Εισαγωγή στον αναλογικό ήχο

Μηνύματα
85
Reaction score
33
Καλησπέρα στην ομάδα,

Μετά από καιρό ήρθε η ώρα να θέσω και εγώ ένα ερώτημα: Φίλος θέλει να μεταβεί στον αναλογικό ήχο και θέλει ένα πικάπ και επισκευή των ηχείων (που από τους μεταφορείς έπαθαν τα πάνδεινα) ή αλλαγή σε περίπτωση που είναι ασύμφορο.

Για πικάπ σκεφτόμουν κάποιο Pro-Ject ή Rega.

Ενισχυτής στο όλο σύστημα θα είναι ο Denon AVR-1802.

Ο προϋπολογισμός για το όλο εγχείρημα είναι γύρω στα 1000€.

Τι έχετε να προτείνετε;
received_267001408434869.jpeg
received_440132647072100.jpeg
received_147683067266014.jpeg
 



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Όντως τραγική η κατάσταση των τουίτερ και μιντ, αλλά ευτυχώς είναι B&W και σίγουρα επισκευάζονται, πάλι καλά που τα γούφερ είναι άθικτα.
Αν τα πικάπ που σκέφτεται τα θέλει για απλή χρήση δε είναι άσχημα απλώς μη πάρει τα πρώτα μοντέλα και ίσως μια αξιόλογη κεφαλή.
Όσο αφορά τη δικάναλη ακρόαση είναι στην αρέσκεια του καθενός, αλλά με τον συγκεκριμένο ενισχυτή που είναι για χομ σίνεμα λίγο δύσκολο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
αλλά ευτυχώς είναι B&W και σίγουρα επισκευάζονται
Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα πεις "αλλά ευτυχώς είναι B&W οπότε είναι ούτως ή άλλως για πέταμα".

Υ.Γ. Συγγνώμη στον φίλο, κάνουμε πλάκα με το πρόβλημά του, αλλά μ'έχει επηρεάσει το πολύ αβουσάιτ :lol:
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα πεις "αλλά ευτυχώς είναι B&W οπότε είναι ούτως ή άλλως για πέταμα".
Δεν υπήρχε περίπτωση να έλεγα εγώ τέτοιο πράγμα για αυτό το ηχεία αλλά και γι' αυτήν την εταιρεία θρύλο.
Το συγκεκριμένο ηχείο το έχει ο μπατζανάκης μου και το γνωρίζω.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
33
Σκεφτόμουν για το Pro-Ject Essential II ή ΙΙΙ, με αλλαγή κεφαλής σε 2Μ Red ή δεν υπάρχει λόγος;
Δεν ψάχνω κάτι το εξεζητημένο.

Το μεγάλο θέμα είναι τα ηχεία, που μπορούν να επισκευαστούν και το κόστος της επισκευής.

Ο ενιχυτής παίζει δικάναλος μόνο., δεν υπάρχει surround συστημα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Το πικάπ που σκέφτεσαι με αυτή τη κεφαλή θα είσαι ΟΚ.
Η ζημιά των ηχείων φτιάχνεται αν θέλεις την επισκευή και τιμές των ανταλλακτικών θα σου στείλω ΠΜ να ρωτήσεις.
Όσο για τον ενισχυτή γνωρίζω ότι είναι πολυκάναλος γι' αυτό σου είπα ότι καλύτερο ήχο θα έχει αποκλειστικά με έναν δικάναλο.
 


Μηνύματα
14
Reaction score
8
Σκεφτόμουν για το Pro-Ject Essential II ή ΙΙΙ, με αλλαγή κεφαλής σε 2Μ Red ή δεν υπάρχει λόγος;
Δεν ψάχνω κάτι το εξεζητημένο.

Το μεγάλο θέμα είναι τα ηχεία, που μπορούν να επισκευαστούν και το κόστος της επισκευής.

Ο ενιχυτής παίζει δικάναλος μόνο., δεν υπάρχει surround συστημα.
Μπορεις να πας και στο carbon της project audio που φοραει απο μονο του 2m red και στην τιμή εισαι λιγο πιο πάνω. Το έχω κανα εξάμηνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι εγγύηση. Αλλα και Essential 3 με ortofon 10 αν δεν ζητάς και πολλά πάλι κομπλέ θα είσαι, εξαρτάτεται μετά το οικονομικό .
 

Μηνύματα
85
Reaction score
33
Το χιλιάρικο περιλαμβάνει και την επισκευή των ηχείων;
Ελπίζω πως ναι, αν και λίγο δύσκολο.

Μπορεις να πας και στο carbon της project audio που φοραει απο μονο του 2m red και στην τιμή εισαι λιγο πιο πάνω. Το έχω κανα εξάμηνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι εγγύηση. Αλλα και Essential 3 με ortofon 10 αν δεν ζητάς και πολλά πάλι κομπλέ θα είσαι, εξαρτάτεται μετά το οικονομικό .
Πρότεινα την 2Μ, επειδή την έχω και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Θα δούμε πρώτα τι θα γίνει με τα ηχεία, γιατί με λίγο ψάξιμο που κάναμε δεν υπάρχουν original ανταλλακτικά, μόνο παρεμφερή ή "Imitation" (χωρίς να θέλω να τα θίξω, θεωρώντας μόνο οτι δεν θα είναι ίδια στον ήχο με τα original).
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
βρες ενα Rega Planar 3 με ενα RB300 με τρια τριαμησι κατοσταρικα και εισαι μια χαρα.
τα Project τα φτηνα ειναι σανιδες, ξεραιλα και τα ακριβα θελουν καλα συνοδα για να παιξουν.
Τωρα αν θες να κρατησεις το AV για να παιζει μουσικη βρες κανα ευαισθητο ηχειο για να μπορει να το οδηγησει.............
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.673
Μάθε πόσα ζητάνε για επισκευή των ηχείων, και ξαναμιλάμε, διότι πιθανώς να είναι προτιμότερη άλλη λύση, κι όχι επισκευή.

Υπ'οψιν πως ότι αντικατάσταση γίνει στο ενα ηχείο, αν δε γίνει και στο άλλο, θα προκύψουν θέματα ομοιομορφίας.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top