Ανακατασκευή Mercier '70s

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Στο πλυσταριο του σπιτιου, υπαρχουν διαφορα αντικειμενα ξεχασμενα για παρα πολλα χρονια.Λογο του αυχενικου η ορεινη ποδηλασια κοπηκε αποτομα,με τους κραδασμους επιδεινωνοταν πολυ η κατασταση,και αναγκαστικά πουλησα και το rocky mountain που ειχα. Στο πλυσταριο λοιπον ,υπηρχαν και τρια ποδηλατα ,το ενα απο αυτα ειναι ενα mercier του 74 του αδερφου μου,το οποιο ηταν εκει περιπου τριαντα χρονια.Προχθες λοιπον αποφασισα να το κατεβασω και να το ανακατασκευασω.Και ετσι και ξεκινησε η κατασταση.....
Έχει πάνω του αρκετή σκουριά η οποία όμως είναι επιφανειακή.
 

Attachments



Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
ρε Νάσο , δεν το κάνεις σώβρακο να το σενιάρεις κομμάτι κομμάτι;
έτσι και αλλιώς ότι υπάρχει σε ρουλεμάν εκεί μέσα είναι πλέον για βιτρίνα.
Ετσι θα γινει Παναγιώτη ,απλα για να βγουν τα πεταλια και ο λαιμος θα χρειαστει χρονος και εργαλεια,καποια δεν τα έχω.Το παλουκοσελο δεν ειναι κολλημενο.
Έχω καθαρίσει κάποια σημεία με γυαλοχαρτο χωρίς ιδιαίτερο κόπο,και άρχισα να γυαλίζω και κάποια εξαρτήματα.
 

Attachments


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
@coolmind Πώς (με ποιο τρόπο, υλικό κτλ) αφαίρεσες τη σκουριά; Ενδιαφέρομαι.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα το ανακατασκευάσεις ή σκοπεύεις να το αναπαλαιώσεις? Μου έχει περάσει από το μυαλό να "φτιάξω" ένα ποδήλατο με κάποιο τέτοιο παλιό σκελετό κούρσας, που θα προορίζεται για κομιούτινγκ, με ίσιο τιμόνι, 26'' τροχούς, μονό 40αρη δίσκο και 11-34 πίσω. Δεν ξέρω αν θα άξιζε οικονομικά αλλά πιστεύω πως αυτό το σεταπ θα με βόλευε πολύ στην κίνησή μου στους πολυσύχναστους δρόμους της αθήνας.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
@coolmind Πώς (με ποιο τρόπο, υλικό κτλ) αφαίρεσες τη σκουριά; Ενδιαφέρομαι.
Στο σκελετο με γυαλοχαρτο 80 εως 120 αλλα χωρις πιεση καθολου,δεν χρειαστηκε,και μετα για να γυαλισει με συρματοβουρτσα dremel.Εχω παραγγειλει ενα υλικο που αφαιρει την σκουρια και ενα remover για το χρώμα,θα δωσω λεπτομεριες συμφωνα με τα αποτελεσματα που θα δω.
Στα κομματια που ειναι νικελ και εχουν πιασει σκουρια με αλουμινοχαρτο το οποιο το βρεχεις με νερο,η coca cola ,η αν τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα ξυδι,το οποιο το χρησιμοποιεις σαν σφουγγαρι,κανει θαυματα,και γυαλιζει πολυ καλα(το εχω κανει και στις ζαντες του αυτοκινητου μου αυτο)
Θα το ανακατασκευάσεις ή σκοπεύεις να το αναπαλαιώσεις? Μου έχει περάσει από το μυαλό να "φτιάξω" ένα ποδήλατο με κάποιο τέτοιο παλιό σκελετό κούρσας, που θα προορίζεται για κομιούτινγκ, με ίσιο τιμόνι, 26'' τροχούς, μονό 40αρη δίσκο και 11-34 πίσω. Δεν ξέρω αν θα άξιζε οικονομικά αλλά πιστεύω πως αυτό το σεταπ θα με βόλευε πολύ στην κίνησή μου στους πολυσύχναστους δρόμους της αθήνας.
Δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα της ανακατασκευης απο την αναπαλαίωση, εκτος αν εννοεις αν θα το χρησιμοποιησω για ντεκορ η θα κανω ποδηλατο,θα κανω ποδηλατο και θα μου αρεσει να το βλεπω :) .Θα προσπαθησω να κρατησω οσο το δυνατον τα δικα του πραγματα επανω,στο χρωμα θα γινουν αλλαγες ,και πεταλια θα μπουν τα κουμπωτα που εχω.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
εννοεί αν τα κρατήσεις τον αυθεντικό εξοπλίσμό (τροχούς/ταχύτητες/φρένα/πετάλια κλπ) ή αν θα κρατήσεις τον σκελετό μόνο με καινούρια περιφεριακά.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Καλημέρα σας,
Είχαμε πρόοδο στις εργασίες,ο σκελετός εσταλει για αμμοβολή και επέστρεψε,έγιναν εργασίες αποκατάστασης στα λεβγεδακια των ταχυτήτων και στον οπίσθιο εκτροχιαστη ,γρανάζια ,τιμόνι .και άρχισα να επεξεργάζομαι τις μουφες του σκελετού οι οποίες θα μείνουν αβαβες.
Ο σκελετός είναι τεράστιος σε μέγεθος (60)και είναι κατασκευής του 73.
Συνέχεια φωτογραφιων
Επίσης ξεκίνησα ,Ελίσα τους τροχούς ,συντήρηση στα κέντρα και στα στεφάνια και πλέξιμο του εμπρόσθιου τροχού,αλλά το πίσω στεφάνι ήταν αλλαγμένο με ένα άσχετο υποδεεστερης ποιότητας,το οποίο είχε καταστραφεί,οπότε άλλαξα πλεύση και θα μπουν κανονικά σύγχρονα στεφάνια τα οποία τα περεμω για να αρχίσω το πλέξιμο πάλι.
 

Attachments

Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ρε συ @coolmind, από πού αγοράζεις υπομονή και χρόνο;:roflmao: Θέλω κι εγώ!:biggrin:

Πέραν της πλάκας, όντως, χαρά στο κουράγιο και στην υπομονή σου! Κάνεις πολύ καλή δουλειά!
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
@coolmind χαρά στην υπομονή σου... Εγώ θα το πλάκωνα στο νίκελο - μαύρο ματ και νίκελ
Σε ευχαριστω,η αληθεια ειναι οτι θα γινοταν τριχρωμο ,μαυροι οι κεντρικοι σωληνες,ενα περιεργο περλε ασημοκαφεμπλε(subaru-porsche)οι πισω σωληνες ,και το κομματι του πιρουνιου που δεν ειναι νικελ ,και οι μουφες αβαφες .Αλλα λογο της αλλαγης των στεφανιων σε μαυρα ,θα βαφτει ολο με το περλε με τις μουφες οπως ειπα,για να υπαρχει αντιθεση.Πρεπει να περιμενω να φυγει το κρυο γιατι δεν μπορω να βαψω με τετοιο καιρο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Καλημέρα σας,
Είχαμε πρόοδο στις εργασίες,ο σκελετός εσταλει για αμμοβολή και επέστρεψε,έγιναν εργασίες αποκατάστασης στα λεβγεδακια των ταχυτήτων και στον οπίσθιο εκτροχιαστη ,γρανάζια ,τιμόνι .και άρχισα να επεξεργάζομαι τις μουφες του σκελετού οι οποίες θα μείνουν αβαβες.
Ο σκελετός είναι τεράστιος σε μέγεθος (60)και είναι κατασκευής του 73.
Συνέχεια φωτογραφιων
Επίσης ξεκίνησα ,Ελίσα τους τροχούς ,συντήρηση στα κέντρα και στα στεφάνια και πλέξιμο του εμπρόσθιου τροχού,αλλά το πίσω στεφάνι ήταν αλλαγμένο με ένα άσχετο υποδεεστερης ποιότητας,το οποίο είχε καταστραφεί,οπότε άλλαξα πλεύση και θα μπουν κανονικά σύγχρονα στεφάνια τα οποία τα περεμω για να αρχίσω το πλέξιμο πάλι.

Simplex, Mafac... με πήγες 40 χρόνια πίσω.
Θαυμάζω την υπομονή σου, αυτή που είχα κι εγώ παλιά αλλά έσβησε με τα χρόνια. :)
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σε ευχαριστω,η αληθεια ειναι οτι θα γινοταν τριχρωμο ,μαυροι οι κεντρικοι σωληνες,ενα περιεργο περλε ασημοκαφεμπλε(subaru-porsche)οι πισω σωληνες ,και το κομματι του πιρουνιου που δεν ειναι νικελ ,και οι μουφες αβαφες .Αλλα λογο της αλλαγης των στεφανιων σε μαυρα ,θα βαφτει ολο με το περλε με τις μουφες οπως ειπα,για να υπαρχει αντιθεση.Πρεπει να περιμενω να φυγει το κρυο γιατι δεν μπορω να βαψω με τετοιο καιρο
Θα τα βάψεις μόνος? πιστόλι και τέτοια? αν θέλεις περιέγραψε λίγο την διαδικασία και τον απαιτούμενο εξοπλισμό διότι και εγώ θέλω κάποια στιγμή να στήσω έναν μίνι φούρνο βαφής και να μάθω να βάφω με πιστόλι αλλά οι πληροφορίες που αντλώ από ίντερνετ για το θέμα είναι "στο περίπου"
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Θα τα βάψεις μόνος? πιστόλι και τέτοια? αν θέλεις περιέγραψε λίγο την διαδικασία και τον απαιτούμενο εξοπλισμό διότι και εγώ θέλω κάποια στιγμή να στήσω έναν μίνι φούρνο βαφής και να μάθω να βάφω με πιστόλι αλλά οι πληροφορίες που αντλώ από ίντερνετ για το θέμα είναι "στο περίπου"
Βαφω χρονια,εχω πιστολια αλλα θα βαψω με σπρει γιατι δεν εχω κομπρεσερ.Πρεπει να εχει ζεστη(απο 22~25 βαθμους και πανω)αν ειναι να βαψεις εξω,εγω θα βαψω σε δωματιο το οποιο θα το ζεστανω στους βαθμους που ανεφερα.Πολυ καλη προεργασια και σωστο ασταρι πριν γιατι αν ειναι κατι λαθος θα βγει στο χρωμα.Σε γενικες γραμμες η προεργασια γινεται με νουμερα σε γυαλοχαρτα 240,280,360,420 για να πιασει καλα το χρωμα επανω,και βαφεις απο κατω προς τα επανω,για να πεφτει η επανω στρωση να καλυπτει την απο κατω λογο της βαρυτητας,οχι αναποδα γιατι υπαρχει πιθανοτητα να σου κανει τρεξιματα.Μην το φοβασαι καλυτερα πολλα χερια με λιγο χρωμα καθε φορα παρα πολυ χρωμα και λιγες στρωσεις,με ενδιαμεσα διαλειματα πεντε με δεκα λεπτα για να στεγνωνει.Το βερνικι ειναι το δυσκολο το οποιο θελει περισσοτερο χρονο αναμονης ανα στρωση,για να μελωσει και υπομονη.Αν κανεις καποιο λάθος μην προσπαθησεις να το στρωσεις την στιγμη του βαψιματος,αλλα θα περιμενεις να στεγνωσει καλα θα το τριψεις με ενα 420 ολο το αντικειμενο και θα ξαναβαψεις.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Νάσο, δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά τα νούμερα 60 και 73 που διαβάζεις δεν είναι ούτε μέγεθος ούτε χρονολογία.
Είναι πιθανότατα μοίρες των μουφών.
P2120100.JPG

P2110517.JPG

Βγάλε μου και μία φωτό κάτω απο τη μεσαία τριβή σε παρακαλώ.
P2110520.JPG
 
Last edited:


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Στείλε όποτε μπορέσεις μια φωτό απο το κούτελο και μία απο κάτω απο τη μεσαία τριβή.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Άμα είναι για μικρές σχετικά επιφάνειες, με σπρέι κανείς φανταστική δουλειά. Πέρα την σωστή προεργασία που αναφέρθηκε, θέλεις ειδικό ασταρι, όχι ότι να ναι, και μετά λογικά χρωμα αυτοκινήτου σε σπρέι το κωδικό που θές.

Τώρα αν θες τη μεταλλική περίεργη γυαλάδα και όχι μόνο, υπάρχουν χρώματα για βάση πάνω από το ασταρι που δίνουν αυτή την μεταλλική υπέροχη αίσθηση.

Υποθέτω αυτό είχες στο μυαλό σου. Έχω ασχοληθει με σπρέι τέτοια και βαφές αρκετα. Αλλα δεν έχω χώρο για μόνιμο φούρνο σωστό δυστηχως, ενώ κομπρεσέρ και τέτοια τα διαθέτω. Για το ποδήλατο θα συμφέρει, αλλά για οτιδήποτε παραπάνω, θέλει σκέψη.

Έχεις μεράκι, και το μεράκι του κάθε ενός το σέβομαι απολυτα, να το χαρείς όπως το θες! :thumbsup:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ρε συ @coolmind, από πού αγοράζεις υπομονή και χρόνο;:roflmao: Θέλω κι εγώ!:biggrin:

Πέραν της πλάκας, όντως, χαρά στο κουράγιο και στην υπομονή σου! Κάνεις πολύ καλή δουλειά!
Simplex, Mafac... με πήγες 40 χρόνια πίσω.
Θαυμάζω την υπομονή σου, αυτή που είχα κι εγώ παλιά αλλά έσβησε με τα χρόνια. :)
Αυτο κατεβηκε και αρχισε η δουλεια για να εχω να κανω κατι να περναει η ωρα ,και φυσικα η προοπτικη της βολτας οταν τελειωσει,γιατι αλλιως με αυτη την παπαρια που περναμε ολοι μας θα τρελαθουμε αν δεν εχουμε να κανουμε κατι.Προσωπικα μου αρεσουν τα περιπλοκα πραγματα οποτε για εμενα ειναι οκ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top