dolby atmos απο htpc

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Πως θα πάρω ηχο dolby atmos απο το pc? το εχω συνδεδεμεμνο μεσω hdmi με τον Marantz 5015 και απο εκει μεσω earc με την τηλεόραση. Οταν παίζω απο νετφλιξ ή απο στικακι αρχεια που εχουν dolby atmos παίρνω κανονικα απο τον ενισχυτη αλλα αν παίξω το ιδιο αρχειo απο το pc μου βγάζει dolby digital και όχι atmos.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μήπως γράφει Dolby Digital + ή Plus; Τότε μπορεί να είναι Atmos χωρίς να το γράφει.

However, Dolby Atmos bitstreams are encoded to be backwards compatible with Dolby Digital Plus decoders, and as such Dolby Atmos can be decoded by Dolby Digital Plus compatible devices. This has been marketed by Dolby, as the lossy compression variation of Dolby Atmos under the label "Dolby Digital Plus Atmos" to differentiate it from the lossless DolbyHD-based original. Most Dolby Digital Plus bitstreams are now encoded in Atmos encoding.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα σου,
Η κάρτα ήχου σου υποστηρίζει Dolby Atmos αν όχι,
νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα sofware το οποίο θα σου παρέχει τους drivers για να ακούσεις Dolby Atmos από το PC σου όπως το λογισμικό του Dolby Access στο microsoft store
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλημέρα σου,
Η κάρτα ήχου σου υποστηρίζει Dolby Atmos αν όχι,
νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα sofware το οποίο θα σου παρέχει τους drivers για να ακούσεις Dolby Atmos από το PC σου όπως το λογισμικό του Dolby Access στο microsoft store
Το υποστηρίζει και επισης εχω εγκαταστησει και ενα σχετικό software. Μηπως χρειάζονται τιποτα ρυθμίσεις
?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν το αρχείο είναι TrueHD και περνάει μέσω κατάλληλου προγράμματος αναπαραγωγής, θα περάσει και Atmos. Απο κάθε κάρτα γραφικών με HDMI και bitstream.
Αν το αρχείο δεν είναι TrueHD, τότε είναι συμπιεσμένο Atmos σε DD+. Τότε μπορεί να το γράφει ή όχι.

Netflix με Atmos μόνο απο το app. Όχι απο browser!
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Δεν είναι τυχαίο που ο μέσος χρήστης αδιαφορεί για το atmos ή ακόμη χειρότερα νομίζει ότι ακούει atmos. Εάν πρέπει να έχεις μάστερ στα φορμά πολυκάναλου ήχου και στις συμβατότητες, ακούς ό,τι βρεθεί μπροστά σου. Οι μισοί και παραπάνω πχ βλέπουν μόνο netflix και ακόμη και στις ταινίες που το υποστηρίζουν ακούν dd 5.1 γιατί η τηλεόραση τους ή η ηχομπάρα τους δεν υποστηρίζει earc.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Πραγματικά μεγάλο μπέρδεμα. ειδα κι επαθα μεχρι να βρω τις απαραιτητες ρυθμισεις σε ενισχυτη, τηλεόραση, bluray κλ.π. και ακομη αν μου πεις τι εκανες δεν θα ξερω να απαντησω :)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν μιλάμε για Atmos σε αρχείο ταινιών, κατεβάζουμε τα Lav Filters κι ενεργοποιούμε το bitstream στο Lav Audio Decoder.

1611050421438.png


Φυσικά θα πρέπει τα Lav Filters να συνδεθούν με τον Player (Media Player Classic, Potplayer, Jriver κλπ)
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Αν μιλάμε για Atmos σε αρχείο ταινιών, κατεβάζουμε τα Lav Filters κι ενεργοποιούμε το bitstream στο Lav Audio Decoder.

View attachment 196715

Φυσικά θα πρέπει τα Lav Filters να συνδεθούν με τον Player (Media Player Classic, Potplayer, Jriver κλπ)
και η συνδεση με τον Player πως γινεται?
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ο MPC-HC (movie player clasic) ή ο bs player
Έκανα edit. Δες το screenshot. Αφού κάνεις install τα Lav Filters και πειράξεις στο Lav Audio Decoder τις bitstream επιλογές, θα πας στα options του mpc και στα external filters. Θα τα επιλέξεις με τη σειρά που φαίνονται και θα τα κάνεις prefer.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Έκανα edit. Δες το screenshot. Αφού κάνεις install τα Lav Filters και πειράξεις στο Lav Audio Decoder τις bitstream επιλογές, θα πας στα options του mpc και στα external filters. Θα τα επιλέξεις με τη σειρά που φαίνονται και θα τα κάνεις prefer.
α, ωραια , θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Κατευθείαν από την hdmi της μαδερμπορτ νομίζω δεν περνάει..
Μόνο από κάρτα γραφικών...
Αν κάμω λάθος διορθώστε με παρακαλώ..
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Έκανα edit. Δες το screenshot. Αφού κάνεις install τα Lav Filters και πειράξεις στο Lav Audio Decoder τις bitstream επιλογές, θα πας στα options του mpc και στα external filters. Θα τα επιλέξεις με τη σειρά που φαίνονται και θα τα κάνεις prefer.
Δούλεψε!!! Ευχαριστώ πολύ!
 



Μηνύματα
168
Reaction score
52
Υπέροχα. Τι προβολικό χρησιμοποιείς και ποια κάρτα γραφικών;
Ένα σχετικά παλιό pc έχω με i3 επεξεργαστή και onboard κάρτα συνδεδεμένο μέσω ενός marantz 5015 σε μια samsung 75αρα qled
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top