BBQ Weber Spirit and other grills in action










Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ακολουθει μικρη ιστορια :Πως εμαθα να τρωω κρεας.
Αδερφικοι φιλοι μενουν στην Κερατεα,εκει το σπορ του Σ.Κ ειναι το ψησιμο,κατα προτιμηση χοντρο(προβατινα),και οτι αλλο σε κρεας, σε ολους τους τροπους ψησιματος(ξυλοφουρνο,σχαρα σουβλα ,γαστρο,κ.λ.π).Την πρωτη φορα που με καλεσαν στο πατρικο τους ρωτησα αν ο χωρος ανοιγει τα σαββατοκυριακα για το κοινο γιατι ηταν σαν κανονικη ταβερνα σε μια αυλη.Εκει δοκιμασα με μεγαλη επιφυλακτικοτητα(μεχρι τοτε καθαριζα το λιπακι απο την μπριζολα για να βρω καθαρο κρεας)προβατινα η οποια με τρομαζε ακομη και στην οψη της,και με τα παρακαλια του πατερα τους αλλα και των φιλων μου εκανα την καρδια μου πετρα και δοκιμασα ενα κομματακι καθαριζοντας το σχολαστικα,οι οποιοι με κοιταζαν σαν εξωγηινο που πεταγα την ουσια των πραγματων.Η καταληξη ηταν να φαμε 3 ατομα 3 με 4 κιλα κρεας και 2 με 3 κιλα πατατες baby οι οποιες ηταν στο κεντρο και ειχαν γινει λουκουμι(αυτα ηταν ψημενα σε γαστρο).
Τα Χρονια περασαν και χτιστηκε ενα σπιτι για τα παιδια οπου εκει φτιαχτηκε το αντιστοιχο βελτιωμενο κολπο για τις μαζωξεις,στο οποιο ουτε καρβουνα δεν χρειαζονται,φτιαχνεται θρακα απο ξυλα και ψηνονται τα παντα εκει.Οσοι εχετε καρδια μην δειτε τις φωτογραφιες γιατι θα ανεβασετε χοληστερινη :roflmao: εχω χαλασει τα προσωπα για να μην φαινονται καθαρα.
right.jpg

all.jpg

Out.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Κερναω μπυρες να έρθουμε; :p

Τα μαντέμια τα βλέπω πολύ καθαρά, πως τα καθαρίζεις;
Εννοείται! Θα ενημερώσω την επόμενη.

Τα μαντέμια καθαρίζονται όσο είναι καυτά μετά από κάθε ψήσιμο με συρμάτινη βούρτσα

και μετά περνιούνται με ελαιόλαδο πάνω σε χαρτί κουζίνας.

Κάθε 3 ψησίματα πλένονται πλένονται κανονικά στον νεροχύτη, στεγνώνονται σχολαστικά και περνιούνται με ελαιόλαδο. Το σημερινό ήταν το τρίτο ψήσιμο, οπότε πριν το επόμενο θα πλυθούν.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Και εγώ τα περνάω με βούρτσα και τα λαδωνω μετά από το ψήσιμο.

Κάνει με νερό; Δεν σκουριάζει το μαντεμι;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Όχι αν τα στεγνώσεις καλά και τα περάσεις σχολαστικά με λάδι μετά.

Φοβόμουν κι εγώ το σκούριασμα και μαζί με την ψησταριά πήρα και μια ανοξείδωτη σχάρα


αλλά η μαντεμένια είναι σαν καινούρια, οπότε η άλλη έχει μείνει στο κουτί άθικτη.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Το μαντέμι παρουσιάζει αυξημένη αντίσταση στην σκουριά σε σχέση με το απλό σίδερο.
Αν πιάσει σκουριά είναι επιφανειακή και καθαρίζει πολύ εύκολα, με λίγο τρίψιμο, δεν εισχωρεί βαθιά όπως στο σίδερο.
Αν το πλύνεις με νερό και σαπουνάδα και μετά το σκουπίσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η σκουριά δημιουργείται από τα άλατα του νερού όταν αυτό στεγνώνει επάνω στο μέταλλο και τα αφήνει εκεί.
 




Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν επιτρέπονται φωτογραφίες και όχι βίντεο αφήνω ένα "θέμα" μερακλίδικο.
Εποχή κλαδέματος αμπέλου.... :p

2.jpg
3.jpg


Μία στείρα στα 2 κιλά και 6 μπαρμπούνια πάνω από κιλό.
Ότι καλύτερο για ξύλο ή κάρβουνο:)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Μισό χοιρινό - μισό κοτόπουλο.

Φιλαράκι αυτό είναι ..σουβλάκι σε μεγάλο μέγεθος.
Κοντοσούβλι είναι η προβατίνα :p

Υ.Γ. Πάντως είσαι σε καλό δρόμο 👏
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Φιλαράκι αυτό είναι ..σουβλάκι σε μεγάλο μέγεθος.
Κοντοσούβλι είναι η προβατίνα :p

Υ.Γ. Πάντως είσαι σε καλό δρόμο 👏
:D

Γιώργο, μου θύμισες μία ιστορία στο Ισλαμαμπάντ πρίν 2 χρόνια. Κάθομαι να φάω στο ξενοδοχείο, είχαν BBQ. Μου λέει ένας θα σου φέρω ένα κρέας μούρλια, μου το είπε στο αγγλικά δεν το πολυκατάλαβα ούτε το έψαξα - ημουν πτώμα. Το φέρνει, δεν έχω φάει πιο ωραίο και μαλακό κρέας. Το ψάχνω τι σημαίνει, ήταν προβατίνα!!

Πρώτη φορά που έφαγα, στο Πακιστάν!! Ελπίζω δηλαδή, μην ήταν τίποτα άλλο. :dance2:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top