Τι θα πιούμε σήμερα;




gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
για πες
Διαβάζω για λουλούδια, φρούτα και αρώματα..


Σκέτο για εμένα είναι: πιπεράτο, αλμυρό, ξυλώδες και ''βαρύ/αντρίκιο''.
Μαλάκωσε αρκετά με ένα κουταλάκι νερό, αλλά το προτιμώ σκέτο.

Δεν έχει αυτή τη νοστιμάδα που βγάζουν τα sherry/port casks του ανταγωνισμού , η οποία μάλλον αρέσει πολύ αν κρίνω από τον ρυθμό που εμφανίζονται και τις βαθμολογίες καταναλωτών που συγκεντρώνουν.
Έχει όμως αυτό το κάτι που σε ''γεμίζει'' με ένα ποτήρι. Μέχρι στιγμής μόνο αυτό και το Glen Scotia 15 το έχουν καταφέρει.
 




Μηνύματα
426
Reaction score
516
Χθες πηγαίνοντας για την γνωστή μηνιαία τσάρκα στην κάβα ο υπαλληλος μου σύστησε μεταξύ των υπολοίπων που συνήθως αγοράζω το εικονιζόμενο σε προσφορά (κάτω από €30)
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γεύσης κ.λ.π.αφού όλα βρίσκονται στο νετ και πολλοί εξειδικευμένοι και γνώστες περιγράφουν αναλυτικά....αλλά
Πως είναι δυνατόν ένα τέτοιο αποσταγματοποιείο με καταπληκτικά προιόντα (το 10 Y.O. και άλλα) να κυκλοφορεί το συγκεκριμένο κοντά στα €30/φιάλη όταν τα γνωστά 12 Y.O. blended (που πολλές φορές προσφέρονται σε πολύ χαμηλότερες τιμές) είναι σαφώς περισσότερο ενδιαφέροντα και πολύπλοκα σε γευσεις και μυρωδιές.
Αν υπολογίσω δε και το γνωστό 10YO Single malt από την Ιρλανδία που προσφέρεται τώρα στα €30-€32 τότε μόνο κατά τύχη ή κατα λάθος (εγώ)το αγοράζεις
Δεν είναι κακό αλλά θα ήταν τιμιότερο σε μια τιμολογιακή πολιτική στην κατηγορία των €24-€25 (εκεί που 'παίζει'' το άλλo single malt από το Speyside)
Τι θέλω και δοκιμάζω NAS?
 

Attachments

  • 92,6 KB Προβολές: 0






Μηνύματα
427
Reaction score
425
View attachment 209403

Σε πολύ λογική τιμή. Για να δούμε τι θα δουμε..
Doctor αυτό είναι ποίημα, είχα πάει επίσκεψη με την μικρή αδερφή και δυο φίλες, καμιά δεν οδηγούσε καμιά δεν έπινε, μας το φίλεψαν μαζί με το στάνταρ 10 αρι και τσάκισα και τα οκτώ ποτηράκια. Η συνέχεια ήταν ότι μείναμε στο παρκινγκ για δυο ώρες μεχρι να ρθω στα ισια. Ευτυχώς που ήταν όμορφο τοπίο ωραίο landscape design.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Χαχαχαχαχαχαχα, θα σου πω να γελάσεις:

Δε το ήξερα το μπουκάλι, το είδα και τον ρώτησα, μου λέει παρτο τώρα. :drinks:

Από κει που το πήρα (που με ξέρουν καλά πόσο στριμενο άντερο είμαι) μου είπε πως αν δε μου αρέσει, να του το επιστρέψω ανοιχτό και μισό, θα μου δώσει πίσω όλα τα λεφτά του. :lol:

Ορκίζεται πως είναι αφρός, τουλάχιστον στα λεφτά του. 12-αρι και ολοροσο σερι κασκς, εντάξει, όντως είναι φτηνό στο πενηντάρικο.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Χαχαχαχαχαχαχα, θα σου πω να γελάσεις:

Δε το ήξερα το μπουκάλι, το είδα και τον ρώτησα, μου λέει παρτο τώρα. :drinks:

Από κει που το πήρα (που με ξέρουν καλά πόσο στριμενο άντερο είμαι) μου είπε πως αν δε μου αρέσει, να του το επιστρέψω ανοιχτό και μισό, θα μου δώσει πίσω όλα τα λεφτά του. :lol:

Ορκίζεται πως είναι αφρός, τουλάχιστον στα λεφτά του. 12-αρι και ολοροσο σερι κασκς, εντάξει, όντως είναι φτηνό στο πενηντάρικο.
προσωπικά θεωρώ το 10αρι το καλύτερο στην κατηγορία του μακράν (πρώτο σε πωλήσεις στο Ην.Βασίλειο) και το υπό δοκιμή ένα από τα καλύτερα 12αρια με την συγκεκριμένη γευστική ταυτότητα
το αποσταγματοποιείο δε υπόδειγμα νοοτροπίας (ανήκει στην LVMH)
γιατρέ αν 'αντέχεις' οικονομικά ανέβα κι άλλο
Τέλεια επιλογή
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Έτσι που σου είπε και ακόμα καλύτερο. Είναι τόσο ωραίο που δεν θα θέλεις να πας πίσω ούτε την τελευταία μεζούρα. Και ας πάει στράφι η cash back Guarantee!!! Αν ήμουν κοντά θα ερχόμουν ακάλεστος για μια μεζούρα, μια σταλίτσα μόνο. A wee bit.
 





Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top