To subwoofer or not to subwoofer

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Η ιστορία του πικάπ και τις πλάκες του από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα μέσα από μια πτυχιακή.
Απο την 80 σελ και μετά έχει αρκετο ζουμί
αα έχει και συνέντευξη του Χατζηστάμου ,Ψαραδάκο κ.λ.π
Καλό διάβασμα.........

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Ακόμα δεν μας έχει πει από τι κομμάτια αποτελούνται τα συστήματα του.
Αν έχουν ισοστάθμιση και ακουστική μελέτη οι χώροι.
Αυτό που μας έχει πει είναι ότι ήμαστε άσχετοι και ζηλιάρηδες και δεν ξέρουμε την μοναδική ανωτερότητα του αναλογικού ήχου.
Ότι αν θέλουμε να μάθουμε πρέπει να ρωτήσουμε στουντιάδες. Όμοιους του προφανώς καθώς και στουντιάδες ξέρουμε και μάλιστα είμαστε και περήφανοι που είναι φίλοι μας και διδάσκουν σε πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Και ήταν οι πρώτοι που μας έλεγαν να μην πετάμε λεφτά σε μ@λ@κιες. Αλλά τι ξέρουν αυτοί οι καθηγητές πλέον, ξέρει ο hyperεντάς που με ένα σύστημα του ο έμπορος χτίζει μεζονέτα.
Ειναι απίστευτα δύσκολο να παραδεχτεί κάποιος ότι τα 200.000€, 300.000€ ή και 500.000€ που έδωσε είναι πεταμένα λεφτά γιατί με το 1/10 θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα. Το καταλαβαίνω αυτό. Έχω βρεθεί σε σαλόνι, ΣΑΛΌΝΙ, όπου το δικάναλο σύστημα είχε 1.000.000€. Δεν είχε ιδέα τι είναι η ισοστάθμιση και από ακουστική χώρου ούτε λόγος. Είχε όμως λάμπες, πολύπριζα, καλώδια ανακόντα. Είχε μπροστά του 1.000.000€ να παίζει μουσική. Αυτό φτάνει. Δεν ήθελε κάτι άλλο.
Οι υπόλοιποι απλά ζηλεύουν.
Πτωχοί, όσο έχουν οι λάμπες μου στους τελικούς δεν έχει ούτε το αμάξι σου καινούργιο.

Δεν σε ζηλεύω, σε λυπάμαι άνθρωπε.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Ουτε να μετρας δεν ξερεις... δηλαδη τα αποτελεσματα του 2018 που δημοσιευθηκαν το 19... δηλαδη 21/2 χρονια..
Όχι, είναι του 2019 που δημοσιεύθηκαν το 2020.

Τα 801 ,,,,πιο μοντέλο είναι;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: η επενδυση ΔΙΣ της TIDAL στο DSD εγινε "εχτες" ειναι μλκς λες?
Δεν απάντησα σε αυτό. Εχω Tidal, όταν παίξει DSD (άγνωστο τι bandwidth χρειάζεται) θα το ακούσω ευχαρίστως.

Τώρα σε γλεντάω με το βινύλιο.


Προς τους moderators:
To post 424 αποδείχτηκε fake news, με τα επίσημα στοιχεία της RIAA. Μήπως πρέπει να διαγραφτεί;
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Έχουνε τεθεί πολλά θέματα και ακόμα νομίζω είμαστε πολύ νωρίς τη συζήτηση .....ξεκινήσαμε με τα Σαμπ γουφερ και πως θα γίνει ενσωμάτωση έχουμε περάσει στο ψηφιακό αναλογικό και καλό θα ήτανε να έχουμε ηρεμία και να απάνταμε όμορφα και να διατηρήσουμε ένα επίπεδο και να μη χαρακτηρίζουμε ανθρώπους για να μπορούμε να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι που παρακολουθούμε το θέμα τι ακριβώς ισχύει....

Από την τελευταία έκθεση πάντως στο Μόναχο το 2019 είναι ξεκάθαρο ότι η τάση των κατασκευαστών οι οποίοι προσπαθούν να μεταφράσουν τις επιθυμίες των πελατών αλλά και το που πάει η τεχνολογία , είναι ξεκάθαρη η επιλογή ανάμεσα σε ψηφιακό και αναλογικό ......δείτε έστω και σε γρήγορη κίνηση το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε



 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Oι γνωστές πλατφόρμες streaming, Tidal, Qobuz, κτλ δεν υποστηρίζουν DSD για λόγους ευνόητους.

Μπορεί κάποιος να καταλάβει προσπαθώντας να κατεβάσει native DSD, πχ από εδώ (εντελώς δωρεάν):


....βγάζει σε κάθε τραγούδι Network too slow. Streaming has been stopped!!!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Προς τους moderators:
To post 424 αποδείχτηκε fake news, με τα επίσημα στοιχεία της RIAA. Μήπως πρέπει να διαγραφτεί;
περιμένουμε να απαντήσει με τα δικά του στοιχεία....
κάντε υπομονη:biggrin:
ευχαριστούμε για την κατανόηση :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Από την τελευταία έκθεση πάντως στο Μόναχο το 2019 είναι ξεκάθαρο ότι η τάση των κατασκευαστών οι οποίοι προσπαθούν να μεταφράσουν τις επιθυμίες των πελατών αλλά και το που πάει η τεχνολογία , είναι ξεκάθαρη η επιλογή ανάμεσα σε ψηφιακό και αναλογικό ......δείτε έστω και σε γρήγορη κίνηση το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε
Το τι θέλει το κοινό (αν το θέλει) δεν έχει ουδεμία σχέση με το τι είναι σωστό. Τρανό παράδειγμα το τι γίνεται εδώ μέσα και στα FB groups για οποιοδήποτε θέμα.
Ανεβαίνει μια ερώτηση και υπάρχουν 100 απαντήσεις. Από αυτές 99 είναι για τα μπάζα και μια σωστή. Αυτό δείχνει ότι το 99% δεν ξέρει τι του γίνεται και οδηγεί την αγορά.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Η ιστορία του πικάπ και τις πλάκες του από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα μέσα από μια πτυχιακή.
Απο την 80 σελ και μετά έχει αρκετο ζουμί
αα έχει και συνέντευξη του Χατζηστάμου ,Ψαραδάκο κ.λ.π
Καλό διάβασμα.........

Sorry για το off topic και ενω αναλύονταν τοσο ωραια τα περι σαμπς, αλλα εκει στην Κρητη κανουν ενδιαφερουσες πτυχιακες. Βρειτε “πτυχιακη Παπαρίδου”.
(οχι της Παπαρίζου ρε...)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλό θα ήταν πάντως να μην εκτραπεί η συζήτηση από το κύριο θέμα του νήματος που αφορά στην ενσωμάτωση των sub...Αναμένω δε και μετρητικά δεδομένα πάνω στην ηχητική αρτιότητα που απολαμβάνει ο ΄΄μπακ΄΄ από setup του...
Έχουνε τεθεί πολλά θέματα και ακόμα νομίζω είμαστε πολύ νωρίς τη συζήτηση .....ξεκινήσαμε με τα Σαμπ γουφερ και πως θα γίνει ενσωμάτωση έχουμε περάσει στο ψηφιακό αναλογικό και καλό θα ήτανε να έχουμε ηρεμία και να απάνταμε όμορφα και να διατηρήσουμε ένα επίπεδο και να μη χαρακτηρίζουμε ανθρώπους για να μπορούμε να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι που παρακολουθούμε το θέμα τι ακριβώς ισχύει....

Από την τελευταία έκθεση πάντως στο Μόναχο το 2019 είναι ξεκάθαρο ότι η τάση των κατασκευαστών οι οποίοι προσπαθούν να μεταφράσουν τις επιθυμίες των πελατών αλλά και το που πάει η τεχνολογία , είναι ξεκάθαρη η επιλογή ανάμεσα σε ψηφιακό και αναλογικό ......δείτε έστω και σε γρήγορη κίνηση το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε



Καλέ μας Jio το έχω αναφέρει σαφώς στο ΄΄Μόναχο κατόπιν εορτής΄΄,η πλειοψηφία των εκθετών είχε απλώς στήσει αβανταδόρικα βινυλιοσυστήματα για το θεαθήναι τα οποία είτε βρίσκονταν σε στατική επίδειξη,είτε αφήνονταν να στριφογυρίζουν έρημα τον περισσότερο χρόνο χωρίς να παίζουν δίσκους.Αυτό το γεγονός πράγματι μαρτυρά καλύτερα από οποιοδήποτε paper το πώς μεταχειρίζονται την ενασχόληση με το βινύλιο -δηλαδή ως κράχτη και χωρίς προσχήματα - οι εμπορικοί κύκλοι που υποτίθεται θα όφειλαν να την προάγουν...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Θα τραβούσα τα μαλλιά μου, αλλά ευτυχώς, δεν έχω.
ρε δεν καταλαβαίνουν λεμε...
σου πετάει ο ένας RIAA ρε φίλε...
κ ο αλλος το προσπερνάει κ σου πετάει το πικαπ στα μούτρα ως τάση
:lol:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Αναμένω δε και μετρητικά δεδομένα πάνω στην αρτιότητα
Είμαστε ακόμα στο εξώφυλλο. Ούτε καν για ποια ηχεία μιλάει δεν μάθαμε.
Παρακαλάμε εδώ και τόσες σελίδες.

Φυσικά, έτσι και περάσουν μέρες και δεν δείξει τα μετρητικά δεδομένα, θα θεωρηθούν και τα αντίστοιχα ποστ fake news.

Τέλος, θα ήθελα να αποδειχθεί και το παρακάτω, ανεξαρτήτως σε ποιο μέλος απευθυνόταν:
Το σιγουρο ειναι οτι εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε 20ΗΖ οπως εγω (δηλαδη εντελως flat στην αποκριση) και επισης δεν εχεις ακουσει ποτε βαθιες χαμηλες οσες φορες εχω ακουσει εγω...
Δηλαδη να αποδείξει ο @Buckalis πόσες φορές εχει ακούσει εντελώς φλατ μπασο έως τους 20Hz, και πόσες φορές ένα άλλο Χ μέλος, και να είναι περισσότερες οι δικές του φορές.

Αν δεν αποδειχθεί, να σβηστεί και αυτο το ποστ.

Να τα ψάξουμε όλα τα ποσταρίσματα του; Νομίζω πως θα είναι όλα υποψήφια για σβήσιμο.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Είμαστε ακόμα στο εξώφυλλο. Ούτε καν για ποια ηχεία μιλάει δεν μάθαμε.
Παρακαλάμε εδώ και τόσες σελίδες.

Φυσικά, έτσι και περάσουν μέρες και δεν δείξει τα μετρητικά δεδομένα, θα θεωρηθούν και τα αντίστοιχα ποστ fake news.

Τέλος, θα ήθελα να αποδειχθεί και το παρακάτω, ανεξαρτήτως σε ποιο μέλος απευθυνόταν:

Δηλαδη να αποδείξει ο @Buckalis πόσες φορές εχει ακούσει εντελώς φλατ μπασο έως τους 20Hz, και πόσες φορές ένα άλλο Χ μέλος, και να είναι περισσότερες οι δικές του φορές.

Αν δεν αποδειχθεί, να σβηστεί και αυτο το ποστ.

Να τα ψάξουμε όλα τα ποσταρίσματα του; Νομίζω πως θα είναι όλα υποψήφια για σβήσιμο.
έλα ..πες ...ζηλεύεις....
κ θέλεις απλά να στερήσεις από ένα μέλος τον νέο του φιλο :p
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top