Sonos

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
@Ndis Αυτά που έγραψα δεν τα εννοούσα υποτιμητικά για τη Sonos. Ίσα ίσα, τους βγάζω το καπέλο που κατάφεραν να λύσουν τη δύσκολη "εξίσωση" αναπαραγωγής σε αφρόντιστους οικιακούς χώρους με θετικά αποτελέσματα. Εξάλλου οι χώροι των περισσοτέρων από εμάς σε αυτή την κατηγορία ανήκουν, το dedicated είναι (καλώς ή κακώς) για λίγους.

Ακριβώς λοιπόν επειδή το παραπάνω είναι κάτι σαν το "holy grail" της οικιακής HiFi αναπαραγωγής, αναρωτήθηκα με ποιόν τρόπο το έλυσαν αυτοί όταν τόσες άλλες δεκάδες εταιρείες δεν το έχουν καταφέρει. Και σίγουρα πιστεύω ότι έχουν καλούς μηχανικούς, αλλά φυσικά δεν πιστεύω ότι είναι και οι μόνοι, ούτε οι μόνοι που έχουν ένα σωρό πατέντες. Γι'αυτό και ρώτησα μήπως εφαρμόζουν κάποιο "κόλπο" για να πετύχουν αυτό το αποτέλεσμα (όπως αυτά που ανέφερα παραπάνω), κάποιον συμβιβασμό που να πετυχαίνει ευχάριστο άκουσμα σε αφρόντιστους χώρους θυσιάζοντας όμως κάποια στοιχεία της υψηλής πιστότητας, όπως την εννοούμε εδώ.

Απλή απορία ήταν, από επιστημονική άποψη, δεν είχε να κάνει με τη συγκεκριμένη μάρκα, ή το κόστος ή οτιδήποτε άλλο.
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
...τα 5αρια ειναι ζώα...
Μια πιθαμή ηχειάκια τα Five, έτσι είναι τα ζώα; Άνετα στήνονται ή κρεμιούνται παντού.

Και για τον υπολογιστή θέλω ένα ζευγάρι. Ούτε μόνιτορ ηχεία, ούτε dac και καλώδια xlr, ούτε τίποτα.
Ακόμη και έλεγχο έντασης/pause έχουν πάνω τους με αφή, όπως και next/previous με swipe!

 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Οταν αγορασα το sonos play : 5 δεν ενθουσιαστηκα .
Ακουγοταν πολυ λαμπερο , τα φωνητικα χωρις σωμα ,συρριστικα . Το μπασο καλο αλλα οχι ισσοροπημενο
Για να δουλεψει οπως μου αρεσε επρεπε να ριξω πολυ τα πριμα ομως δεν μου φαινοταν καθολου λογικο
Απο το δεικτη στα -10 εγω το εβαζα - 6 και παλι ηθελε πιο κατω .Σκεφτομουν οτι τοσο πολυ κατω στα 6 db τα πριμα κατι φταιει
Μετα απο 2 χρονια περιπου εγινε μια αγορα ενος umik -1 και αποφασισα να το μετρησω απο την line in
Μετρωντας σε flat ισοσταθμιση υπαρχει μια μεγαλη ανοδος απ τα 2khz που φτανει μεχρι και τa 6db
Ο avmentor ειχε κανει ενα review που το επιβεβαιωνει εν μερη .
Χαμηλωνοντας τα treble ειδα οτι με χειρουγικη ακριβεια καθε ποντο που μειωνα ηταν ακριβως ενα db κατω
Ξεκινωντας απο τα 2 khz και πανω
Το αποτελεσμα ηταν με μειωση 6 db να ερθει τελειως flat η αποκριση ενω στα -8 να ερθει ακομη πιο ξεκουραστο το target curve .
Μου αρεσε πολυ αλλα για να καλυψω το χωρο μου θα χτειαζομουν αλλο ενα να γινει pair
Δυστηχως τωρα με το καινουριο five εφαγα μεγαλη πορτα γιατι δεν ειναι συμβατο μετο δικο μου
Μεγαλο φαουλ για εμενα αυτο απο ην εταιρεια
Τωρα ψαχνω καποιο μεταχειρισμενο η καποιο καινουριο με καλη εκπτωση ωστε να το ζευγαρωσω
Η αληθεια ειναι οτι ενω ειναι ακριβο στη πραγματικοτητα σου γλυτωνει περισσοτερα
Τωρα βεβαια ποια υπαρχει και ο ανταγωνισμος που ηρθε για καλο
Προτιμω να ακουω απο τα παθητικα μουυ ηχεια και τον ενισχυτη
Λογω της ευκολιας ομως και του dsp αν το ζευγαρωσω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Με Android κινητό δε παίζουν; αϊφόνι θέλουν;

Το σαμπ πόσο κάνει;
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Τα sub κοστιζουν 800€ .Το κακο δεν ειναι οτι ειναι ακριβα Το κακο ειναι το πως θα ενσωματωθουν με τα υπολοιπα ηχεια.
Εαν καποιος γνωριζει για αυτο ας μας πει .
 


Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Παραπάνω θέλεις.
Για πάνω από ένα σαμπ πρέπει να υπάρχει και Arc.
Προς το παρόν τα διπλά σαμπ υποστηρίζονται μόνο σε home theater σετάπ.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
@flash ο χώρος μου ειναι περίεργος , τα μικρά σκέψου τα έχω περίπου 1,5 μ το καθενα απο τα αυτία μου (στον τοιχο) . Νομίζω θα ήταν overkill τα 5αρια. Ας μας δώσει η sonos την δυνατότητα να προσθέσουμε side surrounds και θα το κάνω το εγκλημα!
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
1,5μ μια χαρά είναι.
Δεν είναι για θρόισμα φύλλων τα surround.
Άκου έναν βρηχυθμό του King Kong από τα Five και τα ξαναλέμε.

Και φυσικά έχεις το τεράστιο μπόνους ότι θα ακούς μουσική από τα Five.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Εγώ, πάντως, "ψήθηκα" για τα Symfonisk που ανέφερε ο @Κώστας Φ.. Για τη δουλειά που τα θέλω, δεν κοστίζουν ακριβά - συν του ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως βιβλιοστάτες!
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
....Δυστηχως τωρα με το καινουριο five εφαγα μεγαλη πορτα γιατι δεν ειναι συμβατο μετο δικο μου
Μεγαλο φαουλ για εμενα αυτο απο ην εταιρεια...
Σαν να λέμε αντί για ζευγάρι πάω σήμερα και αγοράζω ένα κομμάτι Five τρέχον μοντέλο.

Μετά από 5 χρόνια που θα βγει νέα έκδοση του μοντέλου, τότε θα αποφασίσω πως θέλω να ζευγαρώσω το δικό μου παλιό.

Έστω και αν είναι σχεδόν ίδια ηχεία, δεν θα παραξενευτώ ούτε θα ξινιστώ που δεν θα επιτρέπει η εταιρία να ζευγαρωθεί η νέα έκδοση με την παλιά.

Θα πάω να βρω ένα μεταχειρισμένο παλιό μοντέλο στο ebay, που θα έχει πέσει η τιμή του ως «παλιό», και μια χαρά θα γίνει η δουλειά μου.
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Με Android κινητό δε παίζουν; αϊφόνι θέλουν;
Παίζουν και με Android app.
IPhone απαιτείται μόνο για το μέτρηση με το μικρόφωνο του κινητού.
Δανείζεσαι μια φορά ένα iPhone και την κάνεις.
Ο λόγος είναι ότι θέλουν να έχουν σταθερή απόδοση με γνωστό μικρόφωνο.
Ακόμη και μεταξύ μοντέλων iPhone προκύπτει ελαφρώς διαφορετική ισοστάθμιση, φαντάσου να χρησιμοποιούσαν οι χρήστες διάφορα κινητά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Φαντάσου να μην ήταν τόσο κλέφτες που να έδιναν ένα μικρόφωνο στο πακέτο, που να συνδέεται σε οποιοδήποτε κινητό, κατά προτίμηση ασύρματα.

Φαντασία έχω πολύ θα μου πεις..
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Τα «αν» δεν τελειώνουν ποτέ.

Κλειστό σύστημα είναι η Sonos.
Αν δεν είσαι «πετάει; πετάει» τύπος, δεν κάνεις για κλειστό σύστημα.

Αλλιώς ο ένας θα ήθελε παλιό μοντέλο να ζευγαρώνει με νέο, ο άλλος ξεχωριστό ασύρματο μικρόφωνο και όχι iPhone κ.ο.κ.

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως το θέλει η Sonos το σύστημά της, δουλεύει απροβλημάτιστα, είναι απλό και απολαυστικό στη χρήση, γρήγορο και σταθερό. Έχει καλή απόδοση χωρίς πολλά-πολλά.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Σαν να λέμε αντί για ζευγάρι πάω σήμερα και αγοράζω ένα κομμάτι Five τρέχον μοντέλο.

Μετά από 5 χρόνια που θα βγει νέα έκδοση του μοντέλου, τότε θα αποφασίσω πως θέλω να ζευγαρώσω το δικό μου παλιό.

Έστω και αν είναι σχεδόν ίδια ηχεία, δεν θα παραξενευτώ ούτε θα ξινιστώ που δεν θα επιτρέπει η εταιρία να ζευγαρωθεί η νέα έκδοση με την παλιά.

Θα πάω να βρω ένα μεταχειρισμένο παλιό μοντέλο στο ebay, που θα έχει πέσει η τιμή του ως «παλιό», και μια χαρά θα γίνει η δουλειά μου.
Καποιος μπορει να το πηρε πριν 5 χρονια οπως λες αλλα καποιος αλλος μπορει να το πηρε πριν 6 μηνες . Αυτο πως θα σου φαινοταν αν ησουν στη θεση του ?
Το κυριοτερο ειναι οτι εβγαλες ενα αντικαταστατη χωρις να κανεις αντικατασταση στη πραγματικοτητα
Εαν δημοσιευες εστω τα χαρακτηριστικα σου οπως σχεδον ολες οι εταιρεις ανα το κοσμο θα μπορουσα να το χωνεψω
Αλλα μ λες οτι ανεβασα το performance , cpu memory και αλλα χωρις καμμια αλλη λεπτομερεια
Αν θελουμε το πιστευουμε . Χτυπαει ασχημα και απο τη μερια του καταναλωτη αλλα και απο τα υπολοιπο αγοραστικο κοινο ως εταιρεια . Ηδη πολλες εταιρειες εχουν καλυψει την αποσταση που ειχε με to multiroom project
Αντι να βγαλει κατι φρεσκο ,ανανεωμενο εδωσε τα ιδια ηχεια σε αλλο χρωμα , αυτο εμεινε τελικα

Υ.Γ Επειδη τυχαινει να εχω το zeppelin air δεν μπορω να καταλαβω πως συγκρινεις ενα ηχειο με 6,5 γουφερ, 2 χ3,5 mid και 2 tweeter 100w με τ sonos move . Ακομη και το sonos five ειναι υποδεεστερο σε ενταση και αναλογως ειδος μουσικης που σκους και σε ποιοτητα . ( Ηρεμα ρωταω )
 
Last edited:

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Αυτός που πήρε πριν 5 μήνες 5ετίας μοντέλο, πάλι πενταετίας μοντέλο πήρε.
Όφειλε να ξέρει ότι παίρνει ένα μοντέλο 5ετίας. Ειδικά αν πήρε μονό ηχείο με προοπτική να το ζευγαρώσει στην πορεία.

Ισχυρότερη CPU και μεγαλύτερη μνήμη διαβάζω πως έχει το νέο μοντέλο.
Φαντάζομαι η Sonos είχε στόχο την εξάλειψη των διακοπών ενόψει και του hires streaming.
Με ζευγάρωμα παλιού μοντέλου με νέο, θα υπήρχε ενδεχομένως αυξημένος κίνδυνος για dropouts στο παλιό, οπότε θα πήγαινε χαράμι η εξέλιξη στο νέο.

Ένα άλλο παράδειγμα: Το φορητό Move δεν προβλέπεται να συνδεθεί με σαμπ. Ενώ τεχνικά θα μπορούσε φυσικά. Ο λόγος είναι ότι επειδή είναι φορητό, ενδέχεται να απομακρυνθεί πολύ από τον χώρο του σαμπ και να μείνει να παίζει ένα σαμπ μόνο του.
Χαζό θα μου πεις. Ας αποφασίσει ο χρήστης.

Όχι, σε κλειστό σύστημα δεν αποφασίζει ο χρήστης. Έτσι το θέλει η Sonos.
Τους κάνεις feedback με την πρότασή σου και αν γουστάρουν τη λαμβάνουν υπόψη τους σε μελλοντική αναβάθμιση λογισμικού.
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Υ.Γ Επειδη τυχαινει να εχω το zeppelin air δεν μπορω να καταλαβω πως συγκρινεις ενα ηχειο με 6,5 γουφερ, 2 χ3,5 mid και 2 tweeter 100w με τ sonos move . Ακομη και το sonos five ειναι υποδεεστερο σε ενταση και αναλογως ειδος μουσικης που σκους και σε ποιοτητα . ( Ηρεμα ρωταω )
Το Zeppelin Air μπουμάρει και ξυρίζει στον χάλια ακουστικά χώρο που το έχω (γυμναστήριο, γυμνός χώρος με τζάμια όλη η μία μεγάλη πλευρά). Το Move πιο καλά έπαιξε εκεί μέσα. Το μονό Five + TruePlay ακόμη καλύτερα. Το ζευγάρι Five + sub + TruePlay εγραψα ότι με κάρφωσε στην καρέκλα να κάνω ακρόαση εντυπωσιασμένος από το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Με βαση και το τεστ απο το rtings μπορουμε να δουμε οτι αυτα που εγραψα κατα βαση ισχυουν
Και μια δικη μου μετρηση
1617525024376.png


Προσοχη ομως . Οπως υποστηρζει το rtings η μετρηση εγινε με το trueplay οπου διορθωνει τα προβληματα του χωρου
Ας δουμε τωρα τη μετρηση μου χωρις trueplay
1617525174665.png


μαλλον χειροτερα ;)

.. και για αυτο το λογο πολλοι υποστηριζουν οτι ανεβηκε το "clarity" του αλλα στη ουσια
καθε φορα που τρεχεις το trueplay κανει τις ιδιες διορθωτικες κινησεις
Θελω να προσθεσω και κατι αλλο .
Οπως θα δειτε το ηχειο κατεβαινει αρκετα χαμηλα περιπου 25 khz Αυτο δυστηχως η ευτυχως δεδομενω του χωρου δημιουργει προβληματα Σε μικρο χωρο , κοντα σε γωνιες , σε χαμηλοταβανα δωματια οπως το δικο μου δημιουργει Τρομο . ( ..δανεικη η λεξη απο το γνωστο μελος !)
Οτιδηποτε δεν ειναι απο τσιμεντο δονειται
Ξατεβαζοντας τα μπασα ομως δεν ριχνει και πολυ αυτη τη μπαντα συχνοτητων
Να κατι που θα μπορουσε να κανeι η sonos στο καινουριο five
Να φτιαξει ενα νεo app μη συμβατο με τα παλια με παραπανω features
και νεο eq με δεδομενω και την μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ που υποστηριζει οτι εβαλε στο νεο ηχειο.
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με βαση και το τεστ απο το rtings μπορουμε να δουμε οτι αυτα που εγραψα κατα βαση ισχυουν
Και μια δικη μου μετρηση
View attachment 207505

Προσοχη ομως . Οπως υποστηρζει το rtings η μετρηση εγινε με το trueplay οπου διορθωνει τα προβληματα του χωρου
Ας δουμε τωρα τη μετρηση μου χωρις trueplay
View attachment 207506

μαλλον χειροτερα ;)

.. και για αυτο το λογο πολλοι υποστηριζουν οτι ανεβηκε το "clarity" του αλλα στη ουσια
καθε φορα που τρεχεις το trueplay κανει τις ιδιες διορθωτικες κινησεις
Θελω να προσθεσω και κατι αλλο .
Οπως θα δειτε το ηχειο κατεβαινει αρκετα χαμηλα περιπου 25 khz Αυτο δυστηχως η ευτυχως δεδομενω του χωρου δημιουργει προβληματα Σε μικρο χωρο , κοντα σε γωνιες , σε χαμηλοταβανα δωματια οπως το δικο μου δημιουργει Τρομο . ( ..δανεικη η λεξη απο το γνωστο μελος !)
Οτιδηποτε δεν ειναι απο τσιμεντο δονειται
Ξατεβαζοντας τα μπασα ομως δεν ριχνει και πολυ αυτη τη μπαντα συχνοτητων
Να κατι που θα μπορουσε να κανeι η sonos στο καινουριο five
Να φτιαξει ενα νεo app μη συμβατο με τα παλια με παραπανω features
και νεο eq με δεδομενω και την μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ που υποστηριζει οτι εβαλε στο νεο ηχειο.
Δεν φαίνεται η κλίμακα των dB
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top