To subwoofer or not to subwoofer

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ πάλι Δημήτρη, αισθάνομαι πως σε χαμηλές στάθμες την παλεύω και χωρίς σαμπς, εκμεταλλευομενος βέβαια και τα tone controls του προενισχυτή. Όχι πως δε θα ήταν καλύτερα με σαμπς, αλλά και χωρίς αυτά ψιλοπαλευεται.
Εκεί που πραγματικά αισθάνομαι ότι μου λείπουν, είναι σε υψηλές στάθμες, όταν τα ηχεία αρχίζουν να τσιριζουν λόγω αδυναμίας των μονάδων των χαμηλών να ακολουθήσουν, ενώ ταυτόχρονα ο αφροντιστος χώρος βάζει τη σφραγίδα του. Σε προηγούμενο σπίτι, όταν ανεβαζα εντάσεις, αισθανόμουν κάτι ανεξήγητο, σαν νευρικότητα, άγχος, θεωρώ πως μου το προκαλούσε το δυσάρεστο άκουσμα. Και αυτό το γράφω χωρίς ίχνος υπερβολής.
Σε υψηλές στάθμες τα sub γίνονται ακόμα πιο σημαντική προσθήκη συμφωνούμε, αλλά χρειάζονται μετρήσεις, σωστή ενσωμάτωση-τοποθέτηση, φροντίδα του χώρου κλπ.
Αυτό που ήθελα εγώ να τονίσω είναι πως ακόμα κι αν δεν έχει κάνει κάποιος άριστη by the book ενσωμάτωση σε χαμηλές στάθμες και με nearfield ακρόαση την ''γλυτώνει'' και παίρνει και κάποια καλούδια..
Κατά τα άλλα κι εγώ μια χαρά την παλεύω και χωρίς τα sub's έτσι όπως ακούω..
Αλλά με αυτά είμαι καλύτερα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Σε υψηλές στάθμες τα sub γίνονται ακόμα πιο σημαντική προσθήκη συμφωνούμε, αλλά χρειάζονται μετρήσεις, σωστή ενσωμάτωση-τοποθέτηση, φροντίδα του χώρου κλπ.
Αυτό που ήθελα εγώ να τονίσω είναι πως ακόμα κι αν δεν έχει κάνει κάποιος άριστη by the book ενσωμάτωση σε χαμηλές στάθμες και με nearfield ακρόαση την ''γλυτώνει'' και παίρνει και κάποια καλούδια..
Κατά τα άλλα κι εγώ μια χαρά την παλεύω και χωρίς τα sub's έτσι όπως ακούω..
Αλλά με αυτά είμαι καλύτερα.
Και επειδή ακριβώς την γλυτώνω (σε κάποιο βαθμό), είμαι σε δίλημμα για την επόμενη κίνηση μου αν και όποτε συμβεί..
Στην περίπτωση μου άραγε θα ήταν καλύτερα να πάω σε ένα ποιοτικό ακριβό sub πουλώντας τα άλλα δύο και να κάνω cross στους δορυφόρους από αυτό ή να πάρω ακόμα 2 μικρά να τα κάνω τετράδα να μείνω όπως είμαι και αγοράζω ένα απλό DSP αργότερα?
Εεε?
:biggrin:
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μιας και σε κάνα μηνα που θα εχω και AVR θα αρχίσω να παίζω με το minidsp, εχω μιαν απορία:

Αν βρεθεί στο διάβα μου κάνα σαμπ μεταχειρισμένο PA (οπότε θα εχει δυναμη, αλλά δεν θα κατεβαίνει χαμηλά), το χτυπάω;

Εννοείται ότι αν μπορέσω να δανειστώ, θα το κάνω, ουτως ώστε να δω αν βγει άκρη...

Εχω δυο pb-4000 για την ώρα. Να πάρω τρίτο θα κοστίσει....
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τετράδα.

Η πληθώρα των σαμπ, κερδάει.
Τιμής ένεκεν για τον Ear,το εγχείρημα από τη δική μου πλευρά θα διεκπεραιωθεί εμπλέκοντας μονάχα...μία μονάδα sub,για να ενημερωνόμαστε κιόλας υπό ποιες συνθήκες θα γινόταν το ένα να λογαριάζεται περισσότερο από...κανένα. :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Το ένα πάντα λογαριάζεται περισσότερο από το κανένα, δε τίθεται θέμα.

Ταυτόχρονα, οι ιδιορρυθμοί σε κάθε χώρο είναι δεδομένοι, τα boundaries είναι αμείλικτα, θα κάνουν του κεφαλιού τους κάτω από τη ζώνη του σρόεντερ.

Όσο λιγότερα σαμπ διαθέτεις, τόσο πιο έντονοι και τόσο πιο αντιληπτοί θα είναι αυτοί οι ιδιορρυθμοί.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το ένα σαμπ να παίζει καλύτερα από δύο σαμπ, και τα δύο να παίζουν καλύτερα από τέσσερα σαμπ.

Τα πιο πολλά, κερδάνε. Στανταρακι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το ένα πάντα λογαριάζεται περισσότερο από το κανένα, δε τίθεται θέμα.

Ταυτόχρονα, οι ιδιορρυθμοί σε κάθε χώρο είναι δεδομένοι, τα boundaries είναι αμείλικτα, θα κάνουν του κεφαλιού τους κάτω από τη ζώνη του σρόεντερ.

Όσο λιγότερα σαμπ διαθέτεις, τόσο πιο έντονοι και τόσο πιο αντιληπτοί θα είναι αυτοί οι ιδιορρυθμοί.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το ένα σαμπ να παίζει καλύτερα από δύο σαμπ, και τα δύο να παίζουν καλύτερα από τέσσερα σαμπ.

Τα πιο πολλά, κερδάνε. Στανταρακι.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
7
Καλησπέρα σας,

2 ερωτήσεις περί sub:

1. Παίζει ρόλο ποσό μεγάλο θα είναι το sub σε σχέση με τα ηχεια; Δηλαδή ηχεία με 5in woofer καλό είναι να συνδυάζονται με 8 έως 10in sub, και ηχεια με 8in woofer καλό είναι να συνδυάζονται με 12in και άνω sub; Γενικά ως προς την ενσωμάτωση και το ταίριασμα ή δεν υπάρχει καμία απολύτως συσχέτιση;

2. Αν ο ενισχυτής έχει μια sub out, πως συνδέεις 2 sub; Με σπλιτερ στην έξοδο; Τα καλώδια για τα δυο sub πρέπει να έχουν ίδιο μήκος (π.χ. για τοποθέτηση ένα μπροστά και ένα πίσω);
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα σας,

2 ερωτήσεις περί sub:

1. Παίζει ρόλο ποσό μεγάλο θα είναι το sub σε σχέση με τα ηχεια; Δηλαδή ηχεία με 5in woofer καλό είναι να συνδυάζονται με 8 έως 10in sub, και ηχεια με 8in woofer καλό είναι να συνδυάζονται με 12in και άνω sub; Γενικά ως προς την ενσωμάτωση και το ταίριασμα ή δεν υπάρχει καμία απολύτως συσχέτιση;

2. Αν ο ενισχυτής έχει μια sub out, πως συνδέεις 2 sub; Με σπλιτερ στην έξοδο; Τα καλώδια για τα δυο sub πρέπει να έχουν ίδιο μήκος (π.χ. για τοποθέτηση ένα μπροστά και ένα πίσω);
1) Κύριο ρόλο παίζουν οι διαστάσεις του χώρου που πρόκειται να φορτιστεί από τις μονάδες - σε κυβικά μέτρα,ολικός όγκος μαζί με παράπλευρους συγκοινωνούντες χώρους και όχι εμβαδόν πρωτεύοντος χώρου.Βρίσκονται στο διαδίκτυο σχετικοί πίνακες...Βεβαίως εφόσον θα θέλαμε να έχει ρόλο η εξομάλυνση σε ιδιορρυθμούς κατά το συνδυασμό με δορυφόρους,τότε τα sub δεν γίνεται να ήταν υποδεέστερα ή οριακά ισοδύναμα σε σχέση με τα μεγάφωνα των main.

Γενικώς πρέπει να επιλέγουμε sub στιβαρότερα απ'όσο θα νομίζαμε αρχικά ότι χρειάζονται...

2) Με το splitter τύπου ΄΄Υ΄΄ τα sub θα συνδέονταν παράλληλα με την προενισχυτική έξοδο...Αυτό δεν είναι πάντα δόκιμο,αφού έτσι η αντίσταση εισόδου που θα πρέπει η έξοδος να διαχειριστεί μειώνεται σημαντικά με ό,τι συνεπάγεται για την ποιότητα οδήγησης σε αρκετές περιπτώσεις...Άλλη επιλογή θα ήταν το daisy chain όπου τα sub θα συνδέονταν εν σειρά χωρίς να υποβαθμιζόταν η ποιότητα οδήγησης...Θα χρειάζονταν βεβαίως σχετικές είσοδοι κι έξοδοι στις μονάδες sub,

Βέλτιστη λύση η εμπλοκή κάποιου κεντρικού επεξεργαστή με αφιερωμένα στη διαχείριση χαμηλών κανάλια,ή προσθήκη συσκευής τύπου miniDSP στη μονή έξοδο...
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ιδανικα θελουμε ιδια σαμπς.

Εαν αυτο, δεν γινεται, έχουμε δυο ακριβά δλδ και θελουμε κανα δυο ακομα αλλα δεν εχουμε τα λεφτα να παρουμε ιδια, τι πρεπει να προσέξουμε αναφορικά με τα υποψήφια προς αγορά;

Πχ, να είναι ιδιας σχεδίασης, παραπλησιας ισχύος, παραπλησιας εκτασης κοκ
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ιδανικα θελουμε ιδια σαμπς.

Εαν αυτο, δεν γινεται, έχουμε δυο ακριβά δλδ και θελουμε κανα δυο ακομα αλλα δεν εχουμε τα λεφτα να παρουμε ιδια, τι πρεπει να προσέξουμε αναφορικά με τα υποψήφια προς αγορά;

Πχ, να είναι ιδιας σχεδίασης, παραπλησιας ισχύος, παραπλησιας εκτασης κοκ
Εάν εφαρμόζεται ενσωμάτωση με τη μέθοδο Geddes,τότε δεν είναι απαραίτητο να ήταν τα πρόσθετα sub ισοδύναμα.
Με μεθόδους όπως την κλασσική του Welti,υπομονή και οικονομία για ν'αποκτούσαμε όμοια...Εάν πάλι δεν γινόταν π.χ. λόγω μοντέλων που θα είχαν εν τω μεταξύ καταργηθεί,τουλάχιστον όμοια ανά ζεύγη.

Χρειάζεται σε κάθε περίπτωση κατά τη γνώμη μου τα επιμέρους τεμάχια να έχουν ισοδύναμες ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες,τόσο μεταξύ των όσο και ως προς τους δορυφόρους.Ο ίδιος δεν θ'ανακάτευα επίσης διαφορετικές αρχιτεκτονικές σχεδίασης,λ.χ. σφραγισμένες καμπίνες με bass reflex,ή παθητικούς ακτινοβολητές.Δεν υπάρχουν υποκατάστατα για την ομοιομορφία,αφού ανάγεται αυτή σε ισοδυναμία κατά τον τρόπο φόρτισης δεδομένου χώρου.
 
Last edited:

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Πιθανόν το ερώτημα μου να έχει απαντηθεί σε κάποιο από τα topics, ζητώ όμως την επιείκεια σας και το θέτω εδώ.

Μετακόμισα σε νέο – μεγαλύτερο - χώρο που μου επιτρέπει κάποιους πειραματισμούς, οπότε σκέφτομαι στα σοβαρά την ενσωμάτωση ενός sub στο δικάναλο setup μου.

Διαβάζοντας πείστηκα ότι τελικά ένα ίσον κανένα, οπότε τελικά το budget ανά sub θα πρέπει να μειωθεί προκειμένου να τοποθετήσω δυο. (σημειώνω ότι τέσσερα προς το παρόν αποκλείονται).

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια φτηνά μεν, αλλά value for money subs ?

Θα συνοδέψουν ένα ζευγάρι vintage vantersteen 2Ci, τα οποία διαθέτουν 8’’ woofer σε καμπίνα με 10΄΄ παθητικό ακτινοβολητή.

Ο διαχωρισμός των συχνοτήτων θα γίνει από τον προενισχυτή (lyngdorf DPA1) ο οποίος διαθέτει παραμετροποιήσημο active crossover και εξόδους για subs.

Το τελικό room treatment θα γίνει επίσης από τον προενισχυτή.

Ο χώρος μου είναι 440x670x290 και τα ηχεία είναι τοποθετημένα στην μικρή πλευρά.

Στο τέλος της μιας μεγάλης πλευράς, απέναντι των ηχείων, υπάρχει άνοιγμα (160cm) που επικοινωνεί με έτερο χώρο (330x340x250), σχηματίζοντας έτσι έναν ενιαίο χώρο σχήματος «Γ».

Τα subs σκοπεύω να τα τοποθετήσω περίπου πίσω από τα κύρια ηχεία, μάλλον σε απόσταση 80cm (κέντρο μεγαφώνου) από τους πλαϊνούς τοίχους και 50cm από τον πίσω.

Δεν θα ήθελα να ορίσω ένα συγκεκριμένο budget, ευελπιστώντας να μάθω ποιο είναι το minimum που θα πρέπει να διαθέσω για ένα σχετικά ποιοτικό setup.

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας



@Admin

Αν θεωρείτε πρέπον, το συγκεκριμένο topic να το κάνετε νέο post, δεν έχω την παραμικρή ένσταση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πιθανόν το ερώτημα μου να έχει απαντηθεί σε κάποιο από τα topics, ζητώ όμως την επιείκεια σας και το θέτω εδώ.

Μετακόμισα σε νέο – μεγαλύτερο - χώρο που μου επιτρέπει κάποιους πειραματισμούς, οπότε σκέφτομαι στα σοβαρά την ενσωμάτωση ενός sub στο δικάναλο setup μου.

Διαβάζοντας πείστηκα ότι τελικά ένα ίσον κανένα, οπότε τελικά το budget ανά sub θα πρέπει να μειωθεί προκειμένου να τοποθετήσω δυο. (σημειώνω ότι τέσσερα προς το παρόν αποκλείονται).

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια φτηνά μεν, αλλά value for money subs ?

Θα συνοδέψουν ένα ζευγάρι vintage vantersteen 2Ci, τα οποία διαθέτουν 8’’ woofer σε καμπίνα με 10΄΄ παθητικό ακτινοβολητή.

Ο διαχωρισμός των συχνοτήτων θα γίνει από τον προενισχυτή (lyngdorf DPA1) ο οποίος διαθέτει παραμετροποιήσημο active crossover και εξόδους για subs.

Το τελικό room treatment θα γίνει επίσης από τον προενισχυτή.

Ο χώρος μου είναι 440x670x290 και τα ηχεία είναι τοποθετημένα στην μικρή πλευρά.

Στο τέλος της μιας μεγάλης πλευράς, απέναντι των ηχείων, υπάρχει άνοιγμα (160cm) που επικοινωνεί με έτερο χώρο (330x340x250), σχηματίζοντας έτσι έναν ενιαίο χώρο σχήματος «Γ».

Τα subs σκοπεύω να τα τοποθετήσω περίπου πίσω από τα κύρια ηχεία, μάλλον σε απόσταση 80cm (κέντρο μεγαφώνου) από τους πλαϊνούς τοίχους και 50cm από τον πίσω.

Δεν θα ήθελα να ορίσω ένα συγκεκριμένο budget, ευελπιστώντας να μάθω ποιο είναι το minimum που θα πρέπει να διαθέσω για ένα σχετικά ποιοτικό setup.

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας



@Admin

Αν θεωρείτε πρέπον, το συγκεκριμένο topic να το κάνετε νέο post, δεν έχω την παραμικρή ένσταση.
Καταρχάς,ο όγκος δωματίου δεν είναι αποκλειστικά αυτός του κυρίως χώρου αλλά πρέπει να προστεθεί κι εκείνος όπου θα ισχύει διαρροή ενέργειας χαμηλών...Χονδρικώς όπως το βλέπω χρειάζονται τουλάχιστον δύο 12ιντσες μονάδες...

Δεύτερον,απόσταση 80 cm από τοιχωματικό όριο είναι άκρως ανεπιθύμητη,απορριπτέα με...ιδιαίτερη προκατάληψη, λόγω ακυρώσεων από φαινόμενα SBIR...
1610968289403.png

https://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-2#post-1060854

Καλό είναι ότι εφόσον υπάρχει δυνατότητα για ηλεκτρονικό κροσάρισμα με τα main,γίνεται με το κλασσικό υψιπερατό φίλτρο σε ύψος 80 Hz να βγαίνει ως επί το πλείστον από το παιγνίδι ο παθητικός ακτινοβολητής των δορυφόρων...
 
Last edited:

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Δεύτερον,απόσταση 80 cm από τοιχωματικό όριο είναι άκρως ανεπιθύμητη,απορριπτέα με...ιδιαίτερη προκατάληψη, λόγω ακυρώσεων από φαινόμενα SBIR...
Η τοποθέτηση στις γωνίες δεξιά και αριστερά των ηχείων, θα είναι προτιμότερη ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η τοποθέτηση στις γωνίες δεξιά και αριστερά των ηχείων, θα είναι προτιμότερη ?
Δες για παράδειγμα τη φωτό στο εναρκτήριο μήνυμα διαβάζοντας και τα επόμενα στην πρώτη σελίδα :

Ο εικονιζόμενος χώρος σχηματίζει πίσω στη μεγάλη πλευρά (αφανή στη φωτό) διαμόρφωση τύπου ΄΄Γ΄΄ επικοινωνώντας με το χωλ...

Υπόψιν ότι οι αποστάσεις λογαριάζονται πάντα με γνώμονα το ακουστικό κέντρο της εκάστοτε μονάδας και όχι κάποια πλευρά της καμπίνας...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Επισημαίνεται αντιστοίχως, πως στο παράλληλο σύμπαν άλλης έκθεσης, στο 7.1.4 που έστησαν, το 1 ισούται με 6.
Με αφορμή το πιο πάνω, ας ρωτήσω εδώ: Πότε το .1 γίνεται .2; Ή, μάλλον, γίνεται/υπάρχει δυνατότητα; Μιλάμε για "στερεοφωνικό μπάσο"; Υπάρχουν επεξεργαστές που μπορούν να διαχειριστούν τέτοιο σήμα; Και πόσα subwoofers χρειάζονται (πέραν του ελάχιστου των δύο (2)) για την απόδοση του "στερεοφωνικού μπάσου";
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Το. 1 είναι ένα κανάλι.

Το σωστό είναι να έχεις πολλαπλές πηγές (πολλά σαμπ) για αυτό το 1 κανάλι.


Τώρα αν μιλάμε για bass management δορυφόρων, εκεί το χάος. Δεν υπάρχει όριο, δεν υπάρχει φραγμός, ούτε καν ηθικός, καταναταει ανήθικο.

Το οικονομικά ορθόν, είναι να δώσεις το χαμηλό όλων των δορυφόρων σου, ως άθροισμα στο .1 κανάλι, και τα σαμπ που ήδη έχεις για να παίζουν το .1 κανάλι, να παίζουν και το άθροισμα των μπάσων των δορυφόρων σου.

Βεβαίως, με εξελιγμένα σοφτγουερ διαχείρισης χαμηλών συχνοτήτων, μπορείς να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένες συστάδες σαμπ για κάθε δορυφόρο. Αλλά αυτά γίνονται κατ'ουσιαν μόνον με το τρινόβειο μπας μάνατζμεντ, τουλάχιστον από όσο ξέρω.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Και το GLM. Μπορείς να δώσεις sub για όλα τα αριστερά ηχεία σου, ή για όλα τα δεξιά, ή για τα Atmos, ή για όλα μαζί, χώρια τι κάνει το .1 κανάλι.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Με αφορμή το πιο πάνω, ας ρωτήσω εδώ: Πότε το .1 γίνεται .2; Ή, μάλλον, γίνεται/υπάρχει δυνατότητα; Μιλάμε για "στερεοφωνικό μπάσο"; Υπάρχουν επεξεργαστές που μπορούν να διαχειριστούν τέτοιο σήμα; Και πόσα subwoofers χρειάζονται (πέραν του ελάχιστου των δύο (2)) για την απόδοση του "στερεοφωνικού μπάσου";
Οι χαμηλές (διψήφιες) συχνότητες έχουν πολύ περιορισμένη κατευθυντικότητα οπότε δεν έχει νόημα να μιλάς για "στερεοφωνική εικόνα" στις χαμηλές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top