To subwoofer or not to subwoofer


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.701
Και σε ό,τι ενδεχομένως ν'αφορούσε ιδέες για βέλτιστη ενσωμάτωση δικών σου sub,η τακτική που θ'ακολουθούσα εάν είχα στη διάθεσή μου το setup σου σε κάποιο άλλο παράλληλο Σύμπαν,είναι να έβγαζα προσωρινά τον Trinnov από την εξίσωση και να διερευνούσα με REW και υπό απλή δικαναλική αρχιτεκτονική τις βέλτιστες θέσεις και ρυθμίσεις όπως είχα κάνει με τα Yamaha & Dynaudio.Αφότου θα είχε περατωθεί αυτό το στάδιο του project,τότε θα έμπαινε ο Trinnov στο παιγνίδι για την ολοκλήρωση,έχοντας ακριβώς απλοποιημένη εκ προοιμίου την αποστολή του.
Αυτή είναι η μόνη ορθή διαδικασία.

Πριν εμπλακεί οποιοδήποτε σοφτγουερ ισοστάθμισης (είτε τρινοβ είτε ντιρακ είτε οτιδήποτε άλλο) χρειάζεται μετρήσεις και πολλαπλούς πειραματισμούς τοποθέτησης, ξεκινώντας από τη θέση εκάστου ηχείου και σαμπ, ώστε να αποδειχθεί με μετρητικά δεδομένα ένα όσο το δυνατόν πιο άριστο αποτέλεσμα, χωρίς να χρειάζεται καμία διόρθωση από σοφτγουερ.

Μακάρι να καταφέρεις με παθητικά υλικά ηχητικής περιποίησης του χώρου και με έξυπνη επιλογή τοποθέτησης να έχεις τέτοιο αποτέλεσμα, τόσο "σωστό", που να ισχυρίζεσαι ότι δε σου είναι καθόλου απαραίτητη οποιαδήποτε ισοσταθμιση.

Τότε, βρίσκεσαι στο κατάλληλο σημείο να λάβεις τη μέγιστη βελτίωση, με χρήση ενός σοβαρού σοφτγουερ ισοστάθμισης. ;)

Προσωπικά, αν ανατρέξετε στο θρεντ υλοποίησης του σετάπ, ξεκίνησα από το χώρο, με σοβαρές επεμβάσεις. Σε κάποια φάση, έγιναν μετρήσεις επαλήθευσης, χωρίς να παίξει μουσική. Μετά συνέχισε το στήσιμο του χώρου, μετά ξανά μετρήσεις. Μετά μετρήσεις για διάφορες θέσεις. Μετά πειραματισμός σε διάφορες τοποθετήσεις και έξτρα περιποίηση χώρου. Μετά ξανά μετρήσεις και αφού έφτασαν να είναι οι καλύτερες δυνατές, στήθηκε το βασικό σεταπ 7.Χ, το οποίο έπαιξε μουσική για κάνα 6-μηνο χωρίς ίχνος ισοστάθμισης, μηδέν.

Αφού ήταν άριστο το αποτέλεσμα, τόσο μετρητικά όσο και με ακροάσεις, κι αφού άκουγα μουσική έτσι για πολύ καιρό και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, τότε, σε δεύτερο χρόνο, μπήκε η ισοσταθμιση (τρινοβ) στο παιχνίδι.

Έφτασα να κατασκευάσω βάσεις για όλα τα σαμπ, δεύτερες βάσεις, πειραματισμούς και μετρήσεις σε διαφορετικά σημεία με διαφορετικές βάσεις και με διαφορετική τοποθέτηση του κάθε σαμπ πάνω σε κάθε βάση, για να καταλήξω με ποιο συνδυασμό βάσης και σαμπ και σημείου τοποθέτησης έχω την καλύτερη μέτρηση.. πρόσθεσα σαμπ, πρόσθεσα κι άλλα σαμπ, άλλαξα σαμπ, έγινε πληθώρα δοκιμών. Τίποτα δεν ήταν απλό κι εύκολο, έπεσε πολύ κουβάλησα..

Αυτή είναι η διαδικασία, όπως ακριβώς την περιγράφει ο μπουτχιας.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν καίγομαι. Αφού δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα το Gran Turismo 7, αυτή η κονσόλα μου είναι αδιάφορη.
Άσχετο προς το θέμα αλλά το Automobilista 2 έχει στρώσει πολύ από την πρώτη version, για κάνε ένα τεστ.. 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.701
Το απολύτως χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς στο στήσιμο ενός σεταπ, είναι να πει:

1. Α, εδώ βολεύει να μπουν τα κυρίως ηχεία, εδώ θα μπουν.
2. Α, εδώ βολεύει το κεντρικό, το βάζω κιόλας.
3. Α, εδώ είναι η μόνη θέση για να μπουν τα περιφερικά ηχεία, εδώ τα βάζω, ας είναι πάνω στο κεφάλι μου.
4. Τα σαμπ δε χωράνε πουθενά αλλού, μόνο εδώ χωράνε, εδώ θα μπούνε, τέλος.
5. Τώρα θα κάνω μια ισοσταθμιση και θα παίζει τέλεια.

:lol:


Όχι, μόνο "τέλεια" δε θα παίζει. Δε γίνεται έτσι η δουλειά. 8-)

Δυστυχώς, όταν δεν υπάρχει dedicated χώρος, καταλαβαίνουμε πως υπάρχουν σημαντικοί περιορισμοί τοποθέτησης και επέμβασης στην ηχητική του χώρου.

Βρε και dedicated να υπάρχει, πάλι δεν είναι τίποτα εγγυημένο πως θα πετύχει, αλλά έχεις περισσότερες δυνατότητες πειραματισμού, λόγω λιγότερων περιορισμών.

Η πικρή αλήθεια είναι πως το μέγεθος του συνόλου των περιορισμών (οικονομικοί, τοποθέτησης ηχείων και σαμπ, αριθμού ηχείων, αριθμού σαμπ, ηχητικής περιποίησης χώρου, αισθητικής του χώρου, διαστάσεις του χώρου) είναι αντιστρόφως ανάλογο του μεγέθους "ποιότητας" στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Ας κάνει ο καθένας τους συμβιβασμούς του, μέχρι κει που τον "παίρνει" σε κάθε παράμετρο "περιορισμού".

Η γνώση του συνόλου αυτών, θα τον οδηγήσει σε λογικές επιμέρους επιλογές.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ως μαϊμού, τη μίμηση θα έπρεπε να την παίζεις στα δάχτυλα... :tongue:
.. όμπβγεζλυ, α ντου, το ινουεντο ειναι οτι οι υπερ-χαλιεντ-αθρωπες μαιμουδιζουν ανευ πληρους λογου ή αιτιας, υπεραξιο(νο)ντας μαλιστα την ευγενεια ..(...) *τραγουδακι διχως υπονοουμενο* 🐒
 






Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα απόκρισης συχνότητας και μέγιστης στάθμης ανά συχνότητα, για να μελετήσουμε;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.701
Αυτά τα είχε κάποτε ο αδερφός μου.
Όντως έχουν ενεργό τμήμα στις χαμηλές συχνότητες, το οποίο κάνει πολύ εύκολη την οδήγησή τους από τυπικούς av ολοκληρωμένους ενισχυτές.

Δεν πρόκειται για ενσωματωμένα "σαμπ", απλώς ενεργά γουφερ έχουν.

Αυτή η ημιερνεργη επιλογή, είναι ενδιαφέρουσα.

Ο αδελφός μου είχε σάμπ πάντως, με αυτά τα ηχεία.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να το βάλουμε κάπου προμετωπίδα...

Η αποστολή των sub είναι διπλή :Πρώτον,παροχή ωφέλιμης ενέργειας στις πρώτες οκτάβες για τήρηση της καθολικής τονικής ισορροπίας και δεύτερον,διαχείριση κι εξομάλυνση των ιδιορρυθμών του χώρου στις πρώτες οκτάβες από τη ζώνη Schroeder και κάτω..Για το δεύτερο σκέλος της αποστολής χρειάζεται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων εγκατάσταση των αυτόνομων sub σε θέσεις διάφορες από εκείνες των main...Όσο ισχυρές χαμηλές και να έβγαζαν εκ πρώτης όψεως τα δεύτερα...
 


P

PMC

Guest
Και σε ό,τι ενδεχομένως ν'αφορούσε ιδέες για βέλτιστη ενσωμάτωση δικών σου sub,η τακτική που θ'ακολουθούσα εάν είχα στη διάθεσή μου το setup σου σε κάποιο άλλο παράλληλο Σύμπαν,είναι να έβγαζα προσωρινά τον Trinnov από την εξίσωση και να διερευνούσα με REW και υπό απλή δικαναλική αρχιτεκτονική τις βέλτιστες θέσεις και ρυθμίσεις όπως είχα κάνει με τα Yamaha & Dynaudio.Αφότου θα είχε περατωθεί αυτό το στάδιο του project,τότε θα έμπαινε ο Trinnov στο παιγνίδι για την ολοκλήρωση,έχοντας ακριβώς απλοποιημένη εκ προοιμίου την αποστολή του.
Από την τελευταία επίσκεψή και ρύθμιση του Μανώλη του Καστρουνη , Δεν έχεις δει μετρήσεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος. Έχω γράψει ότι ο Μανώλης είχε τον Τρινοβ όλο το καλοκαίρι στο σπίτι του. Έχει έρθει έχει ρύθμισει και έχει τελειώσει το θέμα. Είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

Όσον αφορά το φλέγον θέμα σχετικά με το τι προσφέρουν τα subwoofer σε ένα πολύκάναλο Αλλά και σε ένα δικαναλο σύστημα Θα επαναλάβω ότι είναι η μέρα με τη νύχτα.
Καλό είναι όσοι δεν έχουν ακούσει τα τεράστια ηχεια τους Παρέα με ανάλογα ή και καλύτερα υπόβάθηφώνα να μη λένε εξυπνάδες και να κρατάνε μία πισινή γιατί η διαφορά είναι απερίγραπτη.....

Στο δικό μου το θέμα όπως το ήξερες είχα μία βύθιση στο ένα Subwoofer στους 30 κύκλους.
Αυτή η βύθιση όπως καταλαβαίνεις και με την βοήθεια του Τρινοβ δεν είναι πλέον πρόβλημα.

Επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για ένα κοινόχρηστο σαλόνι με τους περιορισμούς του.
Τα svs 16 ultra τα έχουν τα κιλάκια τους.....Παρόλαυτα την βόλτα τους σε 5-6 πιθανά διαφορετικά σημεία την έκαναν. Η αίσθηση που μου δίνουν ομωσ όταν βρίσκονται εκατέρωθεν του καναπέ είναι ασύγκριτη. Δηλαδή μπορεί σε κάποια άλλη θέση να μην υπήρχε η βύθιση που έχει το αριστερό Sub στους 30 κύκλους αλλά έχανες το ωστικό κύμα που Εισπράττεις τώρα και το οποίο για μένα είναι πάρα παρά πολύ σημαντικό......


Δεν είναι καθόλου ωραίο να αναφέρεσαι στο δικό μου σετ απ Με αυτό τον τρόπο και να Κάνεις διάφορα μέλη του φόρουμ Να με λυπούνται. Τελευταία ήταν ένας χαζούλης που μου είχε γράψει κιόλας τι κρίμα το έμαθε τελευταίος ο Τζιοβάνι ότι τα πολλά λεφτά στο hi fi δε φέρνουν την ευτυχία..... Πολύ πιθανό να νομίζει ότι δεν έχω και χαμηλο....
Είναι θλιβερό πως μπορεί να παρασύρεται ο κόσμος όταν διαβάζει τέτοια σχόλια από ανθρώπους σαν κι εσένα ή τον Δημήτρη ή τον Κώστα.......Καλό θα ήταν να προσέχατε λίγο παραπάνω και ειδικά τα αρνητικά σχόλια σας...

Το επίπεδο των γνώσεων μου δε συγκρίνεται με το δικό σου. Όμως ίσως δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την διάθεση ούτε την εμπειρία για να μπορέσω να φτάσω στο δικό σου επίπεδο. Για αυτόν το λόγο και την εγκατάσταση την έχει κάνει επαγγελματίας.

Αν πιστεύεις ότι μπορείς να έρθεις και να κάνεις καλύτερη δουλειά από τον Μανώλη Να ξέρεις ότι είσαι ευπρόσδεκτος Και δεν έχω και καμία αντίρρηση να πληρωθείς και καλύτερα από το Μανώλη αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά το να μου πετάς συνεχώς το γάντι Για ένα σύστημα που δεν το έχω ρυθμίσει εγώ αλλά ένας καταξιωμένος επαγγελματίας του χώρου που εμένα προσωπικά τα αποτελέσματα του στο χώρο μου αλλά και αλλού Μου έχουν δώσει πλήρη ικανοποίηση δε νομίζω ότι αποσκοπεί σε τίποτε άλλο παρά σε μία δίκη σου προσωπική εξύψωση.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Από την τελευταία επίσκεψή και ρύθμιση του Μανώλη του Καστρουνη , Δεν έχεις δει μετρήσεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος. Έχω γράψει ότι ο Μανώλης είχε τον Τρινοβ όλο το καλοκαίρι στο σπίτι του. Έχει έρθει έχει ρύθμισει και έχει τελειώσει το θέμα. Είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

Όσον αφορά το φλέγον θέμα σχετικά με το τι προσφέρουν τα subwoofer σε ένα πολύκάναλο Αλλά και σε ένα δικαναλο σύστημα Θα επαναλάβω ότι είναι η μέρα με τη νύχτα.
Καλό είναι όσοι δεν έχουν ακούσει τα τεράστια ηχεια τους Παρέα με ανάλογα ή και καλύτερα υπόβάθηφώνα να μη λένε εξυπνάδες και να κρατάνε μία πισινή γιατί η διαφορά είναι απερίγραπτη.....

Στο δικό μου το θέμα όπως το ήξερες είχα μία βύθιση στο ένα Subwoofer στους 30 κύκλους.
Αυτή η βύθιση όπως καταλαβαίνεις και με την βοήθεια του Τρινοβ δεν είναι πλέον πρόβλημα.

Επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για ένα κοινόχρηστο σαλόνι με τους περιορισμούς του.
Τα svs 16 ultra τα έχουν τα κιλάκια τους.....Παρόλαυτα την βόλτα τους σε 5-6 πιθανά διαφορετικά σημεία την έκαναν. Η αίσθηση που μου δίνουν ομωσ όταν βρίσκονται εκατέρωθεν του καναπέ είναι ασύγκριτη. Δηλαδή μπορεί σε κάποια άλλη θέση να μην υπήρχε η βύθιση που έχει το αριστερό Sub στους 30 κύκλους αλλά έχανες το ωστικό κύμα που Εισπράττεις τώρα και το οποίο για μένα είναι πάρα παρά πολύ σημαντικό......


Δεν είναι καθόλου ωραίο να αναφέρεσαι στο δικό μου σετ απ Με αυτό τον τρόπο και να Κάνεις διάφορα μέλη του φόρουμ Να με λυπούνται. Τελευταία ήταν ένας χαζούλης που μου είχε γράψει κιόλας τι κρίμα το έμαθε τελευταίος ο Τζιοβάνι ότι τα πολλά λεφτά στο hi fi δε φέρνουν την ευτυχία..... Πολύ πιθανό να νομίζει ότι δεν έχω και χαμηλο....
Είναι θλιβερό πως μπορεί να παρασύρεται ο κόσμος όταν διαβάζει τέτοια σχόλια από ανθρώπους σαν κι εσένα ή τον Δημήτρη ή τον Κώστα.......Καλό θα ήταν να προσέχατε λίγο παραπάνω και ειδικά τα αρνητικά σχόλια σας...

Το επίπεδο των γνώσεων μου δε συγκρίνεται με το δικό σου. Όμως ίσως δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την διάθεση ούτε την εμπειρία για να μπορέσω να φτάσω στο δικό σου επίπεδο. Για αυτόν το λόγο και την εγκατάσταση την έχει κάνει επαγγελματίας.

Αν πιστεύεις ότι μπορείς να έρθεις και να κάνεις καλύτερη δουλειά από τον Μανώλη Να ξέρεις ότι είσαι ευπρόσδεκτος Και δεν έχω και καμία αντίρρηση να πληρωθείς και καλύτερα από το Μανώλη αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά το να μου πετάς συνεχώς το γάντι Για ένα σύστημα που δεν το έχω ρυθμίσει εγώ αλλά ένας καταξιωμένος επαγγελματίας του χώρου που εμένα προσωπικά τα αποτελέσματα του στο χώρο μου αλλά και αλλού Μου έχουν δώσει πλήρη ικανοποίηση δε νομίζω ότι αποσκοπεί σε τίποτε άλλο παρά σε μία δίκη σου προσωπική εξύψωση.....
Ευτυχής για την ευόδωση του δικού σου εγχειρήματος,θεωρώ βεβαίως οποιαδήποτε αντιπαράθεση πάνω σε σχόλια παθητικής επιθετικότητας αλόγιστη σπατάλη διανοητικής ενέργειας - από μέρους μου τουλάχιστον. :wink:

1610459484839.png
 
Last edited:


Μηνύματα
168
Reaction score
52
Να ρωτήσω κάτι. Γιατί στις εκθέσεις που παρουσιάζουν hi end ηχεία, δεν έχουν και subs? Όπου έχω δει βλέπω πηγές,προ ενισχυτές,τελικούς και ηχεία. Αφού είναι απαραίτητα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top