Netflix μέσω optical εξόδου από Panasonic Viera 50cx670

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλημέρα σε ολους🌞
Στην προσπάθεια μου να περνάω τον ήχο του Netflix μέσω της οπτικής εξόδου της tv προς τον Yamaha a-s701, τρώω "πόρτα"
Αντίθετα, media Player, κανάλια TV δεν έχουν πρόβλημα στη σύνδεση μέσω optical.
Άλλαξα ρυθμίσεις στην TV, επιλογή spdif σε pcm... Τζίφος!
Μιλάτε ωρε αν ξέρετε κάτι! 😁
Ευχαριστώ προκαταβολικά 🙏
 



Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Δοκιμασες απο αλλη ηχητικη συσκευη εξοδου την εισοδο οπτικης του yamaha?
Δοκιμασες αλλο οπτικο καλωδιο ? Μπορει να μην κουμπωνει καλα το συγκεκριμενο στην εισοδο του yamaha
Το εχω παθει.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλημέρα σου,
Έχεις τσεκάρει αν το συγκεκριμένο καλώδιο της οπτικής ίνας λειτουργεί ?
Καλημέρα ThanasisR,ναι το καλώδιο είναι απόλυτα λειτουργικό.
Μα ανέφερε πως δουλεύει στα υπόλοιπα.
Καλημέρα BM,σωστός!
Δοκιμασες απο αλλη ηχητικη συσκευη εξοδου την εισοδο οπτικης του yamaha?
Δοκιμασες αλλο οπτικο καλωδιο ? Μπορει να μην κουμπωνει καλα το συγκεκριμενο στην εισοδο του yamaha
Το εχω παθει.
Καλημέρα eteokritis,ναι και ένας media player και ένα streamer συνδέονται κανονικά με το ίδιο καλώδιο.Διαβάζοντας και ψάχνοντας ,είδα ότι το πιθανότερο είναι πρόβλημα της tv.Και άλλοι ανέφεραν αντίστοιχα θέματα χωρίς τελικά να καταφέρουν τη σύνδεση...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Συγνώμη, εγώ δε κατάλαβα αυτό, νόμιζα ότι η σύνδεση από την τηλεόραση με τον ενισχυτή σου δε δουλεύει ενώ οι άλλες συνδέσεις σου που έχεις λειτουργούν.
Άρα εσύ θέλεις από την TV σου που παίζει Netfix να ακούς στέρεο από τον Yamaha ..... σωστά ?
Μήπως φταίει από το Netfix .... υπάρχει άλλη συσκευή σου που παίζει Netfix να δεις τι γίνεται ?
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Σε περίπτωση που η τηλεόραση σου δίνει raw ηχο στην οπτική, είναι πολύ πιθανό να τρως πόρτα επειδή ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να κάνει decoding στο dolby digital + η στο αντίστοιχο atmos.

Αυτό θα το καταλάβεις αν στην κεντρική σελίδα του περιεχομένου που θελεις να αναπαράγεις εμφανίζεται πολυκαναλος ήχος. Αν μπορέσεις με κάποιον τρόπο να κάνεις force stereo εχεις τύχη.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Συγνώμη, εγώ δε κατάλαβα αυτό, νόμιζα ότι η σύνδεση από την τηλεόραση με τον ενισχυτή σου δε δουλεύει ενώ οι άλλες συνδέσεις σου που έχεις λειτουργούν.
Άρα εσύ θέλεις από την TV σου που παίζει Netfix να ακούς στέρεο από τον Yamaha ..... σωστά ?
Μήπως φταίει από το Netfix .... υπάρχει άλλη συσκευή σου που παίζει Netfix να δεις τι γίνεται ?
Νo worries Thanasisr,το πήρα απόφαση,Netflix από έξοδο ακουστικών tv σε Yamaha. (καρφί-rca)
Σε περίπτωση που η τηλεόραση σου δίνει raw ηχο στην οπτική, είναι πολύ πιθανό να τρως πόρτα επειδή ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να κάνει decoding στο dolby digital + η στο αντίστοιχο atmos.

Αυτό θα το καταλάβεις αν στην κεντρική σελίδα του περιεχομένου που θελεις να αναπαράγεις εμφανίζεται πολυκαναλος ήχος. Αν μπορέσεις με κάποιον τρόπο να κάνεις force stereo εχεις τύχη.
Καλήμέρα,σε ευχαριστώ για την απάντηση.Δοκίμασα στις ρυθμίσεις ήχου του Netflix να παίζει η ταινία με ΟΧΙ 5.1...Τζίφος ξανά!o_O
 

Μηνύματα
349
Reaction score
235
Έχω κι εγώ μια Panasonic OLED. Δοκίμασα να συνδέσω με οπτική ίνα την tv με ένα benchmark dac σε stereo σύστημα. Έπαιζαν όλα πλην netflix!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top