NAD T778





Μηνύματα
62
Reaction score
42
Σύμφωνα με reviews που διαβάζω κ βλεπω σε ξένα sites κ βίντεο , υπάρχει η αίσθηση ότι σε ηχητική απόδοση( τόσο σε μουσική όσο κ σε ταινίες) όπως κ στις δυνατότητες του σύστηματος ισοστάθμισης νικάει τις ναυαρχίδες των denon, marantz , yamaha, (για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει το hdmi 2.1/8k/4k120). Ισχύει η χάνω κάτι που δεν έχω προσέξει?
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οτι και αν έχεις , πάρε καλύτερα DENON .
Δεν παίζονται γενικά , και ότι ώρα θέλεις κοτσάρεις εναν τελικό , όπου θέλεις.
Δουλεύουν άψογα , from day one , κανένα bug , τίποτα να σε απασχολεί .
Τα NAD όλο και κάτι βγάζουν , και δεν δουλεύει την μία το ένα και μετά το άλλο.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
Οτι και αν έχεις , πάρε καλύτερα DENON .
Δεν παίζονται γενικά , και ότι ώρα θέλεις κοτσάρεις εναν τελικό , όπου θέλεις.
Δουλεύουν άψογα , from day one , κανένα bug , τίποτα να σε απασχολεί .
Τα NAD όλο και κάτι βγάζουν , και δεν δουλεύει την μία το ένα και μετά το άλλο.
Προσπαθώ πολύ αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτή την θεοποίηση των Denon π έχει ξεκινήσει κυρίως απ' το audio science review. Γιατι να τιμήσω μια εταιρεία π έχει χειρότερα dac, χειρότερο σύστημα ισοστάθμισης, κ το μόνο θετικό που έχει είναι ότι λειτουργεί καλά κ χωρίς θόρυβο σε κατάσταση pre-out. Άρα για να αξιοποιήσεις το 100 τις 100 της αγοράς σου θές έξτρα χρήματα για τελικό. Κ έχεις απ' την άλλη μια εταιρεία που σου προσφέρει Sambre dacs, το καλύτερο σύστημα ισοστάθμισης κ σου λέει παντελονατα κύριε εγώ σου δίνω 80 watt per channel -all channels driven.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Οτι και αν έχεις , πάρε καλύτερα DENON .
Δεν παίζονται γενικά , και ότι ώρα θέλεις κοτσάρεις εναν τελικό , όπου θέλεις.
Δουλεύουν άψογα , from day one , κανένα bug , τίποτα να σε απασχολεί .
Τα NAD όλο και κάτι βγάζουν , και δεν δουλεύει την μία το ένα και μετά το άλλο.
Μην οδηγείτε τον κόσμο σε λάθος συμπεράσματα.
Ο NAD είναι δυο σκαλοπάτια πάνω από DENON δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τον NAD ακόμα και χωρίς Dirac.
Θα συμφωνήσω με ότι ο NAD χρειάζεται κάποιες διορθώσεις στο software
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
O 778 είναι ένα κορυφαίο μηχάνημα απο ομορφιά κατασκευή και ευκολία σε ότι sreaming χρειαστείς λόγω του blue sound . Out of the box σε αντικατασταση ενος marantz 7011 έκανε τον marantz να ακουγετε σαν χαλασμενο . Tα καλα αρχίσανε μολις έκανα το dirac live calibration εκεί έδειξε πραγματικά τα δόντια του κυρίως το dirac kai μετά ο NAD . στη συνέχεια παρατηρησα προβλήματα κλειδωματος του hdmi me projector kai TV .
στο setup το δικό μου με sony TV kai epson 9200 projector μου έκανε προβλήματα handshake λογω hdcp.
Είναι αρκετά σπάνιο φαινόμενο και δεν το πίστευα οτι συμβαίνει σε μένα . Με την βοήθεια της αντιπροσωπείας ξεπέρασα κάποια απο τα προβλήματα αλλα δυστηχώς τον επέστρεψα μετά απο λίγο καιρό.
ένα έχω να σου πω προσπάθησα με οποιδίποτε τρόπο να κρατήσω το μηχάνημα αλλα γινότανε πολύ complex η κατάσταση .
βεβαίως ο nad που είχα δουλεύει απροβλημάτιστα σε άλλη εγκατάσταση.
με τέτοια αντιπροσωπεία πει ελληνικού εδάφους προχωράς άφοβα σε 778 .
RESPECT ston LAIO :hi: .
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.001
JOHN MARKOU σταμάτα να λες ότι έχεις τα καλύτερα μηχανήματα του κόσμου!

Παρασέρνεις κόσμο, έλεος πια!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
O 778 είναι ένα κορυφαίο μηχάνημα απο ομορφιά κατασκευή και ευκολία σε ότι sreaming χρειαστείς λόγω του blue sound . Out of the box σε αντικατασταση ενος marantz 7011 έκανε τον marantz να ακουγετε σαν χαλασμενο . Tα καλα αρχίσανε μολις έκανα το dirac live calibration εκεί έδειξε πραγματικά τα δόντια του κυρίως το dirac kai μετά ο NAD . στη συνέχεια παρατηρησα προβλήματα κλειδωματος του hdmi me projector kai TV .
στο setup το δικό μου με sony TV kai epson 9200 projector μου έκανε προβλήματα handshake λογω hdcp.
Είναι αρκετά σπάνιο φαινόμενο και δεν το πίστευα οτι συμβαίνει σε μένα . Με την βοήθεια της αντιπροσωπείας ξεπέρασα κάποια απο τα προβλήματα αλλα δυστηχώς τον επέστρεψα μετά απο λίγο καιρό.
ένα έχω να σου πω προσπάθησα με οποιδίποτε τρόπο να κρατήσω το μηχάνημα αλλα γινότανε πολύ complex η κατάσταση .
βεβαίως ο nad που είχα δουλεύει απροβλημάτιστα σε άλλη εγκατάσταση.
με τέτοια αντιπροσωπεία πει ελληνικού εδάφους προχωράς άφοβα σε 778 .
RESPECT ston LAIO :hi: .
Αν κατάλαβα καλά ο Τ778 που είχες τρέχει ήδη σε άλλο σπίτι σε άλλο σύστημα χωρίς προβλήματα; Αν ισχύει αυτό έχεις πάρει κάποια εξήγηση γιατί συνέβη;

Τι έβαλες στη θέση του Τ778 αν επιτρέπεται;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτή την θεοποίηση των Denon
Είναι επειδή δε καταλαβαίνεις κινέζικα.

Τέλος πάντων, στην Κίνα που λες, έχει πολλούς θεούς, ο καθένας πιστεύει σε όποιον θέλει, άλλοι στον Σίβα, άλλοι στο βούδα, άλλοι στον κουδα τον Ιησού κι Ιούδα, άλλοι στον ντενον άλλοι στην επίπεδη γη.

Το'πχιασες;
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Οτι και αν έχεις , πάρε καλύτερα DENON .
Δεν παίζονται γενικά , και ότι ώρα θέλεις κοτσάρεις εναν τελικό , όπου θέλεις.
Δουλεύουν άψογα , from day one , κανένα bug , τίποτα να σε απασχολεί .
Τα NAD όλο και κάτι βγάζουν , και δεν δουλεύει την μία το ένα και μετά το άλλο.
. Χαχα.. εδώ έχει δημιουργηθεί ολόκληρο ποστ για τα προβληματα που βγάζουν οι Denon!!
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Αν κατάλαβα καλά ο Τ778 που είχες τρέχει ήδη σε άλλο σπίτι σε άλλο σύστημα χωρίς προβλήματα; Αν ισχύει αυτό έχεις πάρει κάποια εξήγηση γιατί συνέβη;

Τι έβαλες στη θέση του Τ778 αν επιτρέπεται;
Ναι δουλεύει απροβλημάτιστα σε τι setup δεν γνωρίζω αλλα δουλεύει 100%.

Eίναι ξεκαθαρα θέματα HDCP CEC μιας και έχω αρκετές συσκευες ( νοβα , blueray, mediaplayer, ninendo switch)
δεν κατάλαβα ποτε γιατί δεν έπαιζε σαν να έχανε το σήμα δεν το συζητάω για το πόσσες αλλαγες καλωδίων γίνανε καθως και το sequence στο ανοιγμα των μηχανημάτων .
έκανα το άλμα και πήγα σε arcam av40 .
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Προσπαθώ πολύ αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτή την θεοποίηση των Denon π έχει ξεκινήσει κυρίως απ' το audio science review. Γιατι να τιμήσω μια εταιρεία π έχει χειρότερα dac, χειρότερο σύστημα ισοστάθμισης, κ το μόνο θετικό που έχει είναι ότι λειτουργεί καλά κ χωρίς θόρυβο σε κατάσταση pre-out. Άρα για να αξιοποιήσεις το 100 τις 100 της αγοράς σου θές έξτρα χρήματα για τελικό. Κ έχεις απ' την άλλη μια εταιρεία που σου προσφέρει Sambre dacs, το καλύτερο σύστημα ισοστάθμισης κ σου λέει παντελονατα κύριε εγώ σου δίνω 80 watt per channel -all channels driven.
Δεν είναι θέμα θεοποίησης , απλώς είναι πολύ καλά σχεδιασμένα μηχανήματα , με πολύ καλή υλοποίηση.Το ότι χρειάζεσαι έξτρα τελικό , είναι ενα και το αυτό για τους περισότερους av, εφ¨΄οσον δεν επαρκεί η ισχύς τους.
Το σύστημα ισοστάθμισης κάνει τη δουλειά του όπως την κάνει και είναι όλοι ευχαριστημένοι . Σε όσα ξένα φορα έχω διαβάσει δεν γκρινιάζει κανείς για το audyssey. Ολοι το βρίσκουν οκ. Σε κάποιους μπορεί να αρέσει το dirac περισότερο . Feel free να πάρεις ένα μηχάνημα που δεν δουλεύει σωστά αλλά το σύστημα ισοστάθμισης δουλεύει μια χαρά.
Στο ASR κάνει μετρήσεις ο Αμιρ , και φαίνεται ξεκάθαρα η υπεροχή τους , όσο για τα dac's που λες , δεν υπάρχει καμία διαφορά στα sabre σε σχέση με τα ΑΚΜ που φοράνε τα denon .
Mετρήσεις κάνουν και οι AUDIOHOLICS, αυτοί να δείς τι θεοποίηση κάνουν στα DENON.
Στο AVS forums είναι και αυτοί biased ε? και αυτοί λένε για denon , το μεγαλύτερο φορουμ του πλανήτη.
Μην οδηγείτε τον κόσμο σε λάθος συμπεράσματα.
Ο NAD είναι δυο σκαλοπάτια πάνω από DENON δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τον NAD ακόμα και χωρίς Dirac.
Θα συμφωνήσω με ότι ο NAD χρειάζεται κάποιες διορθώσεις στο software
Ποιά είναι τα λάθος συμπεράσματα και πως εξήχθησαν αυτά ? Λες εσύ για ΝΑΔ λέω εγω για DENON .
Βλέπεις κανένα συμπέρασμα?
JOHN MARKOU σταμάτα να λες ότι έχεις τα καλύτερα μηχανήματα του κόσμου!

Παρασέρνεις κόσμο, έλεος πια!
Σταμάτα το τρολλάρισμα ΑΒΓΔ , δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι έχω τα καλύτερα μηχανήματα στον κόσμο .
Ο κοσμος μπαίνει σε φορουμ και διαβάζει - ενημερώνεται. Δεν είδα κάποιον να γράψει ότι αγόρασε κάτι επειδή το πρότεινα εγώ και να πεί μετά ότι παρασύρθηκε και την πάτησε.
Σταμάτα το τρολλάρισμα.
Είναι επειδή δε καταλαβαίνεις κινέζικα.

Τέλος πάντων, στην Κίνα που λες, έχει πολλούς θεούς, ο καθένας πιστεύει σε όποιον θέλει, άλλοι στον Σίβα, άλλοι στο βούδα, άλλοι στον κουδα τον Ιησού κι Ιούδα, άλλοι στον ντενον άλλοι στην επίπεδη γη.

Το'πχιασες;
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει . Free will brother.
. Χαχα.. εδώ έχει δημιουργηθεί ολόκληρο ποστ για τα προβληματα που βγάζουν οι Denon!!
Nαι μόνο που είσαι ο μοναδικός μάλλον , εσύ και ο ΝΚΟΥΡΟΥΚ αν θυμάμαι καλά.
Αλλος με πρόβλημα σε denon δεν υπάρχει.
Είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
klamia71 said:
. Χαχα.. εδώ έχει δημιουργηθεί ολόκληρο ποστ για τα προβληματα που βγάζουν οι Denon!!
Nαι μόνο που είσαι ο μοναδικός μάλλον , εσύ και ο ΝΚΟΥΡΟΥΚ αν θυμάμαι καλά.
Αλλος με πρόβλημα σε denon δεν υπάρχει.
Είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

[/QUOTE]


και αλλους 6 που ξερω και δεν εχουν σχεση με το φορουμ και να σου δωσω και μερικα group στο φβ απο το εξωτερικο να δεις ποσα προβληματα βγαζουν οι τελευταίες γενιες. και δεν ειναι μονο οτι καίγονται απ ομονα τους προκαλουν και βλαβες σε οτι αλλο μηχανημα εχεις καρφωμένο πανω τους. Παλια οι denon ηταν κορυφη. και τωρα τα μηχανακια που φτιαχνονται στην ιαπωνια. ολα τα αλλα εχουν πολλα προβληματα και μετρια ποιοτητα. ειχα παντα denon αλλα δεν την ξανακουμπαω. οχι να λεμε οτι ειναι και τα καλυτερα...οχι πια.
Πάρε Nad να "ησυχάσεις"..
την denon παντως δεν την ξανακουπαω.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top