Μου Hackαραν το facebook και πήραν και λεφτά

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Λοιπόν....την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου στις 6.08πμ ήρθε μήνυμα στο μαιλ της yahoo από το fb ότι ο τάδε
ios.png


καπάκι στις 6.09 ήρθε μειλ απο το φβ όπου μου έλεγε ότι ο λογαριασμός κλειδώθηκε λόγω παραβίασης των κανόνων του φβ μπλα μπλα μπλα

όλα ωραία όλα καλά...ξεκίνησα την διαδικασία ανάκτησης κλπ κλπ

την Δευτέρα 8 του μήνα με ξεμπλόκαραν και όλα οκ....(υποτίθεται)

αμ δε...

πήγα που λέτε χθες να φτιάξω μια προώθηση για το κατάστημα που έχω και εκεί που πάω να ολοκληρώσω μου λέει ότι δεν μπορώ γιατί χρωστάω 216.67 ευρώ

λέω..ΟΕΟ?

πάω λοιπόν στο ιστορικό των διαφημίσεων βλέπω πουθενά και τίποτα που να δικαιολογεί το ποσό αυτό

οπότε το έψαξα παραπάνω και βλέπω τις συναλλαγές που έχουν γίνει

το παλικάρι αυτό το Hatyai...δημιούργησε πάγια εντολή πληρωμής στο fb και με χρέωσε 2 φορές 20 ευρώ...όπου τα τράβηξε από την κάρτα (virtual mastercrd) και με χρέωσε και άλλα ποσά που όμως δεν τραβήχτηκαν(είχε άλλα 20 ευρώ η κάρτα και δεν συμπλήρωνε το 30άρι) μέχρι και τις 10 Φεβρουαρίου...δηλαδή χθες ενώ υποτίθεται είχε λυθεί το ζήτημα από τo fb

screenshot (72) (1).png


έστειλα μειλ στο fb για να δούμε τι θα μας πει....
 
Last edited:



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ουτε εγω καταλαβα...
ο κωδικος του φβ ειναι ευκολος?
ισως χρειαζεται να αλλαζει πιο συχνα..
μακαρι να βγει ακρη..
-ρε φιλε 666, καλου κακου ... δε κανεις ενα τρισαγιο ? 🐒
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
ουτε εγω καταλαβα...
ο κωδικος του φβ ειναι ευκολος?
ισως χρειαζεται να αλλαζει πιο συχνα..
μακαρι να βγει ακρη..
-ρε φιλε 666, καλου κακου ... δε κανεις ενα τρισαγιο ? 🐒
δεν είναι εύκολος...
1. αλλά το θέμα είναι ότι ο hatyai αυτους ξεβράκωσε...όχι εμένα...είναι δικό τους ζήτημα ασφαλείας...
εγώ εκείνη την ώρα κοιμόμουν:lazy:

και 2...από την στιγμή που είχαν μπλοκαρισμένο τον λογαριασμό....πως επέτρεπαν συναλλαγές?
το νόημα του να κλειδώνεις ένα account είναι αυτό....να μην επιτρέψεις την λειτουργία του για τους χ ψ λόγους
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
φιλε, επειδη διαβαζω αστυνομικα... οι ιδιοι το εκαναν... 🐒
μ@λ@κια.. :/ αντε βγαλε ακρη...
προσωπικα, χρησιμοποιω paypal...σαν εξτρα ασφαλεια.. στις συναλαγες... βεβαια μεταξυ μας, η καρτα μου για καποιο λογο δεν τη δεχεται ως βιζα.. για ηλεκτρονικες συναλλαγες.. !!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
φιλε, επειδη διαβαζω αστυνομικα... οι ιδιοι το εκαναν... 🐒
μ@λ@κια.. :/ αντε βγαλε ακρη...
προσωπικα, χρησιμοποιω paypal...σαν εξτρα ασφαλεια.. στις συναλαγες... βεβαια μεταξυ μας, η καρτα μου για καποιο λογο δεν τη δεχεται ως βιζα.. για ηλεκτρονικες συναλλαγες.. !!
κάτσε να δούμε...τους είπα στο μαιλ και για αποζημίωση για ψυχική οδύνη και διαφυγόντα κέρδη :p :laugh:
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Παντως πρεπει να γινει κατανοητο οτι πλεον καρτες σε διαφορα σαιτ ειναι καλο να μη δινουμε.
Τα πραγματα εχουν δυσκολεψει πολυ τελευταια.Το ξερω οτι για λογους ευκολιας γινεται αλλα δεν ειναι πια τιποτα ασφαλες.
Εγω πηγα να κανω αγορα με μια master απο ενα καταστημα (μιλαμε για 4 ευρω αγορα)
και μου την ακυρωσε η master οχι η τραπεζα μου γιατι το καταστημα ηταν υποπτο......
Εγω προσωπικα εδω και πολλα χρονια μονο paypal χρησιμοποιω το θεωρω τουλαχιστον μεχρι στιγμης το ασφαλεστερο.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
κάτσε να δούμε...τους είπα στο μαιλ και για αποζημίωση για ψυχική οδύνη και διαφυγόντα κέρδη :p :laugh:
Να κάνεις αγωγή και να απαιτήσεις 10 εκατομμύρια € για να πάρεις έστω το ένα!!
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Γιατί αν είχες 2FA με authenticator το κινητό σου με SMS τότε είναι μάλλον ξεκάθαρα τρύπα του FB και όχι δική σου ευθύνη (γιατί σε περίπτωση που μπήκαν μόνο σε εσένα, θα πρέπει να είχε κάνει "clone" την SIM σου ώστε να έχει πρόσβαση στο SMS επιβεβαίωσης login)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Γιατί αν είχες 2FA με authenticator το κινητό σου με SMS τότε είναι μάλλον ξεκάθαρα τρύπα του FB και όχι δική σου ευθύνη (γιατί σε περίπτωση που μπήκαν μόνο σε εσένα, θα πρέπει να είχε κάνει "clone" την SIM σου ώστε να έχει πρόσβαση στο SMS επιβεβαίωσης login)
μα έτσι κ αλλιώς πρόκειται για τρύπα του fb
ολα ξεκίνησαν με μια ειδοποίηση στο μειλ...που ποτέ δεν άνοιξα...γιατι πολύ απλά όταν μπήκα το πρωί ήταν ήδη κλειδωμένο από αυτούς και τότε μπήκα να δω τι συμβαίνει....
και παρόλα αυτά επέτρεπαν χρεώσεις (προς αυτούς) σε κλειδωμένο λογαριασμό
 


Μηνύματα
21
Reaction score
10
Όλα έχουν νόημα αν αποδείξεις - ή παραδεχτεί το FB - οτι υπήρχε security breach. Επειδή αυτό πρακτικά δεν μπορεί να αποδειχτεί προφανώς και η ευθύνη είναι με εσένα (διαρροή του password). Αν δεν έχεις ενεργοποιημένο και το two-factor-authentication (το οποίο είναι παράδοξο να συμβαίνει) τότε είσαι σε πιο δυσμενή θέση. Αν πάρεις όποια αποζημίωση είναι επειδή το FB δεν θέλει bad reputation οπως κάνεις πχ εδώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Όλα έχουν νόημα αν αποδείξεις - ή παραδεχτεί το FB - οτι υπήρχε security breach. Επειδή αυτό πρακτικά δεν μπορεί να αποδειχτεί προφανώς και η ευθύνη είναι με εσένα (διαρροή του password). Αν δεν έχεις ενεργοποιημένο και το two-factor-authentication (το οποίο είναι παράδοξο να συμβαίνει) τότε είσαι σε πιο δυσμενή θέση. Αν πάρεις όποια αποζημίωση είναι επειδή το FB δεν θέλει bad reputation οπως κάνεις πχ εδώ.
δεν νομίζω να μην μπορεί να αποδειχτεί κάτι απο αυτά που συνέβησαν...είναι αρκετά ξεκάθαρο

1. δεν είχα καμία πρόσβαση στον λογαριασμό μου όταν ξεκίνησε όλο αυτό
2. ακόμα και η τελευταία διαδικασία χρέωσης που έγινε 10 του μήνα ....ενώ είχα πρόσβαση δηλαδή....δεν αντιστοιχεί σε κάποια διαφημιστική ενέργεια που έκανα....δεν υπάρχει τίποτα το ιστορικό της σελίδας....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.502
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top