media player TrueHD Atmos


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
ΚΑΘΕ player που παίζει απο την HDMI έξοδο HD formats, αναπαράγει και Atmos.

Τα players που είχαμε πριν 8-9 χρόνια, αναπαράγουν Atmos.
Τα BD players που είχαμε πριν 11 χρόνια, αναπαράγουν Atmos.
Αγαπητέ @Zizik
Εγώ πάντως έχω το Oppo bdp 95 συνδεμένο σε ενισχυτή και όποτε βάζω ταινία σε Dolby atmos τη μετατρέπει σε TrueHD
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Εγώ πάντως έχω το Oppo bdp 95 συνδεμένο σε ενισχυτή και όποτε βάζω ταινία σε Dolby atmos τη μετατρέπει σε TrueHD
Το Atmos εμπεριέχεται στο TrueHD και το DTS:X στο DTS-HD, δεν μετατρέπεται τίποτα. Έχω δυο Oppo 93 και ένα 83 (κι ένα καμμένο 103 :p ), όλα παίζουν Atmos-DTS:X.


EDIT: Αναφέρονταν κάποια θεματάκια σε Oppo, dropouts με Atmos bitstream και seamless branching δίσκους (με 2 εκδόσεις σ' έναν δίσκο). Εγώ δεν το συνάντησα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Το Atmos εμπεριέχεται στο TrueHD και το DTS:X στο DTS-HD, δεν μετατρέπεται τίποτα. Έχω δυο Oppo 93 και ένα 83 (κι ένα καμμένο 103 :p ), όλα παίζουν Atmos-DTS:X.
 




Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
receiver ειναι ο avr
Το γνωρίζω δεν είμαι και τόσο άσχετος ;)
Αν o player κάνει bitstream HD ήχο είμαστε εντάξει, ο ενισχυτής αν δεν έχει atmos τότε δεν θα το παίξει.
άρα αν πάρω έναν ενισχυτή που να έχει Dolby Atmos μου λες ότι θα παίξει, και θα το δείξει και στην οθόνη του.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Το γνωρίζω δεν είμαι και τόσο άσχετος ;)


άρα αν πάρω έναν ενισχυτή που να έχει Dolby Atmos μου λες ότι θα παίξει, και θα το δείξει και στην οθόνη του.
aν εχεις και τα προβλεπόμενα ηχεια, στις προβλεπομενες θεσεις και τα εχεις δηλωσει σωστα στον (atmos) avr, ναι.

καποια player το bitstream το εχουν ως hdmi raw out.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Βρήκα τελικά αυτό .... αλλά δεν έχω ενισχυτή με dolby atmos για να τεστάρω.
Σας ευχαριστώ πάντως είχα λάθος εντύπωση !!!!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top