To subwoofer or not to subwoofer

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
στο μεταξύ θυμάμαι πριν καιρό πάλι ήταν ένας που έλεγε τα ίδια για τις πωλήσεις cd vs vinyl κ είχε ξαναγίνει αυτή η κουβέντα πάλι με τα ίδια πινακακια:biggrin:
Ηταν σε προηγούμενες χρονιές. Αλλα τα cd που τα θυμήθηκες; Η τέως πελατεία των CD τώρα έχει πάει μαζικά στο streaming.
Η σύγκριση στην συγκεκριμένη συζήτηση αφορά αναλογικό (εδώ συμπεριλήφθηκε αυθαιρέτως και το DSD) vs ψηφιακό. Γράφτηκε πως το ψηφιακό πέθανε, και βλεπουμε πως ειναι το 90%+ της αγοράς.

Πρόκειται περί εξωφρενικής αλλοίωσης της πραγματικότητας, ακόμα και με την προσθήκη του DSD δεν στέκει.
Ισως να στέκει με LSD.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Που είναι η είδηση εδώ; Λογικό είναι καθώς ελάχιστοι είναι πλέον οι "ψηφιακοί" που αγοράζουν CDs.
Ποιός θα αγοράσει CD όταν με το κόστος ενός δίσκου αντε δύο έχει ίσως και εκατομμύρια ώρες μουσικής στη διάθεσή του όποτε θέλει.
Το τελευταίο CD πρέπει να το αγόρασα πριν καμιά δεκαετία.

Γιατί να δώσει σημασία η βιομηχανία μηχανημάτων σε ένα τρόπο αναπαραγωγής μουσικής που το μόνο που χρειάζεται από αυτούς είναι Ένα μηχάνημα;
Θα δώσει ότι μπορεί για την προώθηση άλλων τρόπων που θέλουν πολλά από αυτούς και τους εξασφαλίζουν έσοδα.
Απλά μαθηματικά είναι. Σε κάθε βιομηχανία παπάτζας στόχος δεν είναι το κέρδος του πελάτη αλλά της βιομηχανίας

Πάω κήπο για κλάδεμα. Νεότερα το βραδάκι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλή απόπειρα,δε λέω,μόνο που το τρέχον ΄΄αντίπαλο δέος΄΄ έναντι του βινυλίου δεν είναι πια το CD...
 

P

PMC

Guest
Δηλαδη να αποδείξει ο @Buckalis πόσες φορές εχει ακούσει εντελώς φλατ μπασο έως τους 20Hz, και πόσες φορές ένα άλλο Χ μέλος,

20 χερτζ έχω Εγω στον χώρο μου απο το.....ΚΕΝΤΡΙΚΟ μου! Μετρημένο !
( και δεν το λέω για τα το παίξω κάποιος ..... )


66BA0294-D703-4558-8B3F-1877FC518680.jpeg




Υπάρχει κάποιος άλλος που μπορεί να ισχυριστεί κάτι παρόμοιο ;
Μπορεί ένα ηχείο να φτάσει 20 χερτζ αν το βοηθάει ο χώρος και έχει σωστή ενίσχυση ....

Παρολαυτα περιμένω να ακούσω πως εξελίσσεται η κουβέντα ....
χωρίς εξυπνάδες και χαρακτηρισμούς ....

Ερώτηση ; Ποιος έξυπνος έγραψε τον τίτλο κάτω απο τον bucalis
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τζιοβάνη, μην επιμένεις.

Το CD, όπως και το βινύλιο, έχουν κυριολεκτικά ψοφήσει.

Πλέον, ουσιαστικά κανένας δεν αγοράζει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, ακολουθεί την πιο σύγχρονη λύση του streaming, όπου με μικρό μηνιαίο κόστος έχεις διαθέσιμη άπειρη δισκοθήκη, και αυτό αποτελεί επανάσταση για τον απανταχού μουσικόφιλο.

Οι ολίγοι οπαδοί ενός αλλού χόμπι, οι συλλέκτες, συνεχίζουν να ..συλλέγουν.

Βεβαίως τα κόλπα του μάρκετινγκ, έχουν κάνει μόδα το βινύλιο για λόγους εκμετάλλευσης της τσέπης των απανταχού χιπστεραδων, και οι πωλήσεις δίσκων βινυλίου κακής ποιότητας ήχου στα απανταχού παμπλικ από θύματα της μόδας που καμία σχέση δεν έχουν με το όντιο, θα συνεχίσει.

Μόναχο κατόπιν εορτής΄΄,η πλειοψηφία των εκθετών είχε απλώς στήσει αβανταδόρικα βινυλιοσυστήματα για το θεαθήναι τα οποία είτε βρίσκονταν σε στατική επίδειξη,είτε αφήνονταν να στριφογυρίζουν έρημα τον περισσότερο χρόνο χωρίς να παίζουν δίσκους
Ακριβώς.

Η συντριπτική πλειοψηφία των εκθετών, έπαιζε με ρουν, και κυρίως τινταλ, το στριμινγκ είχε κατακλύσει κυριολεκτικά την έκθεση στο Μόναχο.

Ταυτόχρονα, τα πικάπ που ήταν μόνο "για το μάτι", ήταν πραγματικά πολλά, δείχνοντας πόσο αστεία είναι η κατάσταση.


ΥΓ. Όλες οι ασυναρτησίες και άσχετες με το θρεντ, περιμένω να πάνε σε ένα εκτός θέματος θρεντ από τους διαχειριστές. Στο παρόν φόρουμ έχουμε αναλύσει διεξοδικά πως γίνεται η ορθή ενσωμάτωση σαμπ, είτε στο πεδίο του πλάτους είτε στο πεδίο του χρόνου. Πλέον τέτοια άγνοια δεν συγχωρείται σε τούτο το φόρουμ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
20 χερτζ έχω Εγω στον χώρο μου απο το.....ΚΕΝΤΡΙΚΟ μου! Μετρημένο !
( και δεν το λέω για τα το παίξω κάποιος ..... )


View attachment 195370



Υπάρχει κάποιος άλλος που μπορεί να ισχυριστεί κάτι παρόμοιο ;
Μπορεί ένα ηχείο να φτάσει 20 χερτζ αν το βοηθάει ο χώρος και έχει σωστή ενίσχυση ....

Παρολαυτα περιμένω να ακούσω πως εξελίσσεται η κουβέντα ....
χωρίς εξυπνάδες και χαρακτηρισμούς ....

Ερώτηση ; Ποιος έξυπνος έγραψε τον τίτλο κάτω απο τον bucalis
Bravo Jiovanni...Εφόσον όμως σήκωσες το νοητό γάντι,οφείλεις να μας δείξεις και το σχετικό spectrogram...Επειδή κιόλας ούτε ο ίδιος θέλω να δημιουργώ εντυπώσεις,δεν σκοπεύω να δείξω πώς θα έβγαζα 20 Hz μέχρι και από 5ιντσο δορυφόρο - χωρίς sub εννοείται...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Προσωπικά, χρησιμοποιούσα στριμινγκ υπηρεσίες για αρκετά χρόνια πριν πάμε στην έκθεση στο Μόναχο, και προέτρεπα όλους να ασπαστούν τις διαθέσιμες αυτές υπηρεσίες, Spotify & tidal.

Οι στριμινγκ υπηρεσίες είχαν οδηγήσει στην πλήρη απαξίωση της δικής μου δισκοθηκης, και για χρόνια δεν χρησιμοποιούσα κανένα από τα αγορασμενα cd που διέθετα, αλλά και την συλλογή Φλακ που είχα σε σκληρούς δίσκους.

Το roon το γνώριζα, αλλά δεν έδινα σημασία, άλλωστε ζητούσε περισσότερα λεφτά και από τα δύο στριμινγκ μαζί.

Στην έκθεση όμως αυτή, είδα τόσο πανηγυρική χρήση του ρουν από όλους, μα όλους όμως, που ήταν κυριολεκτικά μπάτσα αυτό για μένα. Προφανώς δεν είναι όλοι αυτοί ηλίθιοι και γω ο πονηρός με φουμπαρ. Γυρνώντας λοιπόν από την έκθεση, αγόρασα με συνδρομή lifetime το ρουν, και το έστησα στο σετάπ μου. Ήταν μια εξαιρετική κίνηση για μένα, και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους σας.

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η ιστορία του πικάπ και τις πλάκες του από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα μέσα από μια πτυχιακή.
Απο την 80 σελ και μετά έχει αρκετο ζουμί
αα έχει και συνέντευξη του Χατζηστάμου ,Ψαραδάκο κ.λ.π
Καλό διάβασμα.........

Ο μάγκας έχει κάνει κωδικοποίηση της εργασίας για να μη γίνεται copy-paste. Πήγα να το κάνω στο όνομα του Ψαραδάκου και μου έβγαλε ακαταλαβίστικα. Σωστός!
Τέλος, θα ήθελα να αποδειχθεί και το παρακάτω, ανεξαρτήτως σε ποιο μέλος απευθυνόταν:

Δηλαδη να αποδείξει ο @Buckalis πόσες φορές εχει ακούσει εντελώς φλατ μπασο έως τους 20Hz, και πόσες φορές ένα άλλο Χ μέλος, και να είναι περισσότερες οι δικές του φορές.
Σε μένα αναφερόταν. Σε χαμηλή στάθμη σίγουρα έχω ακούσει. Δυνατά όχι, δεν είχα αυτή την ευχαρίστηση. Αναμένω κάποια στιγμή να ανέβω στην όμορφη πόλη σας και να ακούσω "σε σύστημα γνωστού μέλους".
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο μάγκας έχει κάνει κωδικοποίηση της εργασίας για να μη γίνεται copy-paste. Πήγα να το κάνω στο όνομα του Ψαραδάκου και μου έβγαλε ακαταλαβίστικα. Σωστός!
Να βγάλεις σειρά από...screenshots,όπως τον ΄΄παλιό καλό καιρό΄΄ με τις φωτοτυπίες...:gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
20 χερτζ έχω Εγω στον χώρο μου απο το.....ΚΕΝΤΡΙΚΟ μου! Μετρημένο !
Α, πολύ ωραία.
Γιατί δε στήνεις ένα δικάναλο σεταπ με δύο από τα κεντρικά σου;
Γιατί τα Μέιν σου είναι τα κεντρικά σου με επιπρόσθετο "σαμπ";
Γιατί στα Μέιν σου (που είχαν σαμπ) έβαλες κι άλλα σαμπ;
Γιατί όταν έβαλες κι άλλα σαμπ σε αυτά τα Μέιν (που είχαν σαμπ) χοροπηδούσες από τη χαρά σου με το αποτέλεσμα και έγραψες όσα έγραψες;

Αντίστοιχα με τη δική σου δήλωση, να πω και γω πως το κάθε ηχείο που έχω για άτμος, στο ταβάνι, μόνο του, βγάζει μια χαρά 20 χερτζ.
Είναι βέβαιο πως κατεβαίνει και κάτω από τα 20 χερτζ.
Έχω δηλαδή, 13 ηχεία στο χώρο μου, που όλα βγάζουν 20 χερτζ.
Άμα βάλω τόνο 20 κύκλων, οποιοδήποτε από αυτά τα ηχεία που έχω, μόνο του, παίζει και μπορώ να το αποδείξω, μέτρηση στάθμης ακόμα και με κινητό.
 

P

PMC

Guest
να δείξω πώς θα έβγαζα 20 Hz μέχρι και από 5ιντσο δορυφόρο - χωρίς sub εννοείται...
Γίνεται αυτο;
Τότε τι τα θελουμε τα σαμπ;
Κάθε 5 ίντσο και σαμπ θα ειναι μετα .....χιχιχι
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Sorry για το off topic και ενω αναλύονταν τοσο ωραια τα περι σαμπς, αλλα εκει στην Κρητη κανουν ενδιαφερουσες πτυχιακες. Βρειτε “πτυχιακη Παπαρίδου”.
(οχι της Παπαρίζου ρε...)
Μόλις το διάβασα νόμιζα ότι κάνεις πλάκα....ξέρεις από το όνομα.
Αρκετα ενδιαφέρουσα,κυρίως το κεφάλαιο 6
thanks
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μόλις το διάβασα νόμιζα ότι κάνεις πλάκα....ξέρεις από το όνομα.
Αρκετα ενδιαφέρουσα,κυρίως το κεφάλαιο 6
thanks
Τι ειχε το ονομα? Δεν καταλαβαινω :idk:

:laugh:

Διαβαστε τη ρε. Ειναι αρκετα καλη.
Που να τα βρεις αυτα στα Ελληνικα? Ή Αγγλικα ή στα Bhutiaκά :gotcha:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
846
Το ότι οι παλμικές αλλοιώσεις του διαδικού συστήματος απορρίπτουν στην ουσία όλη την απομείωση του κβαντικού υποσυνόλου,αυτό σε καμμία περίπτωση δεν ακολουθεί τις υπόλοιπες αλλοιώσεις!(κάνω μια αναφορά στον παίκτη του Παναθηναικού Αλιόσα Ασάνοβιτς που μεσουράνησε στο 2ο μισό της δεκαετίας του 1990)Τώρα..διακρίνω μια εμμονή με τα εν λόγω ηχεία.Έχει σημασία ποιά είναι?Χάνεται η πεμπτουσία της μάθησης,της προόδου και της αμφισυγκρουόμενης (λεξάρα,έτσι?)μεταλαμπάδευσης της γνώσης...Αφτά .αφτιά! QUOTE="Buckalis, post: 2699164, member: 47323"]
Aσχετο αυτο (το σωστο) που λες με το θεμα που "συζηταμε' εδω... Αλλο η αντιληψη απο ενα ηχειο και αλλο οι ακυρωσεις φασης και οι παραμορφωσεις που προκυπτουν αν παιζουν διαφορετικα μεγαφωνα με διαφορετικους ενισχυτες το ιδιο σημα στον ιδιο χωρο...


Αυτη εχει σχεση με τον χωρο και προσθετει αλλες προσθετες αλλοιωσεις απο οτι τα ηχεια σε ανηχοικους θαλαμους.
[/QUOTE]
Είμαστε ακόμα στο εξώφυλλο. Ούτε καν για ποια ηχεία μιλάει δεν μάθαμε.
Παρακαλάμε εδώ και τόσες σελίδες.

Φυσικά, έτσι και περάσουν μέρες και δεν δείξει τα μετρητικά δεδομένα, θα θεωρηθούν και τα αντίστοιχα ποστ fake news.

Τέλος, θα ήθελα να αποδειχθεί και το παρακάτω, ανεξαρτήτως σε ποιο μέλος απευθυνόταν:

Δηλαδη να αποδείξει ο @Buckalis πόσες φορές εχει ακούσει εντελώς φλατ μπασο έως τους 20Hz, και πόσες φορές ένα άλλο Χ μέλος, και να είναι περισσότερες οι δικές του φορές.

Αν δεν αποδειχθεί, να σβηστεί και αυτο το ποστ.

Να τα ψάξουμε όλα τα ποσταρίσματα του; Νομίζω πως θα είναι όλα υποψήφια για σβήσιμο.
Τη μας κρειβεται
Θα τραβούσα τα μαλλιά μου, αλλά ευτυχώς, δεν έχω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Γίνεται αυτο;
Τότε τι τα θελουμε τα σαμπ;
Κάθε 5 ίντσο και σαμπ θα ειναι μετα .....χιχιχι
Γίνεται Jio υπό κατάλληλες συνθήκες,αλλά δεν είναι αυτή η ουσία.
Το ουσιαστικό διακύβευμα είναι η εξομάλυνση της ανταπόκρισης από τον ίδιο τον χώρο και η εξουδετέρωση συνιστωσών από ιδιορρυθμούς στις πρώτες οκτάβες και κυρίως κάτω από τη ζώνη Schroeder...Ακριβώς για να μην εισπράττει ο ακροατής την έκτοπη ενέργεια που θα τον έκανε να νομίζει ότι τα sub είναι που ΄΄λερώνουν΄΄ τον ήχο...
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Γίνεται αυτο;
Τότε τι τα θελουμε τα σαμπ;
Κάθε 5 ίντσο και σαμπ θα ειναι μετα .....χιχιχι
Βάλε ένα 5ιντσο σε κλειστό από πίσω ράφι βιβλιοθήκης της neoset και μέτρα από κοντά :p
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Έχετε μείνει πίσω. Το "μέλλον" είναι οι κασέτες.

"Cassette sales double in a year with Lady Gaga best-selling album on tape"

https://www.bbc.com/news/newsbeat-55476419
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
The British Phonographic Industry, which represents record labels, projects 157,000 tapes will have been sold in the UK in 2020 !!!

Άμα είναι έτσι ... να ξεθάψω το Nakamichi από το υπόγειο
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top