Audio Science Review YouTube Channel

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εχει ελλειψη "σωματος" στο χαμηλο και "τσιριζει" στα πριμα ακομη και σε σχεση με ενα ασημενιο καλωδιο,αν αποδεχθουμε την κατηγορια αυτη απο τους εχθρους του ασημιου.Αν ομως η ισοσταθμιση ειναι η λυση, γιατι να πληρωνεις Mogami και Neutrik;
Γιατί ούτως ή άλλως θα πάρω 4 μογκάμια για να βάλω απο το κροσόβερ στους τελικούς. Άρα, γιατί να μη πάρω 6 μογκάμια, να έχω και ομοιογένεια; Θα μπορούσα να μετέτρεπα σε xlr όλα τα καλώδια που μου έχουν απομείνει, αλλά δεν βρίσκω νόημα ούτε σε αυτό. Τα βύσματα θα μου κόστιζαν σχεδόν όσο τα έτοιμα μογκάμια και θα έπρεπε να κάτσω να τα κολλήσω. Προτιμώ να διαθέσω το χρόνο μου σε μετρήσεις του χώρου πλέον.

Επιτέλους το ηχείο πήρε σωστό σήμα και παίζει όπως σχεδιάστηκε.
Αλλά που να το καταλάβει κανείς.

Και αντί να φτιάξουμε ψηφιακά την Target Curve όπως μας αρέσει, αλλάζουμε καλώδια να βρούμε....... την Target Curve που μας αρέσει.
:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:
Αμήν! Μάι πόιντ εξάκτλι!! Φακ δε κέιμπλς!!! :p :p :p

Πολυ βολικο ομως τα ιδια εχει κανει στο παρελθον σε 3 συστηματα φιλων και "πηρε ποδι".Κριμα που o Astronaut Jr. δεν εχει καποιο αντιστοιχο μοντελο Kimber με xlr και τοτε θα ακουγαμε την "ουδετεροτητα" του Mogami.Ομως παρασυρομαι, τωρα υπαρχουν διαφορες στα καλωδια;
Έχω ακούσει το σύστημά μου με rca kimber και 8tc kimber, πριν και μετά το eq ( έστω και αν δεν εφάρμοσα σωστό dsp ), με τη harman(?) καμπύλη. Τότε ήταν που έβγαλα τα 1016 απο το σύστημα και πούλησα τα 8tc. Μια χαρά τα κιμπεράκια, όπως όλα τα καλώδια που είχα. Προτιμώ όμως να κάνω ισοστάθμιση με βάση τις μετρήσεις του συστήματός μου και με συγκεκριμένο στόχο προς επίτευξη ( target curve ), τον οποιο θα μπορώ να επιβεβαιώσω με νέο σετ μετρήσεων ( πέραν της δια της ακοής αξιολόγησης ).
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Γατάκια αν το ηχείο δεν... της προκοπής, με 300% παραμόρφωση στα χαμηλά, 150% στα ψηλά και ανυπόστατες μεσαίες...μηδέ η ισοστάθμισης (έχουν παρακρουσιασθεί με δαυτηνα), μηδέ τα καλώδια θα πράξουν το θάμα!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Έλα έλα, νικμιτρο πες μου τι ηχεία έχετε εσύ κι οι φίλοι σου, μέγεθος γουφερ και αριθμό από σαμπ, και σε τι απόσταση ακρόασης. Θα απογοητευτώ με απόσταση ακρόασης <3μ, να ξερς. Άντε λέγε. Ώρα για διασκέδαση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Φανταστικα ως προς τι;Μηπως εννοεις τον ηχο;Αν ναι,υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες με πολυ καλυτερα xlr,με πολυ ακριβοτερες τιμες ομως.Εκει,ναι,φανταστικα.
Το φανταστικά πάει στο ότι οι κατέχοντες μογκαμι και μπελντεν..."φαντάζονται" ότι ακούνε!
Αυτό ακριβώς!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Οποίος έχει καλό ήχο το ξέρει ......όλοι οι άλλοι πάντα κάτι ακόμα θα ψάχνουν.
αναρωτηθείτε.....έχει ο ηχος μου το αποτέλεσμα που θέλω?
Μονο ειλικρίνεια θέλει , τίποτα άλλο.
Θέλει επίσης να ακούς και σύστημα αναφοράς συχνά. Αληθινό, όχι δήθεν.
Και μετά ναι, θέλει ειλικρίνεια.
 


I

iason

Guest
Εν τω μεταξύ, ένα χρόνο πριν ούτε καν φανταζόμουν ότι θα έφτανα στο σημείο να απαξιώνω πλήρως τα καλώδια. Απίστευτο. Άι μπιλίβ μπρεεεεε!!! Φακ δε κέιμπλς!!! Αμίρ γουί λάβ γιου μάναμ!!!
Ρε συ Νικολάκη, με το συμπαθειο δηλαδή με τις μ@λ@κιες που γράφεις εδώ περιμένεις να πουλήσεις τα καλώδια που έχεις στην αγγελία?
Πρώτα τα πουλάς και μετά γράφεις γράφεις ότι θέλεις...........🤫
Φιλικά πάντα .
 

N

nickmitro

Guest
Καλωδιόλαγνοι αμαρτωλοί μετανοείτε.
Αν ομονοησουν πρωτα οι αντικαλωδιαδες με τους ψευτοαντικαλωδιαδες,εγω θα μετανοησω και θα αγορασω Mogami.Εξ' αλλου η γυναικα μου διαμαρτυρεται οτι χαλασε η απλωστρα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γατάκια αν το ηχείο δεν... της προκοπής, με 300% παραμόρφωση στα χαμηλά, 150% στα ψηλά και ανυπόστατες μεσαίες...μηδέ η ισοστάθμισης (έχουν παρακρουσιασθεί με δαυτηνα), μηδέ τα καλώδια θα πράξουν το θάμα!!!
Την έχεις δοκιμάσει και ξέρεις;

Το φανταστικά πάει στο ότι οι κατέχοντες μογκαμι και μπελντεν..."φαντάζονται" ότι ακούνε!
Αυτό ακριβώς!
Τουλάχιστον δεν φανταζόμαστε ότι ακούμε διαφορές μεταξύ network switches...

Οποίος έχει καλό ήχο το ξέρει ......όλοι οι άλλοι πάντα κάτι ακόμα θα ψάχνουν.
αναρωτηθείτε.....έχει ο ηχος μου το αποτέλεσμα που θέλω?
Μονο ειλικρίνεια θέλει , τίποτα άλλο.
Φυσικά. Τί συμβαίνει όμως όταν καταλαβαίνει ότι μπορεί να έχει καλύτερο ήχο; Δηλαδή, έχεις το μέλι στο δάχτυλο, δεν θα το γλείψεις;;;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Α, είστε πολλοί με άθλια ηχεία..

Τι, έχετε κάνει σύλλογο αποτυχημένων οντιοφιλ επιλογών;
εσύ έπρεπε να γίνεις ψυχολόγος


να ρχεται ο άλλος να σου λέει τον καημό του και εσύ
να του λες

Αυτοκτόνα! γιατί ζεις? :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ρε συ Νικολάκη, με το συμπαθειο δηλαδή με τις μ@λ@κιες που γράφεις εδώ περιμένεις να πουλήσεις τα καλώδια που έχεις στην αγγελία?
Πρώτα τα πουλάς και μετά γράφεις γράφεις ότι θέλεις...........🤫
Φιλικά πάντα .
Το έχω σκεφτεί εδώ και καιρό αυτό. Δεν πρόκειται όμως να χρυσώσω το χάπι σε κανένα. Δεν λέω ότι το καλώδιο είναι άχρηστο σαν καλώδιο και μάλιστα είναι προσεγμένο ( με λίγες ώρες λειτουργίας ) και σε τιμή κάτω της μισής του καινούργιου. Αν κάποιος έχει τη διάθεση να ασχοληθεί με αυτά που έχω ξεκινήσει, φυσικά και να μη πάρει καλώδια. Αν είναι διατεθειμένος να χρησιμοποιήσει dirac live, φυσικά και να μη πάρει το καλώδιο. Αν είναι διατεθειμένος να δώσει τα λεφτά σε φροντίδα χώρου, πάλι να μη πάρει το καλώδιο. Αν θέλει να τιουνάρει με καλώδια, είναι φανταστικό καλώδιο. Απλά αυτά που προσφέρει, παρέχονται σε μεγαλύτερο και πιο προβλέψιμο βαθμό απο τους παραπάνω παράγοντες.
(Δεν έχω χρυσώσει το χάπι στους πελάτες της δουλειάς μου και με σέβονται γι'αυτό. Δεν θα το κάνω εδώ. Στα @@ μου αν δεν πουληθεί στη τελική )
 




N

nickmitro

Guest
Έλα έλα, νικμιτρο πες μου τι ηχεία έχετε εσύ κι οι φίλοι σου, μέγεθος γουφερ και αριθμό από σαμπ, και σε τι απόσταση ακρόασης. Θα απογοητευτώ με απόσταση ακρόασης <3μ, να ξερς. Άντε λέγε. Ώρα για διασκέδαση.
Το Mogami επαιξε σε ATC scm 40 και scm 10,Zingali Overture 2s kαι Proac Responce d15 αρα θα απογοητευτεις για τα γουφερς.Κανεις δεν εχει σαμπ και ουτε διανοηθηκε να αποκτησει.Ευτυχως γιατι αντε ξαναπληρωνε και για καλωδια γι αυτα.Με 2,80 απ[οσταση,η απογοητευση θα μετριαστει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γράψε στην αγγελία "ελαφρώς στρωμένα".
Και συμπλήρωσε "θέλουν ακόμα 150-200 ώρες στρώσιμο για να δείξουν τις αρετές τους" .

Μην είσαι χαζό.
Δεν το είχα σκεφτεί ρε συ. Γμτ, τώρα δεν αλλάζει η αγγελία!!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν θάβω τα 1016. Απλά, αυτό που προσφέρουν και αυτά - οπως όλα τα καλώδια - είναι λιγοστό μπροστά στην επί της ουσίας αντιμετώπιση της ανάγκης για "τιουνάρισμα". Πλέον δεν πιστεύω στο τιουνάρισμα με το καλωδιο. Εμπιστεύομαι περισσότερο την εφαρμογή target curves.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top