Τι θα πιούμε σήμερα;

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Τον 'στέλνετε' τον άνθρωπο :)
θυμηθείτε πως πίνει κυρίως Ιρλανδέζικα
Αν είναι Ιρλανδός ας ξεκινήσει με ένα Connemara η γέφυρα που ενώνει Ιρλανδία με Islay! και μετά ένα askaig 8 που θά τόν βάλει πιο μέσα στο κλίμα
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Αρχικά πολλά ευχαριστώ τον @mitsubae , κακή επιρροή, καλό παιδί να τα λέμε αυτά.

-Ψάχνω κάνα islay για να δοκιμάσω, όχι τίποτα άλλο, κάτι απλό γιατί είμαι μαθημένος σε ιρλανδία πλευρά. Α... έχω και ένα Laphroaig Douglas 13 στην άκρη.
-Για στείλτο ρε Κώστα να το δώ....
...
...
...

162494620_469662324182334_872762078815034892_n.jpg
162965473_468978040893678_3173174155791355603_n.jpg



-Κοίτα Κώστα κάτι δεν πάει καλά τσέκαρε τον φελλό σου....

Δεν ξέρω τι έγινε, μην σας τύχει. Η στάθμη είχε πέσει κάποια εκατοστά και ο φελλός είχε διαβρωθεί. Ωστοσο το ποτό ποτέ δεν κάθισε στο πλάι...
Μετά από μεγάλο ψάξιμο, βρήκα φωτογραφία αμέσως μετά την αγορά απο την κάβα (που δεν έδωσα σημασία τότε) και από την αρχή το ποτό είχε λίγο πιο χαμηλή στάθμη.
Απαράδεκτο, δεν ξαναψώνησα από εκεί ούτως ή άλλως..

Το καλό της ιστορίας:
Ας πιω ένα ποτάκι να το τσεκάρω τουλάχιστον...Λογικά δεν θα μ αρέσει και θα μου φανεί κάπως απότομο...

....Εξαιρετικό το λάτρεψα....
Με έβαλε ο αχρείος @mitsubae να πάρω ένα Laphroaig Quarter Cask... Ο αλήτης...

Δεν το λες entry level, αλλά ανυπομονώ πως και πως! Το παραπάνω 13άρι της φωτογραφίας μου άρεσε παααρα πολύ πάντως.. Αρώματα γλυκόριζας, ιωδίου και θάλασσας...Ανοίγει πολύ όμορφα στο στόμα και αφήνει μια εξαιρετική επίγευση...

Για να δούμε!
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Αρχικά πολλά ευχαριστώ τον @mitsubae , κακή επιρροή, καλό παιδί να τα λέμε αυτά.

-Ψάχνω κάνα islay για να δοκιμάσω, όχι τίποτα άλλο, κάτι απλό γιατί είμαι μαθημένος σε ιρλανδία πλευρά. Α... έχω και ένα Laphroaig Douglas 13 στην άκρη.
-Για στείλτο ρε Κώστα να το δώ....
...
...
...

View attachment 205536 View attachment 205535


-Κοίτα Κώστα κάτι δεν πάει καλά τσέκαρε τον φελλό σου....

Δεν ξέρω τι έγινε, μην σας τύχει. Η στάθμη είχε πέσει κάποια εκατοστά και ο φελλός είχε διαβρωθεί. Ωστοσο το ποτό ποτέ δεν κάθισε στο πλάι...
Μετά από μεγάλο ψάξιμο, βρήκα φωτογραφία αμέσως μετά την αγορά απο την κάβα (που δεν έδωσα σημασία τότε) και από την αρχή το ποτό είχε λίγο πιο χαμηλή στάθμη.
Απαράδεκτο, δεν ξαναψώνησα από εκεί ούτως ή άλλως..

Το καλό της ιστορίας:
Ας πιω ένα ποτάκι να το τσεκάρω τουλάχιστον...Λογικά δεν θα μ αρέσει και θα μου φανεί κάπως απότομο...

....Εξαιρετικό το λάτρεψα....
Με έβαλε ο αχρείος @mitsubae να πάρω ένα Laphroaig Quarter Cask... Ο αλήτης...

Δεν το λες entry level, αλλά ανυπομονώ πως και πως! Το παραπάνω 13άρι της φωτογραφίας μου άρεσε παααρα πολύ πάντως.. Αρώματα γλυκόριζας, ιωδίου και θάλασσας...Ανοίγει πολύ όμορφα στο στόμα και αφήνει μια εξαιρετική επίγευση...

Για να δούμε!
Είσαι το πνευματικό μου παιδί στο θέμα ουίσκι! Να το ξέρεις αυτό... Κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα πρέπει να σου στέλνω ένα δείγμα!
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Είσαι το πνευματικό μου παιδί στο θέμα ουίσκι! Να το ξέρεις αυτό... Κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα πρέπει να σου στέλνω ένα δείγμα!
Εγώ σε τράμπες είμαι φουλ μέσα αγαπητοί...Δεν κάνω κολλεξιόν, ΝΑ ΤΕΛΕΙΏΝΟΥΝ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΆΚΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΏ
 




Μηνύματα
426
Reaction score
516
ένα από τα 6 classic malts που καθόρισαν τότε τις περιοχές (& υποπεριοχές)των single malts στην Σκωτία από την UD /UDV αργότερα και σημερινή γνωστή
Dal. 15 yo.JPG
Diageo
η πρώτη μου επιλογή στις αρχές της δεκαετίας '90 και μια από τις πρώτες σήμερα
 

Attachments





Μηνύματα
426
Reaction score
516
με τόση ζήτηση που είχαν μέχρι και το 2019 λογικό ήταν να επενδύσουν ( το Ημ.Βασίλειο ,το ίδιο έχει κάνει και η Ιρλανδία) 5-15 χρόνια πίσω επαναφέροντας αποστακτηρια που έιχαν κλείσει και ιδρύοντας άλλα καινουρια
Η Diageo είχε σκοπό να επαναφέρει άλλα δύο και η Ian Macleod άκόμη ένα , το πρόβλημα όμως είναι
η 'σφαλιάρα' του 2020 με την μείωση σε εξαγωγές περίπου 1,2 δις λίρες που δεν την είχαν υπολογίσει (δασμοί ΗΠΑ/covid)
Το πως θα εξελιχθούν κι το αν επιβιώσουν όλα θα το δούμε στο μέλλον
αυτό που κάνει 'κλικ' στην τάση του κόσμου προς το παρόν μάλλον είναι το Daftmill (δεν ξέρω γιατί)
View attachment 205630
Ενημερωμένος ο συνονόματος
Για τριών ετών το από πάνω καλό αλλά πανάκριβο.
Το ardnahoe λογικά θα γίνει το επόμενο αγαπημένο....
πες μας σε παρακαλώ πόσο ακριβό?
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
αυτό που κάνει 'κλικ' στην τάση του κόσμου προς το παρόν μάλλον είναι το Daftmill (δεν ξέρω γιατί)
ίσως επειδή είναι από τα σχετικά πιο "έτοιμα"(11 χρόνια). Και υποθέτω αυτή η χαρακτηριστική παπάγια/μάνγκο σύμφωνα με τις περιγραφές είναι ευρέως αποδεκτή;
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
ίσως επειδή είναι από τα σχετικά πιο "έτοιμα"(11 χρόνια). Και υποθέτω αυτή η χαρακτηριστική παπάγια/μάνγκο σύμφωνα με τις περιγραφές είναι ευρέως αποδεκτή;
προφανως το AS παίζει το ρόλο του
τι να πω δεν ξέρω προφανώς οι ειδικοί τα μυρίζουν αυτά...............στις γευτικές δοκιμές που έχω κάνει ποτέ δεν έχω διακρίνει ξεκάθαρα αρώματα εξωτικών φρούτων σε ουίσκυ
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Καλά οι περιγραφές είναι πιο πολύ για να γελάς. Έβλεπα περιγραφές για το τελευταίο Bunnahabhain 12. Εγώ το μόνο που κατάλαβα πάντως ήταν αυτό:



:p :p
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Καλά οι περιγραφές είναι πιο πολύ για να γελάς. Έβλεπα περιγραφές για το τελευταίο Bunnahabhain 12. Εγώ το μόνο που κατάλαβα πάντως ήταν αυτό:



:p :p
και σκέψου πως είναι το μόνο που μπορώ να πιώ από την περιοχή
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Κι εγώ δεν είμαι πολύ φαν του σταχτοδοχειού/τύρφης (κάποιοι κακοί άνθρωποι θα έλεγαν ότι είναι και μια ωραία μέθοδος να καλυφθούν διάφορες ατέλειες του προιόντος :whistling:)
 


Μηνύματα
426
Reaction score
516
Κι εγώ δεν είμαι πολύ φαν του σταχτοδοχειού/τύρφης (κάποιοι κακοί άνθρωποι θα έλεγαν ότι είναι και μια ωραία μέθοδος να καλυφθούν διάφορες ατέλειες του προιόντος :whistling:)
.....αλλά εμείς δεν είμαστε απ'αυτούς ;)
προσωπικά αν θέλω καπνό συνοδεύω το αλκοολ μου με ένα totalmente a mano puro Cuba κι είμαι Οκ
τύρφη και καπνό από βαρέλι που το έχουν κάψει 2-3 φορές δεν υπάρχει περίπτωση (πια) να πιώ
Κοντά στα 110 αν δεν κάνω λάθος. Δειγματάκι ήρθε στα χέρια μου. Δεν έδωσα εννοείται τόσα για 3 ετών ουισκι
τόσα χρήματα για NAS ουίσκυ ποιός δίνει ?
τι να πω ? 3 χρόνια είναι το basic
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.006
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top