Τι θα πιούμε σήμερα;






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τι γράφει το μπουκάλι; :p
Σάκε; πως το πίνετε αυτό το κατουρο;
Ψοφαω για ζεστό σακε, το πίνω σα νεροφίδα.

Υπάρχει πολύ μεγάλη θεωρία πίσω από το σακε, και τεράστιες διαβαθμίσεις ποιότητας, με πλούτο αρωμάτων.
Το σακε το "καλό", είναι ακριβότερο από ακριβό μαλτ...
Κι υπάρχουν πολύ ακριβά σακε..
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
View attachment 197323

Από τα χεράκια μας. ;)

Δοκιμή με σαρδέλα, ήταν φοβερά! 😍

Νομίζω το χαβιάρι κάνει τη διαφορά ;)
Φαίνεται εξαιρετικο όντως αν και δεν είμαι και τόσο του σούσι
Ψοφαω για ζεστό σακε, το πίνω σα νεροφίδα.

Υπάρχει πολύ μεγάλη θεωρία πίσω από το σακε, και τεράστιες διαβαθμίσεις ποιότητας, με πλούτο αρωμάτων.
Το σακε το "καλό", είναι ακριβότερο από ακριβό μαλτ...
Κι υπάρχουν πολύ ακριβά σακε..
Δύο φορές έχω δοκιμάσει. Και τις 2 θεωρητικά ήταν καλό όχι πανάκριβο. Και τα 2 μου φάνηκαν ίδια. Κατουρο... Απλά έχουν αφαιρέσει την αμμωνία :p
Δε ξανά πίνω
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το "έντερ σακε" ήταν αυτό που έδειξα, πολύ λογικής τιμής (το έχει και το ΜΑΚΡΟ)



Λίγο πάνω από 40€ το λίτρο, στην πρώτη συσκευασία.
Συμπαθητικό.

Μου είχε αρέσει πολύ το 23:




Το σακε γίνεται μόνο από ρύζι και νερό, δεν έχει άλλα πρόσθετα, ως εκ τούτου είναι πολύ αγνό ποτό.

Δεν αποτελεί προϊόν απόσταξης, αλλά ζύμωσης, δηλαδή είναι στην κατηγορία μπύρας και κρασιού, κι όχι τσίπουρου και σκάτς.

Δεν τίθεται θέμα ουσιαστικής βελτίωσης μέσω παλαίωσης, παρά μόνο σε πολύ ειδικές εξαιρέσεις, αλλά αντιθέτως τίθεται θέμα ημερομηνίας λήξεως, διότι πίνεται φρέσκο, σα το γάλα.


Οι βασικές του κατηγορίες (το 70% της παραγωγής) είναι:

α) Το Namazake: Απαστερίωτο, φρέσκο σάκε που πίνεται αμέσως μετά την εμφιάλωσή του,

β) Το Nigorizake: έχει θολή όψη και μοιάζει σχεδόν με γάλα τόσο σε εμφάνιση όσο και σε υφή. Μην τρομάζεις, είναι πεντανόστιμο,

γ) Το Yamahai ή το Kimoto: Σάκε που παράγονται με τις παλιές, παραδοσιακές μεθόδους,

δ) Το Sparkling Sake: Το πιο ‘μοντέρνο’ είδος το οποίο είναι αφρώδες,

ε) Το aged sake, που μπορεί να έχει παλαιώσει για 3, 5, 10 ή και 15 χρόνια.

Το υπόλοιπο 30% της παραγωγής είναι το premium sake, το οποίο παράγεται από ειδικού τύπου ρύζια, ενδεχομένως ακόμη και 50 διαφορετικών ειδών. Κανένα από αυτά ωστόσο δεν είναι βρώσιμο.

Το premium sake, μεταξύ και άλλων διαφοροποιήσεων, χαρακτηρίζεται από την προσθήκη σακχάρων και αλκοόλ, πριν από την ζύμωση.

Το έντερ σακε που σας έδειξα, είναι premium sake, με προσθήκη αλκοόλ, και αρώματα λουλουδιών.

Τα premium sake, θα δείτε να έχουν τους εξής χαρακτηρισμούς:

Junmai
Honjozo
Ginjo
Daiginjo

Premium & sparkling δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, είναι η επόμενη δοκιμή μου.

Η καλύτερη κατηγορία είναι τα φρέσκα, Namazake, τα απαστερίωτα.
Αυτά είναι τα πιο αρωματικά.
Είναι αδύνατη η συντήρησή τους για μεγάλο διάστημα, και θα τα βρείτε μόνο σε μαγαζιά για σούσι, που παίρνουν πρώτες ύλες κατευθείαν από Ιαπωνία σε εβδομαδιαία βάση.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τα premium sake, θα δείτε να έχουν τους εξής χαρακτηρισμούς:

Junmai
Honjozo
Ginjo
Daiginjo
Μια ιδιαίτερη αναφορά χρειάζεται στα premium sake.

Τα παλιά low-fi σακε, σα τα στέρεα χωρίς σαμπ, έχουν πλέον εξαφανιστεί, καθώς αντικαταστάθηκαν από άλλα είδη φτηνού αλκοόλ στην Ιαπωνία, που εισάγονται από Αμερική κι Ευρώπη.

Τα σύγχρονα hi-end σακε, σα τα immersive με πολλαπλά σαμπ σεταπ, επικράτησαν και εξάγονται σε όλο τον κόσμο.

Η διαδικασία παρασκευής του καλού σακε, ξεκινάει από το ξύσιμο του κάθε κόκκου ρυζιού, διότι οι εξωτερικές στοιβάδες βγάζουν κακή γεύση, ενώ οι εσωτερικές είναι πολύ γευστικές.

Έτσι διακρίνονται οι δύο κατηγορίες αναλόγως ξυσιματος του ρυζιού:

  • Ginjo (吟醸) - τουλάχιστον το 40% του κάθε κόκκου ρυζιού έχει ξυθεί
  • Daiginjo (大吟醸) - τουλάχιστον 50%, δηλαδή μένει λιγότερο από το μισό από κάθε κόκκο ρυζιού, η ψίχα.

Η προσθήκη ή όχι επιπρόσθετου αλκοόλ, οδηγεί στον επόμενο χαρακτηρισμό των premium:

  • Junmai (純米) - χωρίς προσθήκη αλκοόλ.
  • Honjozo (本醸造) - μικρή ποσότητα επιπρόσθετου αλκοόλ για καλύτερα αρώματα.

Έτσι, ένα junmai Ginjo, καταλαβαίνετε τι ακριβώς είναι. ;)

Για παράδειγμα, τα 2 είδη "Έντερ σακε" που σας έδειξα, δε διαφέρουν μόνο στη συσκευασία, αλλά το ένα είναι honjozo, με επιπρόσθετο αλκοόλ, και το άλλο junmai, χωρίς αλκοόλ.

Προτιμώ το honjozo. ;)

Μάλιστα το honjozo έχει 65% "γυάλισμα" του ρυζιού, που αναγράφεται στη συσκευασία, δηλαδή μένει το 1/3 κάθε κόκκου, η ψίχα.

Είναι λοιπόν premium sake, και ειδικά πρόκειται για Daiginjo Honjozo. 8-)

Κυκλοφορεί στα μάκρο. Mart. 40€ το λίτρο. Πολύ λογική τιμή, για τέτοιο premium sake.

Σε διάσημα μαγαζιά για σούσι, η τιμή του σακε στα 100ml, παίζει ανά ποιότητα, από 20€ έως και 250€, ή και παραπάνω.. :o

Τυπική τιμή για φρέσκο απαστερίωτο σακε, είναι από 30 έως 100€ τα 100ml.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Βαθμονόμηση σακε, όπως το κρασί, από γλυκό σε ξηρό κλπ.


Άλλωστε το σακε θεωρείται ως το ιαπωνικό κρασί, αν και η διαδικασία παρασκευής του πλησιάζει περισσότερο αυτήν της μπύρας.

Κι ένα χρήσιμο λινκ εδώ:


Η ιστορία του σακε ξεκινάει από το 4.000 πΧ. :o








ΥΓ.
Μετά λοιπόν όλες τις ανωτέρω πληροφορίες, ας ξαναδούμε το 23, που σας είπα από το πρώτο ποστ πως έχω δοκιμάσει και μου άρεσε:


Το συγκεκριμένο λοιπόν, έχει 19,5% αλκοόλ, είναι ημίξηρο και έντονα αρωματικό.

Είναι premium sake φυσικά, και συγκεκριμένα Junmai-Daiginjo sake, χωρίς επιπρόσθετο αλκοόλ, όπου οι σπέσιαλ κόκκοι ρυζιού Yamada-Nishiki έχουν ξυθεί μέχρι να μείνει το 23% της ψίχας! Λιγότερο από το 1/4 κάθε κόκκου ρυζιού χρησιμοποιείται για την παραγωγή αυτού του σακε!

Το DASSAI 23, όπως χαρακτηριστικά γράφεται στα χαρακτηριστικά του <<is widely praised by critics as a "perfect" sake>>.

To craft the ultimate Junmai-Daiginjo sake, we polished down Yamada-Nishiki rice to 23%. Delivering delicate floral aromas with a palate reminiscent of honey and an elegant lasting finish.

The Story of DASSAI Beyond

- The Sake Beyond All Expectations -

dassai beyondIt can truly be said that DASSAI Beyond was more than a decade-in-the-making. The origins of this rare and extraordinary sake began with a simple, yet most challenging ambition: to handcraft a sake that would surpass the excellence of DASSAI 23, widely praised by critics as a "perfect" sake. And so, driven by the passion of DASSAI's founder, Hiroshi Sakurai, he and his small group of the finest sake artisans began their quest to improve upon perfection at DASSAI's tiny, countryside brewery in Yamaguchi prefecture.

The idea of a sake "beyond" became the touchstone for their work. Crafting a sake of such transcendent excellence meant going beyond polishing numbers and the provenance of rice and water. It demanded going beyond normal flavor profiles to coax levels of depth, complexity and smoothness from rice that had never been tasted before in a sake. And it required the artisans behind its creation to go beyond the known limits of their sake-brewing art.

The standards for DASSAI Beyond were so high, that years of dedicated work and painstaking craftsmanship did not produce a single bottle that could meet them. Batch after batch—each one superb and "perfect" in its own way—was rejected for not sufficiently transcending the excellence of DASSAI 23. But Sakurai and his artisans would not give up their quest and, finally, they succeeded in creating a sake worthy of the name DASSAI Beyond.

To best appreciate the achievement of DASSAI Beyond, we suggest that you taste it with DASSAI 23. Be prepared for an experience beyond all your expectations of sake. Unparalleled smoothness and clean, complex flavors engulf the entire palate, followed by a stunning length of finish.

To this day, the superlative standards for DASSAI Beyond keep production extremely limited and each bottle is a rarity. The completely handcrafted process for producing it remains a closely held secret. And the work of our sake artisans is never truly finished, as they continue a quest to take DASSAI Beyond even further past the limits of perfection.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
μας εχει σκισει ο ΕΑΡ κυριακατικα με τα premium του, θα μας κανει να ψαχνουμε σακε και να ζεσταινουμε ρυζια ο μπαγασας παναθεμα τον...

Ειχα πιει στο Λονδινο, στο Soho σ ενα πολυ σπεσιαλ restaurant-bar αρκετα ακριβο, το Roka, ειχε καταλογο εξτρα μονο για τα sake, αν θυμαμαι καλα ξεκινουσε απο 20-30 λιρες κι εφτανε μεχρι 2000-3000 λιρες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ξεκινουσε απο 20-30 λιρες κι εφτανε μεχρι 2000-3000 λιρες.
Εδώ Θεσσαλονίκη, σε μαγαζί που τρώγαμε σούσι, είδα τιμή για σακε στα 250€ για 100ml..

Πιο ακριβό δε θυμάμαι να έχω δει.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Εδώ Θεσσαλονίκη, σε μαγαζί που τρώγαμε σούσι, είδα τιμή για σακε στα 250€ για 100ml..

Πιο ακριβό δε θυμάμαι να έχω δει.
Το θυμαμαι χαρακτηριστικα, γιατι το σκεφτομουν να παραγγειλω αλλα.......

........

ειδα την τσεπη μου και μου ελειπαν καμια 2000 ευρω, δε πινει κι η Λενα σακε, οποτε το ριξαμε παλι στο κρασι...

αλλα πραγματικα, τα ειδα κι επαθα πλακα, ενω δε γνωριζω κιολας τι ελεγε, διαφορες κατηγοριες σακε και τιμη, μου ειχε φανει απιστευτο, βεβαια καλο και ακριβο μαγαζι και στο υπογειο ηταν bar και ψιλο club, αυτα τα high που βλεπουμε στις ταινες με τους μπραβους με τα κουστουμια στην εισοδο, ειχαμε παερασει πολυ ωραια και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι!

https://www.rokarestaurant.com/
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ροζέ σήμερα, 2019:

IMG_20210124_170812.jpg


Granduca ... το λουλούδι που έδωσε το όνομά του στη νέα ετικέτα του Κτήματος Πορτο Καρράς, που μας φέρνει κοντά στο όμορφο στυλ των κρασιών της Προβηγκίας. Πρόκειται για μια νέα ... ροζέ προσπάθεια που προέρχεται από τις ποικιλίες Syrah (50%), Cinsault (30%) και Mourvèdre (20%), που καλλιεργούνται στους ιδιόκτητους βιολογικούς αμπελώνες του Κτήματος, ηλικίας άνω των 40 ετών. Λαμπερό στην όψη, με ελκυστικό τριανταφυλλί χρώμα. ΣΤην μύτη αναδύει υπέροχα αρώματα που θυμίζουν φράουλα, κράνα, μάνγκο, με ανθικές νύξεις βιολέτας. Τα αρώματα συνεχίζουν και στο στόμα, σε ένα άκρως ισορροπημένο σύνολο, με όγκο, δροσιστική οξύτητα και μακριά επίγευση.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top