Η φαγούρα στον κ@λο επέστρεψε...





hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
George Καλημέρα

Επειδή περάσαμε από μια καλή εισαγωγική εταιρεία ηχείων την Magnat ακολουθήσαμε όμως δρόμους ξεχωριστούς. Εγώ είμαι ήδη ενεργός. Εγώ θέλω να σε ρωτήσω εφόσων τα δύο Dali σε καλύπτουν στις χαμηλές γιατί αναζητάς sub; Είμαι υπέρ του sub δεν το συζητάω αλλά είναι καινούργια τα μηχανήματα σου. Αν δεν ασχοληθείς με ισοστάθμιση μην αρχίζεις αλλαγές.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Oταν έχεις ηχεία δαπέδου, με 2Χ7ιντσα γουφερ, τι να σου κάνει το υπογούφερ με το 8ιντσο γούφερ? Τσάμπα καίει ρεύμα. Δεν ξέρω πόσο μεγάλος είναι ο χώρος σου ή αν πραγματικά σου λείπει χαμηλό. Για μένα το πρόβλημα είναι μάλλον στον ενισχυτή. Κάλος χρυσός ο 701, αλλά τα ηχεία σου θέλουν κάτι καλύτερο. Πούλα λοιπόν τον 701 και το υπογούφερ, βάλε και κάτι ακόμα και πήγαινε σε έναν καλύτερο ολοκληρωμένο ενισχυτή.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Να μού το προσέχετε το αγαπημένο μου πετ, εδώ στο νήμα για φαλακρούς που ήρθε να βρει καταφύγιο.
Το πήραν για πειραματόζωο στα εμβόλια της Τζόνσον και ορίστε πώς έγινε!!

1617948892597.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Dali oberon 7? A, πολύ ωραίο κουτί, μεγάλο. Και κατό βατ πολύ ωραίος ο yamaha a-s701, γιαμι δικάναλος, κατά το πως λεν χομο ερέκτους.

Δε με λες κάτι πρώτα, πόσα λεφτά έχεις για σκότωμα;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ήδη ο κουμπάρος subwoofer yamaha ns-sw200 πήγε για τσιγάρα μιας και στην ουσία δε βοηθάει τα ηχεία να απαλλαγούν από τις χαμηλές συχνότητες. (παίζουν full range γιατί ο ενισχυτής δεν έχει τη δυνατότητα από το sub out να κροσαρει σε συγκεκριμένα hz)
Ωραία θα ήταν να μην παίζουν full range, τα πλεονεκτήματα αρκετά, αλλά.... δεν ήρθε και το τέλος του κόσμο αν δεν κροσαριστούν.
Ούτε τα πρώτα ούτε τα τελευταία θα είναι.... άλλωστε (θεωρητικά) για να παίζουν έτσι πωλούνται....
Οπότε, για χάρη της απλότητας, θα πρότεινα να μείνουν όπως είναι, απλά παίξε λίγο με τα high cut του sub, βάλτο λίγο πιο χαμηλά (όχι στο 150 αφήνοντας τον ενισχυτή με το high cut του να κάνει δουλειά, ούτε στο σύνηθες 80) σε μια προσπάθεια να "κροσάρεις φυσικά", απλά να συμπληρώσεις δηλαδή τις πρώτες οκτάβες όσο γίνεται, εκεί που δεν πολυπαίζουν τα ηχεία.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
George

Βλέπω ότι ο ενισχυτής έχει κάποια ρυθμιστικά όπως το Loudness. Έχεις παίξει καθόλου με αυτά όπως και με το bass; Ίσως αυτά σου χαλαρώσουν τις χαμηλές στα ηχεία και ακούσεις πιο πολύ μπάσο από το sub. Πάντως 8'' sub είναι μικρό. Εγώ έχω ένα 8άρι στο γραφείο που ακούω εντελώς nearfield και με καλύπτει. Σε κανονικό χώρο μάλλον θα πήγαινε για διακόσμηση παρά για ακουστική.

Κωνσταντίνος
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ακόμα και το 8'' κάνει δουλίτσα.
Στον χώρο μου το έχω διαπιστώσει και με 8'' ηχεία.
Με ή χωρίς έχει σαφή διαφορά (αφήστε το καλύτερη-χειρότερη).
Αν θέλει ο φίλος για κάποιο λόγο μόνο 1 sub σαφώς θέλει πολύ μεγαλύτερο, το πόσο μεγαλύτερο θα το ορίσει ο χώρος.
Αν παίξει με περισσότερα sub (γίνεται καλύτερα η δουλειά) μπορεί να ρίξει το μέγεθος (αφού ρωτήσει τον χώρο πόσο θα το ρίξει :p ).
Αν το πρόβλημα εστιάζεται στο cross, δηλαδή να απαλλαγούν τα ηχεία από το ''βάρος'' των χαμηλών συχνοτήτων χρειάζεται κάτι άλλο..
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Dali oberon 7? A, πολύ ωραίο κουτί, μεγάλο. Και κατό βατ πολύ ωραίος ο yamaha a-s701, γιαμι δικάναλος, κατά το πως λεν χομο ερέκτους.

Δε με λες κάτι πρώτα, πόσα λεφτά έχεις για σκότωμα;
Μα άρχισα να ανησυχώ Γιατρέ μου !Ακόμη 6 ώρες απουσίας οποιουδήποτε σχολίου και θα ρώταγα πού είσαι!!:p:D:laugh:

Κάπως έτσι...Σωστά μιλάς, πρέπει πρώτα να αδειάσω τον καταψύκτη και μετά να μάθω!:help:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Επίσης ένα δεύτερο ερώτημα: διατίθεσαι να σκοτώσεις τον υπάρχον εξοπλισμό; ή νιώθεις πως τον παντρεύτηκες;

Υπ'οψιν, κάθε διαζύγιο έχει έξοδα. Χασούρα.

Άλλοι μένουν παντρεμένοι μόνο και μόνο για να μην έχουν αυτή τη χασούρα, κι ας έχει γίνει η γυναίκα τους μια αποκρουστική χοντρή κάργια με παντόφλα Νο. 64 και φωνή τυραννόσαυρου ρεξ. Νιώθουν κερδισμένοι μ' αυτήν στο σβέρκο. Χιουμαν σπισις.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Ωραία θα ήταν να μην παίζουν full range, τα πλεονεκτήματα αρκετά, αλλά.... δεν ήρθε και το τέλος του κόσμο αν δεν κροσαριστούν.
Ούτε τα πρώτα ούτε τα τελευταία θα είναι.... άλλωστε (θεωρητικά) για να παίζουν έτσι πωλούνται....
Οπότε, για χάρη της απλότητας, θα πρότεινα να μείνουν όπως είναι, απλά παίξε λίγο με τα high cut του sub, βάλτο λίγο πιο χαμηλά (όχι στο 150 αφήνοντας τον ενισχυτή με το high cut του να κάνει δουλειά, ούτε στο σύνηθες 80) σε μια προσπάθεια να "κροσάρεις φυσικά", απλά να συμπληρώσεις δηλαδή τις πρώτες οκτάβες όσο γίνεται, εκεί που δεν πολυπαίζουν τα ηχεία.
Επίσης ένα δεύτερο ερώτημα: διατίθεσαι να σκοτώσεις τον υπάρχον εξοπλισμό; ή νιώθεις πως τον παντρεύτηκες;

Υπ'οψιν, κάθε διαζύγιο έχει έξοδα. Χασούρα.

Άλλοι μένουν παντρεμένοι μόνο και μόνο για να μην έχουν αυτή τη χασούρα, κι ας έχει γίνει η γυναίκα τους μια αποκρουστική χοντρή κάργια με παντόφλα Νο. 64 και φωνή τυραννόσαυρου ρεξ. Νιώθουν κερδισμένοι μ' αυτήν στο σβέρκο. Χιουμαν σπισις.
Ευτυχώς για εμένα το Διαζύγιο είναι κάτι εξαιρετικά αναζωογονητικό εφόσον υπάρχουν αποδείξεις ότι με αυτό προχωράω μπροστά.
Το σίγουρο είναι ότι θα σύρω το φιδίσιο κορμί μου να ακούσω επιτέλους και Ενεργά ηχεία.
Αν πλανευτώ από τον ήχο ,"σκοτώνω" τον υπάρχοντα εξοπλισμό ΧΘΕΣ!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ πήγα στα Tannoy Gold 8 και δεν το έχω μετανιώσει. Ταιριάζουν απόλυτα με τα γούστα μου. Σίγουρα έχει πολλές γεύσεις και με διάφορα βαλάντια και ποιότητα. Και θα γλυτώσεις και αρκετά λεφτά καθότι ο προ σου θα είναι ο cambridge και μόνο. Άμα και το ενεργό έχει xlr θα δεις και πολύ καλή ησυχία και καθαρότητα γιατί νομίζω ότι ο cambridge έχει xlr outputs αν δεν κάνω λάθος.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Εγώ πήγα στα Tannoy Gold 8 και δεν το έχω μετανιώσει. Ταιριάζουν απόλυτα με τα γούστα μου. Σίγουρα έχει πολλές γεύσεις και με διάφορα βαλάντια και ποιότητα. Και θα γλυτώσεις και αρκετά λεφτά καθότι ο προ σου θα είναι ο cambridge και μόνο. Άμα και το ενεργό έχει xlr θα δεις και πολύ καλή ησυχία και καθαρότητα γιατί νομίζω ότι ο cambridge έχει xlr outputs αν δεν κάνω λάθος.
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, ναι έχει XLR εξοδους🙏
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Να ξέρεις όμως ότι αυτό το ηχείο είναι άλλη φάση από τα Dali, οπότε καλό είναι να ακούσεις διάφορα ηχεία πρώτα (οσο μπορείς με την κατάσταση) και μετά να επιλέξεις. Εγώ πήγα μόνο με internet reviews (live & written) και επειδή είχα στο παρελθόν ηχεία Tannoy και μου άρεσε πολύ ο ήχος τους. Αυτό τελικά ισχύει και για τα τωρινά που είναι απλά για μένα άξιος αντιπρόσωπος της Tannoy και σε πολύ καλή τιμή.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σωστά.
Μπορεί επίσης να ψαχτεί με καλώδια ρεύματος.
Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα είναι.
Επίσης μπορεί να πάρει τρινοβ, 4 σαμπ (κατά προτίμηση 16 τοποθετημένα ανά 4 σε array) και τουλάχιστον 5 δορυφόρους (κατά προτίμηση πολλούς παραπάνω).... :p
Το να κάτσει όπως είναι δεν κοστίζει τίποτα και το παραπάνω 15Κ++

Αφού αναφέραμε τα άκρα... ας κινηθεί τώρα όπου γουστάρει...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top