Moto GP

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ένα πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα περιμένουμε φέτος οι φίλοι το Moto gp.
Ύστερα από τον τραυματισμό του Marquez πέρυσι και την ανακατανομή της τράπουλας είδαμε αυτά που δεν είχαμε δει ισως ποτέ. Ποια είναι αυτά;
1) την δεύτερη ως τότε Ducati να μην μπορεί να πάρει την πρωτιά και χωρίς Marquez.
2) πρωτάθλημα για τον Mir της suzuki με δύο μόνο πρωτιές αλλά με πολλές και καλές εμφανίσεις.
3) πολλά βάθρα από τις δορυφορικές ομάδες πολλά στο σύνολο.
4) πρωτιές για 5 διαφορετικούς οδηγούς πράμα ασυνήθιστο για την ιστορία του Moto gp στην μεγάλη κατηγορία.

Φέτος περιμέναμε την επάνοδο του Marquez αλλά μάλλον αυτό δεν θα συμβεί απ ότι φαίνεται δεν έχει αναρρώσει πλήρως θα χάσει κιόλας τούς 2 πρώτους αγώνες.

Φέτος περιμένουμε να δούμε πολλά από πολλούς.

Πως θα τα πάει το φαινόμενο πλέον Valentino Rossi στην καινούρια του δορυφορική ομάδα;
Η suzuki θα συνεχίσει τίς καλές εμφανίσεις ώστε να διατηρήσει τον τίτλο;
Οι νέοι οδηγοί της ducati θα φέρουν αποτελέσματα;
Το ταλέντο Fabio quartararo χωράει στην εργοστασιακή ομάδα της Yamaha;
Η Yamaha έλυσε τα αμέτρητα πρόβλημα που αντιμετωπίζει εδώ και καιρό;

Και το μεγάλο ερώτημα....αν ο Marquez ειναι ικανός να πάρει το πρώταθλημα ακόμα και αν χάσει τους μισούς αγώνες;


Έναρξη του Moto GP στις 28 Μαρτίου στο Qatar

 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ο Marquez έσπασε το βραχίονά του και ελάχιστες ημέρες μετά (και αφού προηγήθηκε εγχείρηση) τον είδαμε σε βίντεο να κάνει pushups.... προσωπικά δυσκολευόμουν να το πιστέψω παρότι το έβλεπα.... Τελικά η σούπερ-γρήγορη ανάρρωση μετατράπηκε σε σούπερ-αργή....
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν δεν γίνουν οι μισοί αγώνες διπλοί τελικά και διατηρηθεί ένα σχετικά φυσιολογικό πρωτάθλημα με επισκέψεις σε διάφορες πίστες για ένα ΣΚ, τότε ρισκάρω να "βάλω λεφτά" στο σούτζουκο και για φέτος. Πιθανότατα στον Rins και όχι στον Mir (αν και συμπαθώ τον Mir περισσότερο). Νομίζω ότι και φέτος θα έχουν overall το πιο ολοκληρωμένο racing πακέτο.

Αν αλλάξει το πρόγραμμα θα αλλάξουν πολλά καθώς οι διπλοί αγώνες ευνοούσαν πολλούς που δεν είχαν ιδιαίτερα καλό base setup και επίσης το mix των circuit παίζει μεγάλο ρόλο.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Αν δεν γίνουν οι μισοί αγώνες διπλοί τελικά και διατηρηθεί ένα σχετικά φυσιολογικό πρωτάθλημα με επισκέψεις σε διάφορες πίστες για ένα ΣΚ, τότε ρισκάρω να "βάλω λεφτά" στο σούτζουκο και για φέτος. Πιθανότατα στον Rins και όχι στον Mir (αν και συμπαθώ τον Mir περισσότερο). Νομίζω ότι και φέτος θα έχουν overall το πιο ολοκληρωμένο racing πακέτο.

Αν αλλάξει το πρόγραμμα θα αλλάξουν πολλά καθώς οι διπλοί αγώνες ευνοούσαν πολλούς που δεν είχαν ιδιαίτερα καλό base setup και επίσης το mix των circuit παίζει μεγάλο ρόλο.
Σαν ρομαντικός και βαμμένος ducatisti περιμένω και από την Ducati καλά αποτέλεσματα....
Απουσία Marquez....Φοβερή μοτοσυκλέτα πλέον με την καλύτερη τελική για άλλη μια φορά....νέους οδηγούς πολλά υποσχόμενους....

Γιατί όχι;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Κατά τ' άλλα:
  • χαζεύουμε τις καγκουριές του Miller,
  • συμπάσχουμε με τη γριούλα (Rossi),
  • διερωτόμαστε για το KTM,
  • αναμένουμε σαν τρελοί τον βασιλιά (ότι και να κάνει),
  • γελάμε με τα ψυχολογικά της Yami (ακόμα και το μηχανάκι θέλει ψυχολόγο :)),
  • φανατιζόμαστε με top 6 από Aprilia (Forza)
  • υποστηρίζουμε Morbido (γαμώ τα παιδιά)
Σαν ρομαντικός και βαμμένος ducatisti περιμένω και από την Ducati καλά αποτέλεσματα....
Απουσία Marquez....Φοβερή μοτοσυκλέτα πλέον με την καλύτερη τελική για άλλη μια φορά....νέους οδηγούς πολλά υποσχόμενους....

Γιατί όχι;
Δεν ξέρω. Δεν με έπεισαν από το test ότι θα σταματήσουν να είναι κινούμενο σικέιν στις κλειστές πίστες :). Νομίζω ότι είναι πολύ μονολιθικός και κολλημένος ο Gigi με αυτά που κάνει πολύ καλά και "δεν ακούει". Καλός ο πύραυλος αλλά τελικά πρωτάθλημα παίρνει ο πιο ισορροπημένος και κατά κύριο λόγο αυτός που μαθαίνει και παίζει τα Michelin καλύτερα.

Οι καλές χρονιές του Dovi είχαν βασιστεί στο tyre management. Πέρσι που άλλαξε το πίσω πόναγαν πολύ. Ο Miller είναι ο μόνος που θα μπορούσε να χτυπήσει πρωτάθλημα νομίζω από το φετινό roster αλλά παρόλο που δείχνει άνετος πρέπει να ωριμάσει λίγο ακόμα και να μάθει να κρατάει τα λάστιχα (το είχε καταφέρει πέρσι προς το τέλος). Να δούμε πως θα αντιδράσει και στο παραδοσιακά κακό κλίμα της Duc όπου πάντα φταίει ο οδηγός και το μηχανάκι μ@μεί.

Στο test ήταν εντυπωσιακοί αλλά σε μια πίστα που της "κάνει" και η φθορά ελαστικών που είχαν ήταν από τις χειρότερες... Θα δείξει μόλις έρθουν Ευρώπη αν βελτιώθηκαν εκεί που πονάνε.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Σε καμιά των περιπτώσεων δεν αμφισβητώ τον Marquez και το ταλέντο του αλλά ξέρουμε πολύ καλά ότι αξιόλογος και συγκεκριμένος αντίπαλος δεν υπάρχει το είδαμε πέρυσι....

Αυτό που θα καταφέρει θα είναι να ξεπεράσει σε τρόπαια τον Rossi αλλά ποτέ τον ίδιο κ το όνομα του....

Ο παππούς έχει πρωτάθλημα από δύο ομάδες την οποία δεύτερη την πήρε από το χεράκι και από το πάτο και ανάμεσα σε οδηγούς πρωταθλητές πραγματικούς
Stoner, Lorenzo, Hayden και άλλους ακόμα και του Pedrosa στα καλύτερα τούς.
Και αν λάβουμε υπόψιν την τηλεμετρία είναι πολύ καλύτερος από τα (ανερχόμενα ταλέντα) χωρίς στόφα πρωταθλητή.

Ο αντίπαλος του Marquez ποιος είναι ακριβώς; Ο Gigi; Οι αποτυχημένες Yamaha;
Τα πιτσιρίκια;
Είναι κ θέμα συγκυριών τελικά. Πέρυσι και από την μέση να ξεκινούσε θα το έπαιρνε και πάλι όπως έλεγαν.... Γιατί; Επειδή τρέχει μόνος του τελικά ούτως ή άλλως;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μη ξηγιέσαι... ο Μarquez μπήκε και πήρε στην πρώτη του χρονιά πρωτάθλημα... Και τουλάχιστον όσο υπήρχαν τα bridgestone, Vale, Lorenzo και Pedrosa ήταν πάρα πολύ δυνατοί αντίπαλοι (ειδικά ο Jorge ήταν καταιγιστικός). Ότι δεν έχει οδηγήσει κάτι άλλο ΟΚ το δέχομαι. Αλλά από την άλλη πολύ λίγοι τα καταφέρνουν με το Honda την τελευταία δεκαετία και όσοι το προσπάθησαν αρκετά για χρόνια έφυγαν με κουσούρια από τις σούπες. Και ο Schwantz δεν οδήγησε τίποτα άλλο, αλλά τον έχουμε θεούλη ακόμα.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Marquez έχει αυτό το κάτι. Είναι ο dominant οδηγός της γενιάς του. Δεν μπορείς να συγκρίνεις βέβαια εποχές αλλά- έτσι για την πλάκα- πιστεύω ότι το επίπεδο ανταγωνισμού που έχει ο Marquez σε σχέση με τη χρυσή εποχή του Rossi, είναι σαφέστερα δυσκολότερο. Όταν ο Rossi αλώνιζε, ο ανταγωνισμός ήταν πολύ χαμηλά (2000-2005). Δεν μπορώ να συγκρίνω τον Gibernau, τον Capirossi ή τον Hayden με τον Pedrosa ή τον Jorge. Και οι τελευταίοι (μαζί με τον Stoner) ήταν αυτοί που ουσιαστικά "τελείωσαν" την εποχή που ο Rossi τα καθάριζε όλα για πλάκα.

Ο Marquez έχει κάνει εκπληκτικά πράγματα επίσης (όπως και ο Rossi στην εποχή του). Το 2019 ολόκληρο ήταν "αριστούργημα". Απίστευτη χρονιά. Αυτό που έκανε προ-περσι στην ημι-βρεγμένη Αργεντινή που τους πέρναγε σαν σταματημένους (και ενίοτε πέταγε και κάποιους κάτω :) :) :) ) ήταν τρομερό. Τέλος αυτό που έκανε πριν τσακιστεί πέρσι στην Jerez πολύ απλά δεν υπάρχει:
  • στεγνό
  • Jerez (που κανένας άλλος δεν μπορούσε να προσπεράσει)
  • θερμοκρασίες στον θεό με την πίστα να γλιστράει πάρα πολύ
  • με το επίπεδο ανταγωνισμού που έχουν φτάσει (1-18ός στο μισό δευτ. διαφορά στο γυρολόγιο)
  • αυτός να γυρίζει 0,5 κάτω απ' όλους, να τους περνάει όπου να-ναι (δεν νομίζω ότι υπήρχε στροφή που δεν έκανε προσπέραση) και να πηγαίνει ολοταχώς για podium από σχεδόν τελευταίος;;;;;
  • έχουν γίνει και παλαιότερα τέτοια come backs αλλά δεν είναι το ίδιο. Τώρα οι χρόνοι είναι πάαααααρα πολύ κοντά και επίσης υπάρχει και αρκετά σταθερό γυρολόγιο από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο γύρο. Είναι δύσκολο να κάνεις τόσο μεγάλη διαφορά.
Για να μη παρεξηγούμαι δεν είμαι με τον Marquez. Ίσα- ίσα που σπάει τα νεύρα που για 9 χρόνια είναι ένα κλικ επάνω και κανείς δεν μπορεί να τον κάνει challenge. Επίσης μου την σπάει που είναι αλαζόνας και μπλα-μπλα αλλά σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον τέτοιος πρέπει να είσαι (όχι ότι ο Rossi ήταν ποτέ καλύτερος). Φίλοι δεν θέλω να γίνουμε, αλλά σε αυτό που κάνει του βγάζω το καπέλο! Από την άλλη θα "στεναχωρηθώ" αν δεν καταφέρει να επιστρέψει (φέτος ή του χρόνου) στο γνωστό του επίπεδο. Θα ήθελα να έχει τον χρόνο να ολοκληρώσει την καριέρα του όπως την έχτισε και να μη του στοιχίσει τόσο πολύ ο τραυματισμός.

Το όνομα του Rossi δεν θα το ξεπεράσει λογικά γιατί ο Rossi ήταν (είναι) ένα φαινόμενο για το χώρο και εκτός της πίστας με αποτέλεσμα να μπουν πάρα πολλά λεφτά στο άθλημα. Η όλη αναβάθμιση του motogp τα τελευταία 20 χρόνια είναι ο Rossi.

Συναισθηματικά είμαι και εγώ με τη γριούλα που είναι και πιο κοντά στην ηλικία μου και έχουμε "μεγαλώσει" μαζί. "Οπαδικά" (αν μπορεί να υπάρξει αυτό στα motogp) είμαι με τα outsider (Morbido). Για να ευχαριστιέμαι τους αγώνες, είμαι με όποιον καταφέρνει να χτυπάει τον Marquez στα ίσια. Αν είναι ο Miller θα γίνω ducatisti (δύσκολο χαχαχαχαχαχ) αν είναι τα Suzuki τότε είμαι suzuki κ.ο.κ. Γενικότερα όμως πιστεύω ότι το μάτι μας για τον anti-Marquez πρέπει να είναι στα πιτσιρίκια. Από εκεί θα έρθει ο τιμωρός του. Θα είναι ο επόμενος που θα έχει "εμπεδώσει" τι είναι ο Marquez και θα κάνει ένα τσικ παραπάνω για την επόμενη δεκαετία.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Και ο Schwantz δεν οδήγησε τίποτα άλλο, αλλά τον έχουμε θεούλη ακόμα.

Συμφωνώ απόλυτα κει πιστεύω ότι ο λόγος ήταν ο τρόπος που οδηγούσε.
Η θα έβγαινε πρώτος η δε. Θα τερμάτιζε καν που λέει ο λόγος
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου απλά θέλω να πω ότι έγινε αυτός που έγινε γιατί δεν υπάρχει πίεση από πουθενά πλέον. Τα τρόπαια του θα ξεπεράσουν το ταλέντο του εν ολίγοις.

Οσο για τον stoner το πρωτάθλημα που πήρε με το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι κάτι που δεν θα καταφέρει ο Marquez και κανένας άλλος οπότε μιλάμε για άλλη κλάση οδηγού το ξέρουν και οι ίδιοι.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Πολύ κρίμα που το σπορ δεν έχει την αναγνώριση που του αξίζει. Ένας μίζερος και κακομοιρος Έλληνας υπουργός είχε πει κάτι πριν από χρόνια....

"Όσο περνάει από το χέρι μου πίστα δεν θα δείτε"

που να μην δεις εσύ άσπρη μέρα.....

Είχε γίνει πρόταση για πίστα στο ελληνικό κάποτε και κάποια στιγμή για Πάτρα ή Σέρρες. Αυτά τα ανθρωπακια στα υπουργεία ακόμα και σήμερα υιοθέτουν τέτοιες απόψεις. Τούς χαλάει πολύ να συντηρείται μια ολόκληρη πόλη των 30 χιλιάδων κατοίκων από μια και μόνο πίστα. Θα ήταν και διαφήμιση για την πόλη που θα την φιλοξενούσε και για την χώρα ολόκληρη.

Θα ήταν ευκαιρία για τους Έλληνες να γνωρίσουν και ένα σπορ όπου αποτελείται εξ ολοκλήρου από Υπεραθλητες και να καταριφθει ο μύθος ότι είναι 20 τρελοί που τρέχουν με μηχανές. Ίσως κάποιοι μέσα από αυτό να αποκτούσαν και οδηγική παιδεία που λείπει.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ρε τον Εσπαγκαρο
Ρε με την Απρίλια
Για να δούμε
Με τον Μορντι το έχω σιγουράκι, για ταμείο κατευθείαν :)
Παράξενες οι σούπες των Ντουκάτι...
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ρε τον Εσπαγκαρο
Ρε με την Απρίλια
Για να δούμε

:neo::neo::neo:

Κατά βάθος πιστεύω ότι ή θα χαλάσει ή θα πέσει από τη χαρά του. Αλλά πολύ θα γούσταρα ένα τοπ 5.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ Η ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ.

ΤΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΛΕ.....

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΤΟ 82.

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ.

 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Να την πω την αμαρτια μου σταματησα να βλεπω gp τα τελευταια χρονια πιο πολυ γουσταρα Rossi, Capirossi, Gibernau, alex Baros, Biaggi. troy Bayliss, colin Edwards, Stoner παρα την σημερινη 15αδα. Δεν ξερω παλια υπηρχαν αντρικα μηχανακια σημερα με τοσα ηλεκτρονικα τα μηχανακια πανε μονα τους. Δεν λεω εξαιρετικο ταλεντο και ο Μαρκεζ μου την σπαει βεβαια που ειναι κωλοπαιδαρας αλλα ας μην ξεχναμε τι εκανε και ο Ροσι στον Gibernau τα παλια χρονια.

Eπισης και το σπικαζ του Διατσιδη πολλες φορες ειναι καπως να μην πω για γελια, πιστευω αν αποποχωρησει ο Βαλεντινο απο το αθλημα το σπορ θα πεσει κατα πολυ, τα SBK στο eurosport πιο πολυ ενδιαφερων εχουν.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ωραίο ΣΚ
Να την πω την αμαρτια μου σταματησα να βλεπω gp τα τελευταια χρονια πιο πολυ γουσταρα Rossi, Capirossi, Gibernau, alex Baros, Biaggi. troy Bayliss, colin Edwards, Stoner παρα την σημερινη 15αδα. Δεν ξερω παλια υπηρχαν αντρικα μηχανακια σημερα με τοσα ηλεκτρονικα τα μηχανακια πανε μονα τους. Δεν λεω εξαιρετικο ταλεντο και ο Μαρκεζ μου την σπαει βεβαια που ειναι κωλοπαιδαρας αλλα ας μην ξεχναμε τι εκανε και ο Ροσι στον Gibernau τα παλια χρονια.

Eπισης και το σπικαζ του Διατσιδη πολλες φορες ειναι καπως να μην πω για γελια, πιστευω αν αποποχωρησει ο Βαλεντινο απο το αθλημα το σπορ θα πεσει κατα πολυ, τα SBK στο eurosport πιο πολυ ενδιαφερων εχουν.
Έτσι είναι παρ όλα αυτά όμως είναι ακόμη ωραίο...... δώσε μια ευκαιρία φέτος θα είναι συναρπαστικό πιστεύω
Νέα γενιά
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Eγώ έβαλα cosmote μόνο για τον Διατσίδη
Mr Bean και Colosseum , τι άλλο να θελήσει κανείς ? :)
αα μου λείπει και το αυτιστικό ο χόρχε, να μπινελικιάζω....
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ωραίο ΣΚ

Έτσι είναι παρ όλα αυτά όμως είναι ακόμη ωραίο...... δώσε μια ευκαιρία φέτος θα είναι συναρπαστικό πιστεύω
Νέα γενιά
Αν κρινω και απο το βιντεακι θα ειναι super! Καμικαζι . ,!!! Καποιο σαιτ να το δουμε ? Με πμ οποιος γνωστης
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ο Marquez έσπασε το βραχίονά του και ελάχιστες ημέρες μετά (και αφού προηγήθηκε εγχείρηση) τον είδαμε σε βίντεο να κάνει pushups.... προσωπικά δυσκολευόμουν να το πιστέψω παρότι το έβλεπα.... Τελικά η σούπερ-γρήγορη ανάρρωση μετατράπηκε σε σούπερ-αργή....
Ξαναμπήκε μετά στο χειρουργείο γιατί υποτροπίασε είχε βάλει λάμα ,αυτό έχει μία καθυστέρηση ..στον τρίτο αγώνα θα συμμετέχει είπαν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top