Τι ηχεία και ενισχυτικά έχουμε;

Μηνύματα
274
Reaction score
79
καλημέρα!,
current system atoll in 200 , Kef ls 50, micro streamer, smsl dac + linear supply.
θέλω μια βοήθεια αν έχει κάποιος ακούσει τα ls με sub τι λέει? προτάσεις ματσαρίσματος..((
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
καλημέρα!,
current system atoll in 200 , Kef ls 50, micro streamer, smsl dac + linear supply.
θέλω μια βοήθεια αν έχει κάποιος ακούσει τα ls με sub τι λέει? προτάσεις ματσαρίσματος..((
Πάρε το ''μικρό'' που έβγαλε η Kef τώρα για να είσαι μέσα..
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Ξεκινώ αυτό το πολύ γενικό θέμα με την προοπτική να φιάξουμε σιγά σιγά μια database από τα ηχεία που έχουν τα μέλη μας και τον τρόπο με τον οποίο τα οδηγούν.

Θα ήθελα λοιπόν να αναφέρετε εδώ τι ηχεία έχετε και με τι ενισχυτικά τα ακούτε. Δύο λόγια για τον λόγο της επιλογής θα ήταν επιθυμητό.

Έτσι βοηθούμε άμεσα κάποιους που ψάχνονται και δεν έχουν την ευκαιρία να ακούσουν τα εν λόγω σετ.

- Να σημειώσω ότι δεν είναι ανάγκη να είναι hi end πανάκριβες συσκευές... Όποιος νομίζει ότι έχει βρει ένα καλό ταίρι για τα ηχειάκια του, ας μας πει το σετάκι του. Φυσικά μπορεί να είναι και ιδιοκατασκευές.
Καλημέρα κι απο μενα. Εδωσα τον ολοκληρωμένο YBA και τα Chario academy και είμαι σε διαδικασία απόκτησης νεου ενισχυτή και ηχείων. Μου έχει μπει στο μυαλό ο graaf gm 50 και Ψαχνω με τι ηχεία θα ταίριαζε καλυτερα
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημέρα κι απο μενα. Εδωσα τον ολοκληρωμένο YBA και τα Chario academy και είμαι σε διαδικασία απόκτησης νεου ενισχυτή και ηχείων. Μου έχει μπει στο μυαλό ο graaf gm 50 και Ψαχνω με τι ηχεία θα ταίριαζε καλυτερα
Γιατί δεν παίρνεις έναν ενισχυτή που να οδηγεί τα περισσότερα ηχεία, έτσι ώστε να είσαι άνετος στην επιλογή των κατάλληλων (για το χώρο σου) ηχείων;
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Γιατί δεν παίρνεις έναν ενισχυτή που να οδηγεί τα περισσότερα ηχεία, έτσι ώστε να είσαι άνετος στην επιλογή των κατάλληλων (για το χώρο σου) ηχείων;
Επειδή υπάρχουν μερικές φορείς στην ζωή....κολληματα
 

N

nickmitro

Guest
Καλημέρα κι απο μενα. Εδωσα τον ολοκληρωμένο YBA και τα Chario academy και είμαι σε διαδικασία απόκτησης νεου ενισχυτή και ηχείων. Μου έχει μπει στο μυαλό ο graaf gm 50 και Ψαχνω με τι ηχεία θα ταίριαζε καλυτερα
Εκανες που εκανες το λαθος δινοντας τον ενισχυτη σου,μη κανεις κι αλλο λαθος πηγαινοντας σε λαμπα.Θα ξαναπηγαινα σε Yba,ισχυροτερο μοντελο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
Όλα αυτά είναι λάθος.

Πάρε ενκορ ώστε να έχεις μια εντελώς ουδέτερη τονική υπογραφή (ή ανυπαρξία τονικής υπογραφής) από το τελικό στάδιο ισχύος, με επαρκή ισχύ για οποιοδήποτε δορυφόρο επιλέξεις, χωρίς να εξαρτάται καθόλου από τις μεταβολές εμπεδησης του ηχείου στο φάσμα, και με υπερβολικό σιναντ διαθέσιμο, ώστε να ακούς ξεκάθαρα την ποιότητα της πηγής και των ηχείων σου, χωρίς να περιοριζονται αυτές από τις υποδεέστερες επιδόσεις ενός λίαν χειρότερου ενισχυτή όπως αυτών που λέτε.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Βρες ένα ηχείο που να έχει κάποιες βασικές προδιαγραφές σωστής αναπαραγωγής για το χώρο σου, να ταιριάζει στην αισθητική σου και να μπορείς να το πληρώσεις.

Μετά ο ενισχυτής.

Ποτέ ανάποδα.

Αν πας σε ενεργά, έχει φροντίσει ο κατασκευαστής για την ενίσχυση. Ξέρει καλύτερα.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Καλημέρα κι απο μενα. Εδωσα τον ολοκληρωμένο YBA και τα Chario academy και είμαι σε διαδικασία απόκτησης νεου ενισχυτή και ηχείων. Μου έχει μπει στο μυαλό ο graaf gm 50 και Ψαχνω με τι ηχεία θα ταίριαζε καλυτερα
Αντε να ξαναβρεις τέτοιο ενισχυτή, θα πληρώσεις πολλά για να ξαναπάς στα ίδια.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Δεν έπρεπε ωραίο set up είχες!!!
Τώρα κάτι σε klipsh ακριβή σειρά.. ίσως με ενισχυτή τάξη a!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημέρα κι απο μενα. Εδωσα τον ολοκληρωμένο YBA και τα Chario academy και είμαι σε διαδικασία απόκτησης νεου ενισχυτή και ηχείων. Μου έχει μπει στο μυαλό ο graaf gm 50 και Ψαχνω με τι ηχεία θα ταίριαζε καλυτερα
Ο YBA Integre DT ήταν ο ενισχυτής; Είδα την σχετική αγγελία: μια λεπτομέρεια: δεν είναι ενισχυτής που λειτουργεί σε τάξη Α αλλά σε ΑΒ (εκτός αν εννοείς ότι το περιοδικό Stereophile τον είχε κατατάξει στην πρώτη σειρά αξιολόγησης-class A- για τους ολοκληρωμένους ενισχυτές-δεν σημαίνει ότι λειτουργεί σε τάξη Α!)!
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Ο YBA Integre DT ήταν ο ενισχυτής; Είδα την σχετική αγγελία: μια λεπτομέρεια: δεν είναι ενισχυτής που λειτουργεί σε τάξη Α αλλά σε ΑΒ (εκτός αν εννοείς ότι το περιοδικό Stereophile τον είχε κατατάξει στην πρώτη σειρά αξιολόγησης-class A- για τους ολοκληρωμένους ενισχυτές-δεν σημαίνει ότι λειτουργεί σε τάξη Α!)!
Οκ! Αλλο πλεον το ερωτημα.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
με επαρκή ισχύ για οποιοδήποτε δορυφόρο επιλέξεις,
Σαν νεούδι γράφεις.

Για πάρα πολύ κόσμο η διαρκής αλλαγή αποτελεί βασικό μέρος της υπόθεσης που λέγεται HiFi. Η επιλογή ενός ενισχυτή που μπορεί, στο διηνεκές, να οδηγήσει τα πάντα-όλα και μάλιστα πολύ καλά, είναι ό,τι χειρότερο.

Να στο πω διαφορετικά: η πρότασή σου είναι τόσο καλή που είναι κάκιστη.
 




Μηνύματα
5
Reaction score
27
Καλησπέρα Χαϊβαδες !! (το λέμε αυτό ; )
Μικρός μάγος είμαι, το σύστημα ήταν του πατέρα μου, αλλά με αγάπη και πολύ βοήθεια το επανέφερα.

PreAmp: Denon DAP - 2500
Amps: 2 X Denon POA-6600
Speakers: 2 X Infinity Kappa 9
Καλησπέρα Χαϊβαδες !! (το λέμε αυτό ; )
Νομίζω φ έπρεπε να βάλω όχι β....τώρα θα φάω και ξύλο
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top