Αναβαθμιση πικαπ

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Εγώ στην θέση σου θα έδινα μια ευκαιρία στο πικάπ και θα αναβαθμίζα μόνο την κεφαλή με μια μπλε βελόνα αντί της κόκκινης. Ακριβώς όπως προτείνει η Ortofon. Μεγαλύτερη διαφορά θα δεις
Θελω την αλλαγη και για ενα καλυτερο συνολικα πικαπ περα απο την ακουστικη αναβαθμιση.Να παω σε κατι καλυτερο ομορφοτερο για να το κρατησω και πολλα χρονια. Ηδη το υπαρχον απο την ΟΜ10 στην 2M RED ειναι μεγαλη διαφορα, ακουστη . Δεν θα ηθελα να δωσω 140 ευρω για την βελονα 2M blue και μετα απο καποιους μηνες να ξηλωθω για πικαπ.
Δεν ειναι βεβαια σιγουρο αλλα προς τα εκει κλινω.
Βεβαια υπαρχει και ενα πικαπ που το γουσταρω τρελα αλλα ξεφευγει απο το μπατζετ με την εκπτωση 1350
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Η om κεφαλές είναι για χαμηλής μάζας βραχίονες. Εξού και δίνουν compliance 25 και παλιότερα για την dual 30. Η 2m δεν είναι και έχουν compliance 20.
Σε επίπεδο ήχου η om10 με την 2m red είναι ίδιες. Η om20 αντιστοίχως με την 2m blue.
Κατά την άποψη μου το πέρασμα από 10 σε 20 (ή από red σε blue) είναι το πρώτο μεγάλο και ουσιαστικό άλμα. Μετά ανεβαίνοντας ψάχνεις άλλα πράγματα και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
Δική σου η απόφαση αλλά μήπως να το ξανασκεφτείς στη σωστή του διάσταση; (Αν υπάρχει τέτοια σε αυτό το χόμπι)
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Θα πάρεις το ΟΜΟΡΦΟ και θα πείσεις τον εαυτό σου ότι άκουσες διαφορές!!!
Επειδή και το φονο σου είναι mm έχεις και άλλο δρόμο ακόμα. Θες άλλο 1 χιλιάρικο κάποια στιγμή για ένα transformer με μια mc για να ακούσεις διαφορές που να αξίζουν τα λεφτά που θα δώσεις για το πικάπ. (Μια κουιντέτ μπλε με δυο λουντάχλ σε ένα κουτάκι και ένα παλικάρι να στο φτιάξει... παίρνεις και ρέστα!! )
(υψηλοέξοδες mc σε τέτοια φονο δε....)
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
εάν πας σε καλύτερο πικάπ θέλεις επίσης και καλύτερη κεφαλή ... έτσι πάνε αυτά τα πράγματα, χέρι -χέρι
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Θα πάρεις το ΟΜΟΡΦΟ και θα πείσεις τον εαυτό σου ότι άκουσες διαφορές!!!
Επειδή και το φονο σου είναι mm έχεις και άλλο δρόμο ακόμα. Θες άλλο 1 χιλιάρικο κάποια στιγμή για ένα transformer με μια mc για να ακούσεις διαφορές που να αξίζουν τα λεφτά που θα δώσεις για το πικάπ. (Μια κουιντέτ μπλε με δυο λουντάχλ σε ένα κουτάκι και ένα παλικάρι να στο φτιάξει... παίρνεις και ρέστα!! )
(υψηλοέξοδες mc σε τέτοια φονο δε....)
Εαν δεν απατωμαι το tube box s ειναι mm/mc
Δική σου η απόφαση αλλά μήπως να το ξανασκεφτείς στη σωστή του διάσταση; (Αν υπάρχει τέτοια σε αυτό το χόμπι)
εννοειται,για αυτο και γραφω και ζηταω συμβουλες απο ανθρωπους που το κατεχουν καλυτερα απο εμενα
 



ika

News
Μηνύματα
13.983
Reaction score
12.970
Δεν κοιτάς και το Technics SL-1500C;



 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Θα πάρεις το ΟΜΟΡΦΟ και θα πείσεις τον εαυτό σου ότι άκουσες διαφορές!!!
Επειδή και το φονο σου είναι mm έχεις και άλλο δρόμο ακόμα. Θες άλλο 1 χιλιάρικο κάποια στιγμή για ένα transformer με μια mc για να ακούσεις διαφορές που να αξίζουν τα λεφτά που θα δώσεις για το πικάπ. (Μια κουιντέτ μπλε με δυο λουντάχλ σε ένα κουτάκι και ένα παλικάρι να στο φτιάξει... παίρνεις και ρέστα!! )
(υψηλοέξοδες mc σε τέτοια φονο δε....)
Εαν βαλουμε στην ακρη την ιδεα του καλυτερου πικαπ , που θα μου πηγαινε κανα χιλιαρικο, θα μπορουσε στο υπαρχον δλδ να μπει μια bronze η black και να τελειωνε το θεμα? (black ισως υπερβολη βεβαια)
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Η λογική λέει πως για να βάλεις
Εαν βαλουμε στην ακρη την ιδεα του καλυτερου πικαπ , που θα μου πηγαινε κανα χιλιαρικο, θα μπορουσε στο υπαρχον δλδ να μπει μια bronze η black και να τελειωνε το θεμα? (black ισως υπερβολη βεβαια)
Μια και μιλάς για Ortofon να πούμε τα βασικά.
Η κεφαλή red δέχεται ως αναβάθμιση την μπλέ και την silver (που μάλλον δεν σε αφορά) και η κεφαλή της bronze αναβαθμίζεται με την black.
Δεδομένου πως έχω την om40 να ξέρεις ότι είναι super από ήχο αλλά οι δίσκοι θέλουν καλό καθάρισμα γιατί είναι νυστέρι και ξεθάβει τα πάντα. Μου έχει τύχει σε δίσκο που ήταν καθρέφτης πριν τελειώσει η πλευρά να θέλει πάλι καθάρισμα η βελόνα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.983
Reaction score
12.970
Αν δεν κάνω λάθος, η BLACK είναι πιο ακριβή από το πικάπ και η BRONZE έχει όσο το 80% του πικάπ περίπου.
Θα είναι σαν να βάζεις λάστιχα των 2000€ σε αυτοκίνητο των 8000€, ενώ μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με λάστιχα των 400€.
Βέβαια χαμένες δεν θα πάνε, μιας και μπορούν να βγουν και να μπουν οπουδήποτε μετά.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Αν δεν κάνω λάθος, η BLACK είναι πιο ακριβή από το πικάπ και η BRONZE έχει όσο το 80% του πικάπ περίπου.
Θα είναι σαν να βάζεις λάστιχα των 2000€ σε αυτοκίνητο των 8000€, ενώ μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με λάστιχα των 400€.
Βέβαια χαμένες δεν θα πάνε, μιας και μπορούν να βγουν και να μπουν οπουδήποτε μετά.
Εγώ γι'αυτό πρότεινα αναβάθμιση με μπλε. Λογικό κόστος με μεγάλη και αντιληπτή διαφορά.
 


Μηνύματα
258
Reaction score
127
Εαν βαλουμε στην ακρη την ιδεα του καλυτερου πικαπ , που θα μου πηγαινε κανα χιλιαρικο, θα μπορουσε στο υπαρχον δλδ να μπει μια bronze η black και να τελειωνε το θεμα? (black ισως υπερβολη βεβαια)
Σίγουρα φίλε. Όσο ανεβαίνεις τόσο κερδίζεις....
 

ika

News
Μηνύματα
13.983
Reaction score
12.970
Το streamer έχει >2000€ και το πικαπ 400.
Όσα και να δώσεις για κεφαλή, δεν θα πάρεις το max της με αυτό το πικάπ.
Άμα ήταν έτσι, σε πικάπ των 250€ θα έμπαινε μια κεφαλή των 1000€ και θα πέταγε.
Το πικάπ είναι πια ακριβό σπορ σε σχέση με τα ψηφιακά.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Aυτό που ακούμε πάντοτε είναι ο ήχος της κεφαλής ..... με τις "βρωμιές" που εισάγει το πικάπ. Κανονικά, το πικάπ δεν θα πρέπει να το ακούμε καθόλου.

Όσο ποιοτικότερο, όσο πιο ουδέτερο (ακριβότερο) είναι το πικάπ ..... τόσο πιο καθαρά ακούμε τον ήχο της κεφαλής

Υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιούν κεφαλές με κόστος όσο περίπου το πικάπ που έχουν (μπορεί και υψηλότερο). Αυτό σημαίνει ότι δεν εμεταλλεύονται στο έπακρο την κεφαλή τους, αφού το πιθανότερο είναι ότι επικρατούν οι βρωμιές του πικάπ στον ήχο της κεφαλής, χρειάζονται ακόμη ακριβότερο πικάπ δηλαδή

Άλλοι χρησιμοποιούν πολύ φθηνές κεφαλές για το κόστος του πικάπ τους, το οποίο θα άντεχε πολύ ποιοτικότερες κεφαλές, οπότε εδώ χαραμίζεται το πικάπ, ... χρειάζονται ακριβότερη κεφαλή δηλαδή

Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας εδώ πέρα, αλλά θεωρώ λογικό να κρατάει κάποιος την σχέση κατηγορίας τιμής κεφαλής - πικάπ κοντά στο 1 προς 3 ......
 
Last edited:


Μηνύματα
258
Reaction score
127
Υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιούν κεφαλές με κόστος όσο περίπου το πικάπ που έχουν. Αυτό σημαίνει ότι δεν εμεταλλεύονται στο έπακρο την κεφαλή τους, αφού το πιθανότερο είναι ότι επικρατούν οι βρωμιές του πικάπ στον ήχο της κεφαλής, χρειάζονται ακόμη ακριβότερο πικάπ δηλαδή

Άλλοι χρησιμοποιούν πολύ φθηνές κεφαλές για το κόστος του πικάπ τους, το οποίο θα άντεχε πολύ ποιοτικότερες κεφαλές, οπότε εδώ χαραμίζεται το πικάπ, ... χρειάζονται ακριβότερη κεφαλή δηλαδή
Αν αυτό ήταν μονόδρομος τι θα προτιμούσατε?
Εγώ ακριβή κεφαλή-φθηνό πικάπ !!
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Αν αυτό ήταν μονόδρομος τι θα προτιμούσατε?
Εγώ ακριβή κεφαλή-φθηνό πικάπ !!
τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που έγραψα ... δεν υπάρχει μονόδρομος, μόνο διαφορετικές επιλογές με αντίστοιχες επιπτώσεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Aυτό που ακούμε πάντοτε είναι ο ήχος της κεφαλής
Διαφωνώ.

"Ακούμε" το φόνο στεϊτζ, αυτό αποτελεί την "πηγή" στο αναλογικό σύστημα.
Το φόνο στεϊτζ αποτελεί το DAC κατ'αντιστοιχια με τα ψηφιακά.

Το "πικάπ" (πλατό-βραχιονας-κεφαλή) αποτελεί το "transport" κατ'αντιστοιχια με τα ψηφιακά.

Ταυτόχρονα, το φόνο στεϊτζ χρειάζεται να είναι "ειδικών προδιαγραφών" για την εκάστοτε κεφαλή, ή να έχει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για αυτήν.

Σίγουρα το καλό "πικάπ" θα βγάλει περισσότερη πληροφορία από το μέσο αποθήκευσης (δίσκο) για να τη δώσει στο φόνο στεϊτζ στη συνέχεια.

Μα τελικά, αυτό που πραγματικά αποτελεί την "αναλογική πηγή" δεν είναι άλλο από το phono stage, που συνοδεύεται από συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά δυναμικού εύρους, θορύβου, παραμορφώσεων, κλπ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.746
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top