Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Αν μπορείς ανέβασε δύο φωτογραφίες (μπροστά - πίσω) του ηχείου, δε γνωρίζω το final edition.
144248_252516_x.jpg

Προς το παρόν αυτήν έχω όταν ξαναπαω στο πατρικό μου θα ανεβάσω και άλλες είναι το audio spectrum s37 final edition.
μη βάλεις χέρι....απ όσο βλέπω έχουν ''σκάσει'' τα λάστιχα
καλό είναι να αλλαχτεί όλο με νέο και στα 2 ηχεία
Το άλλο woofer είναι σαν καινούριο.Το σκασμενο θέλει μάστορα δηλαδή.Δεν μπορώ να το κολλήσω με καμία ειδική κόλλα?Αν το πάω για επισκευή θα πάω και τα δύο.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
View attachment 195311
Προς το παρόν αυτήν έχω όταν ξαναπαω στο πατρικό μου θα ανεβάσω και άλλες είναι το audio spectrum s37 final edition.

Το άλλο woofer είναι σαν καινούριο.Το σκασμενο θέλει μάστορα δηλαδή.Δεν μπορώ να το κολλήσω με καμία ειδική κόλλα?Αν το πάω για επισκευή θα πάω και τα δύο.
απ όσο ξέρω βενζινόκολλα χρησιμοποιούν...

αλλά θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις
πάνω κάτω τα κοστολόγια για τέτοιες επισκευές είναι 20-25 ευρώ το ένα

δεν αξίζει να πειραματιστείς και να γίνει καμιά ανεπανόρθωτη ζημιά
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Γνωρίζει κανείς κάποιον να πάω τα woofer για επισκευή στη Θεσσαλονίκη εγώ το μόνο που ξέρω είναι η Μεγαφονικη στο κέντρο αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμη.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Καλησπέρα σε όλους. Είχα και γω κάποτε τα Ορφέας στη τελευταία τους έκδοση, θυμάμαι μάλιστα όταν πήρα μετάθεση λόγω δουλειάς στη Σύμη , τα κουβάλησα μόνος μου σε μέρος που μόνο μουλάρι πάει. Ε ρε τρελλα... Τι γίνεται αυτός ο Πετρόπουλος ρε παιδιά ξέρει κανείς; Ανταλλακτικά υπάρχουν;
 

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Γνωρίζει κανείς κάποιον να πάω τα woofer για επισκευή στη Θεσσαλονίκη εγώ το μόνο που ξέρω είναι η Μεγαφονικη στο κέντρο αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμη.

Στην μεγαφωνικη είχα πάει και εγώ κάτι jbl vintage πριν αρκετά χρόνια για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

Θα σου έλεγα να μην το επιχειρήσεις μόνος σου..
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Στην μεγαφωνικη είχα πάει και εγώ κάτι jbl vintage πριν αρκετά χρόνια για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

Θα σου έλεγα να μην το επιχειρήσεις μόνος σου..
Όχι δεν τα βάζω χέρι θα τα πάω εκεί κάποια στιγμή και βλέπουμε.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπέρα παιδιά και δύο φωτογραφίες που ζήτησε ο φίλος μου kostas.
IMG_20210110_161842.jpg
IMG_20210110_161805.jpg

Τα έχω με έναν yamaha της κακιάς ώρας καί τά ακούω τώρα στην αποθήκη, αν και το ένα τρίζει λιγο λόγω του προβλήματος του, τι ωραίο ήχο έχουν έχω πάθει πλάκα,και γιατί είναι ασηκωτα έχω κάτι p.a. ηχεία διπλάσια και είναι πιο ελαφριά!
 
Last edited:


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Ξέρει κανείς τα χαρακτηριστικά για το final edition ohm db watt?
Μετά από ένα ξεσκόνισμα που 'κανα σε κάποια περιοδικά βγήκα όχι το F.E.
Ονομαστική αντίσταση 8ohm
Απόκριση συχνότητας 30hz-25khz
Ισχύς 20-120 wrms
Ευαισθησία 88db/w/m
Βάρος 17 kg
Διαστάσεις 640χ270χ290 και είχε τότε 215.000 δχμ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το S-37 FE έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Xanadu...
xanadu:
Συχνότητα Διαχωρισμού: 2.1 khz
Απόκριση Συχνότητας: 35hz - 25 khz
Ευαισθησία: 86db
Ονομαστική Αντίσταση: 8 Ωμ (θα έλεγα 6)
Συνιστώμενη Ισχύς: 180 Watts μεγίστη
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Δεν βλέπω την ώρα να τα δοκιμάσω με τα κάπως καλύτερα ενισχητικα που έχω τώρα τα έχω πρόχειρα με ένα yamaha ax530 και ένα pioneer cd της πλάκας που βρήκα στην αποθήκη και έχω ξετρελαθει με τον ήχο τους!!!! Μπράβο Pink Floyd με Ελληνική γεύση!!!!
 


Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Κρίμα που σταμάτησε τη παραγωγή. Κρίνοντας από τα τελευταία χρόνια τα καλά ηχεία της εταιρείας δεν ήταν στο budget μου αλλά θα υπήρχαν περισσότερα μεταχειρισμένα και το σημαντικότερο, service.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
240
εχω οπως γραψει πριν τα στουντιο 5. ειχα ενα τουιτερ καμενο το οποια αντικατασταθηκε και τωρα ειναι μια χαρα,
γενικα ειμαι αυχαριστημενος απο τη αποδοση τους, αλλα αξιζει να ψαχτω για αναβαθμιση σε αλλα ηχεια και να μεταφερω αυτα σαν σαραουντ;
αν ναι σε ποιο επιπεδο τιμης θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα;
η να μεινω οπως ειμαι και να παρω 2ο σαμπ;
τα ηχεια χρησιμοποιουντα 70% ταινιες 30% μουσικη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
εχω οπως γραψει πριν τα στουντιο 5. ειχα ενα τουιτερ καμενο το οποια αντικατασταθηκε και τωρα ειναι μια χαρα,
γενικα ειμαι αυχαριστημενος απο τη αποδοση τους, αλλα αξιζει να ψαχτω για αναβαθμιση σε αλλα ηχεια και να μεταφερω αυτα σαν σαραουντ;
αν ναι σε ποιο επιπεδο τιμης θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα;
η να μεινω οπως ειμαι και να παρω 2ο σαμπ;
τα ηχεια χρησιμοποιουντα 70% ταινιες 30% μουσικη.
Η σειρά Studio ήταν υποδεέστερη της HPCM, που ανήκαν ηχεία όπως η Άρτεμης, ο Ερμής κ.τ.λ.
Φορούσαν μεν tweeter της Seas αλλά οικονομικότερο υφασμάτινο, ενώ τα midwoofer δεν ήταν Seas αλλά Ταϊβανέζικα, αρκετά καλές κατασκευές βέβαια.

Το καλύτερο θα ήταν να αναφέρεις την οροφή των χρημάτων που σκοπεύεις να δαπανήσεις.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
240
Η σειρά Studio ήταν υποδεέστερη της HPCM, που ανήκαν ηχεία όπως η Άρτεμης, ο Ερμής κ.τ.λ.
Φορούσαν μεν tweeter της Seas αλλά οικονομικότερο υφασμάτινο, ενώ τα midwoofer δεν ήταν Seas αλλά Ταϊβανέζικα, αρκετά καλές κατασκευές βέβαια.

Το καλύτερο θα ήταν να αναφέρεις την οροφή των χρημάτων που σκοπεύεις να δαπανήσεις.
ενα ιδιο σαμπ με αυτο που εχω εχει 600 ευρω. +κανα 150-200 για ατμος παμε 800.
για εκει λεω αντε 1000. σε καινουργια η μεταχειρισμενα. γιατι θα πρεπει να παρω και κεντρικο που να ταιριαζει με αυτα.
το τουιτερ επειδη το αλλαξα δε ηταν υφασματινο. οσο για τα γουφερ ειναι 2 ιδια κιτρινα.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα!) κι από εμένα και Καλή Χρονιά! Μόλις έγινα μέλος του AVsite και με χαρά (και ίσως συγκίνηση) ανακαλύπτω ότι υπάρχει ακόμα κόσμος που ασχολείται με τα Audio Spectrum! Δένομαι με τα όποια "μηχανήματά" μου και νόμιζα ότι είχα μείνει .... μόνος μου, δεδομένου ότι υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες για8 αυτή την εταιρεία, σε σημείο που νεότερα ηλικιακά άτομα να μην έχουν καμία αναφορά ή εμπειρία με αυτήν. Στην περίπτωση μου ακούω με τον Orpheus TLS, με ενισχυτή Jadis Orchestra και πηγές Project Perspective / Grado Reference Platinum / Musical Fidelity X-LP + X-PSU και Marantz CD-63 MKII KIS.... εισερχόμενος πλέον στα όρια του vintage. Το σύστημα το τελευταίο διάστημα "λυμένο" για διόρθωση προβλημάτων λόγω χρόνου και υγρασίας, reset για τα επόμενα (... και τελευταία ίσως) 25+ χρόνια. Τα ηχεία σε τεχνικό για έλεγχο μεγαφώνων και crossover / αλλαγή πυκνωτών (αν χρειαστεί). Πρόβλημα λόγω οβατής αλλοίωσης του ηχοπερατού υλικού στις τρύπες των γραμμών μεταφοράς και η μόνη εναλλακτική δείχνει να είναι υλικό από την Adam Hall... το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να πάρω κομμάτι 2 x 1 m με κόστος κοντά στα 50 EUR :-( .... Ιδέες και προτάσεις από ομοιοπαθείς ευπρόσδεκτες!! Ο ενισχυτής για αλλαγή / κατασκευή faceplate (οξείδωση του υπάρχοντος) και αλλαγή λυχνιών και το CD player έλεγχος και ρύθμιση του transport λόγω τριγμών (... από ρευματικά ίσως). Καλώδια ηχείων στην Kimber για αλλαγή σε κάποιες μπανάνες. Τα υπόλοιπα καλώδια επιμελής καθαρισμός των επαφών. Το Project μόνο, χωρίς τους φίλους του, γιατί τον ιμάντα τον άλλαξα μόνος μου.... Έξαψη για το αποτέλεσμα, λες και αγοράζω καινούργιο σύστημα!

ΥΓ: Το attach files δείχνει να μην δουλεύει και δεν μπορώ να στείλω φωτογραφίες. Γράφω από κινητό...
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα!) κι από εμένα και Καλή Χρονιά! Μόλις έγινα μέλος του AVsite και με χαρά (και ίσως συγκίνηση) ανακαλύπτω ότι υπάρχει ακόμα κόσμος που ασχολείται με τα Audio Spectrum! Δένομαι με τα όποια "μηχανήματά" μου και νόμιζα ότι είχα μείνει .... μόνος μου, δεδομένου ότι υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες για8 αυτή την εταιρεία, σε σημείο που νεότερα ηλικιακά άτομα να μην έχουν καμία αναφορά ή εμπειρία με αυτήν. Στην περίπτωση μου ακούω με τον Orpheus TLS, με ενισχυτή Jadis Orchestra και πηγές Project Perspective / Grado Reference Platinum / Musical Fidelity X-LP + X-PSU και Marantz CD-63 MKII KIS.... εισερχόμενος πλέον στα όρια του vintage. Το σύστημα το τελευταίο διάστημα "λυμένο" για διόρθωση προβλημάτων λόγω χρόνου και υγρασίας, reset για τα επόμενα (... και τελευταία ίσως) 25+ χρόνια. Τα ηχεία σε τεχνικό για έλεγχο μεγαφώνων και crossover / αλλαγή πυκνωτών (αν χρειαστεί). Πρόβλημα λόγω οβατής αλλοίωσης του ηχοπερατού υλικού στις τρύπες των γραμμών μεταφοράς και η μόνη εναλλακτική δείχνει να είναι υλικό από την Adam Hall... το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να πάρω κομμάτι 2 x 1 m με κόστος κοντά στα 50 EUR :-( .... Ιδέες και προτάσεις από ομοιοπαθείς ευπρόσδεκτες!! Ο ενισχυτής για αλλαγή / κατασκευή faceplate (οξείδωση του υπάρχοντος) και αλλαγή λυχνιών και το CD player έλεγχος και ρύθμιση του transport λόγω τριγμών (... από ρευματικά ίσως). Καλώδια ηχείων στην Kimber για αλλαγή σε κάποιες μπανάνες. Τα υπόλοιπα καλώδια επιμελής καθαρισμός των επαφών. Το Project μόνο, χωρίς τους φίλους του, γιατί τον ιμάντα τον άλλαξα μόνος μου.... Έξαψη για το αποτέλεσμα, λες και αγοράζω καινούργιο σύστημα!

ΥΓ: Το attach files δείχνει να μην δουλεύει και δεν μπορώ να στείλω φωτογραφίες. Γράφω από κινητό...
Καλημέρα και καλώς όρισες!
Το ηχοπερατό φίλτρο η Audio Spectrum το προμηθευόταν από την Ρικομέξ που έπεσε στον σεισμό της Αθήνας. Για χρόνια έψαχνα και εγώ ώσπου βρήκα αυτό*
Χρησιμεύει ως φίλτρο σε κλιματιστικά λεωφορείων και μπορείς να βρεις ρετάλια σε ηλεκτρολογία που ασχολούνται με πούλμαν. Ταιριάζει απίστευτα και όσο και αν ακούγεται παλαβό διορθώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Τα δικά μου TLS40.
 

Attachments


Μηνύματα
12
Reaction score
4
Καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα!) κι από εμένα και Καλή Χρονιά! Μόλις έγινα μέλος του AVsite και με χαρά (και ίσως συγκίνηση) ανακαλύπτω ότι υπάρχει ακόμα κόσμος που ασχολείται με τα Audio Spectrum! Δένομαι με τα όποια "μηχανήματά" μου και νόμιζα ότι είχα μείνει .... μόνος μου, δεδομένου ότι υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες για8 αυτή την εταιρεία, σε σημείο που νεότερα ηλικιακά άτομα να μην έχουν καμία αναφορά ή εμπειρία με αυτήν. Στην περίπτωση μου ακούω με τον Orpheus TLS, με ενισχυτή Jadis Orchestra και πηγές Project Perspective / Grado Reference Platinum / Musical Fidelity X-LP + X-PSU και Marantz CD-63 MKII KIS.... εισερχόμενος πλέον στα όρια του vintage. Το σύστημα το τελευταίο διάστημα "λυμένο" για διόρθωση προβλημάτων λόγω χρόνου και υγρασίας, reset για τα επόμενα (... και τελευταία ίσως) 25+ χρόνια. Τα ηχεία σε τεχνικό για έλεγχο μεγαφώνων και crossover / αλλαγή πυκνωτών (αν χρειαστεί). Πρόβλημα λόγω οβατής αλλοίωσης του ηχοπερατού υλικού στις τρύπες των γραμμών μεταφοράς και η μόνη εναλλακτική δείχνει να είναι υλικό από την Adam Hall... το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να πάρω κομμάτι 2 x 1 m με κόστος κοντά στα 50 EUR :-( .... Ιδέες και προτάσεις από ομοιοπαθείς ευπρόσδεκτες!! Ο ενισχυτής για αλλαγή / κατασκευή faceplate (οξείδωση του υπάρχοντος) και αλλαγή λυχνιών και το CD player έλεγχος και ρύθμιση του transport λόγω τριγμών (... από ρευματικά ίσως). Καλώδια ηχείων στην Kimber για αλλαγή σε κάποιες μπανάνες. Τα υπόλοιπα καλώδια επιμελής καθαρισμός των επαφών. Το Project μόνο, χωρίς τους φίλους του, γιατί τον ιμάντα τον άλλαξα μόνος μου.... Έξαψη για το αποτέλεσμα, λες και αγοράζω καινούργιο σύστημα!

ΥΓ: Το attach files δείχνει να μην δουλεύει και δεν μπορώ να στείλω φωτογραφίες. Γράφω από κινητό...
kalispera file mou exw ta idia hxeia k tha eithela na se rwtisw gia ti exw k ta artemis k exw duo kamena goyfer.poy mporw na brw?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
kalispera file mou exw ta idia hxeia k tha eithela na se rwtisw gia ti exw k ta artemis k exw duo kamena goyfer.poy mporw na brw?
-
καλώς ήρθες,
Θα θέλαμε να γράφεις Ελληνικά ...γιά να μην είσαι ο μόνος εδώ που γράφει ..σε άλλη γλώσσα .
Τα καμένα από ποιά ηχεία είναι ;

Φιλικά .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.870
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top