Ποδήλατο



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.037
Αν και είναι κwλοθέμα, η Prologo είναι η αγαπημένη μου εταιρεία γιατί εκτός από άνεση έχει κορυφαία ποιότητα και εμφάνιση.
Ακριβώς, πχιο προσωπικό θέμα από τις σέλες δεν υπάρχει.
Εγώ πάντα έπινα νερό στο όνομα της specialized αλλά είπα να πάω στη νέα τάση της μόδας που θέλει τις σέλες με κατά πολύ πιο κοντές μύτες.
Σε όλα τα υπόλοιπα είναι σχεδόν ίδια σέλα εκτός από τη πιο φαρδιά μύτη και τη επέκταση των rails για περισσότερη οπισθοδρομιση.
Ιδωμεν...

MVIMG_20210323_150316.jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Ακριβώς, πχιο προσωπικό θέμα από τις σέλες δεν υπάρχει.
Εγώ πάντα έπινα νερό στο όνομα της specialized αλλά είπα να πάω στη νέα τάση της μόδας που θέλει τις σέλες με κατά πολύ πιο κοντές μύτες.
Σε όλα τα υπόλοιπα είναι σχεδόν ίδια σέλα εκτός από τη πιο φαρδιά μύτη και τη επέκταση των rails για περισσότερη οπισθοδρομιση.
Ιδωμεν...

View attachment 205759

Θεωρητικά, οι πιο επιμήκεις σέλες επιτρέπουν το κάθισμα πιο μπρος ή πιο πίσω, αναλόγως του είδους της διαδρομής και του ...μουδιάσματος.

Η νέα μόδα λέει ότι η σωστή σέλα δεν χρειάζεται μετακινήσεις του σώματος.

Από κει και πέρα είναι θέμα κwλου.

Για το προπονητήριο που δεν με νοιάζει το βάρος και η αεροδυναμική στάση, έχω επιλέξει με γνώμονα την άνεση τη Selle Italia Max Flite Gel Superflow.

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.037
Οι σέλες επίσης με μακριά μύτη σου επιτρέπουν και λίγο καλύτερο έλεγχο του ποδηλάτου αλεξ
Αμα λέω ψέματα να μου μειωθούν τα watt...
Πόσο να πέσουν?
Ούτε στη ευθεία δεν θα μπορείς να πααίντς μετά... 😝 :lolsign:
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Θεωρητικά, οι πιο επιμήκεις σέλες επιτρέπουν το κάθισμα πιο μπρος ή πιο πίσω, αναλόγως του είδους της διαδρομής και του ...μουδιάσματος.

Η νέα μόδα λέει ότι η σωστή σέλα δεν χρειάζεται μετακινήσεις του σώματος.

....
Α, δεν μου αρέσει και πολύ η νέα μόδα... :geek:
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
Το λοιπόν , θέμε ένα fitness για ένα παλικάρι 1.82 ύψος
Αρχικός προϋπολογισμός 300 ευρώ δηλαδή 350 δηλαδή 399 και αν τον τσιγκλήσω 450.
Καινούριο ή μεταχειρισμένο.
Κατά προτίμηση τροχό για 28αρι λάστιχο να μην κλάσει σε κάνα πεζοδρόμιο.
Με λίγο σπρώξιμο θα τον φέρω στα δικά μας μέχρι φθινόπωρο
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Καλά, βλέπω πως όλοι έχετε πάρει τα πάνω σας. Η ναυαρχίδα έχει αρχίσει να τρώει τα ρεκόρ στο strava σαν στραγάλια (απίστευτο αυτό που έκανες τις προάλλες), και έρχεται καλοκαιράκι. Ωραία πράγματα.

Χθες εκανα τη μεγαλύτερη βόλτα μου έως τώρα. Συν 16 χιλιόμετρα το κομμάτι που λείπει.

1992297E-CB00-43F5-B656-AD84A062E49A.jpeg



Ωραία βόλτα, το self fitting προχωράει, κάθε φορά και λιγότεροι πόνοι ή ενοχλήσεις, μέχρι να ανοίξει ο cyclist :sneaky:

Ο αέρας με παίδεψε στην επιστροφή αλλά ειχε τη γοητεία του. Το έγραψα σε 2 δόσεις γιατί με παίδεψε το Garmin και τελικά έγραψα τη διαδρομή με το ρολόι. Δεν κατάφερα να το ενεργοποιήσω να καταγράφει (μην γελάτε, όλοι στην πορεία μάθαμε :boast:).
Πολύ δυσκοίλιο αυτό το Garmin 530. Πολύ όμως, περίεργα μενού, μικρά κουμπιά, συνδέετε με το κινητο αλλά έχει θέματα, μου έχει σπάσει τα νεύρα, έτοιμος να το δώσω είμαι να παρω wahoo, είδωμεν. Γυαλιστερό τον οπισθίων μου φαινετε έως τώρα..

Ψαχνω να βρω τρόπο τα clipless όταν θέλω να είναι flat για να πηγαίνω καμια βόλτα με νορμαλ ντύσιμο, και να αξιοποιήσω και το ποδήλατο ποιο καθημερινά. Κάτι έχω εντοπίσει και πάω ψάχνωντας. Καμια πρόταση?
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Χαχα ναι! Thanx!

Να, κάτι σαν αυτό ψάχνω αλλά από Ευρώπη. Θα με διευκολύνει όταν απλά θέλω να πάω καμια commuter βόλτα, με το ωραίο μου παπουτσάκη, χωρίς κούμπωνε ξεκουμπωνε. Θα μπορώ να χρησιμοποιώ τη κούρσα πολύ περισοτερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το λοιπόν , θέμε ένα fitness για ένα παλικάρι 1.82 ύψος
Αρχικός προϋπολογισμός 300 ευρώ δηλαδή 350 δηλαδή 399 και αν τον τσιγκλήσω 450.
Καινούριο ή μεταχειρισμένο.
Κατά προτίμηση τροχό για 28αρι λάστιχο να μην κλάσει σε κάνα πεζοδρόμιο.
Με λίγο σπρώξιμο θα τον φέρω στα δικά μας μέχρι φθινόπωρο
Το μόνο που ξέρω σε αυτή την τιμή που να μοιάζει με ποδήλατο είναι αυτό https://www.orient-bikes.gr/my-way-21sp/, δεν έχω ιδέα όμως τι γίνεται από θέμα διαθεσιμότητας. Στο μπάτζετ πάντα θα πρέπει να υπολογίζουμε κι ένα ποσό +50€ για παρελκόμενα που χρειάζονται άμεσα πχ κράνος, γάντια, φώτα, τσάντα, τρόμπα, θήκη και παγούρι κ.α.
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
Καλά αυτά του τα ξηγησα (λάστιχα της προκοπής , πετάλια κράνος κλπ)
Μου ότι τον γ@μησα , του είπα και που σαι ακομα6
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
...ούτε το πρώτο λεπτό του ονείρου που τον περιμένει δεν είδε :roflmao:

Χαχα ναι! Thanx!

Να, κάτι σαν αυτό ψάχνω αλλά από Ευρώπη. Θα με διευκολύνει όταν απλά θέλω να πάω καμια commuter βόλτα, με το ωραίο μου παπουτσάκη, χωρίς κούμπωνε ξεκουμπωνε. Θα μπορώ να χρησιμοποιώ τη κούρσα πολύ περισοτερο.
Α, πολύ γραφικό στα προβλήματα με το clip - unclip το βίντεο... λιγουλάκι υπερβάλει μάλλον :laugh: :gamer:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Στο μπάτζετ πάντα θα πρέπει να υπολογίζουμε κι ένα ποσό +50€ για παρελκόμενα που χρειάζονται άμεσα πχ κράνος, γάντια, φώτα, τσάντα, τρόμπα, θήκη και παγούρι κ.α.
Πώς είπατε, κράνος και λοιπά με 50€???
 



Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Όλα τα παρελκόμενα είναι αντίστοιχα της αξίας του ποδηλάτου και της χρήσης αυτού.
Δε θα συμφωνήσω, η αξία του κεφαλιού μας θα έπρεπε να έχει πολύ μεγαλύτερη αξία απο την αξία του ποδηλάτου...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε θα συμφωνήσω, η αξία του κεφαλιού μας θα έπρεπε να έχει πολύ μεγαλύτερη αξία απο την αξία του ποδηλάτου...
Θα συμφωνούσα με αυτό αν πίστευα πως το ποδηλατικό κράνος παρέχει ασφάλεια σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος. Θεωρώ πως το ποδηλατικό κράνος είναι αποδοτικό σε περιπτώσεις πτώσεων και μικροχτυπημάτων από τη στιγμή που δεν προστατεύει τον αυχένα. Σε σοβαρό τρακάρισμα φοράς δε φοράς κράνος δε νομίζω να υπάρχει διαφορά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Σε σοβαρό τρακάρισμα φοράς δε φοράς κράνος δε νομίζω να υπάρχει διαφορά.
Ποιο είναι το "σοβαρό τρακάρισμα"; Σαν αυτό που είχε ο @bretsos;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top