ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τότε γιατί έχει έξοδο για σαμπ ο ενισχυτής; Ήταν ένα από τα χαρακτηριστικά που με έκαναν να τον επιλέξω. Θα μιλήσω αύριο και με τον Νακα μήπως έχει κάποια ρύθμιση ο ενισχυτής και δεν την ξέρω. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ όλους και πάλι.
Δίνει σήμα για σαμπ. Αλλά δεν κροσάρει (μάλλον) το σήμα στα ηχεία. Είναι πολυ συχνό φαινόμενο στους μη AV ενισχυτές.
Το γιατί είναι μάλλον θέμα οικονομικό.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
Σύμφωνα με την Yamaha το cross του sub είναι στους 90, αλλά επιλογή small/large για τα ηχεία έχει μόνο ο 803d.
Να υποθέσω οτι επιτρέπει στα ηχεία να παίζουν full range;
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
4833_Yamaha_NS-SW200_rear_back.jpg

Λοιπόν μίλησα με Νάκα και τελικά όντως ο ενισχυτής δεν μπορεί να κάνει το κροσάρισμα στα ηχεία. Άρα κακή επιλογή ενισχυτή. θα μπορούσα να πάω στον 402 που είναι 150ευρό φτηνότερος είτε στον 803 που θα έκανα αυτό που ήθελα. Το λέω για κάποιον μελλοντικό αγοραστή.
Μου είπαν να πάρω ένα ενεργό υπογούφερ και να ρυθμίσω το high cut στα 100hz συνδέοντάς το με την LFE και οτι δεν θα έχω πρόβλημα.
Βλέπω οτι κάποια σαμπ έχουν output και input για τα ηχεία όπως δείχνει η εικόνα. Μάλλον είναι αυτό που προτείνει και ο coyias.
Ερωτήσεις:
Πως ακριβώς θα τα συνδέσω αν πάω με την πρόταση του coyias;
Πόσα watt σαμπ πρέπει να πάρω;
Την ένταση των ηχείων θα την ρυθμίζω πλέον απο το σαμπ;
Αν πάω με την λύση LFE βάζω το high cut μόνιμα στο 100 και μετά αν κατάλαβα καλά όσο ανοίγω την ένταση στα ηχεία θα πρέπει να ανοίγω και την ένταση στο σάμπ προσπαθώντας με το αυτί να δώ που μου αρέσει;
Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Το ξέρω οτι σας έχω ζαλίσει αλλά είμαι ένα βήμα πριν αρχίσω να βαζω αγγελίες
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δεν στον αλλάζει ο ΝΑΚΑΣ τον ενισχυτή με το μεγαλύτερο μοντέλο, εφόσον τον έχεις μόνο λίγες μέρες; Ή δεν γίνονται στην Ελλάδα αυτά, μόνο στο εξωτερικό;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Μου είπαν να πάρω ένα ενεργό υπογούφερ και να ρυθμίσω το high cut στα 100hz συνδέοντάς το με την LFE και οτι δεν θα έχω πρόβλημα.
Θα έχετε πρόβλημα. Αν δεν κροσσαριστούν τα ηχεία, αν δεν αποδεσμευθούν από τα μπάσα, θα έχετε πρόβλημα. Ο 803 κροσάρει την lfe έξοδο;
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Θα έχετε πρόβλημα. Αν δεν κροσσαριστούν τα ηχεία, αν δεν αποδεσμευθούν από τα μπάσα, θα έχετε πρόβλημα. Ο 803 κροσάρει την lfe έξοδο;
Δεν μπορεί να τα κροσάρει μέσω του sub, στέλνοντας πλήρες σήμα εκεί;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα έχετε πρόβλημα. Αν δεν κροσσαριστούν τα ηχεία, αν δεν αποδεσμευθούν από τα μπάσα, θα έχετε πρόβλημα. Ο 803 κροσάρει την lfe έξοδο;
Ο 803, αν κατάλαβα καλά, έχει επιλογή small/large για τα ηχεία. Λογικά σε large θα παιζουν full range και σε small θα τα κόβει στα 80 ή μπορεί να έχει και παραπάνω επιλογές για τη συχνότητα αποκοπής.
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Θα έχετε πρόβλημα. Αν δεν κροσσαριστούν τα ηχεία, αν δεν αποδεσμευθούν από τα μπάσα, θα έχετε πρόβλημα. Ο 803 κροσάρει την lfe έξοδο;
Ο 803 έχει ypao, λογικά κάνει την επεξεργασία που θέλει.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Ο 803, αν κατάλαβα καλά, έχει επιλογή small/large για τα ηχεία. Λογικά σε large θα παιζουν full range και σε small θα τα κόβει στα 80 ή μπορεί να έχει και παραπάνω επιλογές για τη συχνότητα αποκοπής.
Μπα, δεν βλέπω κάτι.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Από απάντηση της yamaha : AV receivers have ability to set speakers to small or large, Hi-fi products normally do not have this function, only our R-N803D has this function, so no speaker size function on the 602. The crossover on our R-N602 is set to 90Hz.
Αν καταλαβαίνω καλά ο 602 το εχει ρυθμισμένο στα 90hz ενώ ο 803 σε αφήνει να ρυθμίσεις ποια ηχεία θα παίζουν ποιες συχνότητες (small or large) χωρίς όμως να σε αφήνει να τις ρυθμίσεις εσύ.
Τόσα καταλαβαίνω , τόσα λέω :errwhat:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αφού το γράφει βρε και στην απάντηση της Yamaha που παρέθεσε ο φίλος.
Ο 803D έχει, λένε, επιλογή small /large.
Η αλήθεια είναι πάντως πως ούτε εγώ είδα κάτι στο μανιουαλ που έβαλες. Αλλά το πέρασα πολύ στα γρήγορα.
Από απάντηση της yamaha : AV receivers have ability to set speakers to small or large, Hi-fi products normally do not have this function, only our R-N803D has this function, so no speaker size function on the 602. The crossover on our R-N602 is set to 90Hz.
Αν καταλαβαίνω καλά ο 602 το εχει ρυθμισμένο στα 90hz ενώ ο 803 σε αφήνει να ρυθμίσεις ποια ηχεία θα παίζουν ποιες συχνότητες (small or large) χωρίς όμως να σε αφήνει να τις ρυθμίσεις εσύ.
Τόσα καταλαβαίνω , τόσα λέω :errwhat:
Αυτό που σου λένε είναι πως στον 602 που πήρες, η έξοδος σαμπ είναι ρυθμισμένη να δίνει σήμα από 90χερτζ και κάτω, αλλά στα ηχεία πάει σήμα πλήρους φάσματος. Στον 803 αντίθετα, θα είχες, σύμφωνα πάλι με αυτό που γράφουν, τη δυνατότητα να επέλεγες τα ηχεία ως small, που θα σήμαινε πιθανότατα πως τα ηχεία θα έπαιρναν σήμα από 80χερτζ και πάνω.
Άρα, από 90 και κάτω το σαμπ, από 80 και πάνω τα ηχεία, κάτι καλό θα πετυχαινες.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Παιδιά, ανοίξτε το manual, πατήστε ctrl+f, πληκτρολογήστε τη λέξη small και ψάξτε. Εμένα μόνο κάτι small children μου έβγαλε. Μην το πάρετε προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει τί λέει κανένα email, με ενδιαφέρει τί λέει το manual.

https://europe.yamaha.com/files/dow...1/web_AV16-0039_R-N803_R-N803D_om_G_En_A0.pdf
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Να πας στον Νάκα να τους πεις το πρόβλημα σου και να τον αλλάξεις με αυτόν που θα σου προτείνει.
Είναι σωστά παιδιά εκεί και θεωρώ πως γίνεται εφόσον το κάνει και η pro audio ακριβώς δίπλα τους
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Έχει δίκιο ο coyias , δεν το αναφέρει κάπου. Απλά έχει ένα σύστημα που το ρυθμίζει αυτόματα αλλά πρέπει να αγοράσεις και ένα YPAO μικρόφωνο και να κάνεις κάτι παρόμοιο με το κάτωθι βίντεο
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το πρόβλημα. Στείλε πλήρες σήμα από τον ενισχυτή σου στο sub, και αυτό θα αναλάβει να στείλει τις άνω του crossover συχνότητες στους δορυφόρους, ενώ το ίδιο θα παίξει τις συχνότητες κάτω του crossover. Τη συνολική ένταση του συστήματος (δορυφόροι + sub) θα την ελέγχεις από τον ενισχυτή σου.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Έχει δίκιο ο coyias , δεν το αναφέρει κάπου. Απλά έχει ένα σύστημα που το ρυθμίζει αυτόματα αλλά πρέπει να αγοράσεις και ένα YPAO μικρόφωνο και να κάνεις κάτι παρόμοιο με το κάτωθι βίντεο
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις μικρόφωνο, παει πακέτο με τον ενισχυτή.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα @nektariosss,
Η γνώμη μου είναι για να μην σε τρώνε οι αμφιβολίες, κάνε μια ερώτηση στο μαγαζί που το πήρες τι θέλεις να κάνεις και ίσως να μπορούν να σε βοηθήσουν στη πράξη, .... τι εννοώ..... μπορεί να χρειάζεται να πας από εκεί με η χωρίς τον ενισχυτή σου για να τσεκάρετε το συγκεκριμένο επί τόπου αν δουλεύουν η όχι και πως ( φυσικά να έχουν τα απαραίτητα π.χ. sub) και από εκεί αποφασίζεις τι θα κάνεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top