Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Eννοειται με γειες το νεο σου μωρο(τον καλοκοιταω και εγω φιλε μου)στηστο και ανεβασε φωτος να γουσταρουμε ολοι εδω στο ηχοτσαρδι.....μια ερωτηξις πλιιζ...το Auralic το χρησιμοποιεις ως dac-streamer η και ως προενισχυτη?
 


Μηνύματα
136
Reaction score
217
20210305_212930.jpg

Όταν δεν εχεις τελευταίας γενιάς macbook , ούτε γουστάρεις windows laptops πως στήνεις το arc? Κουβαλάς το desktop και το βάζεις δίπλα στη popcorn machine.. 😀 χαίρομαι ιδιαίτερα για τις μετρήσεις των 2 fronts, μάλλον η ηχητική φροντίδα χώρου απέδωσε. Γενικα χρειάζεται να μετρήσεις αποστάσεις από θέση ακρόασης πριν βάλεις μπρος το arc, αλλά μετά έκανα τσεκ και με decibelομετρο και έπεσε πολύ μέσα και στις στάθμες. Εντυπωσιακό το atmos , ξύπνησε για τα καλά το sub, επισης νομίζω ότι οδηγεί πολύ καλά τα περιφερειακά. Γενικα εύκολο το βασικό setup. Περισσότερα αργότερα!.
Eννοειται με γειες το νεο σου μωρο(τον καλοκοιταω και εγω φιλε μου)στηστο και ανεβασε φωτος να γουσταρουμε ολοι εδω στο ηχοτσαρδι.....μια ερωτηξις πλιιζ...το Auralic το χρησιμοποιεις ως dac-streamer η και ως προενισχυτη?
Ευχαριστω πολυ, πρώτες εντυπώσεις μόνο θετικές. Το auralic είναι το vega g1 , το επέλεξα επειδή είμαι πολύ happy με τον mark levinson ως προενισχυτή οπότε κάνω bypass το volume του, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι επειδή είναι fixed volume, κάθε κομμάτι στο roon μπορεί να χρειάζεται ρύθμιση έντασης.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
View attachment 203259
Όταν δεν εχεις τελευταίας γενιάς macbook , ούτε γουστάρεις windows laptops πως στήνεις το arc? Κουβαλάς το desktop και το βάζεις δίπλα στη popcorn machine.. 😀 χαίρομαι ιδιαίτερα για τις μετρήσεις των 2 fronts, μάλλον η ηχητική φροντίδα χώρου απέδωσε. Γενικα χρειάζεται να μετρήσεις αποστάσεις από θέση ακρόασης πριν βάλεις μπρος το arc, αλλά μετά έκανα τσεκ και με decibelομετρο και έπεσε πολύ μέσα και στις στάθμες. Εντυπωσιακό το atmos , ξύπνησε για τα καλά το sub, επισης νομίζω ότι οδηγεί πολύ καλά τα περιφερειακά. Γενικα εύκολο το βασικό setup. Περισσότερα αργότερα!.

Ευχαριστω πολυ, πρώτες εντυπώσεις μόνο θετικές. Το auralic είναι το vega g1 , το επέλεξα επειδή είμαι πολύ happy με τον mark levinson ως προενισχυτή οπότε κάνω bypass το volume του, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι επειδή είναι fixed volume, κάθε κομμάτι στο roon μπορεί να χρειάζεται ρύθμιση έντασης.
Οκ τοτε....σαν προ δηλαδη εχεις Mark Levinson και το Auralic ως dac δηλαδη?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Οκ τοτε....σαν προ δηλαδη εχεις Mark Levinson και το Auralic ως dac δηλαδη?
Και streamer , είναι roon ready, τα mqa τα κάνει decode το software και το rendering το αναλαμβάνει το dac.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Δεν έχει νόημα το ντακ πλέον, ούτε ο Μαρκ ο λεβινσον.

Ο ανθεμ δεν είναι ρουν ρεντι;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όταν ο @Astronaut Jr. πουλήσει τους Bryston, ίσως ...
Τί σχέση έχω εγώ; Δεν έχω καταλάβει το νήμα ( πρόκειται για προσέσορα ή για ενισχυτή? ), αλλά η αλήθεια είναι ότι προς το παρόν θα παίξω με ενεργό κρος και dsp / eq απο το nuc, περιμένοντας να βγει και καμία άλλη πρόταση σε dirac live πέραν της minidsp ως προς το κέντρο ελέγχου ( το τί θα οδηγήσει, τελικούς Bryston ή ενεργά, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο ).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τί σχέση έχω εγώ;
Είσαι το κλασικό παράδειγμα δυσκολίας απαγκίστρωσης απο το αμαρτωλό παρελθόν.
Παρόλο που εχεις καταλάβει τι παίζει, δεν μπορείς να ξεκολλήσεις.

Το ίδιο συμβαίνει σε πολλούς φίλους που δεν μπορούν να βάλουν στην άκρη (ή στις αγγελίες) συσκευές που πλέον δεν εξυπηρετούν τίποτα παραπάνω από την περηφάνεια τις ιδιοκτησίας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το ίδιο συμβαίνει σε πολλούς φίλους που δεν μπορούν να βάλουν στην άκρη (ή στις αγγελίες) τη γυναίκα τους που πλέον δεν εξυπηρετεί σε τίποτα παραπάνω από την παντόφλα
Φιξντ.

Τουλάχιστον τα μηχανάκια δε τα έχεις παντρευτεί. Κάτι είναι κι αυτό, γλυτώνεις διατροφή.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mπα...το δεσιμο με υλικα αγαθα , π.χ. αυτο που εχουν με τα αυτοκινητα...εγω τα εχω οσο με εξυπηρετουν μετα τα σπρωχνω η και τα σκοτωνω, αλλωστε για μενα πεθαμενα ειναι τι να λυπηθω το σκοτωμα; :party:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Η προσκόλληση σε μηχανές είναι γνωστή στον κύκλο μας, κι όλοι μας περάσαμε από τέτοια φάση, εγώ λχ την μεγαλύτερη την είχα με τα μαγκνεπαν.

Πλέον προσωπικά το ξεπέρασα πλήρως, και εδώ και κάτι χρόνια, οποιασδήποτε τέτοια προσκόλληση μου προκαλεί ορχεοδυνία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Είσαι και τυχερός γιατί με το που τον παρέλαβες βγήκε και το ARC.

Θα είναι ROON Ready. Δεν είναι ακόμα.

Σε 1-2 βδομάδες θα ξέρουμε και τι ψάρια πιάνουν. To Audioholics πήρε έναν MRX 1140 για review.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Όταν ο @Astronaut Jr. πουλήσει τους Bryston, ίσως να είναι αργά, γιατί κάθε λογικός άνθρωπος θα προτιμάει ένα χυπεξ...
Οπότε θα πρέπει ο @Astronaut Jr. να βρει ένα πιστό αντίγραφο του εαυτού του για να τα δώσει.
Φιξντ κι αυτό.

Βεβαίως οι λογική σπανίζει στο χαϊ ενδ όντιο, οπότε υπάρχουν ελπίδες.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Φιξντ κι αυτό.
Η αλήθεια είναι ότι έχει βρεθεί μνηστήρας για τον δεύτερο Bryston, αλλά αντιστέκομαι σθεναρά!!! Προς το παρόν κάθομαι και τον κοιτάζω βέβαια καθώς δεν έχω ούτε το κροσόβερ, ούτε καλώδιο Υ για διενίσχυση και δεν θέλω να μονομπλοκάρω. Aπο την άλλη, έχει περάσει η εποχή που ό,τι ψώνιζα ήθελα να το δοκιμάσω με τη μια. Τώρα μπορώ να κάθομαι να τον κοιτάζω στο κουτί του ( όταν πέσει εκεί η ματιά μου δηλαδή ) μέχρι να είναι όλα έτοιμα.
 



Μηνύματα
136
Reaction score
217
Δεύτερη μέρα σήμερα.. πολλή δουλίτσα θα πέσει, αυτό το advanced mode θα μας φαει τη ζωή.. Τα προβλήματα so far ειναι οτι δεν "δουλευει" το arc mobile , δηλαδη δεν βλεπει τον ενισχυτη το κινητο-tablet, πως επισης και το bluetooth, οχι οτι θα εκανα setup με το κινητο αλλα ισως εχει καποια επιλογη που δεν τικαρα ακομα. Γενικα παιζει δυνατα, πολυ δυνατα και πραγματικα η ρυθμιση που κανει στο sub (ακομα και basic) το εχει μεταμορφωσει , εφαγα πολλες κλωτσιες χθες βραδυ στο terminator -dark fate. Επειδη τοσα χρονια δεν ειχα κεντρικο ηχειο τωρα εβαλα ενα παλιο - κολωνα της b&W με ενα μονομπλοκ να το οδηγαει και δυστυχως σοσν αφορα την ποιοτητα ηχου θελει πολλη διορθωση απο τον anthem για να ματσαρει με τα μπροστινα ομως το βασικοτερο ειναι οτι του δινει +12db (max) και παλι ειναι οριακα στα ιδια επιπεδα με το decibelομετρο σε σχεση με τα μπροστα, κατι που λογικα διορθωνεται αν ολα τα ηχεια "κατεβουν" σε σταθμη manually, εξαλλου στο σημειο ακροασης με το arc παιρνω 79-80 db, που κανονικα πρεπει να σεταριστει στα 75 απ οτι γραφει η εταιρια (καποιοι βλεπω μετρανε στα 80 στο συστημα τους), αλλα θα ηταν ιδανικο να γινετα απο το arc αυτο και οχι manually. Ισως εχει κι αυτο ψαξιμο.. (παει το ΣΚ..)

Υ.Γ παμε και για κεντρικο οσονουπω..
Αν έχεις κάποιο θέμα δες και εδώ.

Σ ευχαριστω για το link@
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είναι το asw4000 (έχει port ναι) ήταν ματσαρισμενο από την εταιρία για τη σειρά 800n .


😍

πρεπει ναμαστε μονο εμεις με τοσο παλια sub :biggrin:
.....παιζουν ακομα ομως ..εγω εχω το asw 2500..

να παρεις mic και rew για επαληθευση του arc
....σκετο χωρις αυτα δεν....

καλοριζικος και καλοακουστος...;)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top