzz είναι διπλάσια από το νετφλιξ, κάπου ώπα
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Παιδιά, προσωπικά ακούω με τις ώρες σποτιφαϊ, για τα γνωστά πλεονεκτήματα που έχει, και πολύ λιγότερο παίζω από τινταλ. Η "πχιότητα" ήχου του σποτιφαϊ, είναι εξωφρενικά υψηλή, και θα χρειαστεί να εκταμιεύσετε για το σετάπ και την ηχητική περιποίηση του χώρου σας ποσά άνω της αξίας ενός καλού οικογενειακού γρήγορου αυτοκινήτου για να μπορέσετε να την αξιοποιήσετε σχεδόν πλήρως.

Είναι τραγικά υψηλότερες οι προδιαγραφές υψηλής πιστότητας του σποτιφαϊ από το καλύτερο σεταπ βινυλιακης πηγής.

Αν θέλετε μικροδιαφορές, υπάρχουν και καλώδια να παίξετε.

Το τινταλ έχει άτμος, αυτό είναι σοβαρό αντικειμενικό τεχνικό πλεονέκτημα.
Έχω την εντύπωση ότι ακόμα και από το YouTube ακούω καλύτερο ήχο

Χωρις φροντισμένο ηχητικά σαλόνι
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε αλμπουμ που υπάρχουν στο tidal υπάρχουν κάποια tracks που δεν είναι διαθέσιμα
Και εγώ την έχω αυτή την απορία. Συμβαίνει και στο spotify.
Έχει και επιλογή η εφαρμογή αν θέλουμε να τα δείχνει.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αρκετα δεν υπαρχουν στα στριμινγκ αλλα μπορεις να τα βρεις πολυ ευκολα βεβαια , και δεν χαλασε και ο κοσμος αν το πσαχνεις το πραμα και εχεις και μερικες χιλιαδες δισκους/cd, η μουσικη ειναι ανεξαντλητη αλλωστε, και πλεων εχω επικεντρωθει στο τμημα των ελλειψεων. 🐒
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Πάντως το τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει είναι αρκετά χαοτικό.

Π.χ. το να μην υπάρχουν οι δουλειές των lemon kittens το θεωρώ φυσικό. Κυκλοφόρησαν σε ελάχιστα αντίτυπα και ελάχιστοι ενδιαφέρονται πια για αυτές. Φυσικά υπάρχει το κομμάτι τους από την γνωστή συλλογή της cherry red.

Από την άλλη, πως εξηγείται να υπάρχουν τα πάντα από deep freeze mice και να μην υπάρχει το πρώτο των it'a beautiful day που υπήρχε στην βιτρίνα κάθε δισκάδικου στην Ελλάδα;

Ή να υπάρχει το "my life in the bush of ghosts" των Eno/Burne στην κανονική και στη remastered έκδοση και να μην είναι διαθέσιμο το κομμάτι "regiment" που είναι και το κομμάτι που άκουγαν οι περισσότεροι από τον δίσκο αυτόν;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
deep freeze mice
α μπα! τα εβαλαν προσφατα ... και αποτι βλεπω μπηκαν και τα προσωπικα του αλαν τζενκινς...και οι συλλογες Obscure... πριν 2 χρονια που ειχα κοιταξει, ειχε μονο το saw a ranch... 🐒
ειναι θεμα label και δικαιωματων αποτι καταλαβα, οποτε καπου εχουν να κανουν (καπου) με τον διμιουργο ή και συμμετεχοντα ή καποιο copyright sample, οποτε και πιθανοτατα να δινονται ή οχι καποια δικαιιωματα χρησης στο σποτιφαι (ειτε πληρη, ειτε οχι).
 
Last edited:

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Αυτές οι πλατφόρμες όπως το Spotify διαχειρίζονται δικά τους αρχεία ή αγοράζουν μαζικά από άλλες εταιρείες;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. αποδιδουν καποιο ποσο(στο) για τα plays σε καθε εταιρια κοπιραιτ, συνηθως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top